Kierowco uważaj, wkrótce mogą pojawić się nowe fotoradary. Zmierzą nie tylko prędkość

Z kraju

Kierowco uważaj, wkrótce mogą pojawić się nowe fotoradary. Zmierzą nie tylko prędkość
wideo 2/5

Kontrola samochodów przejeżdżających na czerwonym świetle i pomiar prędkości na kilku pasach ruchu. To najważniejsze zadania nowoczesnych fotoradarów, które znajdują się w przygotowaniu. Mają być one gotowe w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

Obecnie są 432 i zdjęcia robią tylko, gdy przekroczymy prędkość, ale wkrótce może się to zmienić. Trwają bowiem prace nad modułowymi fotoradarami ze sztuczną inteligencją.

Urządzenia mają strzec bezpieczeństwa na drogach w różnych sytuacjach, między innymi w trakcie przejazdu na czerwonym świetle, mają mierzyć prędkości na kilku pasach ruchu i obserwować, czy skręcamy z odpowiedniego pasa.

Dodatkowo dowodami wykroczeń nie będą jak do tej pory tylko zdjęcia z fotoradarów. - Te urządzenia będą dokładniejsze i pewniejsze od tych, które robimy teraz. Na przykład w materiale dowodowym poza samym zdjęciem, będzie można użyć nagrania wideo z samego zdarzenia - wskazuje Jakub Główka z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów.

- Same sensory zastosowane w radarze będą miały dużo dokładniejsze pomiar prędkości, pozycji pojazdu i odległości oraz dokładnej lokalizacji, gdzie pojazd się znajdywał w danym momencie - dodaje.

Kiedy na drogach

Dzięki zwiększonemu obszarowi pomiaru urządzenia mogą trafić na autostrady i drogi szybkiego ruchu. Będzie można je montować i konfigurować zależnie od potrzeb.

- Nasze centrum znajduje się na etapie przygotowania wniosku o dofinansowanie dla nowego projektu zwiększenia efektywności i skuteczności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym - mówi Wojciech Król z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Wniosek ma zostać złożony do końca lutego tego roku.

- Zamierzamy część urządzeń wymienić, oczywiście chcielibyśmy ażeby te urządzenia były innowacyjne, nowoczesne, wyposażone w nowoczesne technologie - wskazuje Wojciech Król.

Ulepszone fotoradary mają być gotowe w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Czy i kiedy zostaną włączone do obecnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym okaże się pod dokładnych badaniach i testach.

Autor: mb / Źródło: TVN Turbo

Źródło zdjęcia głównego: TVN Turbo