Premier Donald Tusk powołał Mirosława Czekaja na prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego. W ostatnich latach Czekaj pełnił funkcję skarbnika Miasta Stołecznego Warszawy, gdzie odpowiadał między innymi za politykę finansową, gospodarkę i współpracę z instytucjami finansowymi. Pierwszą wiceprezes BGK została Marta Postuła.
Mirosław Czekaj - kim jest, doświadczenie zawodowe
Jak podaje KPRM, Mirosław Czekaj od 2007 do kwietnia 2024 r. pełnił funkcję skarbnika m.st. Warszawy, gdzie był odpowiedzialny m.in. za gospodarkę i politykę finansową, współpracę z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, bankami, agencjami ratingowymi i audytorami.
Od 2009 do 2016 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego rady nadzorczej PKO Banku Polskiego oraz przewodniczącego Komitetu Audytu w tym banku. Wielokrotnie był także przewodniczącym lub członkiem rad nadzorczych.
W latach 2004-2006 Czekaj był wiceprezesem BGK nadzorującym działalność komercyjną banku, współpracę z klientami komercyjnymi i samorządami, a także zarządzanie siecią oddziałów. W latach 1996-1997 zasiadał w radzie nadzorczej Pomorskiego Banku Kredytowego w Szczecinie.
Marta Postuła nową wiceprezes BGK
Marta Postuła – pierwsza wiceprezes BGK - w latach 1999-2016 pracowała w Ministerstwie Finansów. Od 2020 do 2024 była kierownikiem Katedry Finansów i Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2016-2023 pełniła funkcję dyrektora Centrum Przedsiębiorczości UW.
Przez ostatnie trzy lata pełniła także funkcję doradcy zarządu ds. zrównoważonego rozwoju zarządu Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. W latach 2016-2022 była dyrektorem wydziału współpracy z emitentami w tej spółce.
Bank Gospodarstwa Krajowego jest polskim bankiem rozwoju. Stuprocentowym udziałowcem BGK jest Skarb Państwa. Bank wchodzi w skład Polskiego Funduszu Rozwoju. Jednym ze strategicznych zadań BGK jest wsparcie rozwoju polskich przedsiębiorstw zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.
Źródło: PAP