Nowe symbole na stacjach paliw. Sprawdź, aby uniknąć pomyłki przy tankowaniu

Z kraju

Jak zmienią się oznaczenia na stacjach paliw?TVN24BiS /
wideo 2/5

E5, E10, B7, XTL - to tylko niektóre z nowych symboli oznaczeń paliw, które niebawem pojawią się na dystrybutorach na stacjach. To efekt wejścia w życie unijnej dyrektywy. Podpowiadamy, co oznaczają, aby uniknąć pomyłek przy tankowaniu.

Stacje paliw mają wprowadzić nowe etykiety do 12 października tego roku. Pojawią się one na dystrybutorach do benzyny, oleju napędowego, wodoru, sprężonego gazu ziemnego, skroplonego gazu ziemnego oraz gazu płynnego na wszystkich ogólnodostępnych stacjach w całej Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji.

Wraz z nowymi przepisami stworzono specjalne wzory etykiet dla benzyny, oleju napędowego oraz paliw gazowych.

Benzynowe:

E5 Leszek Wieciech, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, wyjaśnił w TVN24 BiS, że litera "E" w kółku oznacza benzyny oraz paliwa tego typu. - E5 oznacza benzynę o maksymalnej zawartości biokomponentów do 5 procent. To jest to paliwo, które obecnie możemy kupić w Polsce - mówił Wieciech.

Obecnie dostępne na większości stacji paliwa - benzyna bezołowiowa 95 i 98 - będą oznaczane właśnie tym symbolem.

E10 Symbol oznacza benzynę o maksymalnej zawartości biokomponentów do 10 procent. - Takie oznaczenia już teraz możemy zobaczyć na przykład w Niemczech, Francji czy Finlandii - mówił Leszek Wieciech. E85 - To paliwo, które było przez pewien czas oferowane w Polsce. Jest to paliwo typu benzynowego oparte głównie na biokomponentach, ale liczba pojazdów o silnikach flexifuel jest bardzo mała - mówił Wieciech.

Diesle:

B7 - Paliwa z oznaczeniem "B" w kwadracie zawsze wlewamy do diesli. To paliwo powszechnie stosowane w krajach Unii Europejskiej o zawartości do 7 procent biokomponentów pierwszej generacji. Chodzi o estry, które są dodawane do oleju napędowego - wyjaśnił Leszek Wieciech. B10 To paliwo o zawartości do 10 procent biokomponentów pierwszej generacji. - Paliwa B10 mogą stosować wybrane silniki. Na przykład producenci samochodów japońskich nie zalecają takiej domieszki - mówił Wieciech.

XTL Ten symbol oznacza olej napędowy powstały bez użycia ropy naftowej. - To paliwo syntetyczne dla diesli o właściwościach takich samych, jak klasyczny olej mineralny. Te paliwa mogą zawierać do 7 procent biokomponentów pierwszej generacji, ale to nie wpływa na ich parametry. W Polsce takiego paliwa jeszcze nie ma. To paliwo bardzo dobrej jakości - mówił Wieciech.

Paliwa gazowe:

Zdecydowanie mniejsza rewolucja czeka kierowców tankujących paliwa gazowe. Będą one oznaczone rombem. H2 - to wodór CNG – sprężony gaz ziemny LNG – skroplony gaz ziemny LPG – gaz płynny

Etykiety na samochodach

To niejedyne zmiany związane z nowymi przepisami. Etykiety będą bowiem obecne także na nowych samochodach w pobliżu korków bądź klapek wlewu paliwa, po raz pierwszy wprowadzonych na rynek lub zarejestrowanych po 12 października. Kierowcy mogą je również dostrzec w instrukcji użytkowania pojazdów. Zgodnie z intencją autorów nowych przepisów etykieta ma pomóc konsumentom zweryfikować, czy wybierają paliwo odpowiednie dla ich pojazdów. W tym celu należy dopasować naklejkę na samochodzie do odpowiedniej etykiety na dystrybutorze paliwa. W przypadku starszych aut producenci nie zalecają umieszczania etykiet samemu. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie z lokalnymi sprzedawcami samochodów.

Zobacz materiał ToTeraz o zmianach na stacjach paliw:

Autor: msz / Źródło: tvn24bis.pl