Polska droga do atomu. Kosztowna, długa i na razie bezowocna

Polska droga do atomu
Polska droga do atomu
TVN24 Biznes i Świat
Polska droga do atomuTVN24 Biznes i Świat

2025 rok to realny termin, w którym wystartuje pierwsza elektrownia atomowa w Polsce - zapewniał dzisiaj wiceminister i minister gospodarki Janusz Piechociński. Projekt od miesięcy napotyka jednak na liczne przeszkody i wywołuje polityczne spory. - Na razie nikt nie wie, czy elektrownia powstanie, nawet rząd - uważa z kolei Tomasz Chmal, ekspert rynku energii.

W styczniu 2009 roku rząd Donalda Tuska zdecydował o rozpoczęciu prac nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Program został przyjęty przez Sejm w 2014 roku.

1. Kto zbuduje elektrownię?

Zadanie związane z budową i eksploatacją pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 3000 MW powierzono Polskiej Grupie Energetycznej. Za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę, a także późniejszą eksploatację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej odpowiada w tej grupie spółka PGE EJ1. Utworzyła ją PGE, ale po 10 proc. udziałów mają Tauron, Enea i KGHM.

W czerwcu 2012 r. prezesem PGE EJ1 został minister skarbu w pierwszym rządzie Donalda Tuska, Aleksander Grad. Na początku lutego 2014 r. zrezygnował ze stanowiska kierowania spółką. Na tym stanowisku zastąpił go Jacek Cichosz.

2. Lokalizacja

PGE EJ1 prowadzi badania i analizy na trzech potencjalnych lokalizacjach pierwszej polskiej elektrowni jądrowej: lokalizacji "Choczewo" i "Lubiatowo-Kopalino" (gmina Choczewo) oraz lokalizacji "Żarnowiec" (gminy Gniewino i Krokowa) w województwie pomorskim.

W ub. tygodniu prezes PGE EJ1 Jacek Cichosz poinformował, że w 2017 r. powinna być wskazana podstawowa lokalizacyjny oraz wariant alternatywny. - To będzie pierwszy moment, w którym świadomie, po przeprowadzeniu istotnych badań będziemy w stanie wskazać nasze preferencje - dodał. Jak powiedział, "ostatecznym potwierdzeniem wyboru lokalizacji będzie uzyskanie decyzji administracyjnych (środowiskowej i lokalizacyjnej), co zakładamy, nastąpi w 2019 roku".

Cichosz podkreślił też, że PGE EJ1 chce do końca roku uruchomić tzw. postępowanie zintegrowane dla elektrowni jądrowej, czyli rozpocząć duży proces przetargowy. Celem postępowania zintegrowanego jest wybranie partnera strategicznego przedsięwzięcia, technologii reaktora, generalnego wykonawcy, dostaw paliwa oraz finansowania. Podał, że postępowanie potrwa co najmniej trzy lata.

Elektrownia na Pomorzu ma być pierwszą elektrownią jądrową w Polsce. Wprawdzie w latach 80-tych rozpoczęto budowę elektrowni jądrowej w Żarnowcu, ale budowę wstrzymano we wrześniu 1989 roku. W grudniu 1990 roku postawiono "Elektrownię Jądrową Żarnowiec w Budowie" w stan likwidacji.

3. Po co nam elektrownia?

Jak powiedział dzisiaj wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zarówno w perspektywie średniookresowej, jak i długoterminowej, do 2050 roku energetyka jądrowa, która "istotnie ogranicza emisje do atmosfery" jest "fundamentem skuteczności ograniczenia" tych emisji bez konieczności cięcia potencjału przemysłowego Polski.

Zdaniem Tomasza Chmala, eksperta rynku energii, w sprawie elektrowni jądrowej w Polsce podjęto kiedyś pewną spontaniczną decyzję w kontekście wysokich cen CO2. - Zrobiono to bez przemyśleń, bez refleksji i bez wizji. To oznacza brak strategicznego myślenia państwa i niepoważne rzucanie pomysłów w ramach kampanii wyborczej - podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl.

Jak dodaje, na razie nikt nie wie, czy elektrownia powstanie, nawet rząd. - Tutaj nie ma mądrego. To jak równanie z wieloma niewiadomymi, którego nikt nie chce rozwiązać - zauważa.

- Energetyka jądrowa miał być jak jazda Pendolino, ale może warto skoncentrować się na zasobach, które mamy, zarówno tych odnawialnych jak i nieodnawialnych - dodaje Chmal, ale przyznaje jednocześnie, że jeżeli cena za emisje CO2 pójdzie do góry to energetyka jądrowa się opłaci.

Pytany, czy nie powtórzy się sytuacja z Żarnowca, powiedział, że jeżeli rząd miałby rezygnować z elektrowni to niech zrobi to teraz, kiedy wydatki nie są jeszcze duże. - Sprawę elektrowni trzeba przemyśleć, bo w przeciwnym wypadku "będziemy się miotać od ściany do ściany".

4. Polityczny spór przedwyborczy

Wczoraj premier Ewa Kopacz, mówiąc o rządowym planie dla górnictwa powiedziała m.in., że w przeciwieństwie do swoich oponentów politycznych, nie ma "w tyle głowy po cichu budowania elektrowni atomowych".

- Ja wprost na każdym spotkaniu, wtedy kiedy pytali mnie moi koledzy w Europie, niekoniecznie przychylni węglowi kamiennemu, twardo powtarzałam: bezpieczeństwo energetyczne Polski oparte jest na naszych naturalnych surowcach, a więc i węglu brunatnym, i węglu kamiennym, Stąd nasze działania, stąd nasz szeroki plan. I plan, który zakończył się jednak pozytywnie - oświadczyła. Na uwagę dziennikarzy, że o planach budowy elektrowni atomowej mówił były premier Donald Tusk, Kopacz odparła: "Nie, nie Donald Tusk. Ja pamiętam inne przemówienie premiera, który mówił, że trzeba się bardzo pochylić nad tym. Polecam lekturę wszystkich przemówień, wszystkich expose, wszystkich premierów". Zdaniem Piechocińskiego wypowiedź Ewy Kopacz została źle zrozumiana. - Gdy wczytamy się w pełnię tego tekstu, to nie jest zakwestionowanie programu jądrowego, tylko mówienie, że robimy to z otwarta przyłbicą, przy bardzo trudnych konsultacjach społecznych - powiedział.

Kandydatki PiS na premiera Beaty Szydło podczas konferencji w Tarnowie zwróciła się z pytaniem do premier Ewy Kopacz o plany jej rządu związane z budową elektrowni jądrowej. - Ze zdziwieniem wysłuchałam, jak pani Kopacz mówiła, że nie ma planów budowy elektrowni jądrowej w Polsce - zaznaczyła. Jak podkreśliła to rząd Donalda Tuska zdecydował o wszczęciu programu jądrowego, a z budżetu państwa zostały wydane na ten cel "ogromna ilość pieniędzy, setki milionów". - Dziś premier Kopacz mówi, że nie ma takich planów, więc trzeba zapytać na co i po co wydano takie pieniądze podatników. Na co wydano około 300 mln zł? - pytała.

5. Harmonogram

Według harmonogramu właściwa budowa pierwszego bloku powinna ruszyć w 2020 roku. Według stanowiska resortu gospodarki pierwszy prąd z elektrowni miałby popłynąć w 2025 roku.

Harmonogram podzielono na cztery etapy. Etap I ma na celu ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na dostarczenie wybranej technologii dla elektrowni.

Kolejny etap, prowadzony w terminie styczeń 2016-grudzień 2018, zakłada wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wymaganych prawem decyzji i opinii.

Etap III to uzyskanie pozwolenie na budowę i budowa pierwszego bloku elektrowni jądrowej oraz rozpoczęcie budowy kolejnych bloków elektrowni, a także rozruch pierwszego bloku. Ten etap ma zakończyć się w grudniu 2024 roku.

Ostatnia faza, trwająca pięć lat, zakłada kontynuację i rozpoczęcie budowy kolejnych bloków elektrowni. Ma ona potrwać do końca 2030 roku.

Należy jednak pamiętać że harmonogram projektu budowy polskiej elektrowni jądrowej był już weryfikowany i aktualizowany. Przedstawienie ostatecznych wniosków z prowadzonych analiz, w zakresie niezbędnej aktualizacji całościowego harmonogramu zawartego w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej ma nastąpić w I kw. 2016 roku.

6. Koszty Koszty projektu budowy elektrowni szacuje się na 40-60 mld zł. Skąd wziąć te pieniądze? Chmal nie ma wątpliwości. - Rząd sięgnie po nie do kieszeni konsumentów, czyli nas wszystkich - tłumaczy ekspert.

Ministerstwo Gospodarki przeprowadziło na razie wyliczenia kosztów związanych z wprowadzeniem energetyki jądrowej w Polsce dla lat 2014-2024. Szacunkowe koszty realizacji PPEJ wynoszą 48 mln 843 tys zł. Wydatki te obejmują m.in. wykonanie ekspertyz i analiz, prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych, zapewnienie zaplecza naukowo-badawczego czy poszukiwanie zasobów uranu na terytorium Polski.

7. Rozwój regionu i miejsca pracy

Według Ministerstwa Gospodarki program będzie miał pozytywny wpływ na rozwój regionu, w którym będzie budowana elektrownia. Resort zapewnia, że w samej elektrowni, jak i w jej otoczeniu powstaną nowe miejsce pracy. W PPEJ czytamy, że jedno miejsce pracy w w eksploatowanej elektrowni tworzy co najmniej dwa dodatkowe miejsca pracy w regionie. Jak przekonuje ministerstwo, znaczniej poprawie ulegnie też stan lokalnej infrastruktury. Wzrosną też wpływy z podatków.

Resort zwraca uwagę, że budowa jednego bloku (nie licząc inwestycji towarzyszących, jak linie elektroenergetyczne, infrastruktura komunikacyjna itd.) wymaga zatrudnienia ok. 3-4 tys. osób do prac budowlanych i montażowych, m.in. spawaczy-ślusarzy, mechaników, operatorów dźwigów, kierowców pojazdów budowlanych, elektryków, automatyków, geodetów, elektromonterów, monterów rurociągów, zbrojarzy, betoniarzy, inżynierów, i architektów

8. Opłacalność

Jak czytamy w projekcie dotyczącym PPEJ, analiza porównawcza kosztów wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych, węglowych i gazowych oraz odnawialnych źródłach energii potwierdza, iż wprowadzenie do krajowego miksu energetycznego energetyki jądrowej jest uzasadnione pod względem ekonomicznym jak i technicznym. W obliczu realizacji przyjętych przez Polskę celów w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych elektrownie jądrowe są najtańszą opcją, która zapewnia największy poziom stabilności dostaw i kosztów spośród technologii, które mogą znaleźć zastosowanie w polskich warunkach.

9. Problemy i opóźnienia

Pierwotnie zakładano, że pierwsza elektrownia powstanie już w 2019 roku. Poślizg w budowie polskiej jądrówki wynika m.in. z konieczności przejęcia przez PGE EJ1 badań środowiskowo-lokalizacyjnych od mającej je wykonać firmy Worley Parsons (PGE zrezygnowała z niej ze względu na nieterminowość). Dlatego przetarg zintegrowany, który ma wyłonić m.in. konsorcjum dostarczające technologię i finansowanie, odbędzie się dopiero pod koniec 2015 r., a nie – jak wskazywano wcześniej – na początku tego roku. Spółka prowadzi rozmowy z dostawcami technologii z takich krajów jak Japonia, USA, Francja czy Kanada. Eksperci wskazują jako najbardziej prawdopodobny wybór konsorcjum francuskich firm EdF i przeżywającej kłopoty finansowe Arevy.

Innym powodem poślizgu ma być - jak pisały media - brak pomysłu na rządowy system wsparcia dla inwestycji. Stosowane w Wielkiej Brytanii tzw. kontrakty różnicowe, które PGE wskazywała jako preferowane rozwiązanie, zostały zaskarżone przez Austriaków.

Rok temu podczas debaty PAP nt. polskiego programu jądrowego wiceprezes PGE Dariusz Marzec mówił, że to właśnie zaproponowany przez Wielką Brytanię system gwarancji ekonomicznej opłacalności dla elektrowni jądrowej wydaje się optymalny; Polska powinna skorzystać z tego wzoru.

O opóźnieniach w programie energetyki jądrowej mówił też w poniedziałek w TVN24 wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

- Opóźnienie w tym programie o co najmniej dwa lata bierze się z tego, że amerykański podwykonawca studium wykonalności, ten od badań geologicznych, od oddziaływania na środowisko, ten od wypracowania konsensusu w otoczeniu społecznym, zawiódł i została zerwana umowa. W związku z tym polska elektrownia atomowa powstanie dużo później, niż zakładaliśmy jeszcze pięć lat temu - przyznał.

10. Odbiór społeczny

Jak wynika z sondażu CBOS, przeprowadzonego na zlecenie Greenpeace w listopadzie ub. r. przeciwko budowie w Polsce elektrowni jądrowej opowiedziało się 50,5 proc. ankietowanych. Z kolei 39,7 proc. poparło energetykę jądrową.

Jak zauważył CBOS w komentarzu do sondażu, stosunek Polaków do energetyki jądrowej bada od 1987 r. i tylko w badaniu z lutego 2009 r. zwolenników było więcej niż przeciwników.

Janusz Piechociński był gościem programu "Jeden na Jeden" w TVN24
Janusz Piechociński był gościem programu "Jeden na Jeden" w TVN24TVN24 Biznes i Świat

Autor: tol/gry / Źródło: Ministerstwo Gospodarki, PGE, tvn24bis.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Opóźnienie o trzy miesiące, do 1 października 2025 roku, wejścia w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych - przewiduje uchwalona w środę przez Sejm nowela ustawy. Według resortu klimatu nowe przepisy pozwolą na obniżenie cen prądu po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Sejm zdecydował w sprawie nowych taryf na prąd

Sejm zdecydował w sprawie nowych taryf na prąd

Źródło:
PAP

- Chiny muszą się zmienić. Ten kraj to wie. Każdy wie, że (ten kraj) musi się zmienić, a my chcemy mu w tym pomóc, ponieważ my również potrzebujemy przywrócenia równowagi - powiedział w środę sekretarz skarbu USA Scott Bessent, dodając, że istnieje szansa na zawarcie "wielkiego układu" z Pekinem.

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

Źródło:
PAP

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali Ministerstwu Finansów dane ponad 177 tysięcy osób fizycznych i 115 tysięcy podmiotów – poinformowała rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Źródło:
PAP

Rosja i Chiny stworzyły system rozliczeń bankowych "China Track", umożliwiający omijanie zachodniego systemu finansowego oraz nadzoru międzynarodowego - donosi agencja Reuters. Został on stworzony przez największe banki objęte zachodnimi sankcjami i uznawany jest za przełomowe narzędzie w rozwijaniu nowej architektury finansowej.

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Źródło:
PAP

Senat opowiedział się w środę za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku. Zmiana wiąże się z mniejszymi wpływami do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie około 4,6 miliarda złotych. Według zapewnień Ministerstwa Finansów luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

- Polska jest najbardziej atakowanym państwem w Unii Europejskiej - powiedział w środę w rozmowie z TVN24 BiS podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jednocześnie, jak przekazał, "Polska wydaje najwięcej na cyberbezpieczeństwo w swojej historii".

Wydatki "największe w historii". "To są olbrzymie kwoty"

Wydatki "największe w historii". "To są olbrzymie kwoty"

Źródło:
tvn24.pl

Biały Dom rozważa znaczne obniżenie ceł na import chińskich towarów w celu deeskalacji sporu handlowego z Chinami - podał w środę "Wall Street Journal". Według źródeł dziennika cła mogą spaść ze 145 procent do 50-65 procent.

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck wyraził obawy przed potencjalnymi negocjacjami między Rosją a USA w sprawie gazociągów Nord Stream. - Co zrobią Europejczycy, jeśli zostaniemy postawieni przed faktami dokonanymi? - pytał, podkreślając konieczność utrzymania kontroli nad infrastrukturą.

"Wydaje się, że jest to palące pytanie". Wicekanclerz Niemiec ostrzega

"Wydaje się, że jest to palące pytanie". Wicekanclerz Niemiec ostrzega

Źródło:
PAP

500 milionów i 200 milionów euro to wysokość kar nałożonych odpowiednio na Apple i Metę przez Komisję Europejską. Według Brukseli firmy te złamały Akt o rynkach cyfrowych (DMA). To pierwsza kara nałożona na spółki technologiczne za naruszenie tych zasad.

Kary dla gigantów technologicznych

Kary dla gigantów technologicznych

Źródło:
PAP

Rozwój sztucznej inteligencji to kluczowy element narodowej strategii rozwoju polskiej gospodarki - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski, podczas wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Podkreślił również konieczność przeprowadzenia transformacji energetycznej oraz deregulacji.

Trzaskowski: to kluczowy element rozwoju i bezpieczeństwa państwa

Trzaskowski: to kluczowy element rozwoju i bezpieczeństwa państwa

Źródło:
PAP

Szef Open AI Sam Altman wskazał, że zwracanie się do ChatGPT za pomocą słów "proszę" i "dziękuję" kosztowało firmę sporo pieniędzy. Kwota ta ma iść w dziesiątki milionów dolarów.

Ile kosztują "proszę" i "dziękuję"? Zaskakująca odpowiedź Sama Altmana

Ile kosztują "proszę" i "dziękuję"? Zaskakująca odpowiedź Sama Altmana

Źródło:
USA Today

Intel zamierza ujawnić w tym tygodniu plany zwolnienia 20 procent pracowników - donosi Bloomberg, powołując się na osobę znającą sprawę. Oznacza to, że pracę straci około 21 tysięcy osób. Krok ten ma usprawnić operacje i zmniejszyć nieefektywność biurokratyczną.

Gigant chce zwolnić 20 procent pracowników

Gigant chce zwolnić 20 procent pracowników

Źródło:
Reuters

Donald Trump przekazał, że nie ma zamiaru zwalniać prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, choć zażądał od niego obniżenia stóp procentowych. Wcześniej prezydent USA nazwał szefa Fed "wielkim frajerem".

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Źródło:
PAP

Rezerwa Federalna to jedna z najważniejszych finansowych instytucji świata. Gdyby straciła wiarygodność, to straciłaby zdolność wpływania na rynki. Bank centralny USA jest pod presją Donalda Trumpa i Fed grozi zależność od władzy wykonawczej - ostrzegają ekonomiści.

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Źródło:
PAP

Elon Musk zapowiedział, że od maja planuje poświęcać znacznie mniej czasu na kierowanie DOGE (Departamentem Wydajności Państwa) i skoncentruje się na przewodzeniu Tesli.

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2025 roku była niższa niż przed rokiem o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Z kolei w cenach bieżących sprzedaż w ubiegłym miesiącu wzrosła o 0,6 procent rok do roku.

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana. Zwycięzca wygrał niemal 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump odpowiada za nowy trend - "Sell America" (sprzedawać Amerykę). Cła i wojna handlowa, chaotyczne decyzje czy próby zwolnienia szefa Fed sprawiły, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich obligacji, akcji i uciekają od dolara - wskazują media z USA, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Donald Trump zaczął nowy trend

Donald Trump zaczął nowy trend

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że USA otrzymały do tej pory 18 pisemnych propozycji porozumień handlowych, a Stany prowadzą obecnie rozmowy z 34 krajami. Trwają też prace nad umową z Chinami, ale minister finansów Scott Bessent miał określić te rozmowy jako "mordęgę".

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

Źródło:
PAP

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP