Nowe paszporty coraz bliżej. Ministerstwo podało datę

TVN24 Biznes

"Visa Restrictions Index 2016". Najpotężniejsze paszporty świata
wideo 2/5

Wszyscy, którzy od 5 listopada złożą wnioski o wydanie paszportu otrzymają dokument według nowego wzoru - poinformowało w środę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowe dokumenty mają być lepiej zabezpieczone, a co za tym idzie trudniejsze do sfałszowania.

Nowe wzory paszportów określa zmienione rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zacznie obowiązywać od 5 listopada. Dokumenty będą lepiej zabezpieczone, a na ich stronach znajdą się motywy graficzne związane z obchodzoną w tym roku rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Część wzorów wybrali obywatele w głosowaniu internetowym.

Zabezpieczenia

"Jednym z zabezpieczeń będzie sztywna strona personalizacyjna. Umożliwi ona wprowadzenie specjalnego zabezpieczenia SAFE I – to transparentne okienko otoczone polem charakteryzującym się zmiennymi właściwościami optycznymi. Obszar SAFE I umożliwia wprowadzenie szeregu kombinacji zabezpieczeń personalizowanych danych posiadacza dokumentu, zwiększając tym samym ochronę przed kradzieżą tożsamości" - poinformowało ministerstwo w przesłanym komunikacie.

Kolejne zabezpieczenia to m.in. element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną, nitka zabezpieczająca widoczna w ultrafiolecie oraz oznaczenia indywidualne dokumentu. Nowy paszport zawiera też dodatkowe oznaczenia przeznaczone dla niewidzących i niedowidzących. Na okładce zaprojektowano tłoczenie słowa paszport alfabetem Braille'a, co umożliwi niewidomym rozpoznanie dokumentu.

Resort zaznacza, że wprowadzenie nowego wzoru paszportu nie oznacza konieczności wymiany starych dokumentów. Pozostaną one ważne do wskazanego w nich terminu.

Głosowanie

"W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w internetowym głosowaniu wybrane zostały elementy, które widoczne będą na kartach nowego paszportu. Motywy związane są z postaciami, wydarzeniami, miejscami i symbolami ważnymi dla polskiej niepodległości. W paszporcie znajdą się motywy graficzne przedstawiające m.in.: bitwę warszawską, Antosia Petrykiewicza, godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacego Jana Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego" - podało MSWiA w komunikacie.

Poniżej przedstawiamy wybrane wzory nowego paszportu.

Wzór okładki nowego paszportuMSWiA
Wzór nowego paszportu. Wizerunek Józefa PiłsudskiegoMSWiA
Wzór nowego paszportu. Wizerunek Romana DmowskiegoMSWiA

Autor: sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuttestock