Centralny Port Komunikacyjny, elektrownie jądrowe Polsce oraz budowa portu kontenerowego w Świnoujściu. To trzy wielkie inwestycje, których obronę zapowiedział w poniedziałek w Sejmie prezydent Andrzej Duda. - Tych ambitnych projektów jako prezydent RP będę bronił, będę im patronował, będę dbał o to, by zostały zrealizowane - zadeklarował.
W TVN24 i TVN24 GO transmisja na żywo z pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji oraz program specjalny.
Prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowego przemówienia w Sejmie podkreślał wagę strategicznych inwestycji podejmowanych przez państwo. - Warto sobie głośno zadać pytanie, gdzie bylibyśmy dzisiaj, gdyby nie budowa gazoportu (w Świnoujściu - red.), gdyby nie budowa interkonektorów gazowych, gdyby nie budowa Baltic Pipe. Dlatego właśnie Polska musi stawiać sobie kolejne ambitne cele - wskazał prezydent.
Centralny Port Komunikacyjny
W ocenie prezydenta Dudy "takim ambitnym projektem jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma być nowym polskim oknem na świat, tym razem w wymiarze lotniczym, ale również krokiem milowym w rozwoju infrastruktury kolejowej, łączącej najdalsze zakątki Polski".
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy położony między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Obecnie trwa m.in. wykup nieruchomości zabudowanych na terenie budowy CPK.
Według zapowiedzi spółki CPK, pierwszy etap lotniska, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi 40 mln pasażerów, ma zostać uruchomiony w 2028 roku. CPK ma zostać uruchomiony za pięć lat wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa - Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do połowy kolejnej dekady.
Elektrownie jądrowe w Polsce
- Takim ambitnym projektem jest budowa polskich elektrowni atomowych, która istotnie zwiększy nasze bezpieczeństwo energetyczne i pozwoli zrealizować zobowiązania z zakresu klimatu - mówił w Sejmie prezydent Andrzej Duda.
Na razie trwają przygotowania do budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał już decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.
Pod koniec września br. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisała umowę z konsorcjum amerykańskich spółek Westinghouse i Bechtel na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju w ramach rządowego programu energetyki jądrowej. Czas trwania umowy to 18 miesięcy.
Preferowaną lokalizacją elektrowni jądrowej jest Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo w powiecie wejherowskim w województwie pomorskim. Spółka PEJ pod koniec minionego miesiąca otrzymała od wojewody pomorskiego decyzję lokalizacyjną. Dzięki temu spółka Polskie Elektrownie Jądrowe otrzymała prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych oraz budowy i późniejszej eksploatacji elektrowni jądrowej.
Według harmonogramu budowa rozpocznie się w 2026 roku, a pierwszy blok zostanie uruchomiony w roku 2033. Jednocześnie PiS planowało budowę drugiej elektrowni jądrowej w Polsce we współpracy z koreańską firmą KHNP. Zgodnie z planami obecnej władzy elektrownia powstanie w 2035 roku w regionie Pątnów-Konin w Wielkopolsce.
Port kontenerowy w Świnoujściu
Prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowego przemówienia wskazywał też na konieczność rozbudowy polskich portów. - (...) takim ambitnym projektem jest dalsza i konsekwentna rozbudowa polskich portów, w tym budowa portu kontenerowego w Świnoujściu - oświadczył.
Rząd PiS w maju br. przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Budowa i rozbudowa infrastruktury dostępowej do portu w Świnoujściu w latach 2023-2029". Całkowita wartość programu wynosi 10,26 mld zł. Dzięki inwestycji terminal mógłby obsłużyć do 2 mln TEU (jednostka równoważna objętości standardowego kontenera) rocznie, obsługując jednocześnie dwa statki, jeden o długości 400 metrów i jeden o długości 200 metrów. PiS zapowiadało też m.in. powstanie nowych terminali zbożowych w Gdańsku i Świnoujściu.
- Tych ambitnych projektów jako prezydent RP będę bronił, będę im patronował, będę dbał o to, by zostały zrealizowane - zadeklarował prezydent Duda. - To dzisiaj rozstrzygają się losy Polski na dziesięciolecia i nie stać nas na bezczynność, nie stać nas na brak ambicji, nie stać nas na podporządkowywanie się. Potrzebujemy inwestycji, ale potrzebujemy też wyzwań, które dadzą nam impuls do działania - dodał. Jak przypominał, "takim impulsem było swego czasu polsko-ukraińskie Euro 2012", czyli mistrzostwa Europy w piłce nożnej.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP