Wojciechowska i Sukiennik wśród "zasłużonych dla bankowości". Oto pełna lista NBP

[object Object]
20.03 | Wojciechowska i Sukiennik wśród "zasłużonych dla bankowości"tvn24
wideo 2/6

Martyna Wojciechowska i Kamila Sukiennik znalazły się na liście osób uhonorowanych odznaką "Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej" przyznawaną przez prezesa Narodowego Banku Polskiego. Opublikowana w środę lista z lat 2003-2018 obejmuje ponad 1,8 tysiąca nazwisk.

Jak czytamy na stronie NBP, "odznaka honorowa »Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej« jest nadawana osobom, które szczególnie przyczyniły się do osiągnięć i rozwoju bankowości, za zasługi związane z bankowością lub rozwojem i umacnianiem współpracy międzynarodowej w dziedzinie bankowości". "Prezes Narodowego Banku Polskiego przyznaje odznakę tej samej osobie tylko jeden raz z własnej inicjatywy lub na wniosek dyrektora jednostki organizacyjnej NBP, Przewodniczącego KNF, prezesa zarządu banku lub izby gospodarczej zrzeszającej banki" - dodano.

Jak czytamy w specjalnym rozporządzeniu Rady Ministrów, wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać opis zasług lub osiągnięć uzasadniających nadanie odznaki.

15 lat

Nagroda jest przyznawana od 2003 roku. Narodowy Bank Polski w środę opublikował pełną listę osób, które otrzymały odznaki w ciągu ostatnich 15 lat.

Jak wynika z listy, w 2018 roku odznakę otrzymało 111 osób, wśród nich między innymi szefowa gabinetu prezesa NBP Kamila Sukiennik oraz dyrektor departamentu komunikacji i promocji Martyna Wojciechowska.

O współpracowniczkach prezesa banku centralnego głośno zrobiło się za sprawą publikacji "Gazety Wyborczej" z grudnia ubiegłego roku. Gazeta informowała o wysokich zarobkach współpracowniczek. Konsekwencją doniesień medialnych była nowela ustawy dotyczącej jawności wynagrodzeń w NBP. Pod koniec lutego bank centralny opublikował informacje o wysokości wynagrodzeń kadry kierowniczej w 2018 roku.

W ubiegłym roku odznakę otrzymał również Paweł Szałamacha, były minister finansów w rządzie Beaty Szydło, który obecnie wchodzi w skład zarządu NBP.

W 2017 roku odznaka powędrowała do 14 osób. Na tej liście znalazł się choćby były Marek Chrzanowski, były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, który zrezygnował z pełnionej funkcji w listopadzie 2018 roku. Otrzymał on odznakę w kwietniu 2017 roku, czyli kilka miesięcy po opuszczeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Jak wyjaśnili przedstawiciele NBP w rozmowie z tvn24bis.pl, zwyczajowo odznaka "Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej" przyznawana jest wszystkim ustępującym członkom RPP.

W lutym 2016 roku odznakę od prezesa NBP otrzymał Andrzej Rzońca, były członek Rady Polityki Pieniężnej w latach 2010-2016, a obecnie główny ekonomista Platformy Obywatelskiej. W tym samym miesiącu nagrodę otrzymał profesor Jerzy Hausner (także były członek RPP).

Spośród byłych ministrów finansów, oprócz Pawła Szałamachy, odznakę przyznano profesorowi Grzegorzowi Kołodce. Stało się to we wrześniu 2014 roku.

1,8 tys. osób na liście

Na liście są również osoby reprezentujące banki prywatne. W ostatnich latach odznaki honorowe otrzymali m.in. były prezes Banku Pekao Luigi Lovaglio (w 2016 roku), założyciel Alior Banku - Wojciech Sobieraj (w 2011 roku), a także obecny prezes Banku Millennium - Joao Bras Jorge (w 2016 roku).

Jak wynika z danych opublikowanych przez bank centralny, łącznie w latach 2003-2018 przyznano 1834 osobom. Najwięcej w 2009 roku - 327 oraz 2004 - 317, najmniej zaś w 2017 roku - 14.

ZOBACZ CAŁĄ LISTĘ

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Kurs dolara spadł we wtorek poniżej 3,70 zł. Amerykańska waluta jest najtańsza od czterech lat. Uwagę inwestorów skupia konflikt prezydenta USA Donalda Trumpa z szefem amerykańskiego banku cantralnego.

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Źródło:
PAP

Ponad 13 miliardów złotych wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok - wynika ze sprawozdania finansowego banku centralnego.

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Inwestorom nie podoba się atak prezydenta USA na prezesa Fed Jerome'a Powella, a także niepewność wokół polityki celnej Donalda Trumpa.

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Źródło:
PAP

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Donald Trump zaapelował do światowych liderów i biznesmenów, by "budowali w Ameryce", aby uniknąć ceł. Prezydent USA dodał, że naprawa błędów "dziesięcioleci nadużyć" nie będzie łatwa.

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Źródło:
PAP

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg

Zyskująca na popularności czekolada dubajska przyczyniła się do wzrostu popytu na pistacje. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen tych orzechów - wskazał "Financial Times". Według dziennika w ciągu roku pistacje zdrożały o jedną trzecią.

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Źródło:
PAP

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP