"Darmowe kredyty" i apel do rządu

Źródło:
PAP
Prezes ZBP o wyroku TSUE: kredyt w zasadzie darmowy dla frankowiczów (wypowiedź z czerwca 2023 roku)
Prezes ZBP o wyroku TSUE: kredyt w zasadzie darmowy dla frankowiczów (wypowiedź z czerwca 2023 roku)
wideo 2/4
Prezes ZBP o wyroku TSUE: kredyt w zasadzie darmowy dla frankowiczów

W sądach jest około 150 tysięcy spraw dotyczących kredytów frankowych. Bez rozwiązania systemowego będziemy się borykać z problemem kredytów frankowych jeszcze przez 10-15 lat - powiedział prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. W jego opinii takim rozwiązaniem powinna być ustawa, która wzmocni proces zawierania ugód i go przyspieszy. Prezes ZBP zapowiedział, że sektor będzie chciał przekonać rząd do idei ustawy ugodowej.

- Według naszych szczegółowych badań, biorąc pod uwagę dynamikę i tendencję do wzrostu spraw sądowych, przewidujemy, że te sprawy będą przybywać dalej w dynamice około 3-4 tysiące spraw miesięcznie. Nie da się tego problemu rozwiązać bez systemowego wsparcia, w przeciwnym razie z problemem kredytów frankowych będziemy borykać się jeszcze około 10 do 15 lat - powiedział prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.

- Kapitały sektora bankowego są niezbędne do rozwoju gospodarki, muszą pracować dla całego społeczeństwa, a nie być zamrożone w postaci rezerw na wypłaty ogromnych środków pieniężnych na darmowe kredyty po unieważnianiu dla wąskiej grupy klientów banków stanowiącej mniej niż 1 procent ogółu - stwierdził.

Dodał, że najwięcej pozwów związanych z kredytami frankowymi jest w dużych aglomeracjach, gdzie wydziały cywilne sądów "zatykają się".

- W tak zwanym frankowym wydziale sądu w Warszawie terminy są już wyznaczane na 2026 rok. Obecnie 75 procent spraw sądowych, z blisko 150 tysięcy, to są sprawy w I instancji, a więc w miarę świeże, które miesiącami będą czekać na wyznaczenie terminu. W związku z tym tylko systemowe rozwiązanie jest w stanie wyjść naprzeciw tej patowej sytuacji, która ma miejsce - dodał Tadeusz Białek.

Ustawa w sprawie kredytów frankowych

W jego ocenie hipotetycznie możliwe byłoby rozwiązanie problemu kredytów frankowych poprzez ustawę, która dokona przymusowej konwersji, ale stwierdził, że "nie jest jej zwolennikiem". Zdaniem Białka "proponowanie ustawy dokonującej przymusowej konwersji na tym etapie nie byłoby właściwe".

- Skoro promujemy rozwiązania ugodowe, to wydaje mi się, że systemowe rozwiązanie powinno mieć na celu wsparcie tego ugodowego trybu rozwiązywania sporów. Myślę o rozwiązaniu ustawowym, które z jednej strony usankcjonowałoby ustawowo proces, który w tej chwili odbywa się dobrowolnie na zasadzie proponowania ugód klientom, zaś z drugiej strony dawałoby dodatkowe impulsy, skłaniające do rozwiązania ugodowego, również z myślą o tych 150 tysiącach spraw w sądach - powiedział prezes ZBP.

- Po pierwsze ta ustawa powinna sankcjonować ten tryb ugodowy, jaki zaproponował przewodniczący (Komisji Nadzoru Finansowego Jacek - red.) Jastrzębski, a więc potraktowanie kredytu walutowego jakby od początku był kredytem złotowym - dodał.

Podkreślił, że jest to "rozwiązanie fair, bo zrównuje kredytobiorcę walutowego z kredytobiorcą złotowym, a nie uprzywilejowuje go".

Tadeusz Białek stwierdził, że sytuacja, w której dochodzi do unieważniania wieloletnich umów z powodu powszechnie używanych w obrocie klauzul przeliczeniowych jest całkowicie nieproporcjonalną sankcją. W ocenie prezesa ZBP zrównanie kredytu walutowego z kredytem złotowym jest "rozwiązaniem, które dałoby się uzasadnić jako sprawiedliwe społecznie" i że to powinno stanowić "oś rozwiązania, które miałoby być ustawowo ujęte".

Prezes ZBP o "zachętach dla klientów"

- Jeśli chodzi o bodźce zachęcające do zawierania ugód, to paleta rozwiązań jest do przemyślenia. Byłoby dobrze, gdyby ustawa nakładałaby na banki pewne obowiązki jeszcze na etapie przedsądowym, na przykład obligowała wszystkie banki do przedstawienia w określonym terminie w jednolitej formule rozwiązania ugodowego. Dawałaby jakieś terminy, w jakich strony powinny uzgodnić warunki ewentualnej ugody - powiedział Tadeusz Białek.

Prezes ZBP przypomniał, że obecnie w prawie bankowym są przepisy dotyczące propozycji, jakie banki mogą składać w ramach restrukturyzacji zobowiązań. Jego zdaniem, w przypadku ustawy ugodowej, na zasadzie podobieństwa, można zawrzeć przepis, który "dodatkowo wzmacniałby propozycję ugodową, poprzez okresowo promocyjne oprocentowanie, nawet redukcję części kapitału".

- Ustawa mogłaby także wprowadzać do procedury sądowej przepisy o charakterze epizodycznym, które nakładałaby na sądy obowiązek proponowania pewnej formuły ugodowej. Można pomyśleć o jakichś dodatkowych zachętach dla klientów, aby po zgodzie na formułę ugodową mogli liczyć na coś w rodzaju dodatkowego bonusu. Mieliby nadal wybór i mogliby nie zdecydować się na ugodę, ze świadomością, że będą się procesować przez 5-6 lat, ale też mogliby skorzystać z propozycji ugody, w ramach której mieliby dodatkowe korzyści - powiedział Tadeusz Białek.

Ugody z bankami

Na pytanie, czemu cała branża bankowa nie zdecydowała się na podobne działania bez ustawy, Tadeusz Białek zwrócił uwagę, że banki zawierają ugody. Podpisano ich 75 tysięcy. Dodał, że ZBP latem 2023 roku prowadził kampanię medialną, której celem było zachęcenie klientów banków do zawierania ugód. Jednak - zauważył - banki różnią się od siebie pod względem dynamiki oferowania ugód klientom frankowym.

- Są banki, które są bardziej zaawansowane w całym procesie ugodowym, i takie, w których dynamika zawierania ugód jest nieco mniejsza. Trzeba pamiętać, że mamy w Polsce banki, które w zasadzie zajmują się wyłącznie obsługą portfela frankowego i ich możliwości przeprocesowania propozycji i postępowań ugodowych są znacznie mniejsze niż w przypadku dużych banków komercyjnych - powiedział prezes ZBP.

Wyraził opinię, że ustawa miałaby i tę zaletę, że wymusiłaby na wszystkich instytucjach jednolite podejście do zawierania ugód i narzuciłaby konkretne terminy działań. Poza tym miałaby także wpływ na klientów, którzy już złożyli pozwy.

- Nasze dane pokazują, że jak ktoś już złożył pozew, to jego wola do rozwiązania ugodowego znacząco się zmniejsza, ponieważ już wyłożył grube pieniądze na kancelarię prawną. Kancelarie prawne – tutaj łyżka dziegciu, ale muszę to powiedzieć – są wyjątkowo nieobiektywne w tym procesie ugodowym. Ich celem jest zarobić pieniądze na procesie sądowym, nie zaś podpisanie przez klienta bezkosztowej ugody, więc nie są tym procesem zainteresowane. W efekcie odradzają klientom proces ugodowy, w mojej ocenie zwykle ze szkodą dla klienta, który przez 5-6 lat będzie zablokowany procesem sądowym i będzie nadal miał zobowiązanie wpisane do hipoteki - ocenił prezes ZBP.

Białek zapowiedział, że sektor bankowy rozważa dalszą promocję postępowań ugodowych. - Na początku roku jeszcze wyjdziemy z jakąś dodatkową akcją promującą te rozwiązania - poinformował. Dodał, że sektor będzie chciał przekonać rząd do idei ustawy ugodowej.

- Jak każda izba gospodarcza przygotowujemy cały zestaw tematów do rozmów z nowym rządem. A wśród tematów priorytetowych jest właśnie kwestia systemowego rozwiązania problemu kredytów frankowych, czyli ustawy ugodowej - zapowiedział prezes ZBP. - Będziemy do tego zachęcać nowy rząd - zadeklarował Tadeusz Białek.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. "Nie ma zagrożenia dla mieszkańców miasta" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Prezes UOKiK postawił zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów firmie Zrzutka.pl oraz wszczął postępowania wyjaśniające wobec operatorów dwóch innych serwisów crowdfundingowych: Pomagam.pl i Siepomaga.pl - poinformował w poniedziałek urząd.

Serwis do tworzenia zbiórek z zarzutami

Serwis do tworzenia zbiórek z zarzutami

Źródło:
PAP

W rozpoczynającym się tygodniu notowania złotego pozostaną pod wpływem globalnych nastrojów i trendów, a te kształtować będzie wynik wyborów prezydenckich w USA, dane makroekonomiczne i wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej - wskazują w porannych komentarzach ekonomiści.

Co z kursem złotego? Kluczowy moment

Co z kursem złotego? Kluczowy moment

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Wskaźnik PMI dla przemysłu w październiku wyniósł 49,2 punktu - podał S&P Global. Wskazał, że oznacza to "ogólne pogorszenie warunków gospodarczych w polskim sektorze wytwórczym".

Przemysł pod kreską. "Obawy o niemiecką gospodarkę"

Przemysł pod kreską. "Obawy o niemiecką gospodarkę"

Źródło:
PAP

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl

Mrożenie cen prądu musi być stopniowo wygaszane - stwierdziła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że "w tym procesie trzeba uwzględnić różne sytuacje życiowe obywateli i obywatelek".

Co z cenami energii? Jasna zapowiedź ministry

Co z cenami energii? Jasna zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

W tym tygodniu czekamy na decyzję Rady Polityki Pieniężnej, zarys najnowszej projekcji i konferencję prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP). Poznamy wysokość wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu, a przeglądu ratingu Polski dokonają Fitch i S&P. Wyniki podadzą między innymi PKO BP, Pekao, BNP Paribas, Zabka Group i GPW.

Stopy, ratingi i wyniki wielkich banków. To nas czeka w najbliższych dniach

Stopy, ratingi i wyniki wielkich banków. To nas czeka w najbliższych dniach

Źródło:
PAP

Otwieranie wirtualnych skrzynek, w których mogą kryć się nagrody, to rozrywka szalenie popularna wśród dzieci. A według specjalistów - pierwszy krok do uzależnienia od hazardu. Za cyfrowe przedmioty płaci się prawdziwymi pieniędzmi - czasami setki, a nawet tysiące złotych.

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

Źródło:
tvn24.pl

Niby mam dach nad głową w domu pomocy społecznej, ale jak rozglądam się wokół, to widzę, że jestem za zdrowa, aby tu być. Otrzymałam dużą pomoc od ludzi, od sąsiadów, od urzędu miasta, ale chciałabym wrócić do swoich 27 metrów kwadratowych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl blisko 90-letnia Anna Wilkus, która straciła w pożarze budynku wielorodzinnego mieszkanie. - Byłem przekonany, że skoro opłacamy co roku ubezpieczenie, to w razie dramatu możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela - dodaje Paweł Jaskulski, jej sąsiad.

"Przyjmij mnie, bo pali się nasz dom"

"Przyjmij mnie, bo pali się nasz dom"

Źródło:
tvn24.pl

IKEA ma przeznaczyć sześć milionów euro (ponad 26 milionów złotych) na odszkodowania dla więźniów byłej NRD - podaje CNN. Z dziennikarskiego śledztwa sprzed lat wynikało, że szwedzki koncern wykorzystywał przymusową pracę między innymi więźniów politycznych, z czego miało zdawać sobie sprawę ówczesne kierownictwo firmy.

Miliony na odszkodowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Miliony na odszkodowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Źródło:
CNN

Przez Polskę w ciągu najbliższych pięciu lat przetoczy się rewolucja cyfrowa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - uważa Katarzyna Śledziewska z Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie to szybka i intensywna zmiana, a to, ile osób straci pracę, zależy od sposobu jej przeprowadzenia - wskazała ekspertka.

"Nowy etap rewolucji to kwestia pięciu lat". Część osób może stracić pracę

"Nowy etap rewolucji to kwestia pięciu lat". Część osób może stracić pracę

Źródło:
PAP

Allegro w ostatniej chwili wycofało się z zapowiadanego pilotażu sprzedaży alkoholu przez internet. Spółka tłumaczy, że ma to związek ze zmianą przepisów szykowaną przez rząd. Część sklepów ma obecnie w internetowej ofercie alkohol, pomimo, że resort zdrowia stoi na stanowisku, że taka sprzedaż jest zakazana. Tą kwestią zajmowały się sądy administracyjne.

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Źródło:
tvn24.pl