Overbooking – co to jest i jakie są prawa pasażera w jego przypadku?

Czym jest overbooking? Tłumaczy Sebastian Mikosz
Czym jest overbooking? Tłumaczy Sebastian MikoszTVN24 BiS
wideo 2/3
Czym jest overbooking? Tłumaczy Sebastian MikoszTVN24 BiS

Overbooking to w tłumaczeniu na język polski nadsprzedaż (lub nadrezerwacja), która jest realizowana głównie przez przedsiębiorstwa świadczące usługi turystyczne, np. linie lotnicze czy hotele. Celem tego zabiegu jest uniknięcie strat spowodowanych niezrealizowanymi rezerwacjami, a co za tym idzie zmaksymalizowanie przychodu.

● Overbooking to zaplanowana lub przypadkowa nadsprzedaż biletów lotniczych lub noclegów w hotelach. ● Pasażer i gość hotelowy, którzy stali się ofiarami overbookingu mają prawo do zadośćuczynienia i/lub odszkodowania. ● Bumping to konsekwencja overbookingu, której można uniknąć stawiając się jak najwcześniej na odprawę lub odprawiając się online. ● Ochotnicy rezygnujący z przelotu w celu udostępnienia swoich miejsc innym pasażerom po wystąpieniu overbookingu otrzymują rekompensatę. 

Na czym polega overbooking w biznesie powietrznym?

Overbooking to nadrezerwacja klientom nadprogramowej puli miejsc w samolocie, która może prowadzić do bumpingu, czyli odmowy przelotu w przypadku braku wolnych miejsc. Linie lotnicze stosują overbooking w celu uniknięcia pustych miejsc, w razie gdyby na dany lot nie zjawili się wszyscy pasażerowie. Sprzedaż większej liczby miejsc niż jest faktycznie dostępne pomaga liniom lotniczym utrzymać atrakcyjną cenę biletów, a także gwarantuje uzyskanie stałego przychodu. Niestety, dla pasażerów taki zabieg często kończy się bumpingiem, przez który nie dotrą na czas w miejsce docelowe.

Linie lotnicze, które zastosowały nadrezerwację doprowadzającą do tego, że część pasażerów nie wsiadła na pokład samolotu, mają obowiązek zapewnić im lot zastępczy w jak najszybszym terminie bądź zwrócić koszty, jeśli chcą zrezygnować z podróży. Co więcej, dla tych z pasażerów, którzy zgodzili się na zastępczy lot do miejsca docelowego, linie lotnicze powinny zapewnić: posiłki, napoje, nocleg oraz transfer z lotniska do hotelu i z powrotem (wszystko w zależności od czasu oczekiwania na kolejny lot).

Overbooking – prawa pasażera w przypadku bumpingu

Klienci linii lotniczych kupując bilet podpisują umowę, która zobowiązuje obie strony to wywiązania się z regulacji prawnych w niej zawartych. W tego typu umowie znajdują się zapisy określające prawa pasażera w przypadku nieprzyjęcia go na pokład z powodu niewystarczającej liczby miejsc spowodowanej overbookingiem. Według rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r., w pierwszej kolejności przewoźnik poszukuje ochotników, którzy zajęli już miejsce w samolocie, do zrezygnowania z niego w zamian za rekompensatę. Jeżeli nie ma wystarczającej liczby ochotników i lot w dalszym ciągu jest przepełniony, przewoźnik typuje pasażerów, którzy nie będą mogli skorzystać z danego lotu. W takiej sytuacji firma transportowa proponuje poszkodowanym pasażerom miejsca w innym samolocie, jednak jeśli ten dotrze na miejsce o godzinę później niż lot, którym pierwotnie klienci mieli lecieć, przewoźnik jest im winien odszkodowanie.

Wysokość odszkodowania jest zależna od dystansu, jaki mieli przebyć pasażerowie i wygląda następująco:  - 250 euro w przypadku lotów o długości do 1500 kilometrów, - 400 euro w przypadku lotów dłuższych niż 1500 kilometrów, ale krótszych niż 3500 kilometrów, - 600 euro w przypadku lotów powyżej 3500 kilometrów.

Ponadto, linie lotnicze powinny umożliwić pasażerom dwie rozmowy telefoniczne i wysłanie dwóch e-maili, zapewnić zakwaterowanie i transfer z i na lotnisko, jeżeli jest taka konieczność oraz zagwarantować posiłki i napoje w ilościach dostosowanych do czasu oczekiwania na kolejny lot.

Overbooking w hotelu

Overbooking w hotelu działa niemal identycznie, jak w przypadku biznesu powietrznego, ale oczywiście dotyczy miejsc noclegowych w pokojach i apartamentach. W przypadku overbookingu hotelowego, przedsiębiorstwo umożliwia klientom możliwość rezerwacji noclegów pomimo całkowitego obłożenia obiektu. Celem tego działania jest uniknięcie pustych pokoi, w razie gdyby klienci nie odebrali zarezerwowanych miejsc noclegowych, a tym samym uniknięcie strat. Praktyka ta stosowana jest najczęściej w okresach świątecznych i wakacyjnych, gdy wzrasta zainteresowanie rezerwacjami, a większość miejsc noclegowych w danej miejscowości jest już zajęta.

Problem pojawia się, gdy swoją rezerwację chcą odebrać wszyscy klienci i w międzyczasie nikt nie zrezygnował z pobytu. W takiej sytuacji hotel zazwyczaj proponuje „ponadprogramowym” gościom w cenie rezerwacji miejsca w innym hotelu w okolicy o zbliżonym lub wyższym standardzie oraz bezpłatny transport. Jeżeli klienci hotelu, w którym wystąpiło zjawisko overbookingu nie chcą skorzystać z noclegu w zaproponowanym hotelu zastępczym, przysługuje im prawo do uzyskania zwrotu pieniędzy za rezerwację oraz do odszkodowania z tytułu zmarnowanego urlopu. Prawo do uzyskania odszkodowania reguluje ustawa z 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.

Czy rekompensata za overbooking zawsze się należy?

Rekompensaty za nieprzyjęcie pasażera na pokład są ustalone odgórnie przez parlament Europejski i dotyczą wszystkich linii lotniczych, również tzw. tanich linii. Mimo to, niektóre tanie linie lotnicze próbują obejść obowiązujące przepisy, a tym samym nie wypłacać poszkodowanym pasażerom odszkodowania. Jeden z przewoźników uruchomił specjalną aplikację, za pomocą której powiadamia swoich klientów o wystąpieniu overbookingu i udostępnia możliwość darmowego przebukowania biletu oraz oferuje rekompensatę w postaci specjalnych punktów. Punkty (kredyty) można wymienić na dodatkowe usługi, takie jak zwiększenie dopuszczalnej masy bagażu, lecz także na gotówkę.

Czy overbooking zawsze jest krzywdzący?

Wydawać by się mogło, że bycie „ofiarą” overbookingu, a ściślej mówiąc bumpingu, nie jest niczym przyjemnym. Okazuje się jednak, że można z tych praktyk wynieść sporo korzyści. Taka pechowa podróż opłaca się z pewnością ochotnikom oddającym swoje miejsce klientom, którzy nie zmieścili się na pokład samolotu na skutek wystąpienia overbookingu. Ustępując miejsca innemu pasażerowi można liczyć niejednokrotnie na zadośćuczynienie w postaci przelotu w wyższej klasie, darmowego posiłku, a nawet noclegu, jeśli w przeciągu najbliższej doby nie ma dostępnego innego lotu do miejsca docelowego, w które chciał się udać pasażer-wolontariusz. Dodatkową korzyścią jest oczywiście uzyskanie odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro w zależności od odległości między miejscem wylotu a lądowania. Na wysokość odszkodowania wpływa również czas oczekiwania na kolejny lot.

Zdarza się, że w przepełnionym samolocie nikt nie zgłosi się na ochotnika, by zrezygnować z przelotu na rzecz innego pasażera. W takim przypadku linie lotnicze mogą wytypować i odmówić przyjęcia na pokład pasażerów (nawet wbrew ich woli), którzy nie godzą się za wynagrodzeniem na lot w innym terminie. Przewoźnik zobowiązany jest jednak dać pierwszeństwo dzieciom podróżującym bez opieki i osobom mającym problem z poruszaniem się.

Bumpingu można w bardzo prosty sposób uniknąć. Wystarczy stawić się na odprawę zaraz po jej otwarciu lub odprawić się online i wejść na pokład jako jedna z pierwszych osób. 

Autorka/Autor:red.

ulc.gov.pl, isap.sejm.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET