Największe firmy Europy Środkowo-Wschodniej. Polska dominuje w rankingu

Z kraju

Zmiany w zarządzie PKN Orlentvn24
wideo 2/4

Aż sześć firm z Polski znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu największych firm Europy Środkowo-Wschodniej przygotowanego przez firmę Coface. Łączny obrót największych działających nad Wisłą przedsiębiorstw sięgnął w 2017 roku 262,4 miliarda euro.

W rankingu Coface uwzględniono 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej, które zanotowały największe obroty w 2017 roku. W opracowaniu przeanalizowano strukturę sektorową, zmiany rentowności i zatrudnienia oraz kondycję rynków, na których działają przedsiębiorstwa.

– Gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej kwitnie. W 2017 r. firmy wykorzystały sprzyjające otoczenie makroekonomiczne, a tempo wzrostu PKB sięgnęło 4,5 proc., czyli najwyższego poziomu w ciągu ostatnich ośmiu lat, po 3,1 proc. w 2016 r. i 3,7 proc. w 2015 r. - zauważył Declan Daly, dyrektor generalny Coface na region Europy Środkowo-Wschodniej.

Jak podkreślono w raporcie, ożywienie gospodarcze wynikało głównie ze wzrostu konsumpcji prywatnej, z przyspieszenia eksportu - dzięki poprawie sytuacji w strefie euro oraz z rosnącego popytu ze strony Rosji.

W efekcie 500 największych firm zakończyło rok 2017 wzrostem obrotów o 11,8 procent do 652 miliardów euro oraz wzrostem stopy zatrudnienia o 4,7 procent do 2,4 miliona osób.

Pierwsza dziesiątka rankingu

Liderem rankingu - nieprzerwanie od początku jego istnienia - pozostaje Polska. W tej edycji zestawienia, w gronie największych 500 przedsiębiorstw w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, znalazło się 175 firm (35 procent) z Polski, z czego aż sześć w pierwszej dziesiątce.

I podczas, gdy przychody wzrosły w tempie niższym niż średnia dla całego regionu, czyli o 10,8 proc., to wzrost zysków przekroczył średnią ponad dwukrotnie - zwiększył się o 39,3 proc.

Jak czytamy w raporcie, niezmiennie też, pierwsze miejsce należy do Polskiego Koncernu Naftowego Orlen.

Na podium, podobnie jak przed rokiem, znalazła się czeska Skoda Auto oraz węgierski Mol Magyar Olaj. Tuż za podium sklasyfikowano właściciela Biedronki - firmę Jeronimo Martins Polska, a pierwszą piątkę uzupełniło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Warto również wspomnieć, że do pierwszej dziesiątki w pięknym stylu dołączyły w tym roku Grupa Lotos, która wróciła do pierwszej dziesiątki i plasuje się na 8 miejscu oraz Eurocash S.A, zajmując 9 miejsce. 10 miejsce przypadło Polskiej Grupie Energetycznej.

Pierwsza dziesiątka rankingu:

1. PKN Orlen (Polska) - 22,83 mld euro obrotów w 2017 roku

2. Skoda Auto (Czechy) - 15,97 mld euro

3. MOL (Węgry) - 13,30 mld euro

4. Jeronimo Martins Polska (Polska) -11,53 mld euro

5. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (Polska) - 8,58 mld euro

6. Audi Hungaria (Węgry) - 7,55 mld euro

7. Volkswagen Slovakia (Słowacja) - 7,54 mld euro

8. Grupa Lotos (Polska) - 5,79 mld euro

9. Eurocash (Polska) - 5,57 mld euro

10. Polska Grupa Energetyczna (Polska) - 5,53 mld euro

Najnowsza edycja rankingu została przygotowana we współpracy z "Rzeczpospolitą".

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: orlen.pl