Produkcja przemysłowa w czerwcu spadła o 0,1 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji o 1,4 proc. rdr i wzrostu w ujęciu miesiąc do miesiąca o 0,3 proc.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w czerwcu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,1 proc. wyższym niż w analogiczny mmiesiącu ub. roku i o 0,5 proc. niższym niż w maju.
W czerwcu spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 18 działach przemysłu rdr., m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 7,7 proc., pozostałego sprzętu transportowego - o 7,4 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 6,8 proc., w produkcji urządzeń elektrycznych - o 3,3 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 3,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) - o 2,3 proc.
Z kolei wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem wystąpił m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 13,0 proc., w gospodarce odpadami; odzysku surowców - o 9,4 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 5,9 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 4,3 proc., maszyn i urządzeń - o 3,1 proc., metali - o 2,6 proc.
Komentarze ekonomistów
"W przemyśle wyraźne rozczarowanie (być może oczekiwania były nadmierne?), a na trendzie od dłuższego czasu nic się nie dzieje" - napisali w komentarzu ekonomiści mBanku.
"Mocne zaskoczenie w czerwcowej produkcji przemysłowej. GUS odnotował jej SPADEK o 0,1% r/r wobec konsensusu wzrostu o 1,6%. Produkcja w przetwórstwie uplasowała się nieco poniżej oczekiwań (+0,4% r/r), a dodatkowo wskaźnik pociągnęły mocno w dół kategorie wytwarzanie energii oraz górnictwo. Słowem czerwiec dla przemysłu był słaby, ale nie widzimy powodów do paniki" - skomentowali analitycy Pekao.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock