W 2024 roku eksport high-tech, czyli towarów wysokich technologii, odnotował wzrost trzynasty rok z rzędu, osiągając rekordową wartość 37,25 miliarda euro - wynika z raportu Polskiego Funduszu Rozwoju. Coraz większą rolę w tym sukcesie odgrywa uzbrojenie.
"Według wstępnych danych GUS, eksport high-tech wyniósł w ubiegłym roku 37,25 mld euro i był o 10,1 proc. większy niż rok wcześniej" - podał Polski Fundusz Rozwoju w raporcie udostępnionym PAP.
Analitycy PFR podkreślili, że był to trzynasty rok z rzędu wzrostu eksportu polskich towarów high-tech.
"Udział wysokich technologii w całości eksportu towarowego Polski zwiększył się do 10,6 proc. z 9,6 proc. w roku 2023 i był na najwyższym poziomie w historii dostępnych danych (od 2007 roku)" - czytamy w raporcie Funduszu.
Rośnie rola polskiego uzbrojenia
PFR wskazał, że coraz większą rolę w eksporcie towarów wysokich technologii odgrywa polskie uzbrojenie. "Po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie znacznie wzrósł eksport uzbrojenia i jego udział w całości eksportu high-tech. Jeszcze w 2021 r. udział był niewielki i wynosił 0,5 proc., obecnie wzrósł do 7,1 proc." – poinformował PFR.
Fundusz w swoim raporcie przedstawił też dane o wydatkach, jakie w Polsce przeznaczane są na badania i rozwój, jednak pochodzą one z 2023 r. Wydatki na ten cel sięgnęły wówczas 11,7 mld euro, co - jak podał PFR - stanowi wzrost o 22,6 proc. w stosunku do roku 2022 oraz o 926 proc. w stosunku do kwoty, jaką w naszym kraju na badania i rozwój wydawano w 2004 roku, kiedy Polska dołączyła do UE.
"Podanie samych wartości nominalnych jest jednak niewystarczające - ilustrują one bardziej rozmiar gospodarki. Lepszym ujęciem porównawczym jest przyrównanie nakładów na R&D do PKB danego kraju. Tak jak w ujęciu nominalnym, tak i tu wykonaliśmy znaczący wzrost. W 2004 r. na nakłady poświęcaliśmy około 0,55 proc. PKB, w 2023 r. było to już 1,56 proc. Mimo to nadal pozostajemy znacznie poniżej poziomu UE ogółem. Warto jednak zwrócić uwagę, że w ostatnich latach różnica pomiędzy Polską a UE zmniejsza się" – zaznaczył w raporcie PFR.
High-tech, czyli towary wysokich technologii, obejmują innowacyjne produkty i usługi oparte na najnowszych osiągnięciach nauki i techniki, takich jak elektronika, oprogramowanie czy nowoczesne uzbrojenie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock