Przegląd prasy. Piwo z Polski zalewa Europę

Z kraju

ShutterstockW ubiegłym roku z polskich browarów wyeksportowano piwo za 170,6 mln euro

Produkty pochodzące z naszych browarów zdetronizowały wódkę, która była dotychczas największym hitem eksportowym - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W ubiegłym roku z polskich browarów wyeksportowano piwo za 170,6 mln euro. To o 19,8 proc. więcej niż w poprzednim roku - wynika z danych GUS. Za granicę wyjechało 8 proc. całej krajowej produkcji, podczas gdy w roku wejścia Polski do UE sprzedaliśmy poza krajem zaledwie 2 proc.

Piwo wędruje za Polakami

Przyczyn jest kilka. - Ulubione napoje wędrują za rodakami opuszczającymi nasz kraj w poszukiwaniu pracy - wyjaśnia Danuta Gut, dyrektor Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie i dodaję, że do wzrostu eksportu piwa przyczynia się także stara emigracja, głównie w USA i Kanadzie. Nasz złocisty trunek konsumują za granicą nie tylko Polacy - pisze "DGP". Rozsmakowali się w nim także cudzoziemcy, nawet ci bardzo wymagający, z długimi tradycjami w piwowarstwie. Największym odbiorcą polskiego piwa jest Holandia. Drugie miejsce zajmują Niemcy, a trzecie - Wielka Brytania.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock