Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Źródło:
tvn24.pl
Wiewiórowska-Domagalska: z wyroków TSUE mogą cieszyć się wszyscy frankowicze
Wiewiórowska-Domagalska: z wyroków TSUE mogą cieszyć się wszyscy frankowiczeTVN24
wideo 2/4
Wiewiórowska-Domagalska: z wyroków TSUE mogą cieszyć się wszyscy frankowiczeTVN24

Wczorajszy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący kredytów frankowych sprawi, że znajdzie się jeszcze więcej chętnych do dochodzenia swoich praw przed sądami - przewiduje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl radca prawny Mateusz Płudowski. Dodał, że dotyczy to przede wszystkim klientów, którzy już spłacili swoje zobowiązania i nie mogą liczyć na ofertę ugody ze strony banków. Najważniejszą kwestią uregulowaną przez SN jest określenie daty przedawnienia roszczeń zarówno banków, jak i konsumentów. - Wiele spraw będzie się kończyło brakiem możliwości odzyskania przez bank wypłaconego kapitału - ocenia.

W czwartek po godz. 18.00 Izba Cywilna Sądu Najwyższego podjęła uchwałę dotyczącą pięciu kluczowych problemów w sprawie kredytów frankowych przedstawionych w pytaniach z 2021 roku przez I prezes SN Małgorzatę Manowską. W podjęciu uchwały brało udział 18 spośród 30 sędziów tej Izby wymienionych na stronie SN.

Nad rozstrzyganiem tych pytań ciążył bowiem spór o sądownictwo w Polsce i kwestia powoływania i orzekania przez sędziów wyłanianych przez zmienioną od 2018 roku Krajową Radę Sądownictwa. Większość Izby Cywilnej stanowią bowiem sędziowie powołani po 2017 roku. Jak podawały w ostatnich dniach media, dziewięciu sędziów Izby Cywilnej, powołanych przed 2018 rokiem, wydało oświadczenie, w którym ocenili, że ewentualna uchwała de facto doprowadzi do komplikacji dotyczących mocy prawnej takiego rozstrzygnięcia z powodu - ich zdaniem - wadliwości obsady tej Izby.

Co zmienia orzeczenie dla frankowiczów?

- W największym skrócie Sąd Najwyższy potwierdził, praktycznie w całości, dotychczasowe orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) - wyjaśnił w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl radca prawny Mateusz Płudowski.

Zdaniem prawnika nowy wyrok przyczyni się do "większej stabilności w linii orzeczniczej". - Tutaj (w sprawach sądowych - red.) mamy odwołanie nie tylko do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), ale i Sądu Najwyższego - zwracał uwagę.

- Jako pełnomocnicy wiemy już w stu procentach, jak konstruować te pozwy. Dochodzimy tutaj wszystkich wpłat, które dokonał kredytobiorca w ramach nieważnej umowy - wyjaśniał.

Zwrócił uwagę, że dowiedzieliśmy się ponadto, iż ewentualne roszczenia banków zostały mocno ukrócone. - Wynikało to już z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ale to SN to potwierdził, że bankom nie przysługuje nic tytułem opłaty za skorzystanie z kapitału czy waloryzacji - tłumaczył. Dotyczy to jednak także kredytobiorców, którzy również nie będą mogli ubiegać się o dodatkowe świadczenia, takie jak opłata za skorzystanie z kapitału.

Nowością uregulowanie kwestii przedawnienia

- Co nowego wczoraj orzekł Sąd Najwyższy? SN wypowiedział się na temat okresu przedawnienia dla banków, jak on jest liczony. On jest liczony od pierwszej reklamacji klienta. To może spowodować, że w wielu sprawach kwestia kapitału banków jest już przedawniona - powiedział.

Jak dodał, dotyczy to sytuacji, "gdy klienci składali reklamację na wadliwe postanowienia umowne w 2017, 2018, 2019 roku i bank w terminie trzech lat od złożenia reklamacji nie wystąpił z pozwem, to ma już przedawnione swoje żądania o zwrot kapitału".

- Wiele spraw będzie się kończyło brakiem możliwości odzyskania przez bank wypłaconego kapitału. To jest bardzo ważne stanowisko, do tej pory nie wynikało to z orzecznictwa TSUE, on odsyłał w tej sprawie do orzecznictwa sądów krajowych - mówił.

Mateusz Płudowski przyznał, że wszyscy liczą na to, że dzięki uchwale Sądu Najwyższego procesy sądowe frankowiczów będą sprawniej prowadzone. - Mam nadzieję, że dzięki tej uchwale sędziowie pozbawią się już ostatnich wątpliwości i te postępowania znacznie przyśpieszą - ocenił.

- Konsument został upewniony, jakie roszczenia przysługują wobec banku z tytułu wadliwych postanowień umownych. Kredytobiorca zyskał natomiast pewność dotyczącą tego, kiedy przedawniają się jego roszczenia wobec banku, a kiedy przedawniają się roszczenia banku. Roszczenie konsumenta przedawnia się po upływie okresu przedawnienia w momencie, gdy konsument dowiedział się o wadliwych klauzulach - powiedział.

Przyznał, że pozostawia to "pole do interpretacji, od kiedy konsument wie, że w jego umowie są wadliwe postanowienia". - Wielu konsumentów na dzień dzisiejszy takiej świadomości może nie mieć i to podlega ocenie, od kiedy konsument uzyskał faktyczną wiedzę o wadliwych aspektach umowy - podkreślał.

Będzie kolejna fala pozwów?

- Wiele osób, które do tej pory spłaciły kredyty frankowe, sam obserwuję takie zainteresowanie, odnajduje te umowy i decyduje się na drogę sądową. Istotne dla nich jest to, że ich sytuacja prawna nie różni się od tych, którzy jeszcze ten kredyt spłacają. To jest grupa osób, która nie ma żadnej alternatywy w postaci zawarcia ugody z bankiem - mówił.

Dodał, że może być to nawet 150, a nawet 250 tysięcy osób, które mają zamknięty kredyty, którym także przysługują roszczenia wobec banków. - To będzie grupa, która będzie się aktywizowała. Wczorajszy wyrok sprawi, że jeszcze więcej chętnych znajdzie się do dochodzenia swoich praw - ocenił.

Dopytywany, czy orzeczenie może być kwestionowane ze względu na wchodzących w skład sędziowski neosędziów, stwierdził, że dotychczas strony sporu rzadko powoływały się na to przy sporach, mimo że sędziów zajmujących się sprawami frankowymi powołanych przez neoKRS nie brakuje. - To jest globalny problem polskiego wymiaru sprawiedliwości. Ja ze swojego podwórka, z perspektywy spraw frankowych, nigdy nie spotkałem się, aby np. bank podważał, że wyrok został wydany przez neosędziego - mówił.

- Czytając stanowisko Związku Banków Polskich, w którym bardzo skoncentrowano się na statusie sędziów, wydaję się, że jest to jedyny punkt zaczepienia, który próbują tutaj podnieść - zwracał uwagę Płudowski.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Szykują się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wzrosty mogą sięgnąć 29 procent za energię elektryczną i 15 procent w przypadku błękitnego paliwa. Częściowo złagodzić ma to bon energetyczny.

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Jura Poland oraz właścicielom sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert - podał UOKiK w komunikacie. Dodał, że pojawiło się podejrzenie, iż ceny ekspresów Jura mogły być ustalane w wyniku zmowy.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do sakramentu. Odpowiedź brzmi "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

W Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Wartość umowy wynosi blisko 10 milionów złotych. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminala obsługującego wielkie kontenerowce.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Źródło:
PAP

Aż 2/3 posiadaczy postrzega koty i psy jako członków rodziny. Nic dziwnego więc, że wydają na nie dużo pieniędzy. Coraz więcej także na ubezpieczenia, chociaż świadomość takich ofert rośnie bardzo powoli.

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Źródło:
tvn24.pl

- Nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne. Samo Lotnisko Chopina nie zapewni nam możliwości przewozowych po 2035 roku - ocenił w rozmowie z TVN24 Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej zapewnił, że projekt CPK jest kontynuowany, ale jest "optymalizowany, zgodnie z zaleceniami audytu". Lasek mówił też o przyszłości lotnisk w Modlinie oraz Radomiu.

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorcy mają jeszcze dwa tygodnie na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 20 maja upływa jednocześnie termin na uiszczenie ewentualnej niedopłaty.

Ważny termin dla przedsiębiorców

Ważny termin dla przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, w 2023 roku 7,1 procent obywateli Unii Europejskiej pracowało tygodniowo 49 godzin lub więcej.

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Źródło:
tvn24.pl

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w całej Europie spadła w minionym roku o 4 procent w porównaniu z danymi z 2022 roku - wynika z raportu EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024". Jednocześnie Polska była jednym z krajów, które skorzystały na zmianie sytuacji gospodarczej, a liczba projektów produkcyjnych wzrosła w naszym kraju o 17 procent.

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

Źródło:
EY, tvn24.pl

Irlandia, Szwajcaria i Norwegia to kraje, które znalazły się w czołówce najnowszego Wskaźnika Bogactwa Narodów opracowanego przez Warsaw Enterprise Institute. Poza podium wypadły natomiast Stany Zjednoczone, a Polska utrzymała pozycję z ubiegłego roku. Jak wynika z zestawienia mamy całkiem spory dystans do pokonania do Wielkiej Brytanii. Jak deklarował premier Donald Tusk "za pięć lat mamy być zamożniejsi od Brytyjczyków".

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 roku - podała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Gazprom poinformował, że w 2023 roku odnotował pierwszą roczną stratę od ponad 20 lat - na poziomie 6,9 miliarda dolarów. Gazowy gigant odczuł gwałtowny spadek sprzedaży do Europy, która mocno ograniczyła import surowca w następstwie napaści Rosji na Ukrainę. 

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Źródło:
CNN

W 2025 roku czeka nas najprawdopodobniej jedna podwyżka płacy minimalnej - wynika ze wstępnych wyliczeń Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich. Najniższa krajowa wzrośnie o co najmniej 200 złotych brutto. Jest jednak możliwość, że podwyżka będzie większa.

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Kilka spółek Skarbu Państwa przygotowuje zawiadomienia do prokuratury dotyczące na przykład nietrafionych transakcji - poinformował Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad możliwością wdrożenia Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego, czyli systemu łączącego różne rodzaje transportu publicznego. Nowe rozwiązanie ma ułatwić podróże pociągiem, tramwajami, a także autobusami miejskimi.

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Źródło:
PAP

Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego tygodnia będzie ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych w Polsce, ale też między innymi w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu możemy spodziewać się również rekonstrukcji rządu, a także nowych informacji dotyczących ratingu Polski. Oto kalendarz najbardziej istotnych wydarzeń najbliższych dni.

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP