Jaki prezent z okazji pierwszej komunii świętej?

Źródło:
TVN24 Biznes
Czas pierwszych komunii świętych i zwiększonych wydatków (materiał z 2022 roku)
Czas pierwszych komunii świętych i zwiększonych wydatków (materiał z 2022 roku)TVN24
wideo 2/5
Czas pierwszych komunii świętych i zwiększonych wydatków (materiał z 2022 roku)TVN24

Jaki prezent kupić z okazji pierwszej komunii świętej? Takie pytanie zadaje sobie teraz wielu Polaków. Przedstawiamy kilka pomysłów dla osób, które jeszcze nie wiedzą, co kupić.

Kiedyś prezenty z okazji pierwszej komunii świętej były skromne, o znaczeniu symbolicznym. Medalik, krzyżyk na łańcuszku czy też egzemplarz Pisma Świętego. Oczywiście te upominki wciąż są obecne, ale wraz rosnącymi zarobkami Polaków pojawiło się wiele nowych. W latach 90. XX wieku królowały rowery, potem konsole do gier, komputery czy nawet quady.

Z czasem komercjalizacja tego aspektu święta spowodowała, że prezenty stawały się coraz bardziej kosztowne. Jednocześnie dorosłym ciężko czasem nadążyć za tym, co lubią dzieci i to nawet, jeśli sami są rodzicami, a co dopiero mówić o nieco dalszym krewnym. Dlatego podpowiadamy, co jest obecnie na topie, chociaż jednocześnie warto podkreślić, że prezent jest sprawą indywidualną i jeśli mamy taką możliwość, spróbujmy wcześniej dowiedzieć się od samego zainteresowanego, co może mu sprawić przyjemność. Ma to też ten plus, że pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy kupimy przedmiot, który młody człowiek już ma.

Oczywiście zawsze możemy ofiarować gotówkę w kopercie, co jest popularną opcją, bo trudniej w tym momencie o rozczarowanie, ale jeśli chcemy stworzyć wspomnienie związane z tą chwilą, to warto zdecydować się na inną opcję.

Czytaj także: Ile pieniędzy włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej?

Tradycyjne prezenty na pierwszą komunię świętą

Wspomniane symboliczne prezenty o wymiarze religijnym w postaci medalika, różańca czy Biblii wciąż są obecne wśród typowych podarków z okazji pierwszej komunii świętej.

Jednak ich ofiarowanie najlepiej pozostawić bliskim, np. rodzicom, rodzicom chrzestnym czy też dziadkom. Ewentualnie uzgodnić ten fakt z rodzicami.

Konsola do gier

Jeśli dziecko lubi grać w gry, i oczywiście nas na to stać, to warto rozważyć zakup konsoli do gier. Od razu trzeba dodać, że wydatek w takiej sytuacji będzie duży. Na konsoli dziecko będzie mogło grać na niej samo, a także z rodzeństwem, jak i rodzicami. Mnóstwo jest obecnie gier familijnych, które zapewnią rozrywkę nie tylko najmłodszym.

Obecnie na rynku są trzy główne systemy:

PlayStation 5 - której premiera odbyła się wprawdzie w 2020 r., ale zastój pandemiczny spowodował, że na początku była bardzo słabo dostępna. Konsola PlayStation 5 sprzedawana jest w dwóch edycjach: standardowej i cyfrowej (Digital Edition). Tylko standardowa edycja posiada napęd na płyty. Z jednej strony dzieci lubią kolekcjonować fizyczne wydania gier, więc mógłby być to w teorii lepszy wybór, ale z drugiej może być ona nieco trudniej dostępna, a przy tym nieco droższa.

Xbox Series S/X - czyli konsola od Microsoftu, drugiego dużego gracza na tym rynku. Generalnie jest nieco tańsza niż sprzęt Sony. S i X to oznaczenia modeli, bowiem ten sprzęt też jest dostępny w dwóch wariantach. Przy czym X ma nieco wydajniejsze podzespoły, co niestety przekłada się na wyższą cenę tego modelu.

Nintendo Switch - to sprzęt wypuszczony przez japońską firmę Nintendo kilka lat temu, wciąż cieszący się ogromną popularnością i może być dobrym pomysłem na prezent z okazji pierwszej komunii świętej. Ma tę przewagę nad wymienionymi wyżej urządzeniami, że może być zarówno sprzętem mobilnym, jak i stacjonarnym dzięki stacji dokującej. Tu również jest duży wybór gier, także rodzinnych.

Zbliżają się komunie. Ile wydacie na uroczystość i prezenty? Czekamy na Wasze wpisy

Sprzęt sportowy

Jeśli nie chcemy zachęcać dziecka do siedzenia przed ekranem i uważamy, że przydałoby mu się trochę ruchu, to dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na sprzęt sportowy jako prezent komunijny. Wybór pod tym względem jest przeogromny.

Wspólny wypad na rower z przyjaciółmi to nieodzowna część wiosny i lata. Mamy duży wybór modeli, zarówno bardziej miejskich, jak i do zdobywania terenów zielonych. Warto tu postawić na model docenianych marek, które wykonywane są z użyciem materiałów wysokiej jakości. Zamiast roweru mogą być oczywiście także rolki, worek treningowy czy jeśli np. dziecko lubi grać w piłkę nożną, to lepsze buty. Jeśli dziecko mieszka w domu z ogródkiem, to możemy postawić na trampolinę do zabawy.

Nieco mniej prozdrowotnym, ale bardzo popularnym rozwiązaniem będzie hulajnoga elektryczna. Nie są wprawdzie tak uniwersalne jak rower, nadają się przede wszystkim do jazdy w mieście i mają ograniczony zasięg z powodu mocy akumulatora (30-50 km).

Sprzęt elektroniczny

Pierwszą komunię można potraktować też jako symboliczny moment, jeśli chodzi o dorastanie dziecka. Smartfony towarzyszą nam od dawna, dzieci zapewne mają z nimi do czynienia jako gadżetem rodziców, być może nawet niektóre w tym wieku mają już własne. Jeśli nie, to może być dobry pomysł, by takie urządzenie sprezentować. Jeśli zaś ma, to może być okazja do zakupu lepszego modelu.

Warto przy tym wziąć pod uwagę fakt, że sprzęt elektroniczny - jak smartfon czy tablet - potrafi być delikatny,. Warto go dodatkowo zabezpieczyć np. za pomocą szkła ochronnego.

Podobnie smartwatch, który dzięki dodatkowym funkcjom, np. monitorowania funkcji snu czy tętna, może być dobrym rozwiązaniem dla sportowca. Jeśli zaś wybierzemy taki, który umożliwia śledzenie za pomocą GPS, to ta opcja może zapewnić nam większe poczucie bezpieczeństwa.

Pierwsza komunia bywa okazją do zakupu pierwszego laptopa. Taki przeznaczony do gier - gamingowy - będzie dość drogi, jednak na rynku znaleźć można także tańsze modele, które w zupełności powinny wystarczyć do podstawowych zadań.

Część dzieci może ucieszyć czytnik książek elektronicznych, czyli ebooków. Zaletą takiego rozwiązania jest łatwiejszy dostęp do dziesiątków tysięcy pozycji niż w przypadku tradycyjnych księgarń.

Prezent na pierwszą komunię. Wsłuchajmy się w potrzeby dziecka

W dniu pierwszej komunii świętej dziecko, jego potrzeby, pasje i zainteresowania powinny być najważniejsze. Możemy spróbować przy okazji pierwszej komunii świętej spróbować pokazać mu inne sposoby na spędzanie wolnego czasu, np. zainteresować go nauką, sportem czy czytaniem.

W tym kontekście może warto rozważyć ciekawą grę planszową, aparat fotograficzny, teleskop, instrument muzyczny czy dron.

Jednocześnie nie ma co uszczęśliwiać kogoś na siłę. Na przykład biżuteria dla dziewczynki, która w ogóle nią się nie interesuje, będzie tylko leżała w szufladzie. Jeśli wiemy, że jego lub jej wielką pasją są np. klocki Lego, to pójdźmy w tym kierunku zamiast kupować rolki, z których nie skorzysta, bo woli rozwijać swoją wyobraźnię i pasję budowania.

Autorka/Autor:JW/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wszyscy tak zwani sprzedawcy zobowiązani energii elektrycznej i gazu, którzy muszą składać wnioski taryfowe do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), złożyli je - poinformował w piątek urząd. Według szacunków URE łączny poziom opłaty za energię elektryczną, uwzględniający dystrybucję, miesięcznie wzrośnie od 1 lipca o około 30 złotych dla gospodarstw domowych, w których roczne zużycie prądu nie przekracza 2 MWh.

Podwyżki rachunków za prąd. Wnioski złożyli już wszyscy sprzedawcy

Podwyżki rachunków za prąd. Wnioski złożyli już wszyscy sprzedawcy

Źródło:
PAP

Zaległości alimentacyjne Polaków wynoszą 15,4 mld zł. Posiada je 290 tys. osób wpisanych do Krajowego Rejestru Długów, 94 proc. z nich to mężczyźni - wynika z danych KRD. Na przestrzeni ostatnich trzech lat zadłużenie w grupie wiekowej 18-25 lat wzrosło 10-krotnie.

Nie płacą na własne dzieci, zwłaszcza najmłodsi. "Jedna z najwyższych kwot w historii"

Nie płacą na własne dzieci, zwłaszcza najmłodsi. "Jedna z najwyższych kwot w historii"

Źródło:
PAP

W czwartek w Lotto padła główna wygrana. Jeden z graczy rozbił kumulację wynoszącą ponad dziewięć milionów złotych. Szóstka padła także w grze Lotto Plus. Totalizator Sportowy podał, gdzie padły wygrane.

Wyniki Lotto z 20 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 20 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjski Novikombank poinformował w czwartek, że jako pierwszy bank w kraju otworzył przedstawicielstwo na Kubie w ramach rosnących powiązań gospodarczych między byłymi sojusznikami z czasów zimnej wojny.

Rosyjski bank otwiera filię na Kubie

Rosyjski bank otwiera filię na Kubie

Źródło:
Reuters

Włoski producent samochodów otrzymał karę w wysokości 6,4 miliona dolarów za rzekome oznaczanie pojazdów wyprodukowanych w Chinach jako krajowe - informuje BBC. Firma oświadczyła, że ​​złoży odwołanie od kary, ponieważ nigdy nie twierdziła, że ​​jej pojazdy zostały w całości wyprodukowane we Włoszech.

Miało być "made in Italy", ale okazało się "made in China". Producent samochodów ukarany

Miało być "made in Italy", ale okazało się "made in China". Producent samochodów ukarany

Źródło:
BBC

Premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego – powiedział PAP rzecznik prasowy Biura Rzecznika Finansowego Maciej Sawa.

Premier Donald Tusk odwołał Rzecznika Finansowego

Premier Donald Tusk odwołał Rzecznika Finansowego

Źródło:
PAP

W przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej bazie danych o wypoczynku dzieci i młodzieży można sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku, a także czy zgłosił on turnus do kuratorium oświaty. Kuratorzy zatwierdzili dotąd 16,5 tysiąca zorganizowanych wypoczynków letnich dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie ma skorzystać z nich 703 tysiące uczniów.

Kolonie i obozy pod kontrolą. Rodzic sprawdzi organizatora wypoczynku dziecka

Kolonie i obozy pod kontrolą. Rodzic sprawdzi organizatora wypoczynku dziecka

Źródło:
PAP

Zimbabwe zostało uznane przez Afrykański Bank Rozwoju (AfDB) najdroższym krajem Afryki. Wydatki mieszkańców stolicy kraju, Harare, są wyższe niż osób mieszkających we włoskiej Parmie czy w stolicy Chile, Santiago.

Koszt życia wyższy niż we włoskim mieście. Oto najdroższy kraj Afryki

Koszt życia wyższy niż we włoskim mieście. Oto najdroższy kraj Afryki

Źródło:
PAP

Brytyjski bank NatWest zakończy działalność w Polsce do końca 2025 roku - informuje Reuters. Pracę straci 1600 osób. Rzecznik banku wytłumaczył, że decyzja została podjęta po zakończeniu w naszym kraju konkretnego projektu, który dotyczył przestępstw finansowych.

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Źródło:
Reuters

Płacona przed przedsiębiorców składka na ZUS wzrośnie w 2025 roku o 9,7 procent. Do góry pójdzie także, wyliczana osobno, składka zdrowotna - wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Rada Nadzorcza Polregio, największego przewoźnika kolejowego w Polsce, powołała na prezesa spółki Krzysztofa Pietrzykowskiego - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Powołano nowego prezesa Polregio

Powołano nowego prezesa Polregio

Źródło:
PAP

Ceny paliw w wakacje mogą wzrosnąć - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Jak przypomina, wakacje to czas wzmożonych podróży, co powoduje wzrost popytu na paliwa. W poprzednich latach w Polsce ceny paliw w wakacje były wyższe o 5 procent.

"Sezon przejściowy" w branży. Ceny mogą wzrosnąć

"Sezon przejściowy" w branży. Ceny mogą wzrosnąć

Źródło:
PAP

"Podczas nawałnicy zabezpiecz mienie. Jeśli musisz je szybko naprawić - zrób to. Ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac. Jeśli to możliwe, fotografuj zniszczenia" - radzi Polska Izba Ubezpieczeń. W 2022 roku średnio połowa budynków w Polsce była ubezpieczona przed powodzią lub silnym wiatrem.

Nawałnice w Polsce. Jak zgłosić szkodę?

Nawałnice w Polsce. Jak zgłosić szkodę?

Źródło:
PAP

Kuwejt zapowiedział wprowadzenie planowych przerw w dostawach prądu. Wobec coraz większych upałów elektrownie nie są w stanie sprostać zapotrzebowaniu. Temperatura osiągnęła 50 stopni Celsjusza i zdaniem meteorologów będzie rosnąć - podał w czwartek portal Gulf News.

Wprowadzą przerwy w dostawach prądu

Wprowadzą przerwy w dostawach prądu

Źródło:
PAP

Czterem członkom rodziny Hinduja, najbogatszej w Wielkiej Brytanii, postawiono w Szwajcarii poważne zarzuty. Są oskarżeni o handel ludźmi i złe traktowanie personelu domowego. Według prokuratora, miliarderzy przeznaczali więcej pieniędzy na swojego psa niż na jednego ze swoich pracowników.

Miliarderzy przed sądem. Poważne zarzuty

Miliarderzy przed sądem. Poważne zarzuty

Źródło:
BBC

Przepustowość Lotniska Chopina jest na ukończeniu, zablokowanie planowanej rozbudowy portu w 2018 roku było kardynalnym błędem - ocenił w czwartek prezes Polskich Portów Lotniczych Andrzej Ilków. Wskazał, że na najbliższy sezon zimowy koordynator lotów mógł przyznać tylko 75,1 procent wnioskowanych slotów.

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

Źródło:
PAP

Zarząd PKP Cargo złożył w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę spółki przez osoby będące członkami zarządu w latach 2022 - 2023 - poinformowała spółka w komunikacie.

Mieli działać na szkodę spółki. Jest zawiadomienie w sprawie państwowej firmy

Mieli działać na szkodę spółki. Jest zawiadomienie w sprawie państwowej firmy

Źródło:
PAP

Podczas gdy w wielu europejskich państwach trwają zażarte dyskusje na temat tego, czy warto wprowadzić czterodniowy tydzień pracy, niektóre z nich decydują się obrać zgoła inną ścieżkę. Już od lipca w Grecji pracownicy mają pracować nie krócej, a dłużej. Dopuszczalny, maksymalny wymiar pracy ma zostać zwiększony do 48 godzin tygodniowo.

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Źródło:
"Welt" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ")

Sieci handlowe próbują wykorzystać emocje związane z trwającym Euro 2024, licząc, że chociaż część z nich przełoży się na wyższy zysk. - Owszem wzmożenie jest, ale z punktu widzenia Biedronki, Lidla czy Aldi to jest okazja jakich wiele - Dzień Matki, Dzień Dziecka czy pójście do szkoły - uważa Roman Jędrkowiak, były szef marketingu ING Banku Śląskiego i właściciel butiku marketingowego ADHD Warsaw.

Kokosów nie będzie. "Okazja jakich wiele"

Kokosów nie będzie. "Okazja jakich wiele"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszej edycji Przewodnika Michelin aż trzy nowe restauracje zostały uhonorowane gwiazdkami. To Arco by Paco Pérez w Gdańsku, Giewont w Kościelisku oraz warszawski Rozbrat 20. Nowością okazało się natomiast przyznanie pierwszej w kraju Zielonej Gwiazdki Michelin.

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Źródło:
tvn24.pl

W ubiegłym roku spadły ceny czterech spośród 17 analizowanych kategorii towarów. Tańsze są między innymi karmy dla zwierząt oraz tłuszcze - wynika z czwartkowego raportu o cenach. Analitycy przewidują jednak, odwrócenie korzystnego trendu i powrót wzrostów cen.

Niektóre ceny w sklepach znowu spadły. Ale są też złe wieści

Niektóre ceny w sklepach znowu spadły. Ale są też złe wieści

Źródło:
PAP

Meta, właściciel między innymi Facebooka i Instagrama, chciała wykorzystać dane użytkowników do uczenia sztucznej inteligencji (AI), jednak wstrzymała się z tym po skargach europejskich organizacji pozarządowych. Firma jest "rozczarowana" protestami, jednak eksperci od ochrony danych osobowych zwracają uwagę, że "szkody byłyby nieodwracalne".

Gigant wstrzymuje zmiany. "Szkody byłyby nieodwracalne"

Gigant wstrzymuje zmiany. "Szkody byłyby nieodwracalne"

Źródło:
tvn24.pl

Ważą się losy elektrowni jądrowej w Koninie. Projekt jej budowy może zostać zamrożony - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Miała ona powstać przy współpracy Polski, Korei i spółki kontrolowanej przez Zygmunta Solorza. "Obciążające dla projektu PGE PAK jest to, że jego akuszerem był Jacek Sasin, wpływowy w PiS były minister aktywów państwowych" - czytamy w dzienniku.

Wielka inwestycja na zakręcie. "Kluczowe są decyzje polityczne"

Wielka inwestycja na zakręcie. "Kluczowe są decyzje polityczne"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna", PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły w czwartek 14. pakiet sankcji wobec Rosji. To wynik trwających od miesięcy negocjacji. Nowe obostrzenia mają utrudnić Kremlowi dostęp do technologii i ograniczyć jego przychody z eksportu surowców energetycznych - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Technologia, eksport, flota Putina. Jest kolejny pakiet unijnych sankcji

Technologia, eksport, flota Putina. Jest kolejny pakiet unijnych sankcji

Źródło:
PAP

Od 6 lipca obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania w nowych rejestrowanych samochodach tak zwanych czarnych skrzynek. Specjalne urządzenia rejestrujące pomogą w namierzaniu sprawców wypadków czy oszustów ubezpieczeniowych. Jakie zmiany obejmą wkrótce kierowców?

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2024 roku wyniosło 7.999,69 złotych, co oznacza wzrost o 11,4 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rocznie spadło o 0,5 procent.

Tyle zarabiają Polacy

Tyle zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) obniżył stopy procentowe z 1,5 procent do 1,25 procent - przekazał bank w komunikacie. Po decyzji frank szwajcarski osłabił się o 0,5 procent w stosunku do dolara.

Stopy procentowe w Szwajcarii. Bank centralny podjął decyzję

Stopy procentowe w Szwajcarii. Bank centralny podjął decyzję

Źródło:
Reuters

Produkcja przemysłowa w maju 2024 r. spadła o 1,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane z przemysłu

Najnowsze dane z przemysłu

Źródło:
PAP

W polskiej policji do obsadzenia czeka ponad 15 tysięcy wakatów. Największe braki kadrowe dotyczą dużych miast, szczególnie stolicy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". W tym roku ze służby odejdzie około 5 tysięcy funkcjonariuszy.

Poważne braki w policji. "Najgorzej jest w dużych miastach"

Poważne braki w policji. "Najgorzej jest w dużych miastach"

Źródło:
PAP

Ruszyły pierwsze wypłaty świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Wsparcie w wysokości nawet 200 tysięcy złotych skierowane jest do pacjentów lub ich bliskich, którzy zostali poszkodowani w wyniku błędów medycznych. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Annę Wilczyńską.

Świadczenia za błędy medyczne. Są pierwsze wypłaty

Świadczenia za błędy medyczne. Są pierwsze wypłaty

Źródło:
TVN24

Polacy konsumują mniej niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej. Rzeczywiste spożycie indywidualne (AIC) na mieszkańca w Polsce w 2023 roku było 14 procent poniżej średniej unijnej - podał Eurostat. Najwyższy poziom odnotowano w Luksemburgu (38 proc. powyżej średniej UE), Austrii i Holandii (po 17 proc.).

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Źródło:
PAP