MFW: średnioroczna inflacja w Polsce będzie dwucyfrowa

Źródło:
PAP
Dudek: problemy inflacyjne w Polsce zostały zamrożone, ta inflacja jest przypudrowana
Dudek: problemy inflacyjne w Polsce zostały zamrożone, ta inflacja jest przypudrowanaTVN24
wideo 2/5
Dudek: problemy inflacyjne w Polsce zostały zamrożone, ta inflacja jest przypudrowanaTVN24

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedstawił swoje najnowsze prognozy. Według najnowszego raportu średnioroczna inflacja CPI w Polsce w 2023 r. wyniesie 11,9 proc. "Oczekuje się, że powrót inflacji do celu potrwa w większości przypadków do 2025 roku" - podał MFW w prognozach gospodarczych. W raporcie dodano, że przewiduje się, że globalny wzrost PKB, szacowany na 3,4 procent w 2022 roku, spadnie do 2,8 proc. w 2023 roku.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że w 2023 roku polska gospodarka urośnie o 0,3 proc. Podano, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce w 2023 r. wyniesie 11,9 proc. MFW prognozuje również, że w 2024 roku polska gospodarka wzrośnie o 2,4 proc., a inflacja CPI wyniesie średnio 6,1 proc.

Spadek globalnego wzrostu

W raporcie MFW napisano, że przewiduje się, że globalny wzrost PKB, szacowany na 3,4 proc. w 2022 r., spadnie do 2,8 proc. w 2023 r., czyli o 0,1 punktu procentowego mniej niż przewidywano w aktualizacji WEO ze stycznia 2023 r., zanim wzrośnie do 3,0 proc. w 2024 r.

"Dla gospodarek rozwiniętych przewiduje się spadek wzrostu PKB w 2023 r. do 1,3 proc. zanim wzrośnie do 1,4 proc. w 2024 r. Przewiduje się, że około 90 proc. gospodarek rozwiniętych odnotuje spadek wzrostu PKB w 2023 roku. W przypadku rynków wschodzących i gospodarek rozwijających się, perspektywy gospodarcze są średnio lepsze niż w przypadku gospodarek rozwiniętych, ale różnią się bardziej w zależności od regionu" – czytamy.

MFW komentuje zawirowania na rynku banków

MFW stwierdził w swoim ostatnim raporcie World Economic Outlook, że ryzyko zarażenia systemu bankowego zostało ograniczone przez zdecydowane działania polityczne po upadku dwóch amerykańskich banków regionalnych i wymuszonej fuzji Credit Suisse. Ale zawirowania dodały kolejne powody do niepewności w czasach wysokiej inflacji.

Główny ekonomista MFW Pierre-Olivier Gourinchas powiedział, że działania banków centralnych w zakresie stabilności finansowej nie powinny mieć pierwszeństwa przed działaniami mającymi na celu uspokojenie inflacji - chyba że dojdzie do poważnego kryzysu finansowego.

Gourinchas przekazał na konferencji prasowej, że mogą zaistnieć sytuacje, w których krótkoterminowe ryzyko stabilności może mieć pierwszeństwo, takie jak kryzys, który wykracza poza poważny niekorzystny scenariusz.

Dalsze zacieśnienie warunków finansowych na świecie

W prognozie MFW oczekuje się, że w 2023 r. inflacja bez uwzględnienia cen żywności i energii będzie spadać na całym świecie znacznie bardziej stopniowo: jedynie o 0,2 punktu procentowego, do poziomu 6,2 proc.

Według MFW możliwe jest też dalsze zacieśnienie warunków finansowych na świecie.

"Alternatywny scenariusz zakłada dodatkowe umiarkowane zaostrzenie warunków kredytowych. (...) Ogólnie wpływ na to ma spadek podaży kredytów i wyższe oprocentowania dla firm niefinansowych i gospodarstw domowych. Zakłada się, że zasób rzeczywistej akcji kredytowej banków w Stanach Zjednoczonych zmniejszy się w 2023 r. o 2 proc. w stosunku do wartości bazowej - co stanowi około jedną dziesiątą spadku odnotowanego w latach 2008-2009 i odpowiada wzrostowi spreadów kredytowych dla przedsiębiorstw średnio o 150 punktów bazowych w 2023 r." – napisano w raporcie.

"W wyżej wymienionym prawdopodobnym scenariuszu alternatywnym, przy dodatkowym zaostrzeniu warunków kredytowych, globalna inflacja zasadnicza spada o około 0,2 punktu procentowego więcej w 2023 r., częściowo z powodu niższych cen surowców na świecie. W 2023 r. ceny ropy naftowej spadają średnio o 3 proc. bardziej niż w scenariuszu podstawowym. Następuje niewielki dodatkowy spadek inflacji z wyłączeniem żywności i energii" - dodano w projekcji.

W raporcie wskazano, że inflacja powinna spaść do poziomu docelowego w 2025 r.

Czytaj też: Ile wyniesie inflacja w Polsce? Jest nowy raport NBP

Autorka/Autor:jr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

We wrześniu bieżącego roku średnie ceny mieszkań wzrosły w 9 spośród 16 największych polskich miast - wynika z Barometru Cen Mieszkań opublikowanego przez portal tabelaofert.pl. Zdaniem ekspertów ceny na rynku nieruchomości są stabilne, a zmiany wynikają głównie ze zmian w strukturze oferty.

Tak zmieniają się ceny mieszkań w Polsce

Tak zmieniają się ceny mieszkań w Polsce

Źródło:
PAP

Podwyżka wysokości premii dla prezesa i wiceprezesów Narodowego Banku Polskiego sprawi, że "dwór prezesa" będzie mógł zarabiać ponad 800 tysięcy złotych rocznie - przekazał członek Rady Polityki Pieniężnej Paweł Litwiniuk. Jak dodał, przewidywany wzrost wynagrodzeń, zgodnie z uchwałą dotyczącą premii, sięgnie około 20 procent.

800 tysięcy złotych rocznie dla "dworu prezesa" w NBP

800 tysięcy złotych rocznie dla "dworu prezesa" w NBP

Źródło:
PAP

"Zmarnowany czas i zrujnowane życie wielu osób, miliony złotych na sfabrykowane ekspertyzy oraz zniszczona spółka PKP Cargo, kiedyś narodowy champion" - napisał na portalu X Jakub Karnowski, były prezes PKP w latach 2012-15, odnosząc się do decyzji sądu o umorzeniu trwającego od ośmiu lat postępowania w sprawie wyrządzenia szkody majątkowej spółce PKP Cargo.

"Miliony złotych na sfabrykowane ekspertyzy i zniszczona spółka". Sąd umarza sprawę

"Miliony złotych na sfabrykowane ekspertyzy i zniszczona spółka". Sąd umarza sprawę

Źródło:
TVN24, X

Irlandzka Komisja Ochrony Danych przekazała w piątek informację o wszczęciu dochodzenia w sprawie niezgodnego z prawem wykorzystywania przez Ryanair technologii rozpoznawania twarzy. Dochodzenie ma wyjaśnić czy stosowane przez irlandzką linię lotniczą metody weryfikacji są zgodne z rozporządzeniem o ochronie danych (RODO).

Ryanair mógł złamać prawo. Jest dochodzenie

Ryanair mógł złamać prawo. Jest dochodzenie

Źródło:
PAP

Albański rząd zachęca inwestorów do nabywania nieruchomości zlokalizowanych na terenach górskich za symboliczne jedno euro - informuje portal Euronews. Plan Tirany zakłada budowę nowych kurortów i kompleksów turystycznych lub przedsiębiorstw zapewniających długoterminowe miejsca pracy.

Nieruchomości za 1 euro. Tak kraj próbuje przyciągnąć inwestorów

Nieruchomości za 1 euro. Tak kraj próbuje przyciągnąć inwestorów

Źródło:
PAP

Powodzianie, którzy w ferworze walki z żywiołem nie byli w stanie opłacić polisy OC, mogą liczyć na nadzwyczajne zlikwidowanie kary albo rozłożenie jej na raty. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie umarzał lub obniżał opłaty za brak obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Anulowanie kary ma objąć osoby, które dotknęła klęska żywiołowa.

Powodzianie nie zapłacą kar za brak OC

Powodzianie nie zapłacą kar za brak OC

Źródło:
TVN Turbo, TVN24

W sobotę wejdą w życie opublikowane w piątek w Dzienniku Ustaw przepisy dotyczące pomocy dla powodzian. Obejmują one między innymi wsparcie dla kredytobiorców, zasiłek w wysokości tysiąca złotych, dodatkowe dni urlopu i pomoc dla przedsiębiorców.

Dodatkowe dni urlopu, pomoc dla kredytobiorców

Dodatkowe dni urlopu, pomoc dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, awansował na drugie miejsce listy najbogatszych ludzi świata. Jego fortuna wyceniana jest na 206 miliardów dolarów. Taką informację podaje Bloomberg.

Mark Zuckerberg dołącza do ekskluzywnego klubu

Mark Zuckerberg dołącza do ekskluzywnego klubu

Źródło:
CNN

Jest śledztwo w sprawie popularnego kantoru online. Po informacjach o tym, że Cinkciarz.pl opóźniał realizację wymiany walut i przekazów pieniężnych - nawet po kilka dni, ruszyła lawina. Sprawą najpierw zajęła się Komisja Nadzoru Finansowego, a obecnie śledztwo miała wszcząć Prokuratura Regionalna w Poznaniu - wynika z ustaleń RMF FM.

Jest śledztwo prokuratury w sprawie kantoru online

Jest śledztwo prokuratury w sprawie kantoru online

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wywieranie presji na użytkowników, nakłanianie ich do wydawania pieniędzy i brak możliwości zrezygnowania z subskrypcji - to niektóre z pułapek czyhających na internautów, które zidentyfikowała Komisja Europejska w ramach przeglądu skuteczności unijnych przepisów cyfrowych. Jak podała KE, szkodliwe praktyki handlowe online kosztują unijnych konsumentów co najmniej 7,9 mld euro rocznie.

Pułapki w sieci. Jakie metody stosują oszuści i jak się przed nimi bronić

Pułapki w sieci. Jakie metody stosują oszuści i jak się przed nimi bronić

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do wdrożenia w Polsce globalnego podatku minimalnego. Jak zapowiedziano podczas piątkowej konferencji prasowej, ma on obowiązywać od stycznia 2025 roku. Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaproponowało rozwiązanie, które ma utrzymać atrakcyjne dla przedsiębiorców warunki inwestowania. Chodzi o grant gotówkowy.

Od stycznia zmiana w podatkach. Zapowiedź ministerstwa

Od stycznia zmiana w podatkach. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Serię szczepionki przeciwko WZW typu B prewencyjnie wstrzymano w obrocie po informacji o śmierci pacjenta z nawracającą obturacją oskrzeli (zapalenia dróg oddechowych, w trakcie którego dochodzi do ich zwężenia). Decyzję podjęto mimo braku jednoznacznych przesłanek wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego – poinformował GIS.

Seria szczepionki wycofana po śmierci pacjenta

Seria szczepionki wycofana po śmierci pacjenta

Źródło:
PAP

Firma Meta musi ograniczyć wykorzystanie danych osobowych zebranych z należącego do niej portalu społecznościowego Facebook do spersonalizowanych reklam - orzekł w piątkowym wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Wyrok TSUE w sprawie Facebooka

Wyrok TSUE w sprawie Facebooka

Źródło:
PAP

W tym tygodniu na stacjach paliw padły kolejne cenowe minima, ale już pojawiają się takie, na których paliwo drożeje - wskazali analitycy Refleksu. Z kolei portal e-petrol.pl zwrócił uwagę, że w reakcji na eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie ceny paliw w hurcie już rosną.

Co będzie z cenami na stacjach? "To efekt eskalacji wojny na Bliskim Wschodzie"

Co będzie z cenami na stacjach? "To efekt eskalacji wojny na Bliskim Wschodzie"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że otrzymała wystarczające poparcie od członków UE, aby nałożyć cła. Taryfy mają się wahać od 7,8 do 35,3 procent w zależności od producenta. Są dodatkiem do standardowego unijnego cła importowego na samochody wynoszącego 10 procent. Chiny wyraziły już swój stanowczy sprzeciw.

Cła na chińskie elektryki. Większość krajów UE daje zielone światło

Cła na chińskie elektryki. Większość krajów UE daje zielone światło

Źródło:
Reuters, PAP

Balony ze śmieciami nadlatujące z Korei Północnej spowodowały liczne opóźnienia w operacjach lotniczych na lotnisku Seul-Inczon - przekazała gazeta "Korea JoongAng".

Media: balony ze śmieciami z Korei Północnej wywołały opóźnienia w ruchu lotniczym

Media: balony ze śmieciami z Korei Północnej wywołały opóźnienia w ruchu lotniczym

Źródło:
PAP

Alkohol w opakowaniach do 200 mililitrów ma być tylko w butelkach albo puszkach - wynika z treści projektu rozporządzenia. Co więcej, opakowania nie mogą wprowadzać w błąd i mają się odróżniać od innych produktów spożywczych, w szczególności dla dzieci.

Zmiany dla alkoholi w małych opakowaniach. Jest projekt

Zmiany dla alkoholi w małych opakowaniach. Jest projekt

Źródło:
PAP

Bezrobocie we wrześniu było na poziomie 5,0 procent - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Podkreśliło przy tym, że jest to najniższy wynik w tym miesiącu od ponad 30 lat.

Nie było tak od ponad 30 lat. Ministerstwo podało dane

Nie było tak od ponad 30 lat. Ministerstwo podało dane

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Powodem tej decyzji jest zgłoszenie niepożądanego odczynu poszczepiennego.

Szczepionka dla dzieci wstrzymana w obrocie

Szczepionka dla dzieci wstrzymana w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanym w piątek wyroku oddalił skargi siedmiu krajów, w tym Polski, na unijne przepisy tak zwanego pakietu mobilności, które dotyczą kierowców ciężarówek. Stwierdził jednak nieważność obowiązku powrotu pojazdów do bazy przedsiębiorstwa transportowego co osiem tygodni.

Przepisy mogą mocno uderzyć w branżę transportową. Porażka Polski

Przepisy mogą mocno uderzyć w branżę transportową. Porażka Polski

Źródło:
PAP

Jak zapewnił szef Ministerstwa Obrony Narodowej, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz mamy rekordowy budżet na obronność - 186 miliardów 600 milionów złotych. To są wydatki z budżetu i z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych na bezpieczeństwo państwa polskiego - dodał.

Rekordowy budżet na obronność. "Polisa ubezpieczeniowa"

Rekordowy budżet na obronność. "Polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Zmiana czasu z letniego na zimowy coraz bliżej. W tym roku nastąpi to w nocy z 26 na 27 października.

Zmiana czasu już niedługo

Zmiana czasu już niedługo

Źródło:
tvn24.pl, PAP