Piotrowska-Oliwa o Orlenie: żaden czempion tego nie robi

Źródło:
TVN24
Piotrowska-Oliwa o wywiadzie Obajtka: nie jest wyrokiem bycie prezesem firmy, nikt nikogo nie trzyma
Piotrowska-Oliwa o wywiadzie Obajtka: nie jest wyrokiem bycie prezesem firmy, nikt nikogo nie trzymaTVN24
wideo 2/8
Piotrowska-Oliwa o wywiadzie Obajtka: nie jest wyrokiem bycie prezesem firmy, nikt nikogo nie trzymaTVN24

Nie jest wyrokiem bycie prezesem czy członkiem zarządu jakiejkolwiek firmy - powiedziała w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 Grażyna Piotrowska-Oliwa, menadżerka, inwestorka i była prezeska PGNiG, odnosząc się do słów Daniela Obajtka o "piekle", które miał przeżywać kierując Orlenem. Odniosła się także do utraconych 1,6 mld zł przedpłaty za ropę z Wenezueli. - Widzę ogromny brak konsekwencji. Mówimy o byciu czempionem, potentatem w Europie. Żaden jednak nie płaci zaliczek w stu procentach - zwracała uwagę.

Pytana, czy współczuje Danielowi Obajtkowi, odpowiedziała, że "nie wiadomo, jak komentować wypowiedź prezesa". - Naczelną zasadą biznesu jest, że o byłej firmie mówi się dobrze lub w ogóle - mówiła.

Piotrowska-Oliwa: co na to pracownicy

- Ja dziękuję Bogu, że już nie jestem prezesem Orlenu. Wytrzymałem w tym piekle 6 lat. Możecie to napisać: to jest g***o, które śmierdziało od czasów WSI i wszystkich innych służb. Nikt nie wchodził tak głęboko w transakcje w Orlenie i wokół niego, bo albo nie miał o nich pojęcia, albo się po prostu zwyczajnie bał - mówił były prezes Orlenu Daniel Obajtek w rozmowie z serwisem Money.

- Nie sądzę, aby 60 tysięcy pracowników grupy czuło się dobrze z wiedzą, że pracują w szambie - ironizowała Piotrowska-Oliwa.

- To wylewanie żalu, a z drugiej przerzucanie odpowiedzialności na wszystkich dookoła. Nie jest wyrokiem bycie prezesem czy członkiem zarządu jakiejkolwiek firmy - mówiła. Zwróciła uwagę, że "każdy ma prawo zrezygnować, jeżeli czuję się z jakąś pracą źle".

PR kontra rzeczywistość

Oceniła również całokształt kilkuletniej prezesury Obajtka. - Gdybym miała popatrzeć na ten cały okres, ta działalność PR-owska i twierdzenie, jak duży koncern powstał, (w domyśle - red.) to budowałem ja (..) bez członków zarządu podejmowałem decyzję, budowałem. (..) Myślę, że jak ktoś ma bardzo duże ego, to mówi w ten sposób. Znowu odwołam się do biznesu - zawsze mówimy o zespole, który coś robi, współpracuje - powiedziała.

Daniel ObajtekRadek Pietruszka/PAP

Nawiązała do straty, którą Orlen wyliczył z tytułu przekazanych zaliczek na dostawy ropy. Było to 1,6 mld złotych. - Ona została zapłacona w stu procentach. To jest przedpłata. Tego typu rzeczy są zadziwiające - widzę ogromny brak konsekwencji. Mówimy o byciu czempionem, potentatem w Europie. Żaden jednak nie płaci zaliczek w stu procentach - mówiła.

CZYTAJ TAKŻE: 25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły>>>

Piotrowska-Oliwa: nie przelewa się tak dużych pieniędzy bez zabezpieczenia

- Taka firma jak Orlen czy w ogóle duże firmy europejskie mają odpowiedni rating kredytowy, mają odpowiedni standing finansowy, stosuje się gwarancje bankowe, zabezpieczenia innego rodzaju - nie przedpłaty - mówiła.

- Po prostu nie przelewa się tak dużych pieniędzy, a jeżeli już, to stosuje się odpowiednie zabezpieczenie, aby pieniądze mogły wrócić. Jak jednak mógł je zapewnić jakiś 25-latek z Chin czy z Kanady? - zastanawiała się. - Nie chce się wierzyć, że można być aż tak niekompetentnym, to uderzające - powiedziała.

- Nie mówimy o przelewie na sto złotych, nie mówimy o przelewie nawet na milion, ale przelewie na 400 milionów dolarów. Jeden z klasyków amerykańskich mówi: "follow the money", "idź za pieniędzmi, a znajdziesz źródło". Te pieniądze nie zostały przelane na czyjeś proste polecenie, została zastosowana pewna procedura autoryzacyjna. Ten ciąg decyzyjny, kto na to pozwolił, kto wydał polecenie, na jakie polecenie - myślę, że tym audytorzy się zajmą - mówiła.

Piotrowska-Oliwa o "prezesie na telefon"

Daniel Obajtek objął stanowisko prezesa Orlenu w lutym 2018 roku. W czasie, gdy zarządzał polskim koncernem naftowym, narosło wokół niego dużo kontrowersji. Dotyczyły między innymi majątku prezesa Orlenu. Niektórzy twierdzili również, że brakuje mu odpowiednich kompetencji do kierowania tak dużą państwową spółką.

Na początku lutego Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek spółka pokazała raport za 2023 rok. 1,672 mln zł - jak wynika ze sprawozdania finansowego Orlenu, tyle właśnie wynosi wynagrodzenie wypłacone Danielowi Obajtkowi w 2023 roku.

Daniel ObajtekRadek Pietruszka/PAP

Grażyna Piotrowska-Oliwa pytana, czy Daniel Obajtek był w jakiś sposób potrzebny byłej władzy. Zastanawiała się, czy można czuć się "komfortowo z byciem prezesem na telefon, czyli wykonującym dyspozycje polityczne, realizując określone decyzje biznesowe". Można to porównać z okresem 2005-2007 i inwestycją w Możejki, czyli rafinerię, przez której zakup też trzeba było niestety zrobić odpis aktualizujący po stronie strat - zwracała uwagę.

- Tego typu decyzje są, aby pokazać, że jesteśmy wielcy, wspaniali. (..) Chodzi, aby budować historię wielkich inwestycji, bycia czempionami. Trochę przypomina mi to epokę gierkowską. Mówimy cały czas o CPK, gdzie nie była jedna łopata wbita, tutaj mówimy o czempionie, który będzie przedmiotem kolejnych audytów i więcej trupów może wypaść (z szafy - red.) - powiedział.

Zwracała również uwagę na kontrowersyjne fuzje i przejęcia Orlenu z ostatnich lat. - Przejęto PGNiG, Energę, tylko, aby zrobić jednego molocha i żeby móc porównywać jabłka z gruszkami, czyli mówić o zyskach firm, które kiedyś były pojedynczo, a teraz tworzą konglomerat z kilku. Każdy finansista wie, że tego porównać bezpośrednio po prostu się nie da - mówiła.

Pytana o to, czy ceny paliw mogą spaść, odpowiedziała, że "tak". - Mamy promocję majówkową, nie po raz pierwszy, jest ona od wielu lat. (..) Koncerny stosują promocje, trwające przez kilka tygodnie, czyli spełniające standardy UOKiK - powiedziała.

Zwróciła uwagę, że choć "promocje mogą być", to stała obniżka cen "to trudne zadanie". Wskazywała przede wszystkim na wysokie ceny ropy naftowej.

CZYTAJ TAKŻE: Orlen obniży ceny paliw, ale nie dla wszystkich>>>

Podejrzane wydatki za firmową kasę

Tematem rozmowy były również nietypowe wydatki, na które przeznaczano środki Orlenu. W niedawnym programie "#BezKitu" minister aktywów państwowych Borys Budka wskazywał, że ze służbowej karty Orlenu opłacano między innymi "wydatki stomatologiczne" i "zabieg botoksu".

- To są drobiazgi w porównaniu z tymi 400 mln dol przelanymi, natomiast nieznane są mi tego typu zachowania. Po to zarabia się odpowiednie pieniądze jako prezes, aby za swojego fryzjera, swoją odzież płacić samemu - powiedziała.

Deklarowała, że sama prywatne wydatki pokrywała zawsze ze swojej pensji. - Byłam w największych podmiotach, do tej pory jestem w bardzo dużych. Karty służbowej używa się tylko do służbowych wydatków. Jeżeli jest kolacja z kontrahentem, spotkania biznesowe - to są koszty reprezentacyjne, do tego jest karta służbowa. Karta służbowa jest przeznaczona także do pokrycia kosztów wyjazdów służbowych, nie mówię tutaj jednak o wyścigach Formuły 1 - ironizowała.

Piotrowska-Oliwa: startowałam w konkursie na prezesa Orlenu

Przyznała również, że startowała w konkursie na prezesa Orlenu. - Patrzyłam, jakie są wymagania w tym konkursie, choćby doświadczenie w sektorze paliwowym, energetycznym. Byłam członkiem zarządu Orlenu odpowiedzialnym za detal, hurt i logistykę w całej grupie, byłam prezesem PGNiG, który zajmował się nie tylko wydobyciem i handlem gazu, a miał część energetyczną - mówiła.

Na pytanie, czemu to nie ona stanęła na czele Orlenu, czy była to decyzja polityczna, odpowiedziała: "To jest już pytanie do rady nadzorczej".

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Szykują się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wzrosty mogą sięgnąć 29 procent za energię elektryczną i 15 procent w przypadku błękitnego paliwa. Częściowo złagodzić ma to bon energetyczny.

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Jura Poland oraz właścicielom sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert - podał UOKiK w komunikacie. Dodał, że pojawiło się podejrzenie, iż ceny ekspresów Jura mogły być ustalane w wyniku zmowy.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

W Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Wartość umowy wynosi blisko 10 milionów złotych. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminala obsługującego wielkie kontenerowce.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Źródło:
PAP

Aż 2/3 posiadaczy postrzega koty i psy jako członków rodziny. Nic dziwnego więc, że wydają na nie dużo pieniędzy. Coraz więcej także na ubezpieczenia, chociaż świadomość takich ofert rośnie bardzo powoli.

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Źródło:
tvn24.pl

Internetowi oszuści podszywają się pod organizatorów loterii Blikomania - wskazał CERT Orange Polska. Wyjaśnił, że fałszywa grafika z logo Blik zamieszczona w mediach społecznościowych odsyła na stronę, która ma skłonić do wpłacenia pieniędzy w zamian za bonus.

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Źródło:
PAP

- Nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne. Samo Lotnisko Chopina nie zapewni nam możliwości przewozowych po 2035 roku - ocenił w rozmowie z TVN24 Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej zapewnił, że projekt CPK jest kontynuowany, ale jest "optymalizowany, zgodnie z zaleceniami audytu". Lasek mówił też o przyszłości lotnisk w Modlinie oraz Radomiu.

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorcy mają jeszcze dwa tygodnie na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 20 maja upływa jednocześnie termin na uiszczenie ewentualnej niedopłaty.

Ważny termin dla przedsiębiorców

Ważny termin dla przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, w 2023 roku 7,1 procent obywateli Unii Europejskiej pracowało tygodniowo 49 godzin lub więcej.

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Źródło:
tvn24.pl

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w całej Europie spadła w minionym roku o 4 procent w porównaniu z danymi z 2022 roku - wynika z raportu EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024". Jednocześnie Polska była jednym z krajów, które skorzystały na zmianie sytuacji gospodarczej, a liczba projektów produkcyjnych wzrosła w naszym kraju o 17 procent.

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

Źródło:
EY, tvn24.pl

Irlandia, Szwajcaria i Norwegia to kraje, które znalazły się w czołówce najnowszego Wskaźnika Bogactwa Narodów opracowanego przez Warsaw Enterprise Institute. Poza podium wypadły natomiast Stany Zjednoczone, a Polska utrzymała pozycję z ubiegłego roku. Jak wynika z zestawienia mamy całkiem spory dystans do pokonania do Wielkiej Brytanii. Jak deklarował premier Donald Tusk "za pięć lat mamy być zamożniejsi od Brytyjczyków".

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 roku - podała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Gazprom poinformował, że w 2023 roku odnotował pierwszą roczną stratę od ponad 20 lat - na poziomie 6,9 miliarda dolarów. Gazowy gigant odczuł gwałtowny spadek sprzedaży do Europy, która mocno ograniczyła import surowca w następstwie napaści Rosji na Ukrainę. 

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Źródło:
CNN

W 2025 roku czeka nas najprawdopodobniej jedna podwyżka płacy minimalnej - wynika ze wstępnych wyliczeń Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich. Najniższa krajowa wzrośnie o co najmniej 200 złotych brutto. Jest jednak możliwość, że podwyżka będzie większa.

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Kilka spółek Skarbu Państwa przygotowuje zawiadomienia do prokuratury dotyczące na przykład nietrafionych transakcji - poinformował Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad możliwością wdrożenia Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego, czyli systemu łączącego różne rodzaje transportu publicznego. Nowe rozwiązanie ma ułatwić podróże pociągiem, tramwajami, a także autobusami miejskimi.

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Źródło:
PAP

Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego tygodnia będzie ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych w Polsce, ale też między innymi w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu możemy spodziewać się również rekonstrukcji rządu, a także nowych informacji dotyczących ratingu Polski. Oto kalendarz najbardziej istotnych wydarzeń najbliższych dni.

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP