Biznes zauważył polskich programistów. "Tutaj są świetni ludzie"

Z kraju

Prof. Jan Madey, laureat nagrody Polskiej Rady Biznesu: biznes zauważył sukcesy polskich programistówtvn24bis
wideo 2/3

Biznes zauważył sukcesy polskich programistów. Firmy coraz częściej otwierają w Polsce swoje ośrodki badawczo-rozwojowe, bo tutaj są świetni ludzie - uważa w TVN24 prof. Jan Madey, laureat nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta.

Prof. Jan Madey, informatyk i pracownik Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego, otrzymał Nagrodę Specjalną PRB im. Jana Wejcherta w szóstej edycji konkursu. Jak powiedział w TVN24, jest to dowód na to, że biznes zauważył świetne wyniki drużyn programistycznych, którymi się od lat opiekuje.

Mistrzostwa w Programowaniu

Gość TVN24 ocenił, że kluczową rolę odgrywa edukacja od najwcześniejszych lat. Podkreślił, że wielkie zasługi w kształceniu zdolnej młodzieży ma Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. - Młodzi naukowcy w wieku szkolnym, którzy osiągają wspaniałe wyniki, biorą potem udział w aktywnościach szkolnych, olimpiadach informatycznych i matematycznych, a następnie trafiają na Uniwersytet Warszawski, między innymi pod moje skrzydła. Ja sam nie byłbym w stanie tego wszystkiego robić - mówił Prof. Jan Madey. Prof. Jan Madey mówił, że Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu to doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności na poziomie globalnym. - Aby nie mieć żadnych kompleksów i rzeczywiście osiągać wspaniałe wyniki w innych dziedzinach. - argumentował.

- My jesteśmy w finałach 23 lata z rzędu i nie ma drugiej takiej uczelni na świecie mimo, że zaczęło się to w Ameryce Północnej i Nowej Zelandii, a Europa dołączyła później - mówił prof. Madey i dodał, że około połowy obecnych pracowników Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego to byli zawodnicy, a niektórzy mają już stanowisko profesora. - Tych młodych chłopców, którzy w tym roku zdobyli wicemistrzostwo świata, nie było jeszcze na świecie, gdy pierwszy raz braliśmy udział w finałach z ekipą uniwersytecką - dodał.

Polska wśród liderów

Prof. Jan Madey mówił również, że w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu coraz rzadziej sukcesy odnoszą drużyny z Ameryki Północnej. - W tej chwili Chiny, Rosja, Polska to liderzy - mówił prof. Jan Madey. Dodał, że w czasie Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu coraz częściej "łowcy głów" poszukują swoich przyszłych pracowników. - Bo tam są najlepsi. Na przykład firma IBM medalistom oferuje miejsce pracy w dowolnym miejscu na świecie. Coraz częściej firmy otwierają też swoje ośrodki badawczo- rozwojowe w Polsce, bo tutaj są świetni ludzie, a duży ich procent nie widzi potrzeby wyjazdu z kraju - ocenił prof. Madey.

Autor: msz/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: