Od 20 maja, ponad 211 tysięcy wyborców dopisało się do spisów prowadzonych przez konsula, co daje w tej chwili liczbę 695 886 potencjalnych wyborców - przekazała w środę Justyna Chrzanowska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak dodała, ze względu na duże zainteresowanie w ostatnim czasie pojawiły się zakłócenia w działaniu systemu e-Wybory.
Co trzeba wiedzieć o głosowaniu za granicą?
- ponowne głosowanie w wyborach Prezydenta RP odbędzie się 1 czerwca,
- głosowanie na kontynentach amerykańskich odbędzie się w dniu 31 maja 2025 r.,
- wyborcy przebywający za granicą w dniu ponownego głosowania mogą oddać głos w tych samych lokalach wyborczych, w których przeprowadzono głosowanie w dniu 18 maja 2025 r.,
- wyborcy ujęci (w I turze głosowania) w spisach wyborców nie muszą ponownie (do II tury) składać wniosku o ujęcie w spisie wyborców,
- wyborca może zmienić miejsce głosowania na swój wniosek do 27 maja 2025 roku, jeśli zamierza głosować w obwodzie utworzonym za granicą,
- wniosek o ujęcie w spisie wyborców można złożyć do 27 maja br. przez internet, e-mailem, osobiście lub korespondencyjnie,
- zaświadczenie o prawie do głosowania (z oznaczeniem prawa do głosowania w dniu ponownego głosowania) należy złożyć do 29 maja 2025 r. do właściwego terytorialnie konsula w formie papierowej z własnoręcznym podpisem.
- Pamiętają Państwo, że na pierwszą turę głosowania w wyborach prezydenckich zarejestrowało się za granicą ponad 509 tysięcy obywateli. Po pierwszej turze została uruchomiona możliwość dopisywania się do spisów wyborców prowadzonych przez konsulów i odnotowaliśmy ogromną dynamikę tych zapisów - mówiła podczas briefingu Justyna Chrzanowska, pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. organizacji wyborów Prezydenta RP za granicą.
- Zainteresowanie było ogromne i tak od 20 maja, czyli w 9 dni dopisało się do spisów prowadzonych przez konsula ponad 211 tysięcy wyborców, co daje w tej chwili liczbę 695 886 potencjalnych wyborców, czyli osoby uprawnione do głosowania - dodała.
Podkreśliła, że do tej liczby dojdą także wyborcy, którzy pojawią się w dniu wyborów z zaświadczeniem o prawie do głosowania. - Jak pamiętamy, w pierwszej turze było to aż 17 tysięcy wyborców, więc jest to rekordowa liczba polskich obywateli, która za granicą zarejestrowała się na wybory - stwierdziła.
Problemy techniczne z systemem e-Wybory
Chrzanowska odniosła się także do doniesień o problemach z działaniem systemu e-Wybory, o których informowano wczoraj po godzinie 22.
- Ta dynamika była bardzo widoczna w ostatnich godzinach prac naszych serwerów. Wiemy, że były pewne zakłócenia z funkcjonowaniem systemu e-wybory. Natomiast zawsze można było wtedy jeszcze wysłać zgłoszenie do konsula drogą mailową. Ci z Państwa, którzy chcieliby wziąć jeszcze udział w wyborach, pamiętajcie, że macie czas do 29 maja na pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania, które można pobrać zarówno u konsula, jak również w urzędzie gminy.
We wtorek dyrektor Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego w Kiszyniowie Krzysztof Lisek poinformował na platrofmie X o problemach technicznych związanych z przeciążeniem serwerów e-Wybory.
"Ważne dla Polonii! Wczoraj ok 22.30 system http://ewybory.msz.gov.pl przestał dobrze działać ze względu na przeciążenie serwera (rejestrowało się kilka tysięcy osób na godzinę)! Do jutra można pobrać od konsula zaświadczenie o prawie do głosowania. Proszę o kontakt z konsulatami!" - napisał.
"Uwaga wyborcy za granicą! Jeżeli macie problem z rejestracją online wyślijcie e-mail z niezbędnymi danymi (imię, nazwisko, adres za granicą, PESEL, nazwisko rodowe matki oraz numer i lokalizację wybranej komisji do konsula. E-mail znajdziecie na stronie konsulatu" - dodał w innym wpisie.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP