Ile węgla mamy w Polsce i czy można wydobywać go więcej? Ekspert wyjaśnia

Źródło:
tvn24
Jerzy Markowski o sytuacji na rynku energetycznym
Jerzy Markowski o sytuacji na rynku energetycznymTVN24
wideo 2/3
Jerzy Markowski o sytuacji na rynku energetycznymTVN24

Mamy w Polsce zasoby węgla wystarczające na 200 lat, ale brakuje nam możliwości jego wydobycia - ocenił dr Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, w przeszłości górnik i dyrektor kopalń. Ekspert górniczy odpowiedział na pytania reporterki TVN24 Małgorzaty Marczok i wskazał błędy, jakie jego zdaniem popełnia rząd w postępującym od lat procesie dekarbonizacji kraju.

Ile węgla mamy w Polsce?

Z informacji udostępnianych co roku przez Głównego Geologa Kraju wynika, że obecne zasoby geologiczne węgla kamiennego w Polsce to około 64 miliardów ton, natomiast węgla brunatnego - 36 miliardów ton. - To bardzo duża ilość, w Europie porównywalne zasoby mają tylko Niemcy - podkreśla dr Jerzy Markowski.

Jakie jest wydobycie węgla w naszym kraju?

- Poziom wydobycia węgla kamiennego w Polsce to ok. 54 miliony ton rocznie. Mniej więcej 11 milionów ton to węgiel koksowy, bezużyteczny dla celów energetycznych i opałowych, wykorzystywany przy produkcji stali - zauważa były wiceminister gospodarki. I podkreśla, że węgiel kamienny użyteczny energetycznie przeznaczony jest dla kilku rodzajów odbiorców. - Dzisiaj w najbardziej kłopotliwej sytuacji są ci, którzy używają go do celów ciepłowniczych, do których zaspokojenia rocznie potrzeba ok. 9 milionów ton węgla. Do pieca trafia węgiel większy, w formie groszku czy kostki. Na powierzchnię wyjeżdża bardzo skruszony węgiel, jego znaczna część nie nadaje się do ogrzewania. Węgiel gruby - zdatny do ogrzewania - stanowi od 2 do 5 proc. wydobycia. Mamy zatem jego deficyt, który trzeba uzupełniać importem.

Węgla brunatnego w Polsce wydobywamy co roku ok. 30-40 milionów ton. Za znaczną część wydobycia odpowiadają dwie największa kopalnie w kraju: Turów i Bełchatów. Obie pokrywają zapotrzebowanie sąsiednich elektrowni. Turów ma koncesję i zasoby pozwalające na produkcję energii do 2044 roku, Bełchatów - do roku 2035, z opcją przedłużenie o 30 lat dzięki sąsiednim złożom. W Turowie powstaje 8 proc. energii wykorzystywanej w Polsce, w Bełchatowie - od 22 do 25 proc.

Kopalnia TurówDarSzach/Shutterstock

Dlaczego nie możemy wydobywać więcej węgla?

- Prezydent Duda powiedział w 2020 roku, że mamy zasoby węgla na 200 lat - przypomina dr Jerzy Markowski. - I faktycznie, w ziemi znajduje się ilość węgla wystarczająca na taki okres, ale to nie oznacza, że mamy możliwości, by wydobywać go przez 200 lat. Od dłuższego czasu tylko likwidujemy kopalnie. Ktoś uznał, że kopalnie są głównym źródłem emisji dwutlenku węgla w skali całej UE i świata. Tego nie neguję, ale cały czas zadaję pytanie: skoro odchodzimy od czegoś, to dlaczego nie tworzymy żadnej alternatywy? Jedynym realnie powstającym substytutem jest energia odnawialna. W polskich warunkach ma ona jednak ograniczone możliwości. Kampania dekarbonizacyjna poskutkowała tym, że odrzuciliśmy nasz węgiel na rzecz zagranicznego.

Budowa jednej kopalni to koszt ok. 400 milionów euro. Procedura koncesyjna trwa ok. 15 lat. Kopalnie są zwykle głębinowe, więc trzeba zgłębić szyby. Szyb to wydatek rzędu 1,5 miliarda. Powstaje około pięciu lat. Czyli gdybyśmy dziś podjęli decyzję o budowie kopalni, powstałaby ona nie wcześniej niż za 20 lat. Rocznie dawałaby około trzech milionów ton węgla, służyłaby nam przez mniej więcej 15 lat.

Jaki węgiel i skąd jest sprowadzany do Polski?

Jak podkreśla dr Jerzy Markowski, w Europie węgiel kamienny jest dziś wydobywany tylko w Polsce i w Czechach. - Wypełniamy więc deficyt, sprowadzając go z daleka, np. z Kolumbii, Indonezji czy RPA, za duże pieniądze. Węgiel najpierw trafia do portu, potem na statek, następnie do portu w Gdyni, Świnoujściu czy Szczecinie. Stamtąd kierowany jest do składów węglowych. W międzyczasie groszek ulega skruszeniu, zostaje miał, którego nie wrzucimy do pieca. Szansa na to, że węgiel kupiony jako gruby, faktycznie przyjedzie do Polski jako gruby, jest mała. Taki węgiel zazwyczaj jest słaby pod względem zawartości kalorycznej. Energetycy radzą sobie z tym, mieszając go z węglem lepszej jakości, zwykle wydobywanym w naszych kopalniach.

Jak zwiększyć wydobycie węgla w naszym kraju?

- Jest to trudne zadanie, w Polsce po prostu brakuje górników - zauważa dr Jerzy Markowski. - Piętnaście lat temu została zlikwidowana ostatnia szkoła górnicza, a ci, którzy zostali w zawodzie, są kuszeni 120 tysiącami złotych za odejście z niego. Aby zwiększyć wydobycie, należy przede wszystkim zmienić kierunek planu udostępniania nowych pokładów węgla, co da się zrobić w ciągu półtora roku. Innym sposobem jest wpuszczenie do Polski zagranicznych inwestorów, którzy już jakiś czas temu deklarowali chęć i gotowość do wydobywania węgla w naszym kraju - zostawiając tu węgiel i zatrudniając Polaków - jednak władze im na to nie pozwoliły. Niektórzy mieli już nawet koncesję, ale w ostatniej chwili ją wycofano. Teraz sądzą się z państwem o olbrzymie kwoty.

ZOBACZ TEŻ: Ceny drewna poszybowały. W związku z brakiem węgla

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W środę odbędzie się zwyczajne walne zgromadzenie Banku Pekao. W porządku obrad przewidziano podjęcie uchwał w sprawie powołania członków rady nadzorczej na nową kadencję. Akcjonariusze banku Polski Fundusz Rozwoju oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń zgłosili łącznie ośmioro kandydatów. Poznaliśmy ich nazwiska.

Zmiany w Banku Pekao coraz bliżej. Poznaliśmy kandydatów

Zmiany w Banku Pekao coraz bliżej. Poznaliśmy kandydatów

Źródło:
tvn24.pl

Podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń społecznych - oceniła profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej. Jak zauważyła standardem jest 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Ekspertka przyznała jednocześnie, że podwyższenie wieku emerytalnego "jest politycznie bardzo trudnym tematem".

"To jest politycznie bardzo trudnym tematem, ale jest to niezbędne"

"To jest politycznie bardzo trudnym tematem, ale jest to niezbędne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Branża IT zwalnia w Polsce coraz więcej pracowników - ocenili eksperci Krajowego Rejestru Długów (KRD). Wskazali, że "informatyczna bańka zaczyna pękać". Ponadto - jak wynika z raportu KRD - w ciągu ostatnich dwóch lat zadłużenie branży IT wzrosło o jedną trzecią i obecnie przekracza ćwierć miliarda złotych.

Zwolnienia grupowe i wzrost zadłużenia. "Powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu"

Zwolnienia grupowe i wzrost zadłużenia. "Powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu"

Źródło:
PAP

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Nic nie wskazuje na to, by w 2024 roku ceny nieruchomości gruntowych zaczęły spadać. Najbardziej poszukiwane przez inwestorów nadal będą grunty w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, a znaczącym rynkiem ma szansę stać się również Poznań - ocenia firma doradcza JLL.

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Źródło:
PAP

Samsung wrócił na pierwsze miejsce zestawienia największych producentów telefonów na świecie - wynika z raportu opublikowanego przez firmę IDC. Tym samym koncern z Korei Południowej wyprzedził amerykańskiego giganta - firmę Apple.

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Źródło:
"The Guardian"

W notatce skierowanej do pracowników Tesli Elon Musk napisał, że nie ma niczego, czego bardziej nienawidzi, "ale to musi zostać zrobione". W ten sposób zapowiedział zwolnienie ponad 10 procent pracowników firmy motoryzacyjnej.

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Źródło:
BBC

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy wpłyną pozytywnie na złotego oraz będą wspierały wzrost gospodarczy - ocenił główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. Zwrócił uwagę, że jeszcze w tym roku Unia Europejska przekaże Polsce 24 miliardy euro, z czego 16-17 miliardów będzie pochodziło z KPO.

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Źródło:
PAP

Inflacja w marcu wyniosła dwa procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 procent. W marcu największy wpływ na wzrost cen miały wyższe ceny odzieży i obuwia - podał GUS.

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Źródło:
PAP

W marcu na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się 262,6 tysiąca nowych ofert pracy, czyli 19 procent mniej niż przed rokiem - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Grant Thornton. Z badania wynika, że w marcu największy spadek liczby ofert pracy w ujęciu rocznym zanotowano w branży informatycznej – pracodawcy opublikowali tu aż o 50 proc. mniej ofert niż rok temu.

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje, że Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że MF koncentruje się obecnie na emisjach obligacji w złotych.

Mają oceniać wydatki z państwowej kasy. Minister podaje termin

Mają oceniać wydatki z państwowej kasy. Minister podaje termin

Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził aprobatę dla eksportu chińskich aut na rynek europejski. Jednak stawia warunek "uczciwej konkurencji". - Nie ma dumpingu, że nie ma nadprodukcji, że prawa autorskie nie są naruszane - wymieniał niemiecki przywódca. Oczekuje jednocześnie wyjaśnień od Chin w kwestii wsparcia rosyjskich działań w konflikcie z Ukrainą.

"Bez dumpingu i bez nadprodukcji". Niemiecki kanclerz stawia warunki chińskiej motoryzacji

"Bez dumpingu i bez nadprodukcji". Niemiecki kanclerz stawia warunki chińskiej motoryzacji

Źródło:
PAP

Choć budowa Centralnego Portu Lotniczego się nie zaczęła, to za czasów PiS rządowa spółka wydała miliony na polityczne pokazówki, posady dla partyjnych towarzyszy, ołtarze, walki MMA i skórzane torebki - wylicza w poniedziałkowym wydaniu tygodnik "Newsweek". Tylko w 2023 r. spółka miała wydać na marketing i PR prawie 14 mln zł.

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Węgierski deficyt dusi gospodarkę, a środki z KPO nie uratują Budapesztu od razu. W połowie grudnia Komisja Europejska odblokowała Węgrom 10,2 mld euro zamrożonych funduszy z polityki spójności z przewidzianych na lata 2021-2027 dla Węgier 22 mld euro. - Dostępne ponad 10 miliardów euro powinno wystarczyć rządowi na najbliższe lata na wsparcie krajowej gospodarki – powiedział Peter Virovacz, główny ekonomista banku ING Hungary odnosząc się do unijnych środków dla Węgier. - Nie zmieni to jednak z dnia na dzień jej stanu – zastrzegł analityk.

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Źródło:
PAP