LOT wraca na amerykańskie lotnisko. "Najbardziej komfortowe przeloty do Polski"

Z kraju

Afera wokół leginsów
wideo 2/2

Polskie Linie Lotnicze LOT po czterech i pół roku przerwy wznawiają połączenie na trasie Warszawa-Newark w Stanach Zjednoczonych. Dziś zainaugurowano rejs dreamlinerem. To dla LOT-u piąty obsługiwany port w Ameryce Północnej i jednocześnie drugi kierunek połączeń do USA.

"Newark to jedno z najważniejszych lotnisk dla Polonii mieszkającej na wschodnim wybrzeżu USA. Po latach przerwy, możemy ponownie uruchomić to połączenie i zapewnić naszym rodakom najbardziej komfortowe przeloty do Polski" – powiedział prezes PLL LOT Rafał Milczarski. LOT przestał latać do Newark pod koniec października 2012 roku.

Skorzystają nie tylko Polacy

Jak tłumaczył Milczarski, nowe połączenie do Newarku zostało uruchomione przede wszystkim z myślą o polskim ruchu etnicznym, w tym Polonii amerykańskiej, która stanowi wysoki procent mieszkańców regionu.

- Jednak przede wszystkim obserwujemy tu ogromny, niewykorzystany dotąd potencjał ruchu pasażerskiego z Polski. Newark jest to piąty najchętniej wybierany przez Polaków kierunek dalekodystansowy zaraz po JFK, Chicago, Toronto i Pekinie. Rocznie na tej rasie z całej Polski podróżuje ponad 70 tysięcy pasażerów - powiedział. Newark to drugi co do wielkości centralny port nowojorskiej metropolii, będący jednocześnie głównym węzłem przesiadkowym dla sąsiadujących z Nowym Jorkiem stanów - Pensylwania i New Jersey. Spółka podkreśla, że istotny udział w ruchu pasażerskim na trasie Warszawa-Newark będą mieli podróżujący z i do Europy Wschodniej Ukraińcy, Węgrzy, Rumuni, Litwini i Bułgarzy. Liczymy również na duże zainteresowanie naszym nowym połączeniem wśród pasażerów podróżujących z i do Izraela. Samolot z warszawskiego Lotniska Chopina wystartował po godz. 11.30 i po ok. 9 godzinach wyląduje na Newark Liberty International Airport. Powrót będzie nieco krótszy i potrwa tylko ok. 8 godzin 30 minut.

Pięć razy w tygodniu

Rejsy z Warszawy do Newark będą realizowane w poniedziałki, czwartki, piątki i niedziele. Połączenia będą wykonywane z częstotliwością cztery razy w tygodniu. Od sierpnia zostanie dodany także piąty rejs we wtorki. Połączenie do Newark początkowo będzie realizowane wynajętym samolotem Boeing 767-300 z dwiema klasami podróży - klasą biznes i ekonomiczną. Od sierpnia rejsy będą wykonywane samolotem Boeing 787 Dreamliner z trzema klasami podróży: business class, premium economy i economy. Jak mówił dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej PLL LOT Adrian Kubicki, połączenie do Newark wykonywane z częstotliwością pięciu tygodniowo będzie również uzupełnieniem oferty rejsów do Nowego Jorku.

- Ponadto, ze względu na swoje położenie, port lotniczy Newark pełni funkcję węzła przesiadkowego dla wszystkich pasażerów zamieszkujących sąsiadujące z nowojorską metropolią stany, czyli New Jersey i Pensylwania. To pozwala nam na dotarcie z ofertą do nowych klientów, którzy jak dotąd nie brali pod uwagę możliwości podróżowania LOT-em do Europy - wskazał Kubicki. Newark to dla LOT-u piąty obsługiwany port w Ameryce Północnej i jednocześnie drugi kierunek połączeń dalekodystansowych do USA, które LOT uruchomił w tym miesiącu. - Połączenie zostało dodane specjalnie z myślą o polskim ruchu etnicznym, w tym Polonii amerykańskiej, która stanowi wysoki procent mieszkańców Newark - dodał Kubicki. W sezonie letnim po otrzymaniu kolejnych dwóch nowych Boeingów 787 Dreamliner, LOT będzie oferował w sumie 40 rejsów tygodniowo do USA.

Newark to drugi co do wielkości centralny port nowojorskiej metropoliiShutterstock

Element nowej strategii

Jak podkreśla przewoźnik, połączenie do Newark jest elementem strategii rentownego wzrostu LOT-u. Zgodnie z nią, przewoźnik chce stać się linią pierwszego wyboru nie tylko dla pasażerów podróżujących z Polski, ale również innych krajów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Strategia zakłada także rozwój połączeń do Ameryki Północnej i Azji. Od 2017 roku LOT planuje dalszy rozwój połączeń. Newark będzie ósmym połączeniem dalekiego zasięgu w siatce LOT-u, w tym piątym do Ameryki Północnej. PLL LOT 1 kwietnia br. uruchomił bezpośredni rejs z Warszawy do Los Angeles. Oprócz Los Angeles i Newark, linia lata do Chicago, Nowego Jorku, Toronto, Pekinu, Seulu, Tokio. W lipcu ruszy też bezpośrednie połączenie z Krakowa do Chicago. Udziałowcami PLL LOT są: Skarb Państwa (99,82 proc. akcji), TFS Silesia (0,144 proc. akcji) oraz pracownicy (0,036 proc. akcji).

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: LOT