CEPiK wystawia na próbę cierpliwość kierowców. Duże kłopoty z rejestracją aut

System CEPiK nada nie działa sprawnieUM Warszawa

Uruchomiony w poniedziałek, 13 listopada, system CEPiK 2.0 wciąż nie działa jak należy. Część kierowców nadal ma problemy z rejestracją samochodu. "Błędy eliminujemy jak najszybciej" - zapewnia rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys.

To był trudny tydzień dla tych kierowców, którzy właśnie kupili nowe auto. O problemach z działaniem wdrożonego 13 listopada nowego systemu CEPiK informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. 20 listopada jest niewiele lepiej.

"System działa wadliwie. Dlatego też obsługa mieszkańców, chcących zarejestrować swoje pojazdy, przebiega mniej sprawnie niż dotychczas. Utrudnienia te nie są zależne od Urzędu m.st. Warszawy" - poinformował w poniedziałek w komunikacie Urząd Miasta w Warszawie.

"W minionym tygodniu, tylko w Warszawie, powstało 3500 zaległych spraw - wyłącznie z zakresu ewidencji pojazdów. Zanim Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło nowy system, pracownicy Delegatur Biura Administracji i Spraw Obywatelskich dziennie rejestrowali około 1400 aut. Obecnie jest to ok. 600" - podkreślił Urząd.

Nowa wersja, stare problemy

Problemy cały czas występują również w Krakowie. - Zgłaszamy je do osób, które są odpowiedzialne za system. Ponoć wgrano nam nową wersję, ale ona nie usunęła szeregu usterek. Są problemy z rejestracją, z wydawaniem dokumentów. Kłopot polega w dużej mierze na tym, że trudności pojawiają się dla nas w sposób nieprzewidziany. Czasami coś można zarejestrować, a potem dokładnie ten sam przypadek, tylko w stosunku do innej osoby, już nie działa. Nie wiemy, na czym te trudności polegają - podkreślił w rozmowie z tvn24bis.pl Witold Krupiarz, dyrektor Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców w Krakowie.

- Ministerstwo tłumaczy, że cały czas pracuje nad modyfikacją, kolejne wersje są wprowadzane. Jednak usterki, jeżeli są usuwane, to nie w sposób całkowity tak, aby ten system działał sprawnie. Daleko nam do sprawności działania sprzed modyfikacji systemu - dodał.

Jak zaznaczył, problemy dotyczą np. kwestii leasingu. - Są ogromne problemy z rejestracją leasingu. Bywają takie przypadki, że przez trudności komunikacji z REGON-em firma nie jest w stanie zarejestrować niczego - mówił.

Krupiarz nie był w stanie określić, kiedy system będzie działał sprawnie. - Nie otrzymałem na razie żadnych deklaracji w tej sprawie - powiedział.

Jak mówił, urzędnicy wydają na razie pozwolenia czasowe, które są wypisywane ręcznie. - Część osób z tego skorzystała. Ale część osób, wiedząc o problemach, zrezygnowała i czeka. Wiemy, że jak system ruszy, będziemy mieć nawał rzeczy do zrealizowana - powiedział Krupiarz.

Rzecznik: eliminujemy błędy

Rzecznik resortu cyfryzacji Karol Manys, pytany o te problemy, zwrócił uwagę, że system CEPiK jest "chyba najrozleglejszym systemem w naszym państwie".

- Obejmuje mniej więcej 20 milionów kierowców, około 40 milionów pojazdów, dziesiątki tysięcy operacji dziennie oraz gigantyczną grupę interesariuszy, którzy z niego korzystają - tłumaczył w rozmowie z tvn24bis.pl.

Jak mówił "jest rzeczą naturalną, że po wdrożeniu nowej wersji takiego systemu następuje tzw. okres stabilizacji, czyli okres, w którym po pierwsze bardzo uważnie obserwuje się jego działanie, a po drugie mogą zdarzyć się pewne problemy". - I one się zdarzają. Po to, przez 24 godziny na dobę, w Centralnym Ośrodku Informatyki pracuje sztab ludzi, żeby je jak najszybciej eliminować - zaznaczył rzecznik.

Wyjaśnił też, że w ubiegłym tygodniu do systemu zostały wgrane poprawki informatyczne, a kolejne są przygotowywane. Manys przyznał, że są miejsca w kraju, gdzie występują problemy. - Urzędnicy wiedzą tam, kogo prosić o pomoc i są w kontakcie z Centralnym Ośrodkiem Informatyki. Problemy są usuwane na bieżąco na tyle, na ile jest to możliwe - podkreślił.

Zaznaczył jednocześnie, że jest wiele miejsc w kraju, gdzie obsługa systemu odbywa się normalnie. - Stabilizacja następuje, dlatego że w piątek system działał lepiej niż w czwartek, a dzisiaj działa lepiej niż w piątek. Widać to w statystykach wykonanych operacji. Ich liczba rośnie, a system działa coraz lepiej. Wszystkim nam zależy, żeby ten system działał już bez żadnych problemów i by nie pojawiały się żadne błędy - powiedział.

Pytany, kiedy można spodziewać się usunięcia problemów, odpowiedział: "nie chcę podawać konkretnej daty, ale to kwestia dni, a nie miesięcy".

Jak tłumaczyła w środę minister cyfryzacji Anna Streżyńska, problemy z CEPiK-iem wynikają z jego wieku dziecięcego. Podkreśliła, że system "uzyska 100-procentową użyteczność w czerwcu 2018 roku, kiedy uruchomimy Centralną Ewidencję Kierowców".

Jakie zmiany?

CEPiK został uruchomiony 13 listopada. Jedną z najważniejszych zmian jest kwestia płatności za badanie techniczne dopuszczające pojazd do ruchu. Za test trzeba zapłacić przed, a nie po jego przeprowadzeniu. Ma to ukrócić tzw. turystykę badań technicznych, w ramach której kierowcy, nie uzyskawszy pozytywnego wyniku badania technicznego, przenosili się do innej stacji badań technicznych.

W nowych rozwiązaniach doprecyzowano i zwiększono zakres danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zdecydowano, że do CEPiK będą trafiać informacje o zabezpieczeniach na pojeździe, w tym jego zajęciu przez organ egzekucyjny czy o zabezpieczeniu majątkowym. Takie informacje są szczególnie istotne dla potencjalnych nabywców pojazdów używanych. Nowelizowane przepisy zakładają też, że obok zakładów ubezpieczeń także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) będzie zobowiązany do przekazywania do CEPiK informacji o szkodach istotnych, do jakich doszło w aucie podczas wypadku – w przypadku pojazdów nieubezpieczonych. W nowych regulacjach przewidziano również możliwość zatrzymywania przez Straż Graniczną dowodów rejestracyjnych pojazdów i pozwoleń czasowych na prowadzenie auta. W rezultacie SG będzie przekazywać do CEPiK informacje o zatrzymanych dowodach rejestracyjnych oraz pozwoleniach czasowych.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Na Giełdzie Papierów Wartościowych wszystkie główne indeksy rosną. WIG-Banki jest na najwyższym poziomie w historii. "Wszystko wskazuje na to, że obecny rok na warszawskim parkiecie będzie należał do najbardziej zyskownych od wielu lat" - napisał w komentarzu Michał Stanek z Q Value.

Euforia na warszawskiej giełdzie

Euforia na warszawskiej giełdzie

Źródło:
PAP Biznes, tvn24.pl

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP

W pierwszym półroczu 2025 roku deweloperzy sprzedali 18,3 tysiąca mieszkań. To wynik mniejszy o około 10 procent mniejszy niż rok temu przy tym, gdy oferta mieszkań jest na poziomie historycznego maksimum - w sprzedaży jest 62 tysiące lokali. Jak wskazuje Otodom na rynku może pojawić się stagnacja.

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

"Historyczne maksimum" na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Ja na przykład ostatnio bardzo dużo mówię o Polsce lokalnej i o tym, że potrzeby Polski lokalnej są inne niż Warszawy. Sama jestem warszawianką i patriotką Warszawy, ale uważam, że te rozwiązania z Warszawy, copy-paste na Polskę lokalną, to totalnie nie jest to - powiedziała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050). Broniła w ten sposób poprawek przegłosowanych w Sejmie wspólnie z PiS w sprawie budownictwa społecznego.

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

"Potrzeby Polski lokalnej są inne". Ministra broni poprawek do ustawy

Źródło:
tvn24.pl

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt poinformowała, że dotychczas pisma od prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł otrzymało 25 krajów. Dodała, że Unia Europejska jest bardzo chętna do negocjacji handlowych, z kolei Kanada to trudny partner do rozmów.

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

25 krajów otrzymało pisma od Trumpa

Źródło:
PAP

Producenci oleju w liście do premiera Donalda Tuska domagają się odblokowania możliwości importu rzepaku z Ukrainy. W ich ocenie niedobór surowca w sezonie 2025/2026 ma wynieść co najmniej 500 tysięcy ton, co negatywnie wpłynie na krajowe tłocznie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że wstrzymuje się jeszcze z decyzjami w tej sprawie.

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Sytuacja jest "niezwykle trudna". Apel do premiera

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do prawidłowego wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej zamówień publicznych. Jej zdaniem Polska narusza prawo Unii Europejskiej, rezygnując z przetargów przy udzielaniu zamówień na wytwarzanie dokumentów publicznych, takich jak dowody osobiste czy prawa jazdy.

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Dowody osobiste i prawa jazdy. Bruksela domaga się zmian

Źródło:
PAP

Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy podwyższającej limit wydatków budżetu państwa na budownictwo społeczne. Przywracają one brzmienie ustawy w kształcie przedłożonym Sejmowi przez rząd, co oznacza między innymi usunięcie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS i Konfederacją.

Zwrot w sprawie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS

Zwrot w sprawie poprawek przegłosowanych przez Polskę 2050 razem z PiS

Źródło:
PAP

Uważam, że obywatelom należy się informacja na temat prawdziwego obrazu sytuacji - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, odnosząc się do przedstawionego w środę przez posłów Prawa i Sprawiedliwości raportu na temat sytuacji spółek Skarbu Państwa. Jak stwierdził, jest "zszokowany poziomem fałszu i manipulacji" twierdzeń przedstawicieli opozycji.

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

PiS publikuje raport. Minister: jestem zszokowany poziomem fałszu i manipulacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Senat zaproponował poprawki, wykreślające część ograniczeń dla budowy turbin wiatrowych z nowelizacji ustawy odległościowej. Zniknąć miałyby między innymi przepisy zakazujące budowy wiatraków w wojskowych strefach lotniczych. Ustawa zamraża też ceny prądu w czwartym kwartale 2025 roku.

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Jest decyzja w sprawie cen prądu. Apel do prezydenta

Źródło:
PAP

W czerwcu Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, wnioskowała o podwyżkę stóp procentowych o 250 punktów bazowych. Wniosek został jednak odrzucony przez pozostałych członków RPP - poinformował Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Wyniki głosowania

Źródło:
PAP, tvn24.pl