Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.
We wtorek agencja Bloomberg News poinformowała, że Santander analizuje możliwości dotyczące swoich większościowych udziałów, wartych około 8 miliardów dolarów (7,3 miliarda euro) w polskiej filii, w tym potencjalną sprzedaż.
"Akcje Santandera wzrosły o około 5 procent, podczas gdy inne europejskie banki odrabiały straty po ostatnich spadkach. Tymczasem akcje polskiej jednostki, Santander Bank Polska, wzrosły o 6,5 procent po publikacji ostatniego raportu Bloomberga" - przekazał Reuters.
Jedna z osób zaznajomionych ze sprawą, na którą powołuje się Reuters, stwierdziła, że sprzedaż całości udziałów lub zmniejszenie ich jedynie do poziomu większościowego mogłaby mieć sens, ponieważ polska jednostka nie oferuje możliwości współpracy biznesowej z innymi krajami. Osoba ta nie miała jednak wiedzy o jakichkolwiek konkretnych planach w tym kierunku.
Hiszpański bank odmówił komentarza dotyczącego tych doniesień.
Santander Bank Polska może trafić na sprzedaż
Banco Santander posiada 62,2 proc. udziałów w Santander Bank Polska po tym, jak we wrześniu sprzedał 5,2 proc. udziałów za 575 milionów euro.
Ewentualna sprzedaż w Polsce miałaby miejsce w czasie, gdy Santander, największy bank strefy euro pod względem wartości rynkowej, rozszerza swoją obecność w USA w takich obszarach jak bankowość korporacyjna i inwestycyjna oraz cyfrowy Openbank.
- Jednocześnie bank dokonuje przeglądu swojej obecności w Wielkiej Brytanii w ramach regularnej oceny swoich kluczowych rynków - poinformowała agencję w styczniu osoba zaznajomiona ze sprawą.
Bloomberg podał w swoim raporcie, że rozważania dotyczące polskiej jednostki są na wstępnym etapie, a Santander może zdecydować się na dłuższe utrzymanie aktywów lub częściową sprzedaż swoich udziałów.
Zysk Santandera rośnie
We wtorek akcje Santandera w Polsce były wyceniane na 1,53-krotność wartości księgowej - to mniej niż 1,8-krotność przed spadkami na rynku, które wywołało ogłoszenie ceł w USA.
W polskiej filii zysk netto w czwartym kwartale wzrósł o 9 proc. do 158 milionów euro. Stało się tak dzięki większym dochodom z kredytów, które zrekompensowały rosnące koszty związane z hipotekami w walutach obcych.
W 2024 roku zysk netto na tym rynku wzrósł o 18,8 proc. do 800 milionów euro, co stanowiło 5,8 proc. całkowitego zysku grupy.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: JHVEPhoto / Shutterstock