"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

Źródło:
tvn24.pl
Lasek o możliwej dacie otwarcia nowego lotniska centralnego
Lasek o możliwej dacie otwarcia nowego lotniska centralnegoTVN24 BiS
wideo 2/6
Lasek o możliwej dacie otwarcia nowego lotniska centralnegoTVN24 BiS

Nowe centralne lotnisko w Polsce może powstać najwcześniej w 2032 roku. Tak wynika z wypowiedzi Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla TVN24 BiS. Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej termin uruchomienia CPK w 2028 roku był "od początku nierealnym harmonogramem". Lasek zapewnił, że pracuje nad tym, "żeby historia Radomia nie spotkała CPK".

Maciej Lasek w rozmowie z TVN24 BiS podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zapewnił, że "w zasadzie nie ma sporu" w sprawie nowego lotniska centralnego w Polsce. - Nowe lotnisko centralne Polsce jest potrzebne. Nowe lotnisko, które przejmie rosnący ruch lotniczy, gdzieś w 2032, 2033, może w 2035 roku - wskazał pełnomocnik rządu.

Zdaniem wiceszefa MFiPR termin uruchomienia CPK w 2028 roku był "od początku nierealnym harmonogramem". - To jest między innymi efekt audytów, które otrzymałem jeszcze w marcu. Analizy wyraźnie pokazywały, że w cztery lata nie można zbudować lotniska składającego się z dwóch dróg startowych, terminala i podziemnej, wielkiej stacji kolejowej. To jest niemożliwe i wiedzieli o tym wszyscy, oprócz niektórych polityków - ocenił Lasek.

Maciej Lasek o nowym lotnisku centralnym w Polsce

Jego zdaniem dzisiaj "nie ma się o co spierać". - Wszyscy wiemy, że lotnisko trzeba wybudować, że trzeba budować kolej, różnimy się tylko skalą, różnimy się tylko terminami, różnimy się podejściem do realnym terminów i możliwości budżetowych państwa. Niestety nasi poprzednicy potrafili podpisać program wieloletni wtedy, kiedy już nie ponosili za niego odpowiedzialności, czyli tydzień po przegranych wyborach, a my musimy ten projekt i jego cały program finansowania urealnić - tłumaczył pełnomocnik rządu.

Prowadzący rozmowę Jan Niedziałek pytał Laska o presję na realizację CPK.

- Budując lotnisko musimy pamiętać, że żeby to lotnisko dobrze działało, inwestycja musi być oddana w tym samym czasie, co linie kolejowe, system drogowy, ale to jeszcze nie wszystko. Musimy mieć przewoźnika, który zapełni i zapewni sloty na tym lotnisku - wyjaśnił wiceminister.

- Jeżeli nie pozwolilibyśmy się rozwijać Polskim Liniom Lotniczym LOT, czyli rozbudowywać floty i rozbudowywać nowych kierunków, to mogłoby dojść do sytuacji, że po wybudowaniu tego lotniska większość pasażerów wożona byłaby przez inne linie lotnicze, czyli jeden z celów, czyli wprowadzenie PLL LOT do wyższej klasy przewoźników nie zostałby osiągnięty, bo jego konkurenci woziliby naszych pasażerów do swoich hubów, chyba nie o to nam chodzi - zauważył gość TVN24 BiS.

W ocenie Macieja Laska nowy rząd podchodzi "do całego projektu w sposób zrównoważony". - Czyli dzisiaj budujemy rozwiązanie pomostowe, pozwalające nie tracić pasażera na Mazowszu do czasu wybudowania nowego lotniska centralnego - a nie hamujemy budowy tego lotniska, tylko urealniliśmy jego harmonogramy - i jednocześnie pomagamy rozwijać się PLL LOT, żeby mogły spokojnie budować flotę - wskazał.

LOT przyspiesza zakupy

Zwrócił przy tym uwagę na wypowiedź prezesa PLL LOT Michała Fijoła, który zapowiedział przyspieszenie zakupu nowych samolotów przez narodowego przewoźnika. - Ze względu na to, że zaplanowana jest teraz rozbudowa lotniska Chopina, (...) już zaczęliśmy szybciej pozyskiwać flotę - powiedział Fijoł podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jak podano, PLL LOT jeszcze w tym roku pozyskają trzy nowe samoloty Embraer 195-E2 od amerykańskiego leasingodawcy Azorra.

- To jest naprawdę świetna wiadomość, bo my też mamy w tym momencie presję, musimy zapewnić dla LOT-u dobre możliwości przewozowe. W momencie, w którym mamy skończone nowe lotnisko centralne przenosimy ten ruch z Lotniska Chopina na nowe lotnisko centralne w Baranowie - wskazał w rozmowie z TVN24 BiS Maciej Lasek.

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

Pełnomocnik rządu był zatem pytany, czy może zadeklarować, że CPK powstanie. - Nad CPK cały czas pracujemy, optymalizujemy, jeżeli mówimy o nowej infrastrukturze transportowej, składające się z lotniska i kolei, to tak - zapewnił Lasek.

- My nie jesteśmy dogmatycznie przyzwyczajeni do liczby szprych, stacji kolejowych. Chcemy, żeby pieniądze publiczne, które będą wydane na ten projekt, po pierwsze się zwróciły, a po drugie nie były wydane w sposób nieco bezsensowny, tak jak to miało miejsce w dwóch sztandarowych inwestycjach naszych poprzedników - dodał wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Chodzi o przekop Mierzei Wiślanej oraz lotnisko w Radomiu.

- Chciałbym wrócić do tego, co powiedział minister Horała na otwarciu Radomia. Minister Horała powiedział, że to jest przedsmak tego, co nas czeka po oddaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ja pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK - podsumował Maciej Lasek.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Brytyjski bank NatWest zakończy działalność w Polsce do końca 2025 roku - informuje Reuters. Pracę straci 1600 osób. Rzecznik banku wytłumaczył, że decyzja została podjęta po zakończeniu w naszym kraju konkretnego projektu, który dotyczył przestępstw finansowych.

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Źródło:
Reuters

Płacona przed przedsiębiorców składka na ZUS wzrośnie w 2025 roku o 9,7 procent. Do góry pójdzie także, wyliczana osobno, składka zdrowotna - wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Rada Nadzorcza Polregio, największego przewoźnika kolejowego w Polsce, powołała na prezesa spółki Krzysztofa Pietrzykowskiego - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Powołano nowego prezesa Polregio

Powołano nowego prezesa Polregio

Źródło:
PAP

Ceny paliw w wakacje mogą wzrosnąć - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Jak przypomina, wakacje to czas wzmożonych podróży, co powoduje wzrost popytu na paliwa. W poprzednich latach w Polsce ceny paliw w wakacje były wyższe o 5 procent.

"Sezon przejściowy" w branży. Ceny mogą wzrosnąć

"Sezon przejściowy" w branży. Ceny mogą wzrosnąć

Źródło:
PAP

"Podczas nawałnicy zabezpiecz mienie. Jeśli musisz je szybko naprawić - zrób to. Ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac. Jeśli to możliwe, fotografuj zniszczenia" - radzi Polska Izba Ubezpieczeń. W 2022 roku średnio połowa budynków w Polsce była ubezpieczona przed powodzią lub silnym wiatrem.

Nawałnice w Polsce. Jak zgłosić szkodę?

Nawałnice w Polsce. Jak zgłosić szkodę?

Źródło:
PAP

Kuwejt zapowiedział wprowadzenie planowych przerw w dostawach prądu. Wobec coraz większych upałów elektrownie nie są w stanie sprostać zapotrzebowaniu. Temperatura osiągnęła 50 stopni Celsjusza i zdaniem meteorologów będzie rosnąć - podał w czwartek portal Gulf News.

Wprowadzą przerwy w dostawach prądu

Wprowadzą przerwy w dostawach prądu

Źródło:
PAP

Czterem członkom rodziny Hinduja, najbogatszej w Wielkiej Brytanii, postawiono w Szwajcarii poważne zarzuty. Są oskarżeni o handel ludźmi i złe traktowanie personelu domowego. Według prokuratora, miliarderzy przeznaczali więcej pieniędzy na swojego psa niż na jednego ze swoich pracowników.

Miliarderzy przed sądem. Poważne zarzuty

Miliarderzy przed sądem. Poważne zarzuty

Źródło:
BBC

Przepustowość Lotniska Chopina jest na ukończeniu, zablokowanie planowanej rozbudowy portu w 2018 roku było kardynalnym błędem - ocenił w czwartek prezes Polskich Portów Lotniczych Andrzej Ilków. Wskazał, że na najbliższy sezon zimowy koordynator lotów mógł przyznać tylko 75,1 procent wnioskowanych slotów.

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

Źródło:
PAP

Zarząd PKP Cargo złożył w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę spółki przez osoby będące członkami zarządu w latach 2022 - 2023 - poinformowała spółka w komunikacie.

Mieli działać na szkodę spółki. Jest zawiadomienie w sprawie państwowej firmy

Mieli działać na szkodę spółki. Jest zawiadomienie w sprawie państwowej firmy

Źródło:
PAP

Podczas gdy w wielu europejskich państwach trwają zażarte dyskusje na temat tego, czy warto wprowadzić czterodniowy tydzień pracy, niektóre z nich decydują się obrać zgoła inną ścieżkę. Już od lipca w Grecji pracownicy mają pracować nie krócej, a dłużej. Dopuszczalny, maksymalny wymiar pracy ma zostać zwiększony do 48 godzin tygodniowo.

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Źródło:
"Welt" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ")

Sieci handlowe próbują wykorzystać emocje związane z trwającym Euro 2024, licząc, że chociaż część z nich przełoży się na wyższy zysk. - Owszem wzmożenie jest, ale z punktu widzenia Biedronki, Lidla czy Aldi to jest okazja jakich wiele - Dzień Matki, Dzień Dziecka czy pójście do szkoły - uważa Roman Jędrkowiak, były szef marketingu ING Banku Śląskiego i właściciel butiku marketingowego ADHD Warsaw.

Kokosów nie będzie. "Okazja jakich wiele"

Kokosów nie będzie. "Okazja jakich wiele"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszej edycji Przewodnika Michelin aż trzy nowe restauracje zostały uhonorowane gwiazdkami. To Arco by Paco Pérez w Gdańsku, Giewont w Kościelisku oraz warszawski Rozbrat 20. Nowością okazało się natomiast przyznanie pierwszej w kraju Zielonej Gwiazdki Michelin.

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Źródło:
tvn24.pl

W ubiegłym roku spadły ceny czterech spośród 17 analizowanych kategorii towarów. Tańsze są między innymi karmy dla zwierząt oraz tłuszcze - wynika z czwartkowego raportu o cenach. Analitycy przewidują jednak, odwrócenie korzystnego trendu i powrót wzrostów cen.

Niektóre ceny w sklepach znowu spadły. Ale są też złe wieści

Niektóre ceny w sklepach znowu spadły. Ale są też złe wieści

Źródło:
PAP

Meta, właściciel między innymi Facebooka i Instagrama, chciała wykorzystać dane użytkowników do uczenia sztucznej inteligencji (AI), jednak wstrzymała się z tym po skargach europejskich organizacji pozarządowych. Firma jest "rozczarowana" protestami, jednak eksperci od ochrony danych osobowych zwracają uwagę, że "szkody byłyby nieodwracalne".

Gigant wstrzymuje zmiany. "Szkody byłyby nieodwracalne"

Gigant wstrzymuje zmiany. "Szkody byłyby nieodwracalne"

Źródło:
tvn24.pl

Ważą się losy elektrowni jądrowej w Koninie. Projekt jej budowy może zostać zamrożony - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Miała ona powstać przy współpracy Polski, Korei i spółki kontrolowanej przez Zygmunta Solorza. "Obciążające dla projektu PGE PAK jest to, że jego akuszerem był Jacek Sasin, wpływowy w PiS były minister aktywów państwowych" - czytamy w dzienniku.

Wielka inwestycja na zakręcie. "Kluczowe są decyzje polityczne"

Wielka inwestycja na zakręcie. "Kluczowe są decyzje polityczne"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna", PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły w czwartek 14. pakiet sankcji wobec Rosji. To wynik trwających od miesięcy negocjacji. Nowe obostrzenia mają utrudnić Kremlowi dostęp do technologii i ograniczyć jego przychody z eksportu surowców energetycznych - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Technologia, eksport, flota Putina. Jest kolejny pakiet unijnych sankcji

Technologia, eksport, flota Putina. Jest kolejny pakiet unijnych sankcji

Źródło:
PAP

Od 6 lipca obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania w nowych rejestrowanych samochodach tak zwanych czarnych skrzynek. Specjalne urządzenia rejestrujące pomogą w namierzaniu sprawców wypadków czy oszustów ubezpieczeniowych. Jakie zmiany obejmą wkrótce kierowców?

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2024 roku wyniosło 7.999,69 złotych, co oznacza wzrost o 11,4 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rocznie spadło o 0,5 procent.

Tyle zarabiają Polacy

Tyle zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) obniżył stopy procentowe z 1,5 procent do 1,25 procent - przekazał bank w komunikacie. Po decyzji frank szwajcarski osłabił się o 0,5 procent w stosunku do dolara.

Stopy procentowe w Szwajcarii. Bank centralny podjął decyzję

Stopy procentowe w Szwajcarii. Bank centralny podjął decyzję

Źródło:
Reuters

Produkcja przemysłowa w maju 2024 r. spadła o 1,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane z przemysłu

Najnowsze dane z przemysłu

Źródło:
PAP

W polskiej policji do obsadzenia czeka ponad 15 tysięcy wakatów. Największe braki kadrowe dotyczą dużych miast, szczególnie stolicy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". W tym roku ze służby odejdzie około 5 tysięcy funkcjonariuszy.

Poważne braki w policji. "Najgorzej jest w dużych miastach"

Poważne braki w policji. "Najgorzej jest w dużych miastach"

Źródło:
PAP

Ruszyły pierwsze wypłaty świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Wsparcie w wysokości nawet 200 tysięcy złotych skierowane jest do pacjentów lub ich bliskich, którzy zostali poszkodowani w wyniku błędów medycznych. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Annę Wilczyńską.

Świadczenia za błędy medyczne. Są pierwsze wypłaty

Świadczenia za błędy medyczne. Są pierwsze wypłaty

Źródło:
TVN24

W 2024 roku rekordowa liczba milionerów może opuścić Wielką Brytanię - piszą zagraniczne media. Krezusów miałaby "zmusić" do opuszczenia kraju przede wszystkim zapowiadana przez prowadzącą w sondażach Partię Pracy reforma podatkowa. Nadchodzące wyborcze rozstrzygnięcie może znacząco zmniejszyć atrakcyjność kraju, będącego niegdyś ziemią obiecaną dla najbogatszych.

Ryzyko wielkiego exodusu milionerów

Ryzyko wielkiego exodusu milionerów

Źródło:
CNN

Tysiąc złotych brutto miesięcznie - tyle otrzymają od 1 lipca pracownicy pomocy społecznej, pieczy zastępczej i opieki nad dziećmi do lat trzech. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w tej sprawie.

Dodatkowy tysiąc złotych do pensji. Jest decyzja

Dodatkowy tysiąc złotych do pensji. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Turystów wybierających się do Japonii może czekać zaskoczenie. Wiele tamtejszych restauracji wprowadza bowiem dwa cenniki. Jeden tańszy - dla lokalnych gości, i drugi droższy - dla turystów - informuje portal Nikkei Asia.

Drożej dla turystów, taniej dla mieszkańców. Podwójne cenniki w restauracjach

Drożej dla turystów, taniej dla mieszkańców. Podwójne cenniki w restauracjach

Źródło:
PAP

Wnioski o pieniądze w ramach programu "Aktywny rodzic", potocznie nazywanym "babciowym", będzie można składać od 1 października. Rodzice, którzy zrobią to w ciągu trzech miesięcy od tej daty, otrzymają wyrównanie od 1 października - przekazało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Babciowe" z wyrównaniem w ciągu trzech miesięcy

"Babciowe" z wyrównaniem w ciągu trzech miesięcy

Źródło:
PAP

Polacy konsumują mniej niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej. Rzeczywiste spożycie indywidualne (AIC) na mieszkańca w Polsce w 2023 roku było 14 procent poniżej średniej unijnej - podał Eurostat. Najwyższy poziom odnotowano w Luksemburgu (38 proc. powyżej średniej UE), Austrii i Holandii (po 17 proc.).

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Źródło:
PAP