"Nic nie zapłacę i jesteśmy kwita". Tak się dogadują z bankami

Źródło:
tvn24.pl
Wiewiórowska-Domagalska: z wyroków TSUE mogą cieszyć się wszyscy frankowicze
Wiewiórowska-Domagalska: z wyroków TSUE mogą cieszyć się wszyscy frankowiczeTVN24
wideo 2/4
Wiewiórowska-Domagalska: z wyroków TSUE mogą cieszyć się wszyscy frankowiczeTVN24

Znam przykład mediacji, w których podczas rozmów bank zaproponował niższą marżę, a później nie wpisał jej do ugody - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Według niej błąd, który może popełnić kredytobiorca, to "nie przeczytać treści ugody, nie przeliczyć jej, nie zaproponować swojego rozwiązania". Małgorzata Kuczewska-Łaska, mediatorka z Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego wskazuje inny. - Stawianie sprawy w ten sposób, że umowa jest nieważna i w związku z tym bank powinien bezwzględnie ustąpić w każdej kwestii, jest drogą donikąd - stwierdza.

Zakończono już ponad 50 tysięcy postępowań mediacyjnych dotyczących umów kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż polska - podała pod koniec roku 2023 Komisja Nadzoru Finansowego

Małgorzata Kuczewska-Łaska, mediatorka z Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl, że z założenia procesy mediacji z bankiem przy kredytach walutowych, jak i finalna ugoda, są objęte zasadą poufności, co jest uregulowane w Kodeksie postepowania cywilnego.

- Banki mają bardzo różne podejście do mediacji. Niektóre z nich, jak na przykład PKO Bank Polski, BOŚ Bank, Bank BNP Paribas czy ING Bank Śląski, przystępują do mediacji prowadzonych w Sądzie Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego. Inne natomiast realizują własne programy ugodowe – dodaje.

Kiedy podpisać ugodę? "Jak będzie okej"

Kontaktujemy się z jednym z kredytobiorców walutowych. Pan Marcin, który poprosił o zachowanie anonimowości, potwierdza, że zdecydował się na ugodę, którą podpisał w styczniu bieżącego roku.

- Piętnaście lat temu, jako młody chłopak, usłyszałem kultowe: w złotówkach zdolności kredytowej pan nie masz, ale za to we frankach... No to wziąłem - wspomina.

Wylicza, że wartość nieruchomości wynosiła sto osiemdziesiąt tysięcy złotych, do spłaty miało być dwieście trzydzieści pięć tysięcy złotych.

- W rzeczywistości przez piętnaście lat wpłaciłem dwieście czterdzieści tysięcy złotych, a do spłaty i tak jeszcze pozostało dwieście sześćdziesiąt tysięcy złotych. Poszedłem na bezpłatne mediacje, w których bank zaproponował, abym spłacił sześćdziesiąt siedem tysięcy złotych i bylibyśmy kwita – relacjonuje dla tvn24.pl

Odpowiedział bankowi: - Nic nie zapłacę i jesteśmy kwita.

Mediacje trwały cztery miesiące. W efekcie strony zdecydowały, że do spłaty pozostanie dwadzieścia tysięcy złotych.

- Zamknęliśmy temat. Gdybym założył sprawę sądową, którą najprawdopodobniej wygrałbym, ale potrwałoby to kilka lat. Polecam iść na mediacje, ale ugodę podpisać dopiero wtedy, jak będzie ona naprawdę okej – radzi.

Bank nie był skory do rozmów. "Miałem ochotę pozwać ich dodatkowo za zniesławienie"

Z kolei Miłosz, kredytobiorca z Poznania, nie poszedł na ugodę z bankiem. - Rozprawa sądowa trwała dwa lata. Prawnik przekonywał nas, że mamy szansę na tym zyskać, powołując się na wyniki swoich wygranych spraw, a ich było aż dziewięćdziesiąt pięć procent - argumentuje w naszej rozmowie.

- Przejrzał z analitykiem nasze dokumenty i stwierdził, że nie ma się czego bać. Kosztowało nas to około szesnaście tysięcy złotych, a zyskaliśmy piętnaście lat kredytu do przodu. Bank nam oddał jeszcze z pięć tysięcy z naszych nadpłat. Umowa została unieważniona – opisuje.

Podkreśla przy tym, że w 2020 roku bank wcale nie był skory do rozmów, których efektem miałaby być ugoda. - Psychicznie nas to zmęczyło. Dostawałem takie pisma od banku, że miałem ochotę pozwać ich dodatkowo za zniesławienie. Traktowali nas jakbyśmy byli jakimś złodziejami, bezprawnie próbującymi zerwać umowę kredytową. Źle się czułem psychicznie czytając to, jak mnie obrażają – wspomina.

- Powiem tak, jeżeli ktoś nie ma prawnika i próbuje walczyć sam, to raczej musi być bardzo twardy, żeby nie dać się złamać po drodze. Te pisma z banku oczywiście stawały się z czasem coraz łagodniejsze, ze względu na orzecznictwo TSUE, które stanęło za kredytobiorcami. Banki zaczęły dostrzegać, że są na przegranej pozycji, ale czy to ich czegoś nauczyło? Nawet po pozytywnym dla nas wyroku sądowym dostaliśmy pismo od banku, że żeby anulować umowę, musimy wpłacić od razu sto pięćdziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście prawnik powiedział, że to bzdura – relacjonuje.

Czytaj też: Jest wyrok TSUE w sprawie frankowiczów

Nasz rozmówca podkreśla też, że chociaż cały proces trwał dwa lata, to on sam był jedynie, jak relacjonuje, "na dwóch króciutkich rozprawach online". - Prawnik przygotował nam listę dwudziestu możliwych pytań, który padną w sądzie. Rzeczywiście, sąd zadał mi z pięć pytań z listy, na które bez problemu odpowiedziałem. Los jest przewrotny, dlatego może to jest argument dla ludzi, aby negocjowali, zawalczyli o siebie i uwolnili się od kredytu – opowiada.

"Trzeba wziąć kalkulator, żeby przejrzeć na oczy"

Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski, w rozmowie z tvn24.pl potwierdza, że mediacje, negocjacje z bankiem i postepowanie sądowe są stresujące.

- Po pierwsze dlatego, że w grę wchodzą duże pieniądze, bo jednokrotnie to są majątki, które ludzie gromadzili przez całe życie, kupili mieszkanie czy dom. Rozmowa z bankiem to dla nich być albo nie być. Są przecież sytuacje, że raty kredytów walutowych tak bardzo wzrosły, że jedna cała pensja w rodzinie idzie tylko na obsługę kredytu. Nie dziwi mnie stres. Trzeba wziąć jednak pod uwagę orzeczenia sądów, orzecznictwo unijne, które jest bardzo korzystne dla kredytobiorców. Oni za sobą mają tak naprawdę całą linię orzeczniczą - przypomina.

Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez kancelarię Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy, w pierwszych 3 kwartałach 2023 roku zapadło 11 187 wyroków (z tego 97 proc. korzystnych dla kredytobiorców). W 2022 roku było 9596 wyroków (97 proc.). W 2021 roku 2780 wyroków (95 proc.). W 2020 roku zapadło 955 korzystnych wyroków (92,5 proc.), a w całym 2019 roku 332 wyroki (77 proc.).

- Te dane świadczą o tym, że kredytobiorcy, którzy podejmują się rozmów z bankiem, powinni być świadomi, że są "na prawie". Trzeba mieć pewność siebie, że to my mamy rację, bo w większości przypadków umów kredytów walutowych były klauzule abuzywne. Kredytobiorcy ponosili nieograniczone ryzyko finansowe, bo zawierając umowy kredytowe nie wiedzieli, ile będą spłacać pieniędzy na przestrzeni kolejnych lat. Przede wszystkim trzeba wyrobić w sobie postawę, że racja jest po mojej stronie i walczyć – radzi Katarzyna Kujawa.

Jak podejść do walki? – Rekomenduję poważną analizę ugody, o której rozmawiamy z bankiem - mówi.

- Warto poświęć na to czas, skonsultować się z prawnikiem, zwłaszcza, że funkcjonują punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Jeśli chcemy to zrobić samodzielnie, to radziłabym po prostu wziąć kalkulator. Przeliczyć wszystkie zapłacone raty, odsetki, zobaczyć jaki jest całkowity koszt kredytu. Przeliczyć, czy nawet w ramach ugody nie kupujemy mikrokawalerki za sześćset tysięcy złotych. Ważne jest, aby sprawdzić czy wszystkie ustalenia z procesu ugodowego są rzeczywiście wpisane do takiej ugody – przestrzega.

Według niej błąd, który może popełnić kredytobiorca, to "nie przeczytać treści ugody, nie przeliczyć jej, nie zaproponować swojego rozwiązania".

- Trzeba tego tematu przypilnować. Znam przykład mediacji, w których podczas rozmów bank zaproponował niższą marżę, a później nie wpisał jej do ugody. Ważne, aby nie zachłysnąć się tym, że bank początkowo umarza na przykład około czterdzieści tysięcy złotych kredytu, bo czym jest ta kwota w porównaniu z zapłaconymi już odsetkami? Stąd trzeba wziąć kalkulator, żeby przejrzeć na oczy – mówi.

Dodaje, że trzeba też zdawać sobie sprawę, że wiele zapisów w ugodach wyklucza możliwość dochodzenia kolejnych roszczeń w przyszłości. - A żyjemy w niestabilnych czasach, co pokazała wojna w Ukrainie, kryzysy finansowe i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co może się wydarzyć na przykład za dziesięć lat. Dlatego warto jednak rozważyć drogę sądową, biorąc pod uwagę orzecznictwo, Zwłaszcza, jeśli pozostało nam jeszcze na przykład z piętnaście lat spłaty kredytu – stwierdza Katarzyna Kujawa.

Mediacja nie jest unieważnieniem umowy kredytowej

Małgorzata Kuczewska-Łaska, mediatorka z Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego, przypomina, że z perspektywy banków mediacja nie jest procesem unieważnienia umowy, o co kredytobiorcy występują w pozwach składanych w sądach. 

- Tutaj obie strony poszukują możliwości zawarcia porozumienia. Jeśli zawarcie ugody, to oczywiście bez unieważnienia umowy. W całej procedurze chodzi o to, żeby umowę w pewnym sensie naprawić, czyli zawrzeć takie aneksy, które będą powodowały jej ważność. Stawianie sprawy w ten sposób, że umowa jest nieważna i w związku z tym bank powinien bezwzględnie ustąpić w każdej kwestii, jest drogą donikąd – zwraca uwagę. 

Podkreśla jednak, że jest to proces, w którym kredytobiorca może podjąć negocjacje z bankiem, bo propozycja wyjściowa banku w mediacjach w programie Sądu Polubownego przy KNF jest przygotowana w oparciu o "Stanowisko Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego", czyli jest ustandaryzowana.

 - W pierwszych dwóch latach programu, w 2021 i 2022 roku, ugodami kończyło się prawie osiemdziesiąt procent mediacji prowadzonych przeze mnie. W roku 2023 i na początku 2024 ugody zawarto w sześćdziesięciu procent spraw - podaje mediatorka.

Czytaj też: "Darmowe kredyty" i apel do rządu

Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nowy rok prowokuje do zadawania pytań. Co się wydarzy? Jakie tematy zdominują dyskusje w 2025 roku? Czy szykują się jakieś znaczące zmiany? Większość ekspertów jest pewna jednego. To będzie rok sztucznej inteligencji. Ale nie tylko. O trendach na najbliższe miesiące rozmawiamy z Moniką Borycką z TrendRadar oraz Mają Musznicką-Janiec z Trendify.lab.

Żart, który zwrócił uwagę na poważny problem

Żart, który zwrócił uwagę na poważny problem

Źródło:
tvn24.pl

Producenci części do aut stają w obliczu bezprecedensowych trudności - zwraca uwagę prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM Tomasz Bęben. Przedstawiciel branży przytacza dane, według ktorych blisko 70 procent europejskich dostawców części motoryzacyjnych prognozuje utrzymanie w tym roku niskiej rentowności, a niemal 40 procent przewiduje, że będzie balansować na jej granicy.

"Zatrważające" wyniki kluczowej branży. "Znaleźliśmy się pod ścianą"

"Zatrważające" wyniki kluczowej branży. "Znaleźliśmy się pod ścianą"

Źródło:
PAP

W Belgii odbędzie się w poniedziałek duży strajk związków zawodowych. Swoje niezadowolenie wyrażać będą między innymi pracownicy sektora transportu. Podróżnych czekają duże utrudnienia. Odwołane zostały już pierwsze loty - krajowy przewoźnik Brussels Airlines nie wykona w poniedziałek kilku rejsów do Warszawy i lotu do Krakowa.

Część lotów do Polski odwołana. Zapowiedź dużego strajku

Część lotów do Polski odwołana. Zapowiedź dużego strajku

Źródło:
PAP

Włoscy właściciele nieruchomości przeznaczonych na wynajem sprzeciwiają się akcjom przeciwko nadmiarowej turystyce, takim jak zrywanie skrytek na klucze. "Sabotaż i akty wandalizmu są nielegalne; jesteśmy gotowi zgłaszać takie przypadki"- ostrzega zrzeszające ich stowarzyszenie.

"Klimat nienawiści wobec turystów". Właściciele mieszkań reagują

"Klimat nienawiści wobec turystów". Właściciele mieszkań reagują

Źródło:
PAP

O cztery punkty procentowe rok do roku zmniejszył się odsetek firm planujących zwiększenie liczby etatów; w 2025 roku planuje to 86 procent przedsiębiorców - wynika z opracowania Hays Poland. Dodano, że w tym roku połowa menadżerów i specjalistów planuje zmienić miejsce zatrudnienia.

Ochłodzenie na rynku pracy. Mniej firm zamierza zwiększyć zatrudnienie

Ochłodzenie na rynku pracy. Mniej firm zamierza zwiększyć zatrudnienie

Źródło:
PAP

Auta Tesli zostaną dobrowolnie wycofane do serwisu ze względów bezpieczeństwa. Jak poinformowała firma Elona Muska, chodzi o ponad 239 tysięcy samochodów elektrycznych. Akcja obejmie Model 3 wyprodukowany w latach 2024 i 2025, a także modeli S, X i Y z lat 2023–2025.

Tesla wycofuje auta. Chodzi o prawie 240 tysięcy pojazdów

Tesla wycofuje auta. Chodzi o prawie 240 tysięcy pojazdów

Źródło:
PAP

W sobotnim, głównym losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 11 stycznia 2025 roku.

Szóstka w Lotto Plus

Szóstka w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę 23 tysięcy decyzji odmawiających przyznania wakacji składkowych - poinformował w sobotę rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka. Natomiast ponad 1,4 miliona wnioskodawców już wie, że otrzymało ulgę.

Ponad 20 tysięcy odmownych decyzji. ZUS rozpoczyna wysyłkę

Ponad 20 tysięcy odmownych decyzji. ZUS rozpoczyna wysyłkę

Źródło:
PAP

- To jest najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie. Znajduje się w Centrum Zdrowia Dziecka, największym szpitalu pediatrycznym w Polsce - powiedziała w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 prezeska Fundacji TVN Zuzanna Lewandowska, odnosząc się do nowo otwartego Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży w CZD. Z kolei dyrektor instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" dr. n. med. Marek Migdał mówił, że to nie przypadek, że obie specjalizacje - psychiatria i onkologia - znalazły się w Centrum obok siebie.

"Najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie"

"Najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie"

Źródło:
tvn24.pl

Azerbejdżan wstrzymał w sobotę dostawy gazu do Serbii. Nie możemy już liczyć na 1,7 miliona metrów sześciennych surowca, które codziennie docierały do naszego kraju - ogłosił w sobotę prezydent Serbii Aleksandar Vuczić.

Serbia odcięta od gazu z Azerbejdżanu

Serbia odcięta od gazu z Azerbejdżanu

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju jedną serię leku o nazwie Osporil. Produkt ten nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych.

Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Źródło:
tvn24.pl

We Włoszech doszło w sobotę do kolejnego ataku hakerów na strony internetowe niektórych ministerstw, w tym MSZ oraz różnych służb i instytucji, między innymi karabinierów, lotnictwa wojskowego i komunikacji miejskiej. Według agencji prasowej ANSA sprawcami ataku są prorosyjscy hakerzy.

Atak hakerów na strony ministerstw i służb

Atak hakerów na strony ministerstw i służb

Źródło:
PAP

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów, a Dow Jones stracił prawie 700 punktów. Powodem wyprzedaży były dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, które w opinii analityków oddalają nadzieje na obniżki stóp procentowych.

Mocne spadki na Wall Street

Mocne spadki na Wall Street

Źródło:
PAP

Tylko gminy będą mogły zatwierdzać taryfy za wodę i ścieki, a Wody Polskie mogłyby ingerować w to, ale w ograniczonym zakresie - wynika z projektu zmiany przepisów w tej sprawie. Gmina będzie też mogła wprowadzić taryfę progresywną - cena za wodę rosłaby wraz z jej zużyciem.

Rewolucja w rachunkach za wodę

Rewolucja w rachunkach za wodę

Źródło:
PAP

W Polsce wzrost cen mieszkań wyniósł 14,4 procent w skali roku - wynika z danych Eurostatu za trzeci kwartał 2024. To drugi wynik wśród państw Wspólnoty.

Tylko jeden kraj wyprzedził Polskę

Tylko jeden kraj wyprzedził Polskę

Źródło:
PAP

W Neapolu brakuje piekarzy pizzy, czyli pizzaioli, i innych pracowników pizzerii. "Na całym świecie mówi się o neapolitańskiej pizzy, a u nas brakuje rąk do pracy" - podkreśla stowarzyszenie reprezentujące tę grupę zawodową. Podobna sytuacja występuje też w innych częściach Włoch.

"Poważny kryzys" w branży. Tysiące wakatów

"Poważny kryzys" w branży. Tysiące wakatów

Źródło:
PAP

Grupa Jeronimo Martins, właściciel sieci sklepów Biedronka, zapłaciła w rodzimej Portugalii podatek, który władze spółki kontestują od ponad dekady - przekazała dyrekcja grupy, cytowana w piątek przez lizboński portal Eco. To 30 milionów euro.

Właściciel Biedronki zapłacił zaległy podatek

Właściciel Biedronki zapłacił zaległy podatek

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Liczba zarejestrowanych elektrycznych samochodów osobowych i hybryd typu plug-in wyniesie 1,48 miliona w 2030 roku, zaś łączna liczba ogólnodostępnych punktów ładowania wzrośnie do tego czasu do niemal 87 tysięcy - szacuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Nowy plan w sprawie aut elektrycznych w Polsce

Nowy plan w sprawie aut elektrycznych w Polsce

Źródło:
PAP

Ambasada USA w Budapeszcie poinformowała w piątek, że "zachęca" osoby utrzymujące relacje biznesowe z firmą Antala Rogana, szefa kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana, do "uważnego przeanalizowania swojej działalności". To efekt sankcji nałożonych na Rogana przez Waszyngton.

Ambasada USA ostrzega w sprawie kluczowego ministra Orbana

Ambasada USA ostrzega w sprawie kluczowego ministra Orbana

Źródło:
PAP

- Program 800 plus jest już stałym elementem budżetów polskich rodzin. Będzie kontynuowany w kolejnych latach na takich samych zasadach jak obecnie - powiedziała w piątek w Sejmie wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska.

Co dalej z wypłatami 800 plus. Jest zapowiedź

Co dalej z wypłatami 800 plus. Jest zapowiedź

Źródło:
PAP

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZU odwołało podczas piątkowego posiedzenia Wojciecha Olejniczaka ze składu rady nadzorczej spółki. Pod koniec listopada ubiegłego roku podano, że były polityk ma zarzut działania na szkodę Alior Banku, gdzie był zatrudniony.

Wojciech Olejniczak traci stanowisko w radzie nadzorczej PZU

Wojciech Olejniczak traci stanowisko w radzie nadzorczej PZU

Źródło:
PAP

Boeing i Google przekażą po milionie dolarów na fundusz inauguracyjny Donalda Trumpa. To już kolejne wielkie amerykańskie firmy, które zasilą kasę ceremonii objęcia urzędzu. Wpłaty są siedmiocyfrowe. Dzięki tym datkom komitet inauguracyjny Trumpa zebrał 170 milionów dolarów.

Kolejne wielkie koncerny wspierają Donalda Trumpa. Finansowo

Kolejne wielkie koncerny wspierają Donalda Trumpa. Finansowo

Źródło:
BBC, CNBC

Ubezpieczyciele będą musieli wypłacić miliardy dolarów na pokrycie zniszczeń wywołanych przez najbardziej niszczycielskie pożary w historii Los Angeles - pisze Reuters. Pieniędzy nie otrzymają jednak wszyscy poszkodowani, gdyż wiele domów w Kalifornii prawdopodobnie nie jest ubezpieczonych.

Niszczycielskie pożary, miliardowe straty. Bilans rośnie

Niszczycielskie pożary, miliardowe straty. Bilans rośnie

Źródło:
Reuters, PAP

Nie wyobrażam sobie, żeby na drogach jeździły osoby bez uprawnień. Trzeba firmom pomóc i rozwiążemy ten problem - powiedział w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Zapowiedział, że proces sprawdzenia uprawnień kierowców zostanie zautomatyzowany.

"Proces będzie zautomatyzowany". Minister zapowiada nowe narzędzie

"Proces będzie zautomatyzowany". Minister zapowiada nowe narzędzie

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjscy hakerzy przejęli dane z telefonów komórkowych należących do 148 tysięcy Norwegów. Urząd ochrony danych osobowych uznał skalę zdarzenia za "potencjalnie ogromną", a incydent może mieć poważne konsekwencje.

Wykradli wrażliwe dane z telefonów. "Skala może być ogromna", a konsekwencje poważne

Wykradli wrażliwe dane z telefonów. "Skala może być ogromna", a konsekwencje poważne

Źródło:
PAP

Po prawie czterech latach sądowej batalii mężczyzna z okolic Werony odebrał dwa miliony euro, które wygrał we włoskiej "zdrapce". Do sądu podało go dwóch kolegów, którzy zarzucili mu, że razem z nim kupili kupon i domagali się podziału wygranej. Zwycięzca został oczyszczony z zarzutu kradzieży i oszustwa.

Wygrał miliony i nie podzielił się z kolegami. Sprawa trafiła do sądu

Wygrał miliony i nie podzielił się z kolegami. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
PAP, "La Repubblica"

Od stycznia w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia oraz prognozowanym przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem na 2025 rok zwiększyły się składki na ubezpieczenia społeczne - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Nowy rok, wyższy ZUS

Nowy rok, wyższy ZUS

Źródło:
PAP