Obecnie trwają intensywne prace na forum OECD i G20 nad treścią projektu międzynarodowej konwencji, która będzie dotyczyła zasad opodatkowania tak zwanych gigantów cyfrowych. Rząd RP te prace popiera - napisał w odpowiedzi na interpelację wiceminister finansów Artur Soboń.
Posłanka Hanna Gill-Piątek napisała w interpelacji, że od lat w przestrzeni publicznej toczy się dyskusja na temat wprowadzenia podatku cyfrowego. "Dla Polski istotnym kontekstem działań w kierunku jego wprowadzenia jest polityka UE oraz dyskusje na temat podatku cyfrowego na poziomie OECD" - dodała.
Jednocześnie - jak podkreśliła - dziś wiadomo, że podatek ten może zostać wprowadzony z opóźnieniem co do zapowiedzi i założeń OECD z 2019 roku. "W 2022 roku Polska zablokowała prace nad dyrektywą dotyczącą jednolitego podatku korporacyjnego w wysokości 15 proc. ze względu na niewystarczające powiązanie tego podatku z podatkiem od big-techów, argumentując, że trzeba wprowadzić globalne rozwiązanie oparte na tych dwóch filarach" - napisała w interpelacji.
W związku z tym zwróciła się z pytaniami do minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej dotyczącymi działań w sprawie wprowadzenia podatku cyfrowego, prowadzi w tej chwili polski rząd, stanowiska wobec projektu konwencji dotyczącej podatku cyfrowego przygotowanego przez OECD (Draft Multilateral Convention Provisions on Digital Services Taxes and other Relevant Similar Measures) oraz aktualnego wkładu polskiego rządu w prace dotyczące podatku cyfrowego na poziomie UE.
Odpowiedź MF w sprawie podatku cyfrowego
Wiceszef MF Artur Soboń napisał w odpowiedzi, że "mając na względzie przyjęte w październiku 2021 r. oświadczenie w sprawie dwufilarowego rozwiązania w celu sprostania wyzwaniom podatkowym wynikającym z cyfryzacji gospodarki, państwa należące do OECD/G20 Inclusive Framework wspólnie przyjęły założenie, że żadne nowe podatki od usług cyfrowych ani inne odpowiednie podobne środki nie zostaną nałożone na żadną spółkę od dnia 8 października 2021 r. i do dnia 31 grudnia 2023 r. lub wejścia w życie międzynarodowej konwencji, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej".
Czytaj także: Globalne porozumienie w sprawie podatków. "Chcemy wspólnie stworzyć nową rzeczywistość"
"Oczekujemy na efektywne i szybkie zakończenie prac na forum OECD, które pozwoli wprowadzić opodatkowanie podatkiem cyfrowym na skalę międzynarodową (zasięg globalny)" - wyjaśnił wiceminister.
Soboń dodał, że obecnie trwają intensywne prace nad treścią projektu międzynarodowej konwencji, która będzie dotyczyła zasad opodatkowania również tzw. gigantów cyfrowych. "Rząd RP te prace popiera" - napisał wiceszef MF.
Wyjaśnił, że jednocześnie "oznacza to, że prace nad podatkiem cyfrowym na forum UE oraz jednostronnie w Polsce również obecnie nie są prowadzone".
Przy czym - podkreślił Artur Soboń - w dyrektywie Rady w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii w art. 57 dodano klauzulę, na mocy której do dnia 30 czerwca 2023 r. Komisja Europejska przedłoży Radzie sprawozdanie oceniające sytuację w zakresie wdrażania pierwszego filaru zawartego w uzgodnionym w październiku 2021 r. oświadczeniu w sprawie dwufilarowego rozwiązania w celu sprostania wyzwaniom podatkowym wynikającym z cyfryzacji gospodarki i w stosownym przypadku przedłoży wniosek ustawodawczy w celu sprostania tym wyzwaniom w przypadku braku wdrożenia rozwiązania zawartego w filarze pierwszym.
"Klauzula ta została dodana na wniosek Polski, aby zapewnić, że w przypadku opóźnienia prac na forum OECD, prace nad podatkiem cyfrowym UE będą kontynuowane" - wyjaśnił wiceminister.
Źródło: PAP