"Śmigłowce będą dostarczone wojsku na czas". Macierewicz odpiera zarzuty opozycji

"Śmigłowce będą na czas". Macierewicz odpiera zarzuty opozycji
"Śmigłowce będą na czas". Macierewicz odpiera zarzuty opozycji
tvn24
tvn24"Śmigłowce będą na czas". Macierewicz odpiera zarzuty opozycji

Opozycja zarzuca, że polskie wojsko nie ma śmigłowców i nie będzie ich w najbliższym czasie miało, szef resortu obrony narodowej Antoni Macierewicz odpowiada. - Te śmigłowce będą dostarczone wojsku na czas, prędzej niż przewidywał to wasz terminarz - mówił w Sejmie. Konkretnych dat nie chce jednak podawać. - Ja terminu w trakcie postępowania powiedzieć nie mogę - dlatego, bo wtedy bym ograniczał polskiej stronie możliwość negocjacyjną - oświadczył minister.

- Postępowanie na pierwszych 16 helikopterów zostało rozpoczęte. 20 lutego - zgodnie z założonym harmonogramem - Inspektorat Uzbrojenia wszczął postępowanie na pozyskanie ośmiu śmigłowców w wersji bojowego poszukiwania i ratownictwa w wariancie specjalnym dla pododdziałów wojsk specjalnych oraz ośmiu śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych wyposażonych dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych, bojowego poszukiwania i ratownictwa - mówił w Sejmie Macierewicz. Odpierał zarzuty opozycji, która krytykuje zerwanie przetargu z francuskim Airbusem na Caracale i punktuje, że polskie wojsko w najbliższym czasie nie dostanie potrzebnych śmigłowców.

"Platforma skończyła na zerze"

Macierewicz odpierając zarzuty, uderzył w działania poprzedniego rządu:

- Miało być 50 (śmigłowców) a ostatecznie Platforma Obywatelska skończyła na zerze, na niczym - powiedział Macierewicz, nawiązując do przetargu, który unieważniono już za rządów PiS.

Zarzucał również rządowi PO-PSL, że powierzając dostarczenie śmigłowców francuskiej firmie, działał na szkodę polskiego przemysłu.

- Polscy pracownicy dostaną możliwość produkowania najnowocześniejszych helikopterów, a polskie wojsko je rzeczywiście dostanie i będzie mogło z nich skorzystać, w odróżnieniu od działań, które realizowała Platforma Obywatelska, która tak manipulowała, żeby Polacy nie mogli skorzystać z własnych pieniędzy, tylko żeby popłynęły one za granicę - mówił Macierewicz.

"Będą dostarczone na czas"

Odniósł się również do słów Sławomira Neumanna z PO, który w radiowym wywiadzie stwierdził, że Airbus dostarczając śmigłowce, przyczyniłby się do inwestowania pieniędzy w Polsce:

- Wszystko co państwo mówicie w tej sprawie jest kłamstwem, przykrywającym jedną istotną rzecz: chcieliście wyeliminować polskie zakłady, chcieliście wyeliminować polskich pracowników, chcieliście wyeliminować polski przemysł lotniczy - krytykował szef MON.

- Te śmigłowce będą dostarczone wojsku na czas, prędzej niż przewidywał to wasz terminarz - zapewniał Macierewicz.

- Ja terminu w trakcie postępowania powiedzieć nie mogę - dlatego bo wtedy bym ograniczał polskiej stronie możliwość negocjacyjną - oświadczył.

Autor: azb//bgr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości