Likwidator TVP S.A. złożył zawiadomienie do Prokuratora Generalnego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Ma to związek z uchwałą KRRiT w sprawie przesunięcia wypłaty środków z wpływów abonamentowych dla mediów.
Telewizja Polska przekazała, że Daniel Gorgosz, likwidator Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji, w czwartek "złożył zawiadomienie do Prokuratora Generalnego Adama Bodnara o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231§ 1 kk, tj. przestępstwa nadużycia funkcji poprzez przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji", tj. Macieja Świrskiego, Agnieszkę Glapiak, Hannę Karp, Tadeusza Kowalskiego oraz Marzenę Paczuską.
"Powodem zawiadomienia jest podpisanie w imieniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przez pana Macieja Świrskiego, przewodniczącego Rady uchwały KRRiT nr 8/2024 z dnia 10 stycznia 2024 r." - wyjaśniono w komunikacie. Uchwała dotyczyła przesunięcia wypłaty środków z wpływów abonamentowych dla mediów na 12 lutego br. Rada wskazywała, że decyzja ma związek z "chaosem prawnym powstałym w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji wywołanym decyzjami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego".
"Na podstawie tej uchwały Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji bezpodstawnie przesunęła termin wypłaty na rzecz publicznej telewizji środków z wpływów abonamentowych w 2024 roku, określony harmonogramem z dnia 18 października 2023 r. wydanym na podstawie uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nr 194/2023 z dnia 13 września 2023 r.: z dnia 11 stycznia 2024 r. na dzień 12 lutego 2024 r., z dnia 22 stycznia 2024 r. na dzień 12 lutego 2024 r." - czytamy w komunikacie Telewizji Polskiej.
W ocenie TVP "Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji bezpodstawnie uzależniła mechanizm wypłaty środków z wpływów abonamentowych jednostkom publicznej radiofonii i telewizji postawionym w stan likwidacji od potwierdzenia stanu likwidacji prawomocnym orzeczeniem sądu rejestrowego". "KRRiT również bezpodstawnie uzależniła przeznaczenie ww. środków na realizację zadań misji publicznej wykonywanych w ramach procesu likwidacji" - dodano.
Wojna o abonament rtv
Telewizja Polska podkreśliła, że "środki z wpływów abonamentowych nie zostały przekazane, pomimo wcześniej podjętych starań".
Przypomniano przy tym, że w środę likwidator Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji wystosował pismo, w którym wezwał przewodniczącego KRRiT "do natychmiastowego przekazania należnych Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji wpływów z opłat abonamentowych w łącznej kwocie 38 760 000 zł".
Na to pismo odpowiedział w środę szef KRRiT Maciej Świrski. Poinformował, że przekazanie środków z opłat abonamentowych jest niemożliwe, ponieważ "nie istnieje spółka Telewizja Polska S.A. w likwidacji".
Tym samym KRRiT podtrzymała swoje stanowisko dotyczące postawienia TVP w stan likwidacji, które jest uznawane za niezgodne z obowiązującymi przepisami.
Źródło: tvn24.pl