Biletów więcej niż miejsc. RPO interweniuje

Źródło:
PAP
Pilot oświadczył się stewardessie na pokładzie samolotu lecącego z Warszawy do Krakowa
Pilot oświadczył się stewardessie na pokładzie samolotu lecącego z Warszawy do Krakowa LOT Polish Airlines
wideo 2/4
Pilot oświadczył się stewardessie na pokładzie samolotu lecącego z Warszawy do Krakowa LOT Polish Airlines

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek skierował pismo do prezesa UOKiK w związku z kolejnymi doniesieniami o tak zwanym overbookingu linii lotniczych. Chodzi o sytuacje, gdy przewoźnicy sprzedają więcej biletów niż jest miejsc, by uniknąć ryzyka rejsów z pustymi miejscami.

W piśmie do prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek podkreślił, że masowy charakter przewozów lotniczych może prowadzić do marginalizacji ochrony pasażera jako kosztu utrudniającego rozwój działalności przewoźników, zatem sytuacja tej grupy konsumentów może wymagać kompleksowej analizy. RPO zapytał szefa UOKiK, czy dostrzega potrzebę oraz możliwość ogólnego zbadania problematyki praw pasażera w ruchu lotniczym z Polski i do niej w kontekście ochrony konsumenckiej.

Więcek zrwócił uwagę, że opisywany w mediach tzw. overbooking (sprzedaż na rejs większej liczby biletów niż miejsc) jest dla linii lotniczych sposobem minimalizacji strat związanych z ryzykiem rejsów z pustymi miejscami. Pasażerowie wskazują na trudności z realizacją przysługujących im praw przewidzianych w przepisach unijnych, nakładających określone wymogi na przewoźników; chodzi m.in o pełną rekompensatę dla pasażerów, którym odmówiono przyjęcia na pokład.

Przeczytaj również: Overbooking – co to jest i jakie są prawa pasażera w jego przypadku?

Nieuczciwe praktyki Ryanair

RPO przypomniał, że linie lotnicze powinny zaoferować wariant zmiany planu podróży na porównywalnych warunkach i na najwcześniejszy możliwy termin. Mają też obowiązek odpowiednio zadbać o trudną sytuację pasażerów i na czas poinformować np. o planowanych zmianach. RPO zwrócił uwagę, że ochrona praw pasażerów linii lotniczych to także element systemu ochrony praw konsumenta; dlatego poprosił Prezesa UOKiK o przyjrzenie się tym problemom - podkreślono w komunikacie.

Chodzi o opisaną przez media sytuację, w której na pokład samolotu linii Ryanair nie zostały wpuszczone dwie osoby. Przyczyną było podstawienie mniejszego samolotu niż przewidywano, bowiem samolot, który miał wykonać ten rejs, był opóźniony. Według RPO, system rekompensat określony Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego z 2004 roku ustanawiającym wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, okazał się w tym wypadku "niewystarczający i nieadekwatny".

Przewoźnik zapewnił, że pasażerowie pozostawieni na lotnisku zostali przeniesieni na następny dostępny lot lub otrzymali pełny zwrot pieniędzy. Pasażerom przedstawiono propozycję wylotu na czwarty dzień po pierwotnej dacie. "Prawodawca unijny nie określił wprawdzie granic czasowych najwcześniejszego możliwego terminu jednak oferta lotu po trzech dniach doprowadziła do całkowitej rezygnacji z podróży przez jedną z pasażerek i do znacznego skrócenia pobytu przez drugą" - przekazał RPO.

W komunikacie podano, że jedna z pasażerek chciała złożyć reklamację poprzez stronę internetową, o której adresie została poinformowana jeszcze na lotnisku. Okazało się jednak, że formularze elektroniczne opracowane przez przewoźnika nie przewidują możliwości złożenia reklamacji w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, dotyczą jedynie odwołania lub opóźnienia lotu. Ponadto pasażerka wskazała, że nie ma też możliwości skontaktowania się z Ryanairem w celu uzyskania zaświadczenia dla ubezpieczyciela.

Jak poinfromowano, według pracowników linii lotniczych zakup droższych biletów gwarantuje odbycie lotu, jak "wynika np. z relacji pasażerki lotu przewoźnika Ryanair na trasie Kraków-Rodos w czerwcu 2024 r.". Przytoczono wypowiedź obsługi z artykułu prasowego: "Mogła sobie Pani zapłacić za bilet więcej, to by Pani poleciała".

RPO apeluje do UOKiK

Działania na rzecz ochrony zbiorowych interesów konsumentów, o które RPO prosi prezesa UOKiK "mogą polegać m. in. na wszczęciu postępowania wyjaśniającego w celu wstępnego ustalenia, czy nastąpiło naruszenie uzasadniające wszczęcie postępowania w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, w tym poprzez sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami zachowanie przedsiębiorcy, polegające na naruszaniu obowiązku udzielania konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji oraz w istotny sposób zniekształcające lub mogące zniekształcić zachowanie rynkowe przeciętnego konsumenta przed zawarciem umowy dotyczącej produktu, w trakcie jej zawierania lub po jej zawarciu - art. 24 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów" - podano w komunikacie RPO.

W komunikacie podkreślono, że fakt, iż Ryanair DAC jest spółką irlandzką, nie oznacza, że jej działania nie mogą podlegać zakresowi ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Reguluje ona bowiem zasady i tryb przeciwdziałania praktykom naruszającym zbiorowe interesy konsumentów, jeżeli wywołują one lub mogą wywoływać skutki w Polsce.

Autorka/Autor:BC/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rząd zamierza w tym roku przyjąć projekt ustawy dotyczący utworzenia Portalu DOM, w którym będą gromadzone aktualne dane i informacje o transakcjach na rynku mieszkaniowym - przekazano w wykazie prac Rady Ministrów. Za prowadzenie portalu ma odpowiadać Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Wsparcie rządu w zakupie mieszkań. Powstanie specjalny portal

Wsparcie rządu w zakupie mieszkań. Powstanie specjalny portal

Źródło:
PAP

Akcjonariusze Orlenu skierowali do sądu pozwy o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwał z 25 czerwca bieżącego roku dotyczących nieudzielenia absolutorium za 2023 rok byłemu zarządowi spółki - przekazała spółka w komunikacie. W ocenie Orlenu wniesione pozwy są bezzasadne.

Były zarząd Orlenu bez absolutorium. Sprawa trafiła do sądu

Były zarząd Orlenu bez absolutorium. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
PAP

Głębokie spadki odnotowały w poniedziałek rynki akcji na całym świecie, a ruchy miejscami wyglądały na kryzysową panikę. WIG20 stracił 3,2 procent.

Panika w Azji, spadki w Europie i USA

Panika w Azji, spadki w Europie i USA

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, BBC, Reuters

Ministerstwo Finansów postuluje podwyżkę zasiłku pogrzebowego do 6450 zł z 4000 obecnie, bez mechanizmu waloryzacji - poinformował resort finansów w opinii do projektu ustawy. Resort pracy konsultuje podwyżkę zasiłku do 7000 zł z coroczną waloryzacją o inflację.

Zasiłek pogrzebowy w górę? Propozycja resortu finansów

Zasiłek pogrzebowy w górę? Propozycja resortu finansów

Źródło:
PAP

W weekend do CSIRT NASK wpłynęło łącznie 1599 zgłoszeń dotyczących zagrożenia cyberbezpieczeństwa - przekazał w poniedziałek resort cyfryzacji. Dodał, że w weekend odnotowano łącznie 240 nowych incydentów. Na liście ostrzeżeń zespołu CERT Polska pojawiło się ponad 200 stron wyłudzających dane i pieniądze Polaków.

Prawie 1600 zgłoszeń, 240 incydentów

Prawie 1600 zgłoszeń, 240 incydentów

Źródło:
PAP

Po trwającym ponad trzy miesiące postępowaniu koncern TikTok zobowiązał się do wycofania z Unii Europejskiej programu lojalnościowego o nazwie Tik Tok Lite Rewards - przekazała w poniedziałek Komisja Europejska. Zdaniem KE program mógł mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne użytkowników.

TikTok wprowadzi zmiany. To reakcja na postępowanie KE

TikTok wprowadzi zmiany. To reakcja na postępowanie KE

Źródło:
PAP

W Polsce, według stanu na luty 2024 roku, przebywa ponad milion cudzoziemców, a ich udział w ogólnej liczbie pracujących to 6,6 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Obcokrajowcy pracujący w naszym kraju pochodzili z ponad 150 państw, największa grupa była z Ukrainy.

Tylu cudzoziemców pracuje w Polsce

Tylu cudzoziemców pracuje w Polsce

Źródło:
PAP

W poniedziałek wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda podpisał dwie umowy offsetowe z firmami General Electric oraz Boeing w związku z zakupem amerykańskich śmigłowców AH-64E Apache. Zawarte kontrakty przewidują naprawy podzespołów, szkolenia inżynierów oraz serwisy maszyn w łódzkich i dęblińskich zakładach lotniczych.

Śmigłowce z USA dla polskiej armii. MON podpisał umowy za prawie miliard złotych

Śmigłowce z USA dla polskiej armii. MON podpisał umowy za prawie miliard złotych

Źródło:
PAP

- Trwają zbiory borówek. Gdyby to był normalny rok, to byłyby one na początku, a obecnie są w połowie albo i dalej. Ponadto aronia, która normalnie dojrzewa pod koniec sierpnia, jest już dostępna - powiedział Polskiej Agencji Prasowej prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw Witold Boguta. - Ten rok jest nienormalny - ocenił.

Owocowe anomalie. "Ten rok jest pod tym względem nienormalny"

Owocowe anomalie. "Ten rok jest pod tym względem nienormalny"

Źródło:
PAP

Rynek nieruchomości utknął na mieliźnie. Sprzedający wyglądają wzrostów cen, natomiast kupujący rozglądają się za przecenami. Brak konkretnych informacji, czy nowy program mieszkaniowy zostanie wprowadzony, wzmaga niepewność. Deweloperzy również są podzieleni co do oceny przyszłości cen nieruchomości. Z lipcowego odczytu Indeksu Nastrojów Deweloperów wynika, że 13,6 procent spodziewa się ich dalszego wzrostu, a 7,8 procent mówi o spadkach.

Ceny mieszkań osiadły na mieliźnie. Deweloperzy kuszą promocjami

Ceny mieszkań osiadły na mieliźnie. Deweloperzy kuszą promocjami

Źródło:
PAP

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku są na najniższym poziomie od 7 miesięcy. Inwestorzy oceniają sytuację na Bliskim Wschodzie i spodziewają się odwetowego ataku Iranu na Izrael po zabiciu przedstawicieli Hezbollahu i Hamasu w ubiegłym tygodniu - podają maklerzy.

"Nad rynkami ropy wiszą poważne ryzyka geopolityczne"

"Nad rynkami ropy wiszą poważne ryzyka geopolityczne"

Źródło:
PAP

Na wtorkowym posiedzeniu rządu ministrowie zajmą się między innymi projektem ustawy o świadczeniu honorowym dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Jak dotychczas, świadczenie ma być niezależne od prawa do emerytury czy renty.

Skończyłeś sto lat, otrzymasz specjalny dodatek. Rząd zajmie się projektem

Skończyłeś sto lat, otrzymasz specjalny dodatek. Rząd zajmie się projektem

Źródło:
PAP

Na podstawie zaplanowanych wydarzeń ekonomiści przewidują, że będzie to wyjątkowo spokojny tydzień w gospodarce. Na Giełdzie Papierów Wartościowych zaprezentują wyniki ING, Pekao i CCC. W poniedziałek Narodowy Bank Polski opublikuje ankietę o polityce kredytowej banków za III kwartał. Zostaną też udostępnione ważne dane z amerykańskiej, chińskiej i niemieckiej gospodarki.

Taki będzie tydzień w gospodarce

Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Obecnie nie ma w rządzącej koalicji porozumienia co do przyjęcia emerytur stażowych - informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Dodaje, że w planach jest za to kwestia finansowania przez ZUS zasiłków chorobowych od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego – po zreformowaniu kontroli zwolnień.

Co z emeryturami stażowymi? Wiceminister wyjaśnia

Co z emeryturami stażowymi? Wiceminister wyjaśnia

Źródło:
PAP

Odpowiednie działania osłonowe i inwestycyjne planowane przez rząd mają maksymalnie złagodzić skutki wprowadzenia drugiej wersji Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS2) - powiedział wiceszef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Jan Szyszko. Dodał, że cześć z nich będzie finansowana ze Społecznego Funduszu Klimatycznego, z którego Polsce przypadnie około 50 miliardów złotych.

Rachunki mogą poszybować. Rząd zapowiada "odpowiednie działania osłonowe" 

Rachunki mogą poszybować. Rząd zapowiada "odpowiednie działania osłonowe" 

Źródło:
PAP

- To była duża inwestycja, bardzo ryzykowna. Podejście do finansowania robiliśmy w 2011 roku. Browary rzemieślnicze w ogóle nie istniały w świadomości instytucji finansowych. Nikt nie wiedział, co to jest i rozmowy z bankami były ciężkie - wspomina Andrzej Czech, właściciel Ursa Maior, jednego z pierwszych rzemieślniczych browarów w Polsce. - Później fala jednak popłynęła i piwa rzemieślnicze stały się modne. Z jednej strony być może i jest łatwiej, a z drugiej wiele browarów nie ma pomysłu na siebie i wypada z rynku - stwierdza w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl.

"Ten biznes jednak nie jest taką żyłą złota"

"Ten biznes jednak nie jest taką żyłą złota"

Źródło:
tvn24.pl

Rolls-Royce ogłosił niedawno, że odnotował zyski w wysokości 1,1 miliarda funtów w pierwszej połowie tego roku, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie w 2023 roku. Firma postanowiła podzielić się zyskiem z pracownikami. Każdy z 42 tysięcy zatrudnionych na całym świecie otrzyma 150 akcji wartych obecnie około 700 funtów, czyli równowartość 3,5 tysiąca złotych.

"Robicie różnicę". Pracownicy giganta dostaną wyjątkową nagrodę

"Robicie różnicę". Pracownicy giganta dostaną wyjątkową nagrodę

Źródło:
BBC

Spółka Berkshire Hathaway, należąca do Warrena Buffetta, zmniejszyła swoje udziały w technologicznym gigancie Apple o prawie 50 procent. Tak wynika z opublikowanego w sobotę raportu Berkshire.

Buffett pozbywa się akcji Apple. Gigantyczna wyprzedaż

Buffett pozbywa się akcji Apple. Gigantyczna wyprzedaż

Źródło:
CNN, Reuters

Personel pokładowy linii Easyjet w Portugalii zapowiedział trzydniowy strajk, który może skomplikować urlop tysiącom osób planujących wypoczynek w tym kraju w połowie sierpnia.

Szykują się utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Jest zapowiedź strajku

Szykują się utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Jest zapowiedź strajku

Źródło:
PAP

"A urlopu wytryskowego dla facetów nie będzie?" - to komentarz do informacji o tym, że dwie polskie firmy wprowadzają od lipca urlop menstruacyjny. W Japonii od 1947 roku istnieje takie rozwiązanie, w Polsce nie ma takich regulacji, ale coraz częściej same przedsiębiorstwa wychodzą na przeciw potrzeb swoich pracowniczek. - Jest jednak zmiana pokoleniowa, nawet w postrzeganiu obecności bezpłatnych podpasek i tamponów w toaletach - przyznaje Agnieszka Szamałek-Michalska, dyrektorka ds. kultury organizacyjnej w CD PROJEKT RED, firmie, która oferuje urlop menstruacyjny już od roku.

Urlop, o którym w Polsce lepiej nie mówić? Niektórzy go wprowadzili

Urlop, o którym w Polsce lepiej nie mówić? Niektórzy go wprowadzili

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszej połowie tegorocznych wakacji największą popularnością cieszyły się Turcja, Grecja i Egipt - wynika z raportu Wakacje.pl. Firma szacuje, że w tym roku oferta biur podróży na okres wakacyjny jest o 23-24 procent większa niż rok wcześniej.

Ulubione wakacyjne kierunki Polaków. Nowy raport

Ulubione wakacyjne kierunki Polaków. Nowy raport

Źródło:
PAP

Rząd Zimbabwe złamał zawartą w 2020 roku z wywłaszczonymi białymi farmerami umowę o rekompensatę. Zamiast obiecanych pieniędzy zaproponował bony skarbowe. W sobotę farmerzy odrzucili tę ofertę.

Zamiast pieniędzy mają dostać bony. Rząd złamał umowę

Zamiast pieniędzy mają dostać bony. Rząd złamał umowę

Źródło:
PAP

Renta wdowia wywołała w Polsce szereg dyskusji w przestrzeni publicznej, a wprowadzone do projektu ustawy liczne zmiany i duże zamieszanie. - W ustawie nie ma przepisów, które ograniczałyby uprawnionych tylko do tych osób, które owdowieją dopiero po ich wejściu w życie - wyjaśnia jedną z ważniejszych kwestii w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl dr Tomasz Lasocki z Politechniki Warszawskiej, reprezentujący także Federację Przedsiębiorców Polskich. Wylicza również ile zyskają wdowcy na rencie wdowiej.

Renta wdowia. Wyjaśniamy, kto i ile dostanie pieniędzy

Renta wdowia. Wyjaśniamy, kto i ile dostanie pieniędzy

Źródło:
tvn24.pl