Prezes Grupy PZU Paweł Surówka zrezygnował ze stanowiska, bez podania przyczyn - poinformowała w komunikacie spółka. Rezygnację złożył również Roman Pałac z zarządu PZU Życie.
Jak czytamy w komunikacie, Surówka był związany z Grupą PZU od czterech lat. Funkcję prezesa PZU pełnił przez trzy lata, wcześniej był prezesem PZU Życie i członkiem zarządu odpowiedzialnym za inwestycje.
„W czasie, gdy pełnił funkcję prezesa, zysk netto Grupy PZU podwoił się, wskaźnik ROE wzrósł o 40 proc., składka przypisana brutto – o 20 proc. Jednocześnie poziom zaangażowania pracowników zwiększył się z 35 do 51 proc., wyprzedzając o kilka punktów średnią dla wszystkich firm w Polsce” – podała spółka.
Jak zaznaczył, cytowany w komunikacie przewodniczący Rady Nadzorczej PZU Maciej Łopiński, Surówka jako prezes spółki był twórcą strategii „Nowe PZU – więcej niż ubezpieczenia”. - Jej efektem są nie tylko rekordowe w giełdowej historii Grupy wyniki osiągnięte w zeszłym roku, ale i szereg innowacyjnych projektów – wskazał.
Kozłowska-Chyła na czele PZU
W kolejnym komunikacie PZU poinformowało, że rada nadzorcza spółki podjęła uchwałę o powołaniu do zarządu PZU Beaty Kozłowskiej-Chyły, powierzając jej pełnienie funkcji prezesa pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Do czasu uzyskania zgody KNF rada powierzyła Kozłowskiej-Chyle pełnienie obowiązków prezesa.
W skład zarządu spółki ze skutkiem od 1 czerwca 2020 r. Rada Nadzorcza PZU powołała również Małgorzatę Kot.
Pałac odchodzi z PZU Życie
PZU poinformowało również, że rezygnację z funkcji członka zarządu PZU Życie złożył Roman Pałac, do niedawna prezes tej spółki. Wskazano, że pod jego kierownictwem, od 2017 roku, udział PZU Życie w rynku wzrósł z 34,9 do prawie 40 proc.
Zysk netto grupy PZU za 2019 r. wyniósł 3 mld 295 mln zł. Grupa za ub.r. osiągnęła 24,2 mld zł ze sprzedaży ubezpieczeń, zwrot na kapitale wyniósł 21,2 proc. W 2019 roku grupa PZU osiągnęła najlepsze wyniki w swojej giełdowej historii.
Autor: //bgr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: pzu.pl/pl/presskit