"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

Źródło:
tvn24.pl
Lasek o możliwej dacie otwarcia nowego lotniska centralnego
Lasek o możliwej dacie otwarcia nowego lotniska centralnegoTVN24 BiS
wideo 2/6
Lasek o możliwej dacie otwarcia nowego lotniska centralnegoTVN24 BiS

Nowe centralne lotnisko w Polsce może powstać najwcześniej w 2032 roku. Tak wynika z wypowiedzi Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla TVN24 BiS. Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej termin uruchomienia CPK w 2028 roku był "od początku nierealnym harmonogramem". Lasek zapewnił, że pracuje nad tym, "żeby historia Radomia nie spotkała CPK".

Maciej Lasek w rozmowie z TVN24 BiS podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zapewnił, że "w zasadzie nie ma sporu" w sprawie nowego lotniska centralnego w Polsce. - Nowe lotnisko centralne Polsce jest potrzebne. Nowe lotnisko, które przejmie rosnący ruch lotniczy, gdzieś w 2032, 2033, może w 2035 roku - wskazał pełnomocnik rządu.

Zdaniem wiceszefa MFiPR termin uruchomienia CPK w 2028 roku był "od początku nierealnym harmonogramem". - To jest między innymi efekt audytów, które otrzymałem jeszcze w marcu. Analizy wyraźnie pokazywały, że w cztery lata nie można zbudować lotniska składającego się z dwóch dróg startowych, terminala i podziemnej, wielkiej stacji kolejowej. To jest niemożliwe i wiedzieli o tym wszyscy, oprócz niektórych polityków - ocenił Lasek.

Maciej Lasek o nowym lotnisku centralnym w Polsce

Jego zdaniem dzisiaj "nie ma się o co spierać". - Wszyscy wiemy, że lotnisko trzeba wybudować, że trzeba budować kolej, różnimy się tylko skalą, różnimy się tylko terminami, różnimy się podejściem do realnym terminów i możliwości budżetowych państwa. Niestety nasi poprzednicy potrafili podpisać program wieloletni wtedy, kiedy już nie ponosili za niego odpowiedzialności, czyli tydzień po przegranych wyborach, a my musimy ten projekt i jego cały program finansowania urealnić - tłumaczył pełnomocnik rządu.

Prowadzący rozmowę Jan Niedziałek pytał Laska o presję na realizację CPK.

- Budując lotnisko musimy pamiętać, że żeby to lotnisko dobrze działało, inwestycja musi być oddana w tym samym czasie, co linie kolejowe, system drogowy, ale to jeszcze nie wszystko. Musimy mieć przewoźnika, który zapełni i zapewni sloty na tym lotnisku - wyjaśnił wiceminister.

- Jeżeli nie pozwolilibyśmy się rozwijać Polskim Liniom Lotniczym LOT, czyli rozbudowywać floty i rozbudowywać nowych kierunków, to mogłoby dojść do sytuacji, że po wybudowaniu tego lotniska większość pasażerów wożona byłaby przez inne linie lotnicze, czyli jeden z celów, czyli wprowadzenie PLL LOT do wyższej klasy przewoźników nie zostałby osiągnięty, bo jego konkurenci woziliby naszych pasażerów do swoich hubów, chyba nie o to nam chodzi - zauważył gość TVN24 BiS.

W ocenie Macieja Laska nowy rząd podchodzi "do całego projektu w sposób zrównoważony". - Czyli dzisiaj budujemy rozwiązanie pomostowe, pozwalające nie tracić pasażera na Mazowszu do czasu wybudowania nowego lotniska centralnego - a nie hamujemy budowy tego lotniska, tylko urealniliśmy jego harmonogramy - i jednocześnie pomagamy rozwijać się PLL LOT, żeby mogły spokojnie budować flotę - wskazał.

LOT przyspiesza zakupy

Zwrócił przy tym uwagę na wypowiedź prezesa PLL LOT Michała Fijoła, który zapowiedział przyspieszenie zakupu nowych samolotów przez narodowego przewoźnika. - Ze względu na to, że zaplanowana jest teraz rozbudowa lotniska Chopina, (...) już zaczęliśmy szybciej pozyskiwać flotę - powiedział Fijoł podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jak podano, PLL LOT jeszcze w tym roku pozyskają trzy nowe samoloty Embraer 195-E2 od amerykańskiego leasingodawcy Azorra.

- To jest naprawdę świetna wiadomość, bo my też mamy w tym momencie presję, musimy zapewnić dla LOT-u dobre możliwości przewozowe. W momencie, w którym mamy skończone nowe lotnisko centralne przenosimy ten ruch z Lotniska Chopina na nowe lotnisko centralne w Baranowie - wskazał w rozmowie z TVN24 BiS Maciej Lasek.

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

Pełnomocnik rządu był zatem pytany, czy może zadeklarować, że CPK powstanie. - Nad CPK cały czas pracujemy, optymalizujemy, jeżeli mówimy o nowej infrastrukturze transportowej, składające się z lotniska i kolei, to tak - zapewnił Lasek.

- My nie jesteśmy dogmatycznie przyzwyczajeni do liczby szprych, stacji kolejowych. Chcemy, żeby pieniądze publiczne, które będą wydane na ten projekt, po pierwsze się zwróciły, a po drugie nie były wydane w sposób nieco bezsensowny, tak jak to miało miejsce w dwóch sztandarowych inwestycjach naszych poprzedników - dodał wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Chodzi o przekop Mierzei Wiślanej oraz lotnisko w Radomiu.

- Chciałbym wrócić do tego, co powiedział minister Horała na otwarciu Radomia. Minister Horała powiedział, że to jest przedsmak tego, co nas czeka po oddaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ja pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK - podsumował Maciej Lasek.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Tylko w ciągu pięciu miesięcy skarbówka wystawiła przedsiębiorcom ponad cztery tysiące mandatów za nieprawidłowości przy wydawaniu paragonów fiskalnych - podało Ministerstwo Finansów. Resort podkreślił przy tym, że wystawienie paragonu jest poświadczeniem uczciwości przedsiębiorcy.

Skarbówka ruszyła na łowy. Znamy efekt

Skarbówka ruszyła na łowy. Znamy efekt

Źródło:
PAP

Pod względem wzrostu gospodarczego w dwóch najbliższych latach Polska powinna być w gronie europejskich liderów – ocenili ekonomiści Santander Bank Polska. Ich zdaniem w 2025 roku wzrost PKB powinien wynieść 3,5 procent.

W tej dziedzinie Polska "powinna się znaleźć w grupie europejskich liderów"

W tej dziedzinie Polska "powinna się znaleźć w grupie europejskich liderów"

Źródło:
PAP

Zwyczajne walne zgromadzenie Orlenu nie udzieliło absolutorium z wykonania obowiązków w roku obrotowym 2023 byłemu prezesowi Danielowi Obajtkowi. Oznacza to, że Obajtek nie otrzyma zmiennej części wynagrodzenia, czyli premii, przysługującej za 2023 rok.

Obajtek bez potężnego zastrzyku finansowego z Orlenu. Jest decyzja

Obajtek bez potężnego zastrzyku finansowego z Orlenu. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Janina Goss i Wojciech Jasiński nie otrzymali absolutorium od zwyczajnego walnego zgromadzenia Orlenu. Łącznie absolutorium nie uzyskało dziesięciu członków rady nadzorczej.

Przyjaciółka Kaczyńskiego i były polityk PiS bez absolutorium

Przyjaciółka Kaczyńskiego i były polityk PiS bez absolutorium

Źródło:
PAP

Podczas prac sezonowych najwięcej może zarobić pracownik budowlany. Osoby powyżej 26. roku życia mogą liczyć na wynagrodzenie 25-35 złotych netto za godzinę, a młodsi 50 złotych - wynika z raportu Personnel Service. Drugim najlepiej płatnym zawodem jest instruktor kitesurfingu.

Nawet 50 złotych za godzinę. Oni mogą zarobić najwięcej

Nawet 50 złotych za godzinę. Oni mogą zarobić najwięcej

Źródło:
PAP

Trwają prace nad projektem mającym doprowadzić do sprawniejszego rozpatrywania spraw frankowych w sądach - poinformowała pełnomocniczka ministra sprawiedliwości zajmująca się tą kwestią Aneta Wiewiórowska-Domagalska. - Mam nadzieję, że już jesienią pokażemy ten projekt - podkreślała.

Rząd szykuje ważny projekt w sprawie kredytów frankowych

Rząd szykuje ważny projekt w sprawie kredytów frankowych

Źródło:
PAP

Komisja Europejska rozpoczęła we wtorek nowe postępowanie antymonopolowe przeciwko Microsoftowi. Jej zdaniem amerykański koncern naruszył unijne przepisy, wiążąc swój produkt do komunikacji Teams ze swoimi popularnymi aplikacjami zawartymi w pakietach dla firm Office 365 i Microsoft 365.

Gigant pod lupą Brukseli. Ruszyło postępowanie antymonopolowe

Gigant pod lupą Brukseli. Ruszyło postępowanie antymonopolowe

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk, na wniosek ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka, powołał Agnieszkę Majewską na sześcioletnią kadencję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - poinformował we wtorek resort rozwoju. Rzecznik MŚP stoi na straży praw mikro, małych i średnich przedsiębiorców - dodano.

Jest nowa rzeczniczka przedsiębiorców

Jest nowa rzeczniczka przedsiębiorców

Źródło:
PAP

Zgłaszamy projekt ustawy o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i pracowników, na czym zyskają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy - przekazał we wtorek szef sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju Ryszard Petru. Wraz z projektem zostaną przedstawione propozycje cięć w wydatkach państwa.

Będzie obniżka składki zdrowotnej? Jest projekt

Będzie obniżka składki zdrowotnej? Jest projekt

Źródło:
PAP

Lufthansa ogłosiła, że do kosztów każdego biletu będzie doliczać dodatkową opłatę, która w zależności od dystansu i typu biletu może wynieść od jednego do nawet 72 euro. Powodem, jak przekonuje niemiecki przewoźnik, są unijne regulacje środowiskowe, których wdrażanie nowa opłata ma częściowo sfinansować.

Linia lotnicza wprowadza dodatkową opłatę. Nawet 72 euro więcej za bilet

Linia lotnicza wprowadza dodatkową opłatę. Nawet 72 euro więcej za bilet

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Władze Barcelony podjęły decyzję, zgodnie z którą w 2028 roku w mieście nie będzie już mieszkań na wynajem dla turystów. Burmistrz Jaume Collboni zapowiedział, że właściciele ponad dziesięciu tysięcy takich lokali utracą pozwolenia na działalność. Powodem jest kryzys mieszkaniowy.

Barcelona wprowadzi zakaz wynajmu mieszkań turystom. Podano termin

Barcelona wprowadzi zakaz wynajmu mieszkań turystom. Podano termin

Źródło:
CNN, BBC

Ruch bezwizowy w Chinach dla obywateli Polski będzie obowiązywał od 1 lipca bieżącego roku do końca 2025 roku - podała rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning. Bez wizy możliwy będzie wjazd i pobyt na terytorium Państwa Środka do 15 dni.

Do Chin bez wizy. Rzeczniczka MSZ wyjaśnia

Do Chin bez wizy. Rzeczniczka MSZ wyjaśnia

Źródło:
PAP

Ikea Industry w Wielbarku od dłuższego czasu zmaga się ze spadającą liczbą zamówień, co przełożyło się na problemy finansowe i w rezultacie konieczność redukcji zatrudnienia. W najbliższym czasie pracę straci tam 40 osób, choć zdaniem pracowników to może być dopiero początek planowanych zwolnień w warmińsko-mazurskiej fabryce mebli.

Fabryka Ikei zapowiada zwolnienia w Polsce

Fabryka Ikei zapowiada zwolnienia w Polsce

Źródło:
tvn24.pl, tygodnikszczytno.pl

Zarząd PKP Cargo przedstawił związkowcom propozycję porozumienia w sprawie zawieszenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP) - przekazała spółka w komunikacie.

PKP Cargo ma propozycję dla związkowców

PKP Cargo ma propozycję dla związkowców

Źródło:
PAP

Najlepszymi liniami lotniczym na świecie w 2024 roku są Qatar Airways – wynika z tegorocznej edycji zestawienia "World Airline Awards" przedstawionego przez firmę konsultingową Skytrax. Bliskowschodni przewoźnik zajął pierwsze miejsce rankingu już po raz ósmy. Najwyżej ocenionymi liniami z Europy zostały Turkish Airlines.

Najlepsze linie lotnicze świata. Są wyniki najnowszej edycji rankingu

Najlepsze linie lotnicze świata. Są wyniki najnowszej edycji rankingu

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Na ochronę zdrowia może zabraknąć w ciągu trzech lat niemal 160 miliardów złotych - podaje "Rzeczpospolita". Gazeta zastanawia się, czy w związku z tym "wzrosną składki czy podatki".

Rząd ma do załatania potężną lukę. Ma brakować 160 miliardów złotych

Rząd ma do załatania potężną lukę. Ma brakować 160 miliardów złotych

Źródło:
PAP

Stopa bezrobocia w maju 2024 roku wyniosła 5,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 5,1 procent.

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w maju

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w maju

Źródło:
PAP

W Grecji od 1 lipca w sektorze prywatnym zacznie obowiązywać sześciodniowy tydzień pracy - informuje portal Greek Reporter. Dodaje, że nie dotyczy to pracowników branży gastronomicznej i turystycznej.

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Źródło:
PAP

Żeby zaliczać się do klasy średniej najwięcej trzeba zarabiać w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Na drugim biegunie mamy Białystok, Gorzów Wielkopolski i Kielce. Eksperci przestrzegają jednak, że same zarobki to nie wszystko - o tym, kto może zaliczać się do klasy średniej, decydują jeszcze inne czynniki. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Źródło:
TVN24

Największe wytwórnie płytowe na świecie pozywają dwa start-upy zajmujące się sztuczną inteligencją (AI) w związku z domniemanym naruszeniem praw autorskich - podał portal stacji BBC. Dodał, że chodzi o firmy takie jak Sony Music, Universal Music Group i Warner Records, według których Suno i Udio dopuściły się naruszenia praw autorskich na "niemal niewyobrażalną skalę".

Sztuczna inteligencja kontra muzyczni giganci. Szykuje się batalia sądowa

Sztuczna inteligencja kontra muzyczni giganci. Szykuje się batalia sądowa

Źródło:
BBC

Instytuty badawcze Polskiej Akademii Nauk i Łukasiewicza dostaną 50 milionów euro na realizację projektu przyczyniającego się do powstania nowych technologii dla wielu kluczowych branż we współczesnej gospodarce - przekazał wtorkowy "Puls Biznesu".

Milionowe dotacje dla polskich naukowców. Zajmą się półprzewodnikami

Milionowe dotacje dla polskich naukowców. Zajmą się półprzewodnikami

Źródło:
PAP

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl