Będą pieniądze dla górników. "Dostaną nagrody związane z Barbórką"

Z kraju

Fakty TVNGórnicy dostaną setki milionów złotych premii, choć kopalnie notują straty

Minister energetyki Krzysztof Tchórzewski zapewnił w piątek, że górnikom zostaną wypłacone nagrody związane z Barbórką, świętem górniczym obchodzonym 4 grudnia. To element porozumienia płacowego, pracodawca musi je wypłacić - zapowiedział szef resortu energetyki.

- Barbórka, to element normalnego porozumienia płacowego. Jej wypłatę przewiduje umowa o pracę i niewypłacenie tego elementu wynagrodzenia daje każdemu pracownikowi prawo do egzekwowania tego co mu się należy - powiedział w piątek dziennikarzom Tchórzewski. Dodał, że pracodawcy, którzy by tego nie zrobili narażeni są na "wysokie kary".

Droga do stabilizacji

- Jesteśmy na drodze do tego, by ustabilizować sytuację w górnictwie. Nie powiem, że wyprowadzić je na prostą, bo to byłoby przedwczesne i na dzień dzisiejszy - nie jestem pewien - czy możliwe - zaznaczył minister. Tchórzewski nie ujawnił szczegółów działań dotyczących sytuacji w górnictwie dopóki nie odbędą się rozmowy ze stroną społeczną. Zapowiedział, że jego najbliższy cel to reaktywowanie Górniczego Zespołu Trójstronnego. Jak mówił, to gremium pracodawców "odpowiednio umocowanych przedstawicieli rządu z pionów rozwoju, finansów i gospodarczych" oraz strona społeczna, miałoby "w jednym miejscu podejmować decyzje". Jak dodał pierwsze spotkanie rady mogłoby się odbyć w grudniu.

"Problemy w górnictwie pojawią się w grudniu":

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com