Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk zostaną nowymi członkami Rady Polityki Pieniężnej. Senat w środę przegłosował ich kandydatury. RPP podejmuje decyzje między innymi dotyczące wysokości stóp procentowych, co ma wypływ na raty kredytów.
Wcześniej Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk uzyskali rekomendację senackiej komisji finansów publicznych i budżetu na członków Rady Polityki Pieniężnej. Ostateczna decyzja należała jednak do Senatu. W RPP zastąpią oni Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego, których kadencja upływa 25 stycznia.
Kotecki otrzymał 51 głosów za, 41 przeciw, przy 5 wstrzymujących się, a Litwiniuk - 59 za, 3 przeciw, przy 36 wstrzymujących się.
Stopy procentowe w Polsce
W ubiegłym tygodniu senacka komisja przesłuchała obu kandydatów. - Rada Polityki Pieniężnej ma odpowiadać za stabilność cen w Polsce. W ostatnim okresie została ona zachwiana i nowa RPP, która się będzie tworzyć, będzie miała ważne zadanie przywrócić inflację do celu inflacyjnego, który wynosi 2,5 procent (+/- 1 procent - red.) - mówił Ludwik Kotecki w czasie obrad komisji senackiej.
Tymczasem ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 roku wzrosły o 8,6 proc. rok do roku. W związku z wysokim poziomem inflacji RPP zdecydowała się na cztery podwyżki stóp procentowych. W październiku 2021 roku główna stopa banku centralnego wzrosła z 0,1 do 0,5 procent. Była to pierwsza podwyżka od maja 2012 roku. W listopadzie główna stopa procentowa wzrosła o 75 punktów bazowych, a w grudniu o 50 punktów bazowych.
Rada podczas ostatniego, styczniowego posiedzenia postanowiła kolejny raz podwyższyć stopy procentowe NBP o 50 punktów bazowych. W efekcie główna, referencyjna stopa procentowa jest na poziomie 2,25 procent. To najwyższy poziom od sierpnia 2014 roku.
Prezes Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczący RPP Adam Glapiński mówił podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej - która miała miejsce przed ogłoszeniem wstępnych danych o inflacji w grudniu - że biorąc pod uwagę obecne prognozy rozwoju sytuacji, będzie namawiał Radę do jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych, co najmniej o 50 punktów bazowych.
Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP zaplanowano 8 lutego. Oznacza to, że w posiedzeniu wezmą udział Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk.
Kim są Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk?
Ludwik Kotecki w latach 1996-2015 pracował w Ministerstwie Finansów. Pełnił tam funkcję m.in. radcy ministra, dyrektora Departamentu Analiz (2000-2008) i wiceministra finansów (2008-2012). W latach 2012-2015 pełnił funkcję Głównego Ekonomisty MF. Jak powiedział w trakcie posiedzenia senackiej komisji Kotecki, jako Główny Ekonomista MF oraz dyrektor Departamentu Analiz odpowiadał za założenia makroekonomiczne do projektów budżetów państwa. Kotecki w latach 2012-2015 był członkiem Komisji Nadzoru Finansowego. W latach 2015-2016 pracował w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, a po powrocie do kraju pracował m.in. jako niezależny ekspert. Od 2019 roku jest doradcą marszałka Senatu do spraw ekonomicznych.
Z kolei Przemysław Litwiniuk jest adiunktem w Instytucie Ekonomii i Finansów w Katedrze Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Skończył warszawską Szkołę Główną Handlową oraz Uniwersytet Warszawski, doktoryzował się na Uniwersytecie Warszawskim, a stopień doktora habilitowanego uzyskał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Litwiniuk jest także radcą prawnym, poza tym działa w samorządzie – wcześniej na szczeblu powiatowym jako radny powiatu bialskiego. Obecnie jest radnym sejmiku województwa lubelskiego.
- Polityka pieniężna nie jest polityką odseparowaną, nie jest wyłącznie polityką prowadzoną przez bank centralny. Jestem zwolennikiem niezależności RPP i NBP w ujęciu funkcjonalnym, a nie dogmatycznym. Mogę się określić jako zwolennik fiscal monetary policy mix, a wiec zacieśnionej współpracy NBP z Radą Ministrów i innymi podmiotami, które mogą kształtować sytuację gospodarczą w Polsce. Mam na myśli organy wyspecjalizowane, jak KNF, ale także organy UE, bo we współczesnym świecie instrumenty służące stabilności cen mają niejednolity charakter. Hołduję zasadzie współdziałania władz - mówił Przemysław Litwiniuk.
Rada Polityki Pieniężnej - skład
Rada Polityki Pieniężnej - zgodnie z przepisami - jest organem Narodowego Banku Polskiego. Radę tworzą: prezes NBP, którego powołuje Sejm na wniosek prezydenta RP, oraz dziewięciu członków. Trzech powołuje Sejm, trzech Senat, a trzech jest mianowanych przez prezydenta RP. Prezes NBP jest jednocześnie przewodniczącym RPP.
Kadencje dwóch członków RPP wskazanych przez Senat – Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego – kończą się 25 stycznia. Kadencja trzeciego, czyli Rafała Sury, wygasa 16 listopada 2022 roku. W tym roku wygasają także kadencje trzech członków RPP wskazanych przez Sejm. Kadencje Grażyny Ancyparowicz oraz Eryka Łona wygasają 9 lutego, zaś Jerzego Żyżyńskiego – 30 marca.
Także dwóch członków RPP wskazanych przez prezydenta w tym roku skończy pracę. Chodzi o Łukasza Hardta i Kamila Zubelewicza, których kadencja upływa 20 lutego. Jedynie kadencja trzeciego z "prezydenckich" członków RPP Cezarego Kochalskiego kończy się 21 grudnia 2025 roku.
W 2022 roku upływa kadencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Urząd prezesa banku centralnego objął on 21 czerwca 2016 roku po zaprzysiężeniu przez Sejm, a kadencja prezesa NBP jest sześcioletnia. O ile jednak członkiem RPP można być tylko przez jedną kadencję, to w przypadku prezesa NBP możliwe są dwie kadencje.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP