Belka: Rosja nauczyła się na swoich błędach, nie grozi jej dziś bankructwo

Belka: Rosja jest w trudnościach
Belka: Rosja jest w trudnościach
TVN24 BiS
Belka: Rosja jest w trudnościach TVN24 BiS

- Panika na rynku kilka dni temu sprawiła, że rubel upadł aż do 80 rubli za dolara. Rosjanie ocenili wtedy, że nie pomogą żadne interwencje walutowe, czy podniesienie stopy procentowej. Uznali, że trzeba zastosować coś nieortodoksyjnego, czyli to, co niektórzy nazywają kreatywną księgowością. To nie był zły ruch - ocenił prof. Marek Belka. Podkreślił, że to Rosja jest zależna od rynku europejskiego. "Bo bez niego nie miałaby gdzie swoich surowców sprzedać" - dodał prezes NBP.

Prof. Marek Belka w rozmowie z Jolantą Pieńkowską w programie “Świat” ocenił, że "należy obniżyć temperaturę emocji" wokół rosyjskiej gospodarki.

Stabilizacja

- Szybko spadające ceny ropy i gazu, ale i zła struktura rosyjskiej gospodarki sprawiają, że Rosja jest w trudnościach. To odbiło się już na rublu, ale obecnie wydaje się, że bank centralny tego kraju na jakiś czas ustabilizował sytuację na rynku rublowym - wskazał Belka. Prezes NBP przypomniał, że w przeszłości za jednego dolara płaciło się niewiele ponad 20 rubli. - Panika na rynku kilka dni temu sprawiła, że rubel upadł aż do 80 rubli za dolara. Rosjanie ocenili wtedy, że nie pomogą żadne interwencje walutowe, czy podniesienie stopy procentowej, ale uznali, że trzeba zastosować coś nieortodoksyjnego, czyli to, co niektórzy nazywają kreatywną księgowością. To nie był zły ruch - ocenił prof. Belka.

Marek Belka: Polska jest bezpieczniejsza poza strefą euro
Marek Belka: Polska jest bezpieczniejsza poza strefą euro TVN24 BiS

Bez paniki

- To, co Rosjanie zaaplikowali pozwoliło na przebicie tego bąbla spekulacyjnego na rublu i w ciągu dwóch dni ich waluta wzmocniła się. To działanie ryzykowne, ale gdyby tego nie uczynili, to w Rosji zapewne zapanowałaby panika. Ludzie zaczęliby wypłacać pieniądze z banków, aby je wymieniać na dolary. Tymczasem obecnie sytuację udało się opanować, choć nie wiadomo na jak długo - wskazał prezes NBP.

Prof. Belka uważa, że kluczem do utrzymania stabilności będą ceny ropy i gazu. - Trzymam kciuki, żeby dzisiejsza cena ropy już nie spadała, bo jest wystarczająco dolegliwa dla Rosji, a dla nas zapewnia w miarę stabilną sytuację na rynku naftowym - podkreślił.

Będzie bankructwo?

Według prezesa NBP Rosji nie grozi powtórka sytuacji z 1998 roku, kiedy państwo zbankrutowało. - Nie grozi, bo Rosjanie od tego czasu wiele się nauczyli, a poza tym ten kraj ma znaczące rezerwy walutowe, których może użyć - wyjaśnił prof. Belka. - Problemem Rosji są nie tylko spadające ceny ropy i gazu, ale również zachodnie sankcje finansowe, które są najbardziej dla tamtejszych przedsiębiorstw bolesne. Uniemożliwiają one refinansowanie się rosyjskich podmiotów gospodarczych na rynku międzynarodowym - zaznaczył Belka. - Sankcje finansowe i niska cena ropy sprawiają, że koszt interwencji na Ukrainie jest wyższy niż Putin mógł oczekiwać. W związku z tym jest jakaś szansa, o ile sankcje i ceny ropy zostaną utrzymane, na próbę koślawego kompromisu na wschodzie Ukrainy - ocenił.

Belka: Rosjanie ocenili, że żadne interwencje walutowe nie pomogą
Belka: Rosjanie ocenili, że żadne interwencje walutowe nie pomogą TVN24 BiS

Filary Putina

Prof. Belka uważa, że polityka Władimira Putina opiera się na głowicach nuklearnych i miliardach dolarów zgromadzonych w rezerwach walutowych, które traktuje jak narodowe dobro. - Gdyby te filary jego polityki zaczęły się uszczuplać, to cały gmach zaczyna się burzyć. Nie dziwię się, że bank centralny Rosji bał użyć się tych rezerw, bo gdyby użyli ich za dużo, to mogliby dostać po łapach. Wówczas mógłby prysnąć ten mit o wielkim arsenale środków, które Rosja posiada do obrony przed wrogim światem - skomentował Marek Belka. Prezes NBP uważa, że słaby rubel jest szansą dla Rosji na dywersyfikację gospodarki. - W kraju, gdzie główny dochód pochodzi ze sprzedaży surowców nie opłaca się niczego produkować i inne gałęzi gospodarki są zaniedbane. Teraz Rosja ma szansę zacząć proces budowy niesurowcowych gałęzi gospodarki - twierdzi Belka.

Wasal Chin?

Prof. Belka podkreślił, że jeżeli Rosja chce szukać innych rynków zbytu dla swoich surowców niż Europa, to Chiny i Japonia są naturalnymi rozwiązaniami. - Jednak warunki, na których Rosja byłaby w stanie eksportować surowce do Chin byłyby o wiele gorsze niż te, które ma obecnie w Europie - zaznaczył Belka. Przypomniał, iż często mówi się, że Polska jest uzależniona od rosyjskiego gazu i ropy. - Ja stawiam sprawę odwrotnie. To Rosja jest zależna od rynku europejskiego, bo bez niego nie miałaby gdzie swoich surowców sprzedać. Nie wiem, czy Rosja chciałaby być w taki sam sposób uzależniona od Chin. Politycznie zbliżałaby się do pozycji wasala. Obecnie Rosja w emocjach mówi: nie chcecie? To sprzedamy surowce Chinom. W dłuższej perspektywie to skrajnie niekorzystne - podkreślił prezes NBP.

Polska bezpieczniejsza bez euro?

Prof. Belka odniósł się również do sytuacji gospodarczej strefy euro. - Gospodarka w strefie euro rośnie bardzo wolno, a poza tym niebezpiecznie zbliża się do deflacji, co dla krajów zadłużonych jest katastrofą. Co gorsza w strefie euro poszczególne kraje rozwijają się w sposób nierównomierny. W takiej sytuacji wchodzenie do strefy euro jest bardzo niebezpieczne. Polska, paradoksalnie, jest ekonomicznie bezpieczniejsza poza strefą euro - ocenił.

Autor: msz/kwoj / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek 16 lipca kolejny raz nie padła główna wygrana. To oznacza dalszy wzrost kumulacji, a w najbliższym losowaniu będzie można wygrać siedem milionów złotych. Oto wyniki losowań Lotto oraz Lotto Plus.

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC