Martyna Wojciechowska i Kamila Sukiennik znalazły się na liście osób uhonorowanych odznaką "Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej" przyznawaną przez prezesa Narodowego Banku Polskiego. Opublikowana w środę lista z lat 2003-2018 obejmuje ponad 1,8 tysiąca nazwisk.
Jak czytamy na stronie NBP, "odznaka honorowa »Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej« jest nadawana osobom, które szczególnie przyczyniły się do osiągnięć i rozwoju bankowości, za zasługi związane z bankowością lub rozwojem i umacnianiem współpracy międzynarodowej w dziedzinie bankowości". "Prezes Narodowego Banku Polskiego przyznaje odznakę tej samej osobie tylko jeden raz z własnej inicjatywy lub na wniosek dyrektora jednostki organizacyjnej NBP, Przewodniczącego KNF, prezesa zarządu banku lub izby gospodarczej zrzeszającej banki" - dodano.
Jak czytamy w specjalnym rozporządzeniu Rady Ministrów, wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać opis zasług lub osiągnięć uzasadniających nadanie odznaki.
15 lat
Nagroda jest przyznawana od 2003 roku. Narodowy Bank Polski w środę opublikował pełną listę osób, które otrzymały odznaki w ciągu ostatnich 15 lat.
Jak wynika z listy, w 2018 roku odznakę otrzymało 111 osób, wśród nich między innymi szefowa gabinetu prezesa NBP Kamila Sukiennik oraz dyrektor departamentu komunikacji i promocji Martyna Wojciechowska.
O współpracowniczkach prezesa banku centralnego głośno zrobiło się za sprawą publikacji "Gazety Wyborczej" z grudnia ubiegłego roku. Gazeta informowała o wysokich zarobkach współpracowniczek. Konsekwencją doniesień medialnych była nowela ustawy dotyczącej jawności wynagrodzeń w NBP. Pod koniec lutego bank centralny opublikował informacje o wysokości wynagrodzeń kadry kierowniczej w 2018 roku.
W ubiegłym roku odznakę otrzymał również Paweł Szałamacha, były minister finansów w rządzie Beaty Szydło, który obecnie wchodzi w skład zarządu NBP.
W 2017 roku odznaka powędrowała do 14 osób. Na tej liście znalazł się choćby były Marek Chrzanowski, były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, który zrezygnował z pełnionej funkcji w listopadzie 2018 roku. Otrzymał on odznakę w kwietniu 2017 roku, czyli kilka miesięcy po opuszczeniu Rady Polityki Pieniężnej.
Jak wyjaśnili przedstawiciele NBP w rozmowie z tvn24bis.pl, zwyczajowo odznaka "Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej" przyznawana jest wszystkim ustępującym członkom RPP.
W lutym 2016 roku odznakę od prezesa NBP otrzymał Andrzej Rzońca, były członek Rady Polityki Pieniężnej w latach 2010-2016, a obecnie główny ekonomista Platformy Obywatelskiej. W tym samym miesiącu nagrodę otrzymał profesor Jerzy Hausner (także były członek RPP).
Spośród byłych ministrów finansów, oprócz Pawła Szałamachy, odznakę przyznano profesorowi Grzegorzowi Kołodce. Stało się to we wrześniu 2014 roku.
1,8 tys. osób na liście
Na liście są również osoby reprezentujące banki prywatne. W ostatnich latach odznaki honorowe otrzymali m.in. były prezes Banku Pekao Luigi Lovaglio (w 2016 roku), założyciel Alior Banku - Wojciech Sobieraj (w 2011 roku), a także obecny prezes Banku Millennium - Joao Bras Jorge (w 2016 roku).
Jak wynika z danych opublikowanych przez bank centralny, łącznie w latach 2003-2018 przyznano 1834 osobom. Najwięcej w 2009 roku - 327 oraz 2004 - 317, najmniej zaś w 2017 roku - 14.
Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl