Produkcja przemysłowa w listopadzie 2023 roku wyniosła -0,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Odczyt może być zaskoczeniem ponieważ analitycy spodziewali się wzrostu na poziomie 0,8 proc. rok do roku.
Produkcja przemysłowa, zwana także produkcją sprzedaną przez GUS, jest niższa niż miesiąc wcześniej (wzrost na poziomie 1,9 proc.), jaki i wobec poprzedniego roku".
"W listopadzie br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 0,7 proc. w porównaniu z listopadem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 4,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu z październikiem br. wzrosła o 0,2 proc. W okresie styczeń – listopad br. produkcja sprzedana przemysłu była o 1,4 proc. niższa w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku, kiedy notowano wzrost o 10,9 proc. w stosunku do porównywalnego okresu poprzedniego roku" - podał GUS w komunikacie.
Szczegółowe dane na temat produkcji
Według wstępnych danych spadek produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 26,5 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 13,0 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 11,6 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 8,5 proc., w produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 7,7 proc., maszyn i urządzeń – o 6,6 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 5,4 proc., metali – o 5,0 proc.
Z kolei wzrost produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 31,9 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 20,5 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 11,9 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 10,2 proc.
Komentarze na temat wyników
Polski Instytut Ekonomiczny napisał na portalu X, dawniej Twitter, że niższe tempo wzrostu wynika "głównie z efektów statystycznych związanych z liczbą dni roboczych. Dane wskazują na odbijanie koniunktury oraz powrót przemysłu na ścieżkę wzrostu. GUS wskazuje, że produkcja wzrosła w 17 z 34 działów przemysłu".
"Produkcja przemysłowa w listopadzie jednak spadła – o 0,7 proc. r/r po wzroście o 1,9 proc. r/r w październiku. Poziom produkcji, po odsezonowaniu drugi miesiąc się obniżał. Znaczący spadek odnotowało przetwórstwo – aż o 2 proc. r/r. Deflacja PPI pogłębiła się – do 4,7 proc. r/r z 4,2 proc. r/r w październiku, i to pomimo wzrostu cen w branży naftowej o 3,9 proc. m/m" - przekazano na profilu PKO Research.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock