"Alarmujący poziom importu z Rosji i Białorusi". Plan w sprawie cła

Źródło:
PAP
Sikorski: wycofałem zgodę na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu
Sikorski: wycofałem zgodę na funkcjonowanie konsulatu Rosji w PoznaniuTVN24
wideo 2/3
Sikorski: wycofałem zgodę na funkcjonowanie konsulatu Rosji w PoznaniuTVN24

Ministerstwo rozwoju przy współpracy z resortem aktywów podjęło działania dyplomatyczne w sprawie wprowadzenia przez Komisję Europejską 30 procentowego cła na import nawozów z Rosji i Białorusi. Polska Grupa Azoty zwraca uwagę, że stale rosnący import z tych krajów "powoduje, że realne jest uzależnienie Unii Europejskiej od nawozów z tych kierunków".

Grupa Azoty obecnie wdraża program naprawczy w związku z trudną sytuacją finansową. Alarmuje jednak, że od miesięcy zmaga się z rosnącym importem nawozów z Rosji i Białorusi.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) po siedmiu miesiącach tego roku import nawozów z Rosji do Polski wyniósł ponad 721,5 tys. ton, podczas gdy w podobnym okresie ubiegłego roku było to ponad 246,7 tys. ton. Przywóz nawozów z Białorusi w tym czasie przekroczył 185,5 tys. ton. Rok wcześniej było to ponad 13,4 tys. ton.

"Bardzo duże zagrożenie dla naszej branży"

"Już dziś mierzymy się ze znacznym osłabieniem rentowności produkcji w UE. W tej sytuacji rosnący import stanowi bardzo duże zagrożenie dla naszej branży" - oceniła Grupa Azoty, poproszona o skomentowanie tej sytuacji. Dodała, że w jej przypadku średnio ponad 60 proc. przychodów pochodzi z segmentu AGRO. Grupa Azoty podaje, że zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych.

Spółka wskazała, że gdyby nałożono cła na producentów z Rosji i Białorusi, Unia Europejska pozostanie samowystarczalna, jeśli chodzi o zaopatrzenie w nawozów rolników. "W sezonie 2022/2023 krajowa konsumpcja nawozów azotowych wyniosła niewiele powyżej 50 proc., a nawozów NPK (wieloskładnikowe nawozy mineralne - red.) powyżej 60 proc. krajowych zdolności produkcyjnych" - zwróciła uwagę Grupa Azoty.

Cła na import z Rosji i Białorusi

Jak przekazało PAP Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP), minister aktywów zwrócił się już do Ministra Rozwoju i Technologii (MRiT) z prośbą o skoordynowanie działań i rozważenie wystąpienia do Dyrekcji Generalnej ds. Handlu w Komisji Europejskiej (DG TRADE) w celu ustanowienia ceł na import nawozów z Rosji i Białorusi na poziomie 30 proc.

MAP dodało, że w lipcu br. w siedzibie MRiT odbyły się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe z udziałem Roberta Habeck – wicekanclerza i federalnego ministra ds. gospodarki i ochrony klimatu. Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski zwrócił wtedy uwagę na skokowy wzrost produkcji i importu nawozów z Rosji i Białorusi na rynek UE i wpływ tego zjawiska na lokalnych producentów. Jaworowski podkreślił wówczas konieczność podjęcia zdecydowanych działań w ramach UE, czyli ew. sankcji, jak również wprowadzenia ceł na nawozy.

MAP wskazało też, że w sierpniu 2024 r. z inicjatywy wiceministra aktywów państwowych Jacka Bartmińskiego, odbyło się też spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Finansów, które "miało na celu wypracowanie działań chroniących polski rynek przed napływem nawozów z Rosji i Białorusi".

MRiT przypomniało, że polityka handlowa Unii Europejskiej należy do jej wyłącznych kompetencji, w związku z czym ewentualne wprowadzenie ceł wymaga zaangażowania Komisji Europejskiej. "Ministerstwo Rozwoju i Technologii podjęło, skoordynowane między różnymi resortami, oraz państwami członkowskimi działania dyplomatyczne zmierzające do zaproponowania rozwiązań na szczeblu unijnym ograniczających import nawozów z wyżej wskazanych krajów" – poinformował resort.

Ministerstwo Rolnictwa komentuje

Z kolei Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapytane, czy dostrzega problem nadmiernego importu nawozów z Rosji i Białorusi oceniło, że "rynek nawozowy w Polsce jest uregulowany zgodnie zarówno z przepisami unijnymi jak i krajowymi (ustawa o nawozach i nawożeniu)". "Tylko producenci, którzy spełnią określone wymagania mogą funkcjonować na tym rynku" - podkreśliło.

Przekazało także, że "nie posiada danych", które firmy sprowadzają do polski nawozy z Rosji i Białorusi.

Zapytane czy MRiRW ma szacunki, o ile wzrosłyby ceny nawozów importowanych, gdyby nie było krajowych źródeł produkcji, wyjaśniło, że "ministerstwo nie ma takich informacji. Posiadamy krajowy przemysł nawozowy i z tej rodzimej produkcji korzystają rolnicy" – stwierdził resort.

Grupa Azoty: alarmujący poziom importu

Grupa Azoty przekazała, że od końca marca 2024 r. przygotowuje analizy, odbywa szereg spotkań, wysyła pisma do decyzyjnych instytucji na poziomie UE, m.in. w ramach organizacji Fertilizers Europe, by przedstawić swoje stanowiska w związku z "alarmującymi poziomami importu nawozów z Rosji i Białorusi".

Zdaniem spółki w przypadku importu nawozów ze Wschodu problemu nie rozwiąże CBAM (tzw. podatek węglowy). "Pełne wdrożenie mechanizmu CBAM zaplanowane jest na styczeń 2026 r., wtedy też będzie on stanowił wsparcie w obszarze emisyjności produktów z importu, pozostanie jednak bez wpływu m.in. na kwestie cen gazu, na podstawie których swoją produkcję prowadzą firmy z Rosji i Białorusi. "Mówimy o roku 2026, podczas gdy jako producenci w UE płacimy od wielu lat koszty systemu ETS tj. uprawnień do emisji CO2" - podkreśliła Grupa Azoty.

Zaznaczyła, że nawozy z Rosji i Białorusi produkowane są przy dużo niższych kosztach gazu i nie są obciążone opłatami m.in. CO2, wynikającymi z systemu ETS, który obowiązuje w UE. "Stale rosnący import z Rosji i Białorusi powoduje, że realne jest uzależnienie Unii Europejskiej od nawozów z tych kierunków. Już teraz obserwujemy, że ceny importowanych nawozów są celowo zaniżane, aby istotnie osłabić rynek, a w konsekwencji pozycję producentów z UE" - wskazała Grupa Azoty, dodając, że w tym samym czasie rosyjscy i białoruscy producenci inwestują w swoje fabryki i modernizują technologie wytwarzania nawozów.

Spółka zwróciła uwagę, że może to mieć konsekwencje dla bezpieczeństwa żywnościowego Unii Europejskiej. "Ograniczenia w produkcji nawozów prowadzą za sobą ograniczenia w produkcji amoniaku, kwasu azotowego oraz technologicznego CO2 - wszystkie te komponenty są krytyczne, m.in. w sektorze spożywczym do celów chłodzenia, pakowania żywności, uboju, dezynfekcji, produkcji napojów gazowanych" - wyjaśniła Grupa Azoty.

Czytaj również: Grupa Azoty zawiadamia prokuraturę. Pieniądze na promocję "w interesie podmiotów politycznych" >>>

Autorka/Autor:Pkarp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Od listopada mikroprzedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w każdym roku kalendarzowym - poinformował rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Dąbrówka. To tak zwane wakacje od ZUS. Z rozwiązania można skorzystać jeszcze w tym roku, jednak aby tak się stało, wniosek trzeba złożyć w listopadzie.

Ulga obejmie ponad dwa miliony osób. Trzeba się pospieszyć

Ulga obejmie ponad dwa miliony osób. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w piątek 1 listopada będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Przelewy, które zlecimy w czwartek 31 października po godzinie 16 trafią na konta odbiorców w kolejnym dniu roboczym, czyli w poniedziałek 4 listopada - wyjaśniono.

Przerwa w realizacji przelewów. Komunikat

Przerwa w realizacji przelewów. Komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Należy zastanowić się nad przebudowaniem programu 800 plus. Zmianie powinna ulec proporcja między wysokością tego świadczenia a zasiłków z tytułu ubóstwa - stwierdził Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych. Zaznaczył, że program nadal powinien być powszechny, ale też waloryzowany.

Propozycja zmian w sprawie 800 plus

Propozycja zmian w sprawie 800 plus

Źródło:
PAP

Klienci Zalando otrzymują na swoje skrzynki mailowe informacje o przysługującym im prawie do kuponu o wartości 40 złotych. To wynik decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Voucher od handlowego giganta. Efekt decyzji urzędu

Voucher od handlowego giganta. Efekt decyzji urzędu

Źródło:
tvn24.pl

Scenariusz wzrostu długu publicznego powyżej 60 procent jest już nieunikniony. To dla Polski sytuacja bez precedensu, bo w III RP nic takiego wcześniej się nie zdarzyło. Nie powinno to stanowić jednak zagrożenia, pod warunkiem że ustabilizujemy inflację i stopy procentowe - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu".

Dług w górę. Sytuacja bez precedensu

Dług w górę. Sytuacja bez precedensu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sztuczna inteligencja ułatwia typowanie firm do sprawdzania i wykrywania nowych metod oszustw - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Jak dodaje, suma wykrytych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nieprawidłowości w pierwszym półroczu tego roku była większa niż za cały 2022 rok.

Tak ZUS tropi oszustów. Efekty są imponujące

Tak ZUS tropi oszustów. Efekty są imponujące

Źródło:
PAP

Sędziwej mieszkance okolic Treviso na północy Włoch groziła utrata oszczędności życia i biżuterii, bo jej opiekunka wyrzuciła stary materac. Staruszka trzymała w nim około 50 tysięcy euro w gotówce i kosztownościach. Dzięki pomocy karabinierów i ochotników Obrony Cywilnej udało się odzyskać cenny materac.

Na śmietnik trafił materac z oszczędnościami życia. Reakcja służb

Na śmietnik trafił materac z oszczędnościami życia. Reakcja służb

Źródło:
PAP

Benefitem pracowniczym w jednej firmie może być darmowa kawa, w drugiej - zabiegi medycyny estetycznej. - Jeżeli pracownik jest cenny dla organizacji, to nawet płacenie za botoks z firmowych pieniędzy da się jakoś wyjaśnić - stwierdza Iwona Golonko, konsultantka i psycholożka biznesu. W jaki jeszcze sposób pracodawcy kuszą pracowników?

Tak kuszą pracowników. "Kilka lat temu ten temat w ogóle się nie pojawiał"

Tak kuszą pracowników. "Kilka lat temu ten temat w ogóle się nie pojawiał"

Źródło:
tvn24.pl

Po otwarciu dwupasmowej zakopianki do Nowego Targu, korki przeniosły się dalej w stronę Zakopanego. Sytuację ma poprawić między innymi południowa obwodnica Nowego Targu, która powstanie do 2031 roku, ale na proponowane przez GDDKiA warianty jej przebiegu nie zgadzają się lokalne władze i proponują zmiany.

Korki na zakopiance przeniosły się w inne miejsce. Kierowcy czekają na obwodnicę

Korki na zakopiance przeniosły się w inne miejsce. Kierowcy czekają na obwodnicę

Źródło:
PAP

Algieria, Nigeria i Uganda zostały kolejnymi afrykańskim krajami, które dołączyły do BRICS podczas zakończonego w ubiegłym tygodniu szczytu tej grupy w Kazaniu, na razie jako państwa partnerskie. Wnioski o przyjęcie złożyło co najmniej dziewięć kolejnych. Kraje BRICS stanowią około 42 procent światowej populacji, 30 procent światowej powierzchni lądu i 24 procent globalnej produkcji gospodarczej.

Trzy kraje dołączyły do BRICS. W kolejce czeka kilka następnych

Trzy kraje dołączyły do BRICS. W kolejce czeka kilka następnych

Źródło:
PAP

Awaria i związane z nią holowanie auta wzbudza największy strach u kierujących. Tak wynika z badania przeprowadzonego na losowo wybranej grupie ponad 600 kierowców w Polsce. Trochę może pokutować tu niewiedza, a trochę technologia, bo obecne samochody mocno różnią od tych sprzed kilkudziesięciu lat.

Tego najbardziej obawiają się kierowcy

Tego najbardziej obawiają się kierowcy

Źródło:
TVN Turbo

"Mały Książę" jest jedną z najczęściej tłumaczonych książek na świecie. O jej wartości, nie tylko literackiej, może świadczyć cena, za którą można odkupić maszynopis z odręcznymi notatkami twórcy tego dzieła, Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Londyńska księgarnia Peter Harrington Rare Books sprzedaje ten "skarb literacki" za 1,25 miliona dolarów, czyli około 5 milionów złotych.

Arcydzieło literatury za ponad milion dolarów

Arcydzieło literatury za ponad milion dolarów

Źródło:
PAP

Sklep Red is Bad podał na swojej stronie internetowej, że zawiesił działalność. Jako powód wskazał między innymi wypowiedzenie rachunku bankowego oraz blokadę kont.

Sklep Red is Bad zawiesił działalność. "Blokady kont"

Sklep Red is Bad zawiesił działalność. "Blokady kont"

Źródło:
PAP

Wiek emerytalny nie będzie zmieniany, ale każdy może obliczyć wysokość przyszłej emerytury i przeanalizować, jak długo chce być aktywny zawodowo - powiedział prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Podkreślił, że wyzwaniem dla ZUS na najbliższe lata jest między innymi dalszy proces wdrażania nowych technologii.

ZUS zachęca do obliczenia przyszłych emerytur

ZUS zachęca do obliczenia przyszłych emerytur

Źródło:
PAP

Do sądu na Florydzie w USA wpłynął pozew przeciwko Royal Caribbean złożony w imieniu 960 osób. W lutym na wycieczkowcu Royal Caribbean pod umywalką w jednej z łazienek znaleziono ukrytą kamerę. Jak się okazało, steward Arvin Joseph Mirasol z Filipin wykorzystywał ją do nagrywania pasażerów.

Operator rejsów w tarapatach. Jest pozew za podglądanie pasażerów

Operator rejsów w tarapatach. Jest pozew za podglądanie pasażerów

Źródło:
PAP

Amica planuje przeprowadzić zwolnienia grupowe, które obejmą nie więcej niż 49 pracowników - poinformowała spółka w komunikacie.

Polski gigant planuje zwolnienia grupowe. Tyle osób ma stracić pracę

Polski gigant planuje zwolnienia grupowe. Tyle osób ma stracić pracę

Źródło:
PAP

Na terenie kraju powstanie 50 ramp do ręcznego usuwania śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych - poinformował w sobotę na briefingu minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Koszt jednej rampy z infrastrukturą towarzyszącą to około 350 tysięcy złotych.

Drogowcy chcą zaskoczyć zimę. Minister o "systemowym rozwiązaniu"

Drogowcy chcą zaskoczyć zimę. Minister o "systemowym rozwiązaniu"

Źródło:
PAP

Termin wejścia w życie nowego systemu kaucyjnego w Polsce dzieli przedsiębiorców. Recyklerzy chcą, aby zmiany zostały wprowadzone jak najszybciej, przesunięcia domagają się z kolei producenci napojów. Na konieczność opóźnienia startu systemu wskazuje też resort klimatu i środowiska.

Rewolucja w sklepach podzieliła biznes

Rewolucja w sklepach podzieliła biznes

Źródło:
PAP

Linie energetyczne wiążące Litwę z Rosją i Białorusią zostaną odłączone w lutym przyszłego roku w ramach synchronizacji bałtyckich systemów energetycznych z Europą Zachodnią - przekazał operator litewskiego systemu przesyłowego Litgrid. Litwa zostanie włączona do zunifikowanej europejskiej sieci elektroenergetycznej, co będzie kosztowało 1,6 miliarda euro.

Litwa zrywa z Rosją i Białorusią. Podano termin

Litwa zrywa z Rosją i Białorusią. Podano termin

Źródło:
PAP

Niższa izba parlamentu Francji przyjęła poprawkę do projektu budżetu, przewidującą podatek od fortun najbogatszych obywateli. Wdrożenie podatku nie jest jednak pewne.

Najbogatsi zapłacą więcej? Nowy podatek

Najbogatsi zapłacą więcej? Nowy podatek

Źródło:
PAP

Ittoqqortoormiit - wymówienie tej nazwy może nastręczyć tyle samo trudności, co dotarcie do tej miejscowości na Grenlandii. Wymaga to doskonałej organizacji i determinacji. Spotkanie z niedźwiedziem polarnym nie jest tu rzadkością. W Ittoqqortoormiit pojawia się też okazja do skosztowania nietuzinkowych dań - specjałów z mięsa z foki czy wieloryba.

Ittoqqortoormiit. Jedna z najbardziej niedostępnych osad na świecie

Ittoqqortoormiit. Jedna z najbardziej niedostępnych osad na świecie

Źródło:
PAP

Włoska Gwardia Finansowa skonfiskowała w rejonie Neapolu przesyłkę z ponad 20 polskimi tablicami rejestracyjnymi, a także dokumenty pojazdów. Na południu Włoch tysiące osób rejestrują swoje samochody i skutery w Polsce, by uniknąć wysokich kosztów lokalnego ubezpieczenia.

Polskie tablice w Neapolu. Konfiskata

Polskie tablice w Neapolu. Konfiskata

Źródło:
PAP

Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na 1 listopada, otrzymają emerytury i renty jeszcze w październiku - przypomniał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wcześniej pieniądze otrzymają także osoby, których termin wypłaty świadczenia przypada w niedzielę - 10 listopada.

Wypłata z wyprzedzeniem. Ważny komunikat dla emerytów

Wypłata z wyprzedzeniem. Ważny komunikat dla emerytów

Źródło:
PAP