Wysyp firm z rosyjskim i białoruskim kapitałem. Posłowie o "cichym przyzwoleniu rządu PiS"

Źródło:
TVN24 Biznes
Minister Adamczyk o zniesieniu opłat na autostradach w Polsce
Minister Adamczyk o zniesieniu opłat na autostradach w Polsce
wideo 2/5
Minister Adamczyk o zniesieniu opłat na autostradach w Polsce

W Polsce nadal są rejestrowane firmy z rosyjskim i białoruskim kapitałem. Najwięcej z nich prowadzi działalność w sektorze transportu drogowego towarów - tak wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Infrastruktury. Posłowie Polski 2050 napisali, że "ciche przyzwolenie rządu PiS na ten proceder sprzyja wypychaniu polskich firm z rynku".

Interpelację w sprawie rejestracji firm transportowych z Rosji i Białorusi w Polsce i ich wpływu na polską branżę transportową zgłosili Mirosław Suchoń oraz Tomasz Zimoch z Polski 2050. "Przedsiębiorcy zajmujący się transportem, logistyką i spedycją alarmują nas o zagrożeniu jakie dla branży transportowej, ale też bezpieczeństwa i stabilności gospodarki rodzi lokowanie się rosyjskich i białoruskich firm transportowych w Polsce" - napisali parlamentarzyści.

Jak dodali, przedsiębiorcy wskazują na "asymetrię w obsługiwaniu kierunków wschodnich, które zostały w dużej mierze zamknięte dla polskich firm, podczas gdy oddziały firm zza wschodniej granicy otwierane w Polsce skutecznie przejmują dotychczasowe kontrakty".

"Faktyczne, ciche przyzwolenie rządu PiS na ten proceder sprzyja wypychaniu polskich firm z rynku. Co więcej, istnieje obawa, iż przy całkowitej bierności rządu w kontaktach z państwami UE, firmy pochodzące z krajów objętych sankcjami zastąpią polski transport na rynkach europejskich. To będzie oznaczało upadek branży, która stanowi niezwykle ważny, polski produkt eksportowy i zatrudniając ok. 1 mln osób wypracowuje wg różnych szacunków ok. 6 procent PKB" - dodali posłowie Polski 2050.

Firmy z kapitałem rosyjskim i białoruskim w Polsce

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber przekazał, że na dzień 10 stycznia br. w Polsce działały 1474 spółki, w których co najmniej jednym z udziałowców jest rosyjski podmiot gospodarczy lub osoba fizyczna będąca obywatelem Rosji (lub beneficjentem rzeczywistym). Z tego 97 podmiotów prowadzi działalność gospodarczą pod kodem PKD 49.41.Z - transport drogowy towarów.

"Najwięcej zarejestrowanych w Polsce podmiotów gospodarczych, w których co najmniej jednym z udziałowców jest rosyjski podmiot lub osoba fizyczna będąca obywatelem Rosji (lub beneficjentem rzeczywistym), prowadzi działalność w zakresie transportu drogowego towarów" - poinformował Weber. Tak wynika z informacji gromadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.

Z danych przytoczonych przez wiceszefa MI wynika, że w 2022 roku w Polsce rozpoczęło działalność 194 przedsiębiorstw, w których co najmniej jednym z udziałowców jest rosyjski przedsiębiorca lub osoba fizyczna posiadająca rosyjskie obywatelstwo. Dla porównania w 2021 roku powstało 235 takich podmiotów, a w 2020 roku 145.

Więcej, bo 4980 było spółek z kapitałem białoruskim. Spośród tej liczby 885 podmiotów prowadziło działalność związaną z transportem drogowym towarów - wynika z danych na dzień 10 stycznia br.

"W ubiegłym roku w naszym kraju rozpoczęło działalność 1745 podmiotów gospodarczych z kapitałem białoruskim. Porównując 2022 do 2020 roku, należy wskazać, że nastąpił wzrost o 372 procent w zakresie liczby rejestracji takich podmiotów w Polsce" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Wiceminister poinformował, że - podobnie jak w przypadku spółek z kapitałem rosyjskim - "najwięcej podmiotów zarejestrowanych w Polsce, w których co najmniej jednym z udziałowców jest białoruski podmiot gospodarczy lub osoba fizyczna będąca obywatelem Białorusi (lub beneficjentem rzeczywistym) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego towarów".

Jednocześnie, jak podał Rafał Weber, "z uwagi na ryzyko działania obcego wywiadu na terytorium RP za pośrednictwem obywateli Rosji i Białorusi, prowadzących działalność gospodarczą w dziedzinie transportu drogowego w Polsce, informacje o fakcie rejestrowania w Polsce przedsiębiorców transportowych z kapitałem rosyjskim i białoruskim przekazane zostały do Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego".

Kontrole przewoźników

Posłowie Polski 2050 zapytali o to, ile zostało wydanych dla firm z kapitałem rosyjskim i białoruskim zezwoleń na transport drogowy po terytorium Polski. Rafał Weber nie przekazał takich informacji. "Nie ma możliwości wskazania tak precyzyjnych informacji, tj. liczby wydanych zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego z wyróżnieniem kraju pochodzenia kapitału, ponieważ te dane nie warunkują udzielenia uprawnień i w związku z tym nie są gromadzone" - wyjaśnił wiceszef MI.

Na razie nie ma też danych liczbowych o rezydencji podatkowej podmiotów z kapitałem rosyjskim i białoruskim. "Na obecnym etapie identyfikacji przedsiębiorstw transportowych z kapitałem białoruskim i rosyjskim oraz prowadzonych obecnie kontroli przedsiębiorstw, nie można jeszcze przedstawić danych liczbowych o rezydencji podatkowej tych podmiotów. Możliwe to będzie po zakończeniu prowadzonych na szeroką skalę działań kontrolnych Inspekcji Transportu Drogowego we współpracy z innymi służbami" - poinformował wiceminister.

Jak dodał, w połowie marca br. "rozpoczęto kontrole w całej Polsce, w ponad 60 wytypowanych przedsiębiorstwach, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim lub rosyjskim". "Planowane są dalsze kontrole w tym zakresie" - zadeklarował wiceminister infrastruktury.

Weber zaznaczył przy tym, że "w działaniach kontrolnych, które były i nadal są prowadzone przez Inspekcję Transportu Drogowego uczestniczą przedstawiciele innych służb, w tym również Straży Granicznej, która – na podstawie posiadanych uprawnień - przy okazji prowadzonych kontroli sprawdza legalność pobytu w Polsce obcokrajowców".

Wiceszef MI zapewnił, że resort pozostaje w dialogu ze środowiskiem przewoźników. Jak zauważył, "dzięki zaangażowaniu samych przewoźników, resort infrastruktury otrzymuje sygnały o podejrzeniach, co do niezgodnej z prawem działalności niektórych podmiotów transportowych, które są po takim zgłoszeniu dokładnie sprawdzane".

Polska chce unijnych sankcji

Rafał Weber zauważył, że polski rząd w ramach poszerzania sankcji wobec Rosji i Białorusi, złożył wniosek o objęcie zakazem wjazdu na terytorium UE również naczep i przyczep zarejestrowanych w Rosji i Białorusi oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w dziedzinie transportu drogowego przez podmioty z kapitałem rosyjskim lub białoruskim.

"Jest to jeden z ważniejszych postulatów środowiska przewoźników drogowych. Projekt odpowiednich przepisów, realizujący polski postulat, jest obecnie konsultowany na forum UE" - przekazał wiceminister infrastruktury.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Inwestorzy z Wall Street coraz chętniej lokują kapitał w metalach szlachetnych. W ten sposób reagują na niepewność związaną z wojną handlową i cłami Donalda Trumpa - opisuje nowy trend portal stacji CNN.

Nowy trend. "Dziwne transakcje na Wall Street"

Nowy trend. "Dziwne transakcje na Wall Street"

Źródło:
CNN

Linie lotnicze przestały latać w przestrzeni powietrznej nad Izraelem, Iranem, Irakiem i Jordanią po izraelskim ataku na Iran - wynika z danych Flightradar24. Na wizualizacji widać, jak pustoszeje niebo nad tymi krajami, a loty pasażerskie omijają niebezpieczną strefę na Bliskim Wschodzie.

Tak samoloty znikały znad Bliskiego Wschodu

Tak samoloty znikały znad Bliskiego Wschodu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polskie Linie Lotnicze LOT nie wykorzystują irańskiej przestrzeni powietrznej podczas lotów tranzytowych do Azji - przekazał rzecznik przewoźnika Krzysztof Moczulski. Podkreślił, że połączenia do Indii, a także pozostałych krajów azjatyckich są realizowane zgodnie z rozkładem.

Co z lotami do Azji? Komunikat polskiego przewoźnika

Co z lotami do Azji? Komunikat polskiego przewoźnika

Źródło:
PAP

Giełdy na świecie są na minusie, a ceny ropy na plusie po izraelskim ataku na Iran - podał Reuters. Agencja podkreśliła, że wśród inwestorów widać pęd do bezpiecznych przystani, takich jak złoto, dolar i frank szwajcarski.

Inwestorzy ruszyli do bezpiecznych przystani

Inwestorzy ruszyli do bezpiecznych przystani

Źródło:
Reuters

Ceny w maju 2025 roku wzrosły o 4 procent rok do roku - wynika z danych o inflacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,2 procent.

Inflacja. Nowe dane

Inflacja. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl

Kursy dolara i franka idą w górę po ataku Izraela na Iran. Euro i bitcoin notują spadki. Inwestorzy zwracają uwagę na niepewną sytuacją na rynkach w związku z napięciami na Bliskim Wschodzie.

Wahania na rynku walutowym. Dolar i bitcoin reagują

Wahania na rynku walutowym. Dolar i bitcoin reagują

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- 600 milionów złotych zostało zainwestowane w tym roku w społeczne budownictwo. Najmniej od wielu lat. Żeby zwiększyć tę pulę, potrzebny jest podpis ministra rozwoju i tego podpisu od tygodni nie ma - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Mówiła także o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, jego wpływie na wzrost cen ropy i korzyściach dla Rosji i Władimira Putina.

Ministra: tego podpisu od tygodni nie ma

Ministra: tego podpisu od tygodni nie ma

Źródło:
TVN24

Ceny ropy naftowej gwałtownie wzrosły po tym, jak Izrael zaatakował Iran. Kurs surowca nie był tak wysoko od prawie pół roku. Inwestorzy obawiają się, że dramatyczna eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie zakłóci dostawy ropy - podał Reuters.

Ceny poszły ostro w górę po izraelskim ataku na Iran

Ceny poszły ostro w górę po izraelskim ataku na Iran

Źródło:
Reuters, PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto nie padła szóstka. Oznacza to, że kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 12 czerwca 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Prokurator zażądał wydania i odebrał dokumenty dotyczące Rady Polityki Pieniężnej - poinformował Narodowy Bank Polski. Podkreślił, że działanie prokuratury było "nieadekwatne do jej celu i charakteru, niezgodne z zasadami ekonomii procesowej oraz nie odpowiadało przyjętemu standardowi postępowania".

Prokurator w NBP. "Zażądał wydania dokumentów"

Prokurator w NBP. "Zażądał wydania dokumentów"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd podał propozycje minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz najniższej stawki godzinowej. Płaca minimalna w 2026 roku ma wynieść 4806 złotych brutto, a stawka - 31,40 złotego. Rada Ministrów na dodatkowym posiedzeniu zajmowała się też wskaźnikami makroekonomicznymi będącymi podstawą budżetu na przyszły rok.

Płaca minimalna. Jest decyzja rządu

Płaca minimalna. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd proponuje podwyżkę emerytur w 2026 roku o co najmniej 4,9 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów. Waloryzacja świadczeń będzie miała miejsce w marcu przyszłego roku.

Waloryzacja emerytur 2026. O tyle mają wzrosnąć świadczenia

Waloryzacja emerytur 2026. O tyle mają wzrosnąć świadczenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ryanair wprowadził karę w wysokości co najmniej 500 euro dla pasażerów zakłócających porządek, których zachowanie skutkuje usunięciem ich z pokładu samolotu - podała AFP. - Zakłócanie porządku w tak ograniczonej i wspólnej przestrzeni jest niedopuszczalne - skomentował rzecznik tej irlandzkiej linii lotniczej.

Popularny przewoźnik wprowadza nową karę

Popularny przewoźnik wprowadza nową karę

Źródło:
PAP

Rząd prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2026 roku wyniesie 3,5 procent, a średnioroczna inflacja znajdzie się na poziomie 3 procent - wynika z założeń do projektu budżetu państwa na 2026 rok, przyjętych w czwartek przez Radę Ministrów.

PKB, inflacja, pensje. Rząd przyjął założenia do budżetu na 2026 rok

PKB, inflacja, pensje. Rząd przyjął założenia do budżetu na 2026 rok

Źródło:
PAP

Rząd Tanzanii zapowiedział wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia dla zagranicznych gości, w tym turystów. Ma ono kosztować 44 dolary. Przewidziano jednak wyjątki.

Turystyczny raj wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie dla zagranicznych gości

Turystyczny raj wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie dla zagranicznych gości

Źródło:
PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zdecydowały w czwartek o podniesieniu ceł na nawozy importowane z Rosji i Białorusi. Rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie 1 lipca.

O tę decyzję zabiegała Polska. Jest zielone światło

O tę decyzję zabiegała Polska. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) podał, że wykryto salmonellę w polędwiczkach z kurczaka o smaku jogurt-morela. Produkt powstał dla właściciela sieci Biedronka - Jeronimo Martins. Sieć również opublikowała komunikat dla klientów w tej sprawie.

Salmonella w polędwiczkach. Duża sieć ostrzega

Salmonella w polędwiczkach. Duża sieć ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Problem ubóstwa energetycznego dotyczy około 1,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce - wynika z szacunków resort klimatu. Sposoby ograniczenia skali zjawiska mają się znaleźć w Planie Społeczno-Klimatycznym, który rząd do końca czerwca ma przesłać do Brukseli.

Problem dotyczy 1,5 miliona gospodarstw w Polsce. Alarmujące dane

Problem dotyczy 1,5 miliona gospodarstw w Polsce. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

We Francji 36 ministrów rządu kierowanego przez Francois Bayrou złożyło zeznania majątkowe. Ponad połowa francuskiego rządu to milionerzy. Średni majątek ministra w rządzie Bayrou, sprawującym władzę od pół roku, to około 2,5 mln euro.

Połowa tego rządu to milionerzy

Połowa tego rządu to milionerzy

Źródło:
PAP

Ludzkich rozmiarów lalka Labubu została sprzedana za rekordową kwotę 1,08 miliona juanów (około 550 tysięcy złotych) - przekazała stacja BBC, powołując się na chiński dom aukcyjny.

Lalka sprzedana za ponad pół miliona złotych

Lalka sprzedana za ponad pół miliona złotych

Źródło:
BBC

Tegoroczna wiosna przyniosła wiele wyzwań dla polskich sadowników. Kapryśna pogoda znacząco wpłynęła na zbiory i jakość owoców. - Ceny dla konsumentów na pewno będą wyższe - mówią przedstawiciele branży.

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Źródło:
TVN24+