Od 1 stycznia wynajem mieszkania po nowemu. "Różnica zostanie najczęściej przerzucona na najemcę"

Źródło:
TVN24 Biznes
Nowy rok i nowy sposób na wynajem
Nowy rok i nowy sposób na wynajemTVN24
wideo 2/4
Nowy rok i nowy sposób na wynajemTVN24

W ciągu roku wynajęcie mieszkania w wybranych miastach zdrożało nawet o 40 procent. Skok widoczny był po przyjeździe setek tysięcy Ukraińców. Co dalej? 1 stycznia zmienią się przepisy, które mogą oznaczać kolejny wzrost cen. Do końca roku, właściciele mieszkań mogli wybrać: ryczałt albo zasady ogólne. Te drugie znikają. Dla wielu ta forma podatku była atrakcyjna, bo można było odliczyć od podatku remonty, odsetki od kredytu czy amortyzację. Materiał z programu "Polska i świat".

W materiale Łukasza Wieczorka w programie "Polska i Świat" pan Filip opowiedział, że dostał już aneks do umowy. Od stycznia za wynajęcie tego mieszkania zapłaci więcej.

- Zwracając się do swojego właściciela po aneks chcąc mieszkać tutaj dłużej, nie zastanawiałem się czy będę miał podwyżkę czynszu, tylko jak duża ta podwyżka będzie. Przez ostatni rok płaciłem 2300 złotych, teraz dostałem 250 złotych podwyżki - zaznaczył.

Dodał, że "są ludzie, moi znajomi, którzy muszą rezygnować z mieszkań albo uciekają, zmieniają pracę, po to właśnie, żeby móc się utrzymać, bo już mają dosyć życia od pierwszego do pierwszego". Michał Kucharski, sekretarz generalny Niezależnego Zrzeszenia Studentów mówił TVN24, że mieszkania szukał już prawie pół roku. Podkreślił, że dobre oferty, jeśli tylko się pojawią, to znikają tak szybko jak się pojawiły.

Zmiana zasad: różnica zostanie najczęściej przerzucona na najemcę

W ciągu roku wynajęcie mieszkania w wybranych miastach zdrożało nawet o 40 procent. Skok widoczny był po przyjeździe setek tysięcy Ukraińców. Co dalej? 1 stycznia zmienią się przepisy, które mogą oznaczać kolejny wzrost cen. - Od stycznia 2023 roku podatnicy wynajmujący mieszkanie i otrzymujący z tego tytułu przychód, będą mogli opodatkować ten przychód wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - wyjaśniła Agnieszka Pietrzyk, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim. Do końca roku, właściciele mieszkań mogli wybrać: ryczałt albo zasady ogólne. Te drugie znikają. Dla wielu ta forma podatku była atrakcyjna, bo można było odliczyć od podatku remonty, odsetki od kredytu czy amortyzację. - Istotnie pomniejszał podatek a czasami wręcz prowadził do sytuacji, gdzie legalnie wynajmując mieszkanie, rozliczając się z urzędem skarbowym, wykazywaliśmy w naszych deklaracjach podatkowych za dany rok, księgową stratę, przez co nie musieliśmy odprowadzać podatku za wynajem w ogóle - dodał Anton Bubiel z Rentier.io Amortyzacja znika zarówno przy wynajmie prywatnym jak i działalności gospodarczej. Właściciele mieszkań zapłacą więc większy podatek. Chodzi o kilkaset tysięcy osób. - Po prostu ta różnica zostanie najczęściej przerzucona na najemcę - zaznaczył Maciej Górka, ekspert ds. nieruchomości dodając, że chodzi o kolejne 50 czy 100 złotych, które trzeba doliczyć do czynszu. Michał Kucharski zauważył, że "widać te ceny rosną nie tylko ze względu na sam czynsz, ale wiadomo na opłaty eksploatacyjne. Prąd woda, ogrzewanie. Na pewno ceny nie maleją".

Czytaj więcej: Podatki po nowemu, zmiany dla właścicieli nieruchomości, nowa kara dla kierowców. Oto co nas czeka w 2023 roku>>>

Rynek mocno się nasycił

Eksperci nie spodziewają się kolejnych dużych podwyżek za wynajem mieszkania. - Perspektywa najbliższych miesięcy tego co się wydarzy w przyszłym roku, raczej jest taka, że te stawki się ustabilizują. Już nie będą rosły tak dynamicznie, ale zostaną na takim poziomie, na jakim są obecnie, ponieważ rynek się mocno nasycił - prognozował Maciej Górka. Dużo zależy od cen energii, czy po raz kolejny wrosną rachunki, i od zdolności kredytowej Polaków. Więcej osób kupi mieszkanie, mniej będzie je wynajmować. Jak stwierdził Bubiel obniżenie stóp procentowych mogłoby zatrzymać trend wzrostowy cen wynajmu. Według niego spowoduje to "zmniejszenie presji na wynajem". Na razie zdolność kredytowa jest niska, a ceny mieszkań wciąż rosną. Z najnowszych danych NBP wynika, że od lipca do września w większości miast szły do góry.

Czytaj też: Opodatkowanie pustostanów. Ministerstwo pracuje nad zmianami

Autorka/Autor:jr/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Fotokon/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Globalna awaria oprogramowania powinna przypomnieć nam wszystkim, że trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy - napisał w sobotę na platformie X wicepremier, szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odnosząc się do piątkowej awarii systemów Microsoft.

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

Źródło:
PAP

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju kilka serii leku na receptę o nazwie Konaten. Powodem decyzji jest uzyskanie wyniku poza specyfikacją jakościową.

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie w sprawie udzielenia absolutorium za ubiegły rok dwóm byłym członkom zarządu. W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia pozytywnie oceniono pracę Piotra Mazura oraz Andrzeja Kopyrskiego. 

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023 - przekazało w czwartek biuro prasowe PZU. Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała tę decyzję, tłumacząc to informacjami, wskazującymi na szereg nieprawidłowości w spółce w ubiegłym roku.

Były zarząd PZU bez absolutorium

Były zarząd PZU bez absolutorium

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koniec samochodów spalinowych w Europie za 11 lat, w 2035 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w czwartek, że zamierza utrzymać cele neutralności klimatycznej samochodów. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Ten cel zostanie utrzymany" - zapewniła szefowa KE.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl