Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad zmianami w tak zwanym podatku Belki. Wstępna koncepcja ma być ogłoszona jeszcze w lutym - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman. Obietnica w sprawie podatku Belki pojawiła się w trakcie kampanii wyborczej ze strony Koalicji Obywatelskiej i była jednym ze "100 konkretów".
- Trwają prace nad podatkiem Belki, nad jego modyfikacją, nie zniesieniem, modyfikacją. Jeszcze w tym miesiącu minister finansów ogłosi wstępną koncepcję - powiedział Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw przedsiębiorczości.
W styczniu minister finansów Andrzej Domański informował, że podatek od zysków kapitałowych (z kont oszczędnościowych, lokat, obligacji, akcji) będzie ograniczony.
Zmiany podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) znajdowały się w tzw. 100 Konkretach, czyli programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej. KO wskazywała wówczas, że zaproponuje zniesienie tego podatku dla oszczędności i inwestycji, w tym także na GPW, do 100 tys. zł i powyżej jednego roku.
Pytanie o podatek Belki
Tak zwany podatek Belki, czyli podatek od dochodów kapitałowych, został wprowadzony w 2002 roku. Początkowo dotyczył tylko odsetek od lokat i depozytów bankowych, ale od 2004 roku zaczął obejmować wszystkie dochody z inwestycji kapitałowych. Po ponad 20 latach powraca dyskusja o zasadność oddawania dodatkowych 19 procent z naszych dochodów na rzecz państwa. Tematem zajął się niedawno Rzecznik Praw Obywatelskich.
"Temat ten od dłuższego czasu jest przedmiotem skarg do BRPO. Zdaniem obywateli, 'podatek Belki' negatywnie wpływa na możliwości oszczędzania i gromadzenia kapitału w ramach gospodarstw domowych, zwłaszcza w czasach postępującego, istotnego wzrostu cen. Danina ta postrzegana jest przez skarżących jako swoista 'kara' za oszczędzanie. Dlatego wielokrotnie zgłaszano postulaty pilnej nowelizacji obowiązującego stanu prawnego" - napisał RPO.
Rzecznik zwrócił się do MF o stanowisko. Z uwagi na szerokie zainteresowanie obywateli tym problemem Marcin Wiącek prosił o szczegółowe informacje odnoszące się także do planowanego harmonogramu prac legislacyjnych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock