Rząd tworzy kolejne stanowisko pełnomocnika - do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej, "w szczególności w obszarze odbudowy Ukrainy". W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w tej sprawie. Aktualnie na liście pełnomocników Rządu i Prezesa Rady Ministrów jest 57 pozycji.
Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej. Projekt przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Rządzący tłumaczą konieczność powołania nowego pełnomocnika potrzebą "wsparcia Ukrainy zniszczonej konfliktem zbrojnym oraz zapewnienia efektywnej współpracy pomiędzy organami administracji rządowej, agencjami wykonawczymi, zrzeszeniami, izbami gospodarczymi i innymi krajowymi podmiotami zaangażowanymi w polsko-ukraińską współpracę rozwojową, w szczególności w obszarze odbudowy Ukrainy".
Jak czytamy w rozporządzeniu, pełnomocnikiem będzie "sekretarz stanu albo podsekretarz stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego". Obecnie na stronie KPRM możemy znaleźć informacje łącznie o 57 pełnomocnikach premiera i Rady Ministrów. Na powołanie pełnomocników rządu musi się zgodzić Rada Ministrów, bo są powoływani na mocy jej rozporządzenia; natomiast pełnomocnicy premiera są powoływani zarządzeniami samego szefa rządu.
W art. 10 ustawy o Radzie Ministrów zapisano: "Rada Ministrów może ustanowić pełnomocnika Rządu do określonych spraw, których przekazanie członkom Rady Ministrów nie jest celowe".
Czym będzie zajmował się nowy pełnomocnik?
Jak wymieniono w rozporządzeniu, do obowiązków nowego pełnomocnika rządu będzie należało między innymi: "wspieranie współpracy pomiędzy organami administracji rządowej, agencjami wykonawczymi, zrzeszeniami, izbami gospodarczymi i innymi krajowymi podmiotami zaangażowanymi w polsko-ukraińską współpracę rozwojową, w szczególności w obszarze odbudowy Ukrainy".
Ponadto pełnomocnik będzie prowadził działania na rzecz współpracy pomiędzy krajowymi przedsiębiorcami i innymi podmiotami krajowymi zaangażowanymi we współpracę a podmiotami zagranicznymi.
Pełnomocnik będzie także reprezentował Radę Ministrów w rozmowach ze stroną ukraińską, dotyczących współpracy.
Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia, czyli w piątek.
Odbudowa Ukrainy z udziałem Polski
Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Polską Agencją Inwestycji i Handlu w czerwcu 2022 roku uruchomiło nabór polskich przedsiębiorców zainteresowanych udziałem w projektach odbudowy Ukrainy. Do pierwszych dni kwietnia br. zgłosiło się ich ponad 2100.
Prezydent Andrzej Duda na początku maja br. mówił, że odbudowa Ukrainy i nasza partycypacja w tej odbudowie będzie naszym kolejnym priorytetem. - Chcielibyśmy, aby Unia Europejska i abyśmy my w Unii Europejskiej tę odbudowę Ukrainy realizowali. Do tego są potrzebne fundusze, do tego jest potrzebne nie tylko współdziałanie nasze, ze wszystkimi naszymi partnerami w Unii Europejskiej, do tego potrzebne jest też dobre nastawienie i dobre funkcjonowanie w tym kierunku instytucji europejskich - wskazywał prezydent.
- Zawsze mówię, kiedy spotykam się z przybyszami z Ukrainy w naszym kraju lub kiedy jestem na Ukrainie: zobaczycie, pomożemy wam, wesprzemy was, jesteśmy razem, odbudujemy wasze państwo, odbudujemy Ukrainę piękniejszą, niż ona była, zanim napadli was Rosjanie - dodał prezydent Duda, zwracając uwagę, że "kto ma wesprzeć Ukrainę w tym procesie, jeśli nie Unia Europejska - jej wielki, bliski sąsiad". - Dlatego odbudowa Ukrainy i nasza partycypacja w tej odbudowie Ukrainy będzie naszym kolejnym priorytetem - podkreślił Andrzej Duda.
Rzecznik rządu Piotr Mueller w kwietniu br. był pytany podczas konferencji prasowej o umowy dla polskich firm na odbudowę infrastruktury publicznej w Ukrainie w nawiązaniu do wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie. - Potwierdzam, że jednym z pierwszych projektów mają być projekty związane z odbudową infrastruktury publicznej między innymi w Charkowie - powiedział Mueller. Rzecznik zapowiadał, że szczegóły będą przedstawiane "niebawem".
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter - Kancelaria Premiera