Jaki prezent z okazji pierwszej komunii świętej?

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Czas pierwszych komunii świętych i zwiększonych wydatków (materiał z 2022 roku)
Czas pierwszych komunii świętych i zwiększonych wydatków (materiał z 2022 roku)TVN24
wideo 2/5
TVN24Czas pierwszych komunii świętych i zwiększonych wydatków (materiał z 2022 roku)

Jaki prezent kupić z okazji pierwszej komunii świętej? Takie pytanie zadaje sobie teraz wielu Polaków. Przedstawiamy kilka pomysłów dla osób, które jeszcze nie wiedzą, co kupić.

Kiedyś prezenty z okazji pierwszej komunii świętej były skromne, o znaczeniu symbolicznym. Medalik, krzyżyk na łańcuszku czy też egzemplarz Pisma Świętego. Oczywiście te upominki wciąż są obecne, ale wraz rosnącymi zarobkami Polaków pojawiło się wiele nowych. W latach 90. XX wieku królowały rowery, potem konsole do gier, komputery czy nawet quady.

Z czasem komercjalizacja tego aspektu święta spowodowała, że prezenty stawały się coraz bardziej kosztowne. Jednocześnie dorosłym ciężko czasem nadążyć za tym, co lubią dzieci i to nawet, jeśli sami są rodzicami, a co dopiero mówić o nieco dalszym krewnym. Dlatego podpowiadamy, co jest obecnie na topie, chociaż jednocześnie warto podkreślić, że prezent jest sprawą indywidualną i jeśli mamy taką możliwość, spróbujmy wcześniej dowiedzieć się od samego zainteresowanego, co może mu sprawić przyjemność. Ma to też ten plus, że pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy kupimy przedmiot, który młody człowiek już ma.

Oczywiście zawsze możemy ofiarować gotówkę w kopercie, co jest popularną opcją, bo trudniej w tym momencie o rozczarowanie, ale jeśli chcemy stworzyć wspomnienie związane z tą chwilą, to warto zdecydować się na inną opcję.

Czytaj także: Ile pieniędzy włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej?

Tradycyjne prezenty na pierwszą komunię świętą

Wspomniane symboliczne prezenty o wymiarze religijnym w postaci medalika, różańca czy Biblii wciąż są obecne wśród typowych podarków z okazji pierwszej komunii świętej.

Jednak ich ofiarowanie najlepiej pozostawić bliskim, np. rodzicom, rodzicom chrzestnym czy też dziadkom. Ewentualnie uzgodnić ten fakt z rodzicami.

Konsola do gier

Jeśli dziecko lubi grać w gry, i oczywiście nas na to stać, to warto rozważyć zakup konsoli do gier. Od razu trzeba dodać, że wydatek w takiej sytuacji będzie duży. Na konsoli dziecko będzie mogło grać na niej samo, a także z rodzeństwem, jak i rodzicami. Mnóstwo jest obecnie gier familijnych, które zapewnią rozrywkę nie tylko najmłodszym.

Obecnie na rynku są trzy główne systemy:

PlayStation 5 - której premiera odbyła się wprawdzie w 2020 r., ale zastój pandemiczny spowodował, że na początku była bardzo słabo dostępna. Konsola PlayStation 5 sprzedawana jest w dwóch edycjach: standardowej i cyfrowej (Digital Edition). Tylko standardowa edycja posiada napęd na płyty. Z jednej strony dzieci lubią kolekcjonować fizyczne wydania gier, więc mógłby być to w teorii lepszy wybór, ale z drugiej może być ona nieco trudniej dostępna, a przy tym nieco droższa.

Xbox Series S/X - czyli konsola od Microsoftu, drugiego dużego gracza na tym rynku. Generalnie jest nieco tańsza niż sprzęt Sony. S i X to oznaczenia modeli, bowiem ten sprzęt też jest dostępny w dwóch wariantach. Przy czym X ma nieco wydajniejsze podzespoły, co niestety przekłada się na wyższą cenę tego modelu.

Nintendo Switch - to sprzęt wypuszczony przez japońską firmę Nintendo kilka lat temu, wciąż cieszący się ogromną popularnością i może być dobrym pomysłem na prezent z okazji pierwszej komunii świętej. Ma tę przewagę nad wymienionymi wyżej urządzeniami, że może być zarówno sprzętem mobilnym, jak i stacjonarnym dzięki stacji dokującej. Tu również jest duży wybór gier, także rodzinnych.

Zbliżają się komunie. Ile wydacie na uroczystość i prezenty? Czekamy na Wasze wpisy

Sprzęt sportowy

Jeśli nie chcemy zachęcać dziecka do siedzenia przed ekranem i uważamy, że przydałoby mu się trochę ruchu, to dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na sprzęt sportowy jako prezent komunijny. Wybór pod tym względem jest przeogromny.

Wspólny wypad na rower z przyjaciółmi to nieodzowna część wiosny i lata. Mamy duży wybór modeli, zarówno bardziej miejskich, jak i do zdobywania terenów zielonych. Warto tu postawić na model docenianych marek, które wykonywane są z użyciem materiałów wysokiej jakości. Zamiast roweru mogą być oczywiście także rolki, worek treningowy czy jeśli np. dziecko lubi grać w piłkę nożną, to lepsze buty. Jeśli dziecko mieszka w domu z ogródkiem, to możemy postawić na trampolinę do zabawy.

Nieco mniej prozdrowotnym, ale bardzo popularnym rozwiązaniem będzie hulajnoga elektryczna. Nie są wprawdzie tak uniwersalne jak rower, nadają się przede wszystkim do jazdy w mieście i mają ograniczony zasięg z powodu mocy akumulatora (30-50 km).

Sprzęt elektroniczny

Pierwszą komunię można potraktować też jako symboliczny moment, jeśli chodzi o dorastanie dziecka. Smartfony towarzyszą nam od dawna, dzieci zapewne mają z nimi do czynienia jako gadżetem rodziców, być może nawet niektóre w tym wieku mają już własne. Jeśli nie, to może być dobry pomysł, by takie urządzenie sprezentować. Jeśli zaś ma, to może być okazja do zakupu lepszego modelu.

Warto przy tym wziąć pod uwagę fakt, że sprzęt elektroniczny - jak smartfon czy tablet - potrafi być delikatny,. Warto go dodatkowo zabezpieczyć np. za pomocą szkła ochronnego.

Podobnie smartwatch, który dzięki dodatkowym funkcjom, np. monitorowania funkcji snu czy tętna, może być dobrym rozwiązaniem dla sportowca. Jeśli zaś wybierzemy taki, który umożliwia śledzenie za pomocą GPS, to ta opcja może zapewnić nam większe poczucie bezpieczeństwa.

Pierwsza komunia bywa okazją do zakupu pierwszego laptopa. Taki przeznaczony do gier - gamingowy - będzie dość drogi, jednak na rynku znaleźć można także tańsze modele, które w zupełności powinny wystarczyć do podstawowych zadań.

Część dzieci może ucieszyć czytnik książek elektronicznych, czyli ebooków. Zaletą takiego rozwiązania jest łatwiejszy dostęp do dziesiątków tysięcy pozycji niż w przypadku tradycyjnych księgarń.

Prezent na pierwszą komunię. Wsłuchajmy się w potrzeby dziecka

W dniu pierwszej komunii świętej dziecko, jego potrzeby, pasje i zainteresowania powinny być najważniejsze. Możemy spróbować przy okazji pierwszej komunii świętej spróbować pokazać mu inne sposoby na spędzanie wolnego czasu, np. zainteresować go nauką, sportem czy czytaniem.

W tym kontekście może warto rozważyć ciekawą grę planszową, aparat fotograficzny, teleskop, instrument muzyczny czy dron.

Jednocześnie nie ma co uszczęśliwiać kogoś na siłę. Na przykład biżuteria dla dziewczynki, która w ogóle nią się nie interesuje, będzie tylko leżała w szufladzie. Jeśli wiemy, że jego lub jej wielką pasją są np. klocki Lego, to pójdźmy w tym kierunku zamiast kupować rolki, z których nie skorzysta, bo woli rozwijać swoją wyobraźnię i pasję budowania.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała, zgodnie z rekomendacją KE, modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza też zgodę na wypłatę zaliczki dla Polski - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Chodzi o ponad 5 miliardów euro z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Jak wiecie, powstaje Ministerstwo Przemysłu w Katowicach. Pani profesor Marzena Czarnecka jest odpowiedzialna za skonstruowanie tego resortu. To było moje zobowiązanie, zostanie wypełnione - powiedział Donald Tusk podczas briefingu w Senacie.

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Dwutygodniowy "niby-rząd" Mateusza Morawieckiego podjął decyzję wbrew opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - powiedział w piątek na konferencji prasowej szef PO Donald Tusk, odnosząc się do opinii ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych.

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Wbrew propagandzie i nieustannemu szczuciu tych, którzy odchodzą, nowy rok zacznie się od wypłaty 800 plus oraz 30 procent podwyżek dla nauczycieli. Mamy to zagwarantowane w naszym projekcie budżetu - mówił w piątek lider PO Donald Tusk.

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

W piątek po południu klienci Santander Bank Polska mają problemy z dostępem do konta. "W tej chwili nie skorzystasz z bankowości internetowej" - czytamy w komunikacie na stronie banku. Występują również utrudnienia w aplikacji mobilnej.

Awaria w dużym banku. "Usuwamy problem"

Awaria w dużym banku. "Usuwamy problem"

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Przeciętna roczna pensja członka zarządu spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 2022 roku wzrosła o 15 procent wobec roku 2021 i wynosiła 917 tysięcy złotych brutto - wynika z badania przeprowadzonego przez Grand Thornton.

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP Biznes

W czwartkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana w wysokości prawie 2,4 miliona złotych. Szóstkę odnotowano w Krakowie - poinformował Totalizator Sportowy.

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt, który przewiduje, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

To trochę jest tak, że czym bardziej ja zapewniam państwa, że jestem damą, tym mniej nią jestem. I tak to wypadło w wykonaniu prezesa Glapińskiego. Czym bardziej zapewniał nas o apolityczności Narodowego Banku Polskiego, tym mniej jest to prawdziwa deklaracja - powiedziała w programie "Wstajesz i Wiesz" o czwartkowym wystąpieniu prezesa NBP Adama Glapińskiego doktor habilitowana Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. 

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

W czwartek posłowie opowiedzieli się za przyjęciem poselskiego projektu ustawy o ochronie odbiorców energii. Jej zapisy wprowadzają przedłużenie zamrożenia cen energii.

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Autor:
mp,ek/adso,ral
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W piątek lub sobotę podpiszę rozporządzenie o zerowym VAT na żywność - zapowiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. - Robimy to na wszelki wypadek, gdybyście przypadkiem chcieli się wycofać z tego - dodał premier.

Zerowy VAT na żywność. Deklaracja Mateusza Morawieckiego

Zerowy VAT na żywność. Deklaracja Mateusza Morawieckiego

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP

Ile zapłacimy za energię w 2024 roku? Zgłoszone do Urzędu Regulacji Energetyki taryfy na prąd zakładają wzrost cen o 76 procent, gazu - o 48 procent, poinformował w czwartek Marek Sowa, poseł Koalicji Obywatelskiej. W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy, który ma przedłużyć zamrożenie cen prądu i gazu.

Spółki energetyczne chcą dużych podwyżek cen. Poseł podał szczegóły

Spółki energetyczne chcą dużych podwyżek cen. Poseł podał szczegóły

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Kontrolowany przez chiński kapitał strategiczny port w Tarencie (Taranto) na południu Włoch ma zostać, z poparciem USA, "odbity" przez polskie konsorcjum, które ma zainwestować w nadbrzeże 60 milionów euro - napisał w czwarte dziennik "La Verita".

Polskie konsorcjum ma przejąć włoski port z rąk Chin

Polskie konsorcjum ma przejąć włoski port z rąk Chin

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Spółka Orlen Synthos Green Energy została zaopiniowana negatywnie przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "Postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika (...) trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne" - oceniła spółka atomowa w stanowisku przesłanym TVN24 Biznes. Firma nie uzyskała dostępu do uzasadnienia decyzji wydanej przez służby specjalne. "Będziemy chcieli ich odtajnienia na drodze sądowej" - zapowiada Orlen Synthos Green Energy.

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Po październikowych wyborach Ministerstwo Zdrowia przekazało związanej z Tadeuszem Rydzykiem Fundacji Lux Veritatis blisko 400 tysięcy złotych - wynika z odpowiedzi resortu na pytania posła Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy. Pieniądze zostały przekazane na zakup czasu antenowego w Telewizji Trwam, której Rydzyk jest dyrektorem. Miała zostać z nich sfinansowana emisja kampanii "Planuję długie życie". "Pieniądze pochodziły z Narodowej Strategii Onkologicznej" - zwraca uwagę w mediach społecznościowych polityk KO.

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek wydał orzeczenie w sprawie frankowiczów. - TSUE znowu pomógł polskim sądom i polskiemu konsumentowi - ocenia Beata Strzyżowska, radczyni prawna. Tymczasem Związek Banków Polskich zauważył, że Trybunał "nie odpowiedział na kluczowe pytanie dotyczące przedawnienia roszczeń banków". W ocenie sektora bankowego czwartkowy wyrok "w żaden sposób nie zmienia sytuacji banków ani kredytobiorców".

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Cieszy nas bardzo postępujący szybko spadek inflacji. Inflacja spada i jest na ścieżce zmierzającej do naszego celu inflacyjnego - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.

Adam Glapiński: w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP

Adam Glapiński: w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Skończyła się kampania wyborcza, pewne wzburzenie, skrajne opinie. Przechodzimy do normalnej pracy - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. Zadeklarował, że polski bank centralny jest w stanie współpracować "z każdym rządem".

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Artur Soboń, polityk PiS i były wiceminister finansów, został w środę powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę do zarządu Narodowego Banku Polskiego. O nominację był pytany przez dziennikarzy szef banku centralnego Adam Glapiński po swojej comiesięcznej konferencji prasowej. - Właśnie idę się z nim przywitać - odparł jedynie.

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Prezydent Andrzej Duda powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Soboń, były wiceminister finansów w poprzednim rządzie Mateusza Morawieckiego, jest kolejną osobą w zarządzie banku centralnego związaną z Prawem i Sprawiedliwością.

Ludzie PiS w zarządzie Narodowego Banku Polskiego

Ludzie PiS w zarządzie Narodowego Banku Polskiego

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

"Pizze grozy" serwowane są w lokalach na świecie - alarmują włoscy producenci żywności. Jako przykłady największych anomalii wymieniają pizze z mięsem zebry albo węży, ananasem, bananem czy jogurtem.

Włosi wszczynają alarm przed "pizzami grozy"

Włosi wszczynają alarm przed "pizzami grozy"

Autor:
JW/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Orlen w czwartek wprowadził kolejne zmiany w cenach hurtowych paliw. Potaniały zarówno benzyna bezołowiowa 95, jak i olej napędowy. Benzyna w hurcie jest najtańsza od końca stycznia 2022 roku. "5 z przodu na stacjach coraz bliżej" - napisał w mediach społecznościowych ekonomista Rafał Mundry.

Ceny benzyny najniższe od miesięcy. "Tańsze niż w wyborczej promocji"

Ceny benzyny najniższe od miesięcy. "Tańsze niż w wyborczej promocji"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes