Powoli znikają utrudnienia na drogach w całej Polsce z powodu protestu rolników. Kierowcy mogli je napotkać w ponad 500 punktach. Rolnicy zablokowali m.in. w kilku miejscach autostradę A4 - na Podkarpaciu, Opolszczyźnie i na Dolnym Śląsku. Blokady na A4 na Opolszczyźnie już się zakończyły. Blokowane były też skrzyżowania i ronda na części dróg dojazdowych do Warszawy, Białegostoku i Łodzi, trasa do przejścia granicznego z Litwą i zakopianka. Protesty odbyły się też w centrach Katowic i Krakowa [tekst aktualizowany].
Na środę wyznaczony został ogólnopolski strajk zwołany przez Radę Krajową NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Rolnicy sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi, importowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, ograniczaniu hodowli zwierząt w Polsce i "dramatycznej sytuacji" w rolnictwie. Chcą wypłaty rekompensat i wsparcia rolników.
To kolejny w ostatnim czasie rolniczy protest i podobnie jak wcześniejsze polega na blokowaniu dróg lub powolnych przejazdach kolumn ciągników. Miejscami protestu są przede wszystkim drogi dojazdowe do miast wojewódzkich oraz trasy szybkiego ruchu. W wielu miejscach rolnicy zbierali się od wczesnych godzin porannych.
Na zamieszczonej w sieci ogólnopolskiej mapie protestu w środę rano zaznaczonych było ponad 550 punktów.
Protesty rolników na Mazowszu - gdzie są utrudnienia?
W województwie mazowieckim protestujący rolnicy rozpoczęli blokady rond w Jabłonnie (na granicy z Warszawą) i w Nieporęcie w powiecie legionowskim - informuje Komenda Stołeczna Policji. Rolnicy informują z kolei, że ruszyli do Zakrętu w powiecie mińskim. Blokady mają się odbyć w środę w ponad 500 miejscach w całej Polsce.
"Powiat legionowski. Protestujący rolnicy rozpoczęli blokady ronda w Jabłonnie (na granicy z Warszawą) czyli DK61, oraz ronda w Nieporęcie – skrzyżowanie DW631 z DW633" – poinformowała KSP na platformie X.
Według danych Komendy Stołecznej Policji (KSP), wskutek protestu rolników zablokowana jest m.in. DK7 na skrzyżowaniu z DW579 w kierunku Błonia. Policja zorganizowała tam objazdy.
W związku z planowanym protestem i nadjeżdżającymi ciągnikami rondo przy DK92 w miejscowości Zakręt również zostało wyłączone z ruchu. "Policjanci biorący udział w zabezpieczeniu kierują samochody na wyznaczone objazdy" – przekazała KSP.
W województwie łódzkim rolnicy zablokowali autostradę A1 i A2
Protestujący rolnicy zablokowali w środę rano autostradę A1 na węźle Łódź-Północ oraz A2 w okolicach węzła Emilia. W przypadku A1 nieprzejezdna jest jezdnia w stronę Gdańska, a na A2 w obu kierunkach. W ciągu dnia należy spodziewać się kolejnych utrudnień na wielu ważnych drogach w Łódzkiem.
Jak przekazał dyżurny łódzkiego Punktu Informacji Drogowej GDDKiA, ciągniki i maszyny rolnicze blokują przejazd w stronę Gdańska na węźle Łódź-Północ, znajdującym się na 294. kilometrze trasy. W tym miejscu zablokowana jest również autostrada A2 w kierunku Poznania oraz łącznica w kierunku Gdańska. Ruch przekierowany jest na A2 w kierunku Warszawy i Katowic.
Z kolei A2 w okolicach Łodzi nieprzejezdna jest w okolicach węzła Emilia w pow. zgierskim, na odcinku między miejscowościami Emilia i Koło.
Rzecznik łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Maciej Zalewski poinformował, że w ciągu dnia blokowany będzie także węzeł Łódź Południe, czyli skrzyżowanie autostrady A1 z drogą ekspresową S8. W tym przypadku przejazd będzie możliwy jedynie dla kierunków Wrocław – Gdańsk i Gdańsk – Wrocław.
Zablokowany będzie także węzeł Stryków (A2/DK14/DK71). Nie będzie także możliwości wjazdu na autostradę A2 na węźle Wartkowice (A2/DW703). Całkowicie z ruchu będzie także wyłączony odcinek autostrady A1 między węzłami Kowal i Łódź Północ.
"Poważne ograniczenia w ruchu będą występowały na drodze ekspresowej S8 na wysokości Piotrkowa Trybunalskiego. Ruch będzie zablokowany od węzła Piotrków Trybunalski Południe do węzła Piotrków Trybunalski Wschód. W tym przypadku blokada planowana jest na 48 godzin. W związku z tym ruch z autostrady A1 od strony Katowic, będzie przekierowywany na DW 484 i 485 na węźle Kamieńsk" – przekazał Zalewski.
Na Podkarpaciu rolnicy blokują m.in. autostradę A4 i trasę S19
Z powodu rolniczych blokad w woj. podkarpackim nieprzejezdny jest fragment autostrady A4 i trasy szybkiego ruchu S19. Utrudnienia są również na drodze krajowej nr 94 – poinformowali dyżurni Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Rolnicy zablokowali odcinek autostrady A4 między Węzłem Łańcut a Węzłem Jarosław Zachód w kierunku Korczowej i Rzeszowa. Ciągniki rolnicze stoją również na drodze wojewódzkiej nr 835 na łączniku drogi krajowej 94 Węzeł Przeworsk. Policjanci kierują samochody na objazd wyznaczony drogą krajową nr 94.
W Przeworsku rolnicy zablokowali rondo na drodze krajowej nr 94. Przepuszczają autobusy i 10 aut osobowych na godzinę. Ciężarówki muszą czekać. Objazd dla samochodów osobowych odbywa się przez Studzian.
W Kolbuszowej protest odbywa się na dwóch rondach, na ul. Narutowicza i Rzeszowskiej. Policja kieruje ruchem.
Na S19 stoi 50 ciągników. Blokują łącznice wjazdowe i zjazdowe na Węźle Jeżowe. Samochody mogą wjechać lub zjechać z S19 w Nowej Sarzynie.
Protest odbywa się również na obwodnicy Ropczyc, gdzie zablokowane jest rondo 650-lecia. Oznacza to utrudnienia dla samochodów osobowych i ciężarowych, które jadą w kierunku Rzeszowa i Dębicy.
Protest rolników w województwie pomorskim. Zablokowana S7
Dyżurna Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku Magdalena Litwinowicz przekazała w środę rano, że z uwagi na protest rolniczy na drodze ekspresowej S7 na wysokości Nowego Dworu Gdańskiego jezdnia jest zablokowana w obu kierunkach.
Policja wyznaczyła objazdy. Utrudnienia mogą potrwać do godz. 18.
Utrudnienia wystepują także w Chojnicach (obwodnica Chojnic, skrzyżowanie Stare Parcele) i w Zagórkach.
Opolskie: rolnicy zablokowali ruch na węźle Brzeg
W wyniku protestu rolników całkowicie zablokowany jest ruch na węźle Brzeg autostrady A4. Jak poinformowała rzeczniczka oddziału GDDKiA w Opolu Agata Andruszewska, dla pojazdów do 3,5 tony możliwy jest zjazd przez MOP Wierzbnik.
W środę uczestniczący w ogólnopolskim proteście rolnicy całkowicie zablokowali ruch na trzech węzłach opolskiego odcinka autostrady A4. Jak przekazał dyżurny GDDKiA w Opolu, protest zakończył się około godziny 17.
Według informacji drogowców przywrócono normalny ruch na blokowanych przez rolników od rana węzłach: Brzeg, Opole Południe i Opole Zachód (dawne Prądy). Protestujący zjechali także z ronda przy węźle Opole Zachód w ciągu drogi krajowej nr 46 łączącej Opole z Nysą
Lubuskie: protesty rolników na S3
Według danych policji, w środę rolnicy protestują w ponad 30 miejscach regionu, głównie na drogach krajowych i wojewódzkich. Utrudnienia występują na drogach ekspresowych S17 niedaleko Ryk i Świdnika, na S19 w okolicy Kraśnika, na obwodnicy Lublina (węzły Tatary, Rudnik i Konopnica), na ul. Krężnickiej, Zemborzyckiej i Abramowickiej w Lublinie i w miejscowościach: Wisznice, Hanna, Radzyń Podlaski, Parczew, Bogdanka, Włodawa, Lubień, Hańsk, Krasnystaw, Biłgoraj, Hrubieszów, Karp pod Zamościem i w okolicy Kocka. Rolnicy kontynuują również blokadę przejść granicznych z Ukrainą w Dorohusku, Zosinie, Dołhobyczowie i Hrebennem.
Rzecznik KWP w Lublinie nadkom. Andrzej Fijołek poinformował, że w miejscach, gdzie trwają protesty, są policjanci, którzy kierują samochody objazdami. "Są zrobione korytarze życia na wypadek karetek, służb ratowniczych. Nie dochodziło do incydentów" – przekazał przedstawiciel policji.
W Zielonej Górze samochody ciężarowe jadące w kierunku Sulechowa zostaną skierowane DW282 przez Milsko. Samochody osobowe pojadą Trasą Północną do centrum Zielonej Góry. Zamknięty zostanie zjazd na S3 z Trasy Północnej w Zielonej Górze w kierunku Sulechowa. Od Świebodzina do Sulechowa trasa S3 zostanie całkowicie zablokowana.
Rolnicy zablokowali drogi dojazdowe do Kielc
Zgodnie z zapowiedziami organizatorzy protestów rolniczych zablokowali drogi dojazdowe do Kielc. Ruch został wstrzymany m.in. przy rondzie w Cedzynie na drodze krajowej numer 74, przy ul. Łódzkiej. Dotyczy to też drogi krajowej nr 73 w Wiśniówce i ul. ks. Piotra Ściegiennego.
Problemy w ruchu występują także w regionie. W Piaskach w powiecie jędrzejowskim od 20 marca planowana jest ciągła blokada ruchu na drodze krajowej nr 78. W Wodzisławiu od tego dnia wystąpią utrudnienia w związku z przejazdem kolumn pojazdów rolniczych przez miasto.
Rolnicy zapowiedzieli blokadę skrzyżowania dróg krajowych nr 73 i 79 w Słupi Pacanowskiej w powiecie buskim w środę. Kolejne utrudnienia wystąpią w Nowym Korczynie, gdzie skrzyżowanie ul. Buskiej z ul. Sandomierską również będzie całkowicie nieprzejezdne od godz. 8.00 do 18.00.
Z informacji podanych przez regionalny oddział GDDKiA wynika, że cyklicznie blokowany jest most przez Wisłę w Szczucinie w ciągu drogi krajowej nr 73.
Zamknięte trasy w Wielkopolsce
Rzecznik prasowy wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak poinformował po godz. 10, że spośród 104 oficjalnie zgłoszonych protestów w regionie rozpoczęła się ponad połowa. - W pozostałych miejscach pojazdy rolnicze dojeżdżają. Sumując zgłoszenia organizatorów i przekazywane informacje, w tych zgromadzeniach łącznie może wziąć udział około 16 tysięcy osób - powiedział policjant.
Dyżurny Punktu Informacji Drogowej poznańskiego oddziału GDDKiA przekazał, że około godz. 6.30 na 13. kilometrze S5, na odcinku między węzłami Mosina i Kościan Północ, zamknięto trasę z powodu protestu rolników. Według zapowiedzi blokada ma potrwać 14 godzin. Spółka Autostrada Eksploatacja podała, że o godz. 6:40, na 156. kilometrze autostrady A2, na odcinku między węzłami Komorniki i Poznań Zachód zamknięty został zjazd z A2 na S5. Około godz. 7 w Słupcy protestujący rolnicy zablokowali ciągnikami zjazdy i wjazdy na autostradę A2. Według informacji GDDKiA główna trasa jest przejezdna. W środowe przedpołudnie GDDKiA podawała, że zablokowane są także m.in. droga krajowa nr 25 w miejscowości Modła (pow. koniński), dk nr 83 w miejscowości Dąbrowa (pow. turecki), dk nr 11 w Pleszewie, a także w Sokołowie Budzyńskim (pow. chodzieski) oraz droga ekspresowa S5 niedaleko Leszna.
Małopolska. "Przepuszczamy pięć pojazdów na godzinę"
Protestujący rolnicy od rana w środę blokują rondo Mogilskie w centrum Krakowa, które stanowi miejsce ich głównej zbiórki. Spowodowało to korki na okolicznych ulicach.
Kawalkada ciągników wyruszyła też po godz. 10 z Ludźmierza w kierunku Nowego Targu, gdzie ponad 100 ciągników ma wjechać na zakopiankę w kierunku Tatr. Rolnicy planują zawrócić na rondzie w Szaflarach i dalej jechać w kierunku Krakowa. Po przejechaniu około 12 km mają zawrócić w Rdzawce i wrócić tą samą trasą do Nowego Targu. Dalej chcą zjechać w mieście na główną arterię, czyli na al. Tysiąclecia. Mieszkańcy Nowego Targu muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami. Rolniczy protest na zakopiance ma potrwać do godz. 16. Protest podhalańskich rolników trwa od piątku na przejściu granicznym ze Słowacja w Chyżnem. W środę na granicy pojawiło się więcej rolników – jest ich około stu. Jak powiedział przewodniczący protestujących Paweł Dziubek, kontrolowane są wszystkie tiry wjeżdżające do Polski. Na miejscu są także policja i służba celna. Po stronie słowackiej utworzył się kilkukilometrowy korek tirów czekających na wjazd do Polski. - Dzisiaj jest nas jeszcze więcej. Blokujemy tiry wjeżdżające do kraju. Przepuszczamy pięć pojazdów na godzinę. Wszystkie naczepy są sprawdzane przez celników i przez nas. Nie jadą tu tiry ukraińskie, które zmieniły trasę – powiedział rolnik z Piekielnika.
Zablokowane główne drogi prowadzące do Białegostoku
Przed południem zablokowane były wszystkie główne drogi dojazdowe do Białegostoku. Rolnicy protestują m.in. na drogach krajowych nr 19 w Kurianach, na dk nr 8 na węźle Sielachowskie, na dk nr 65 na skrzyżowaniu z ul. Dzikowską w Fastach, czy na dk nr 65 w Grabówce. Zablokowane są też drogi w Wasilkowie, Nowodworcach, Kleosinie i Stanisławowie, a przez to niemożliwy jest dojazd do Białegostoku.
We wszystkich miejscach jest policja, która organizuje objazdy. Kierowcy w mediach społecznościowych dzielą się informacjami, jak ominąć blokady. W związku z protestami kilkanaście autobusów ma w środę zmienione trasy, kursowanie kilku linii zawieszono.
Rolnicy blokują też drogi w regionie. Jak podaje podlaska policja, od środy rano zablokowane są m.in. dwa mosty prowadzące do Łomży i nie ma możliwości objazdu, zablokowane są też drogi na trasie Białystok-Łomża. Protest jest też prowadzony na drodze ekspresowej S8 Białystok-Warszawa na wysokości miejscowości Milewo Zabielne oraz na S61 w Szypliszkach, w pobliżu dawnego przejścia granicznego z Litwą w Budzisku.
Pełną listę utrudnień, opublikowaną przez GDDKiA, można znaleźć TUTAJ.
Protesty rolników
Od kilku tygodni w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej trwają protesty rolników, domagających się m.in. odstąpienia od przepisów europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE.
Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych m.in. dla rolnictwa. Mają umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi m.in. o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: KPP w Żyrardowie