Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o pieniądzach z KPO
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o pieniądzach z KPOTVN24
wideo 2/7
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o pieniądzach z KPOTVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

W poniedziałek, 15 kwietnia, do Polski dotarł pierwszy przelew w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 mld euro, to jest około 27 mld zł. Środki mają popłynąć między innymi na program Czyste Powietrze oraz likwidację białych plam w obszarze szerokopasmowego internetu w Polsce.

- To jest powód do radości, oczywiście to są środki nie ministerstwa, tylko wszystkich polskich obywateli. Niemniej jest to największy w historii naszego członkostwa w UE jednorazowy taki wpływ na konta, więc naprawdę jest powód do satysfakcji. Oczywiście inwestowanie tych środków już trwa, dlatego że nie ma czasu do stracenia, mamy dwa lata opóźnienia, ogromnie dużo, to bardzo boli - powiedziała minister Pełczyńska-Nałęcz.

Czyste Powietrze

Na początek środki z KPO trafią do programu Czyste Powietrze. - I co bardzo ważne, żeby w ramach tego programu - to jest wymiana środków ogrzewania, instalowanie solarów, pomp ciepła - żeby te wszystkie nowe technologie, które ludzie kupują, a z tych (unijnych) środków otrzymują wsparcie, żeby to były dobre technologie - powiedziała minister.

- Żeby ludzie, mówiąc kolokwialnie, nie kończyli na jakiejś chińszczyźnie, która się za moment zepsuje, żeby to były najwyższej jakości technologie. Zarówno pompa ciepła, jak i ocieplenie. I wtedy to wszystko działa. Ten program, nowe Czyste Powietrze jest zmieniony, ale oczywiście kierunek jest taki, żeby wesprzeć obywateli, żeby rachunki były mniejsze i żeby to wszystko było bardziej efektywne - dodała.

Koniec internetowych białych plam

Kolejnym projektem, który ma zostać zrealizowany za pomocą środków z Krajowego Planu Odbudowy, jest szerokopasmowy internet na terenie całego kraju.

- To jest naprawdę bardzo znaczący projekt z KPO, docelowo taka jest ambicja, żeby w ogóle nie było białych plam na mapie Polski. Żeby wszędzie docierał szerokopasmowy internet. To się już dzieje, ten program trwa, trwają inwestycje. Tak jak KPO się kończy w 2026 roku, tak i ten projekt musi się do tego momentu skończyć. Czy to się uda, tu jest znak zapytania, jak przy wszystkim, bo przez dwa lata nic się nie działo. To prowadzi Ministerstwo Cyfryzacji i jest ogromne przyśpieszenie i pełna ambicja, że te środki zagospodarować - powiedziała ministra.

Nowe miejsca w żłobkach

Pełczyńska-Nałęcz stwierdziła, że "niesamowitym projektem rozwojowym" jest planowane utworzenie ponad 100 tysięcy nowych miejsc w żłobkach.

- Na to są fundusze i oczywiście to też jest proces, to się dzieje we współpracy z samorządami. To jest zarówno remont, jak i budowa, tak żeby te nowe miejsca w żłobkach były. Ponad 40 procent gmin w Polsce ciągle nie ma żłobka. To oznacza, że ciągle rodzice nawet jeżeli chcą, to po prostu nie mają wyboru. Nie mogą wysłać i nie mogą wrócić do pracy. Ta aktywizacja zawodowa rodziców jest ważna i w tym kierunku idzie projekt - powiedziała ministra.

Wsparcie dla rolnictwa

Ministra funduszy i polityki regionalnej wskazała, że bardzo duże środki mają zostać przekazane na "unowocześnienie małych i średnich przedsiębiorstw w rolnictwie".

- To jest rolnictwo precyzyjne, ekologiczne, przetwórstwo rolne, wszystko to, co powoduje, że polskie rolnictwo staje się nowoczesne, bardziej konkurencyjne w Polsce i Europie - wyjaśniła. Zapytana o to, czy to zakończy protesty rolników, stwierdziła, że "to jest trochę pytanie do rolników". - Mam nadzieję, że dostrzegają, że te środki idą, co więcej, my prowadzimy teraz rewizję KPO i przesuwamy dodatkowe pieniądze także na to - dodała.

Rewizja KPO

Rząd Donalda Tuska chce wprowadzić zmiany do KPO, którego projekt do KE wysłał niemal trzy lata temu Mateusz Morawiecki. Ministra Pełczyńska-Nałęcz przypomniała, że za hasłem rewizji KPO kryje się "całościowy plan inwestycji i reform", na które mają zostać przyznane Polsce z UE środki. Tak by efektem końcowym w kraju "była duża zmiana strukturalna".

- Teraz te dwa lata opóźnienia powodują, że inwestycje były w stagnacji, reformy się nie działy i my teraz musimy to bardzo szybko nadrabiać. Rewizja to jest przesunięcie do przodu, na ile się da, tych finalnych terminów inwestycji i reform, żeby po prostu zdążyć, ale także (to ma być) zmiana jakościowa. Po prostu kierujemy środki tam, gdzie uważamy, że one rozwojowo są kluczowe. I tutaj (takim pomysłem jest) ocieplanie wielorodzinnych budynków. Do tej pory cały czas była mowa o jednorodzinnych, to też jest bardzo ważne, ale przecież wielu ludzi mieszka w kamienicach, mieszka w blokach i też tego potrzebują - wyjaśniła.

Ministra dodała, że bardzo duży nacisk jest kładziony na to, by "doszło do wielkiego projektu inwestycyjnego, jakim są elektrownie wiatrowe na Bałtyku, bo to jest przyszłość polskiej energetyki".

Dwa lata opóźnienia

Pełczyńska-Nałęcz zapytana o to, czy sądzi, że są jeszcze "granice politycznego kłamstwa, czy nie ma już granic" w kontekście tego, że były premier Mateusz Morawiecki, a także politycy PiS-u twierdzą, że opóźnieniu w napływie środków z KPO do Polski winna jest Platforma Obywatelska, stwierdziła, że mamy do czynienia z "ogromną polityczną nieodpowiedzialnością".

- Bo jednak są środki, (one) należą się obywatelom, bo jesteśmy w Unii Europejskiej i te środki rząd (PiS) blokuje. Nie składa nawet wniosku, wdaje się w jakieś absurdalne spory w obszarze praworządności - stwierdziła Pełczyńska-Nałęcz.

- Ja to zawsze powtarzam. Unia - tak, nam się opłaca, to są pieniądze, ale Unia to są (też) wartości. To nie powinno nikogo zaskakiwać. Kiedy obywatele zagłosowali, że chcą być w Unii, to obywatele zagłosowali (także) za demokracją, za praworządnością, za państwem prawa i nagle sobie ktoś wymyślił, że to rozmontowuje. Efektem był nie tylko deficyt praworządności, ale brak dostępu do należnych nam środków. To jest gigantyczna nieodpowiedzialność i oni teraz to pokrywają jakimiś absurdalnymi narracjami. Inaczej tego się w ogóle nie da nazwać. Fantasmagorie - oceniła ministra.

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze - cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Liczba osób zarabiających powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie wzrosła w Polsce w 2022 roku do 1,5 miliona - wynika z raportu firmy KPMG. O jedną dziesiątą zmalała natomiast grupa dysponujących majątkiem powyżej 1 miliona dolarów netto.

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, na mocy którego możliwe będzie przejmowanie amerykańskiego majątku w Rosji w odwecie za zajmowanie przez władze USA zamrożonych rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych.

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku Corhydron 25. Jak poinformował GIF, seria "nie spełnia ustalonych dla niej wymagań jakościowych".

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Źródło:
GIF

Czeka nas wysoka waloryzacja kapitału emerytalnego. Ma wynieść 14,9 procent. Zebrane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych środki mają wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Źródło:
tvn24.pl

"W odpowiedzi na decyzję Aten, które ogłosiły wyznaczenie parków morskich na Morzu Egejskim, Turcja również wyznaczy swoje parki w regionie" - pisze w czwartek turecki portal Daily Sabah. Sprawa utworzenia parków morskich to jeden z najnowszych przykładów napięć między obu krajami.

Turcja i Grecja kłócą się o parki morskie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa Unii Europejskiej wobec Niemiec, Węgier, Polski i Rumunii za brak terminowej wymiany informacji o dochodach osiąganych przez osoby fizyczne i firmy poprzez korzystanie z platform internetowych.

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Źródło:
PAP

Komisja Europejska nałożyła na koncern spożywczy Mondelez International karę w wysokości 337,5 miliona euro. Właściciel popularnych marek takich jak Milka czy Oreo odpowie za utrudnianie handlu słodyczami, czego skutkiem było sztuczne zawyżanie cen na europejskim rynku. Według KE firma współpracowała w ramach dochodzenia i przyznała się do naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Potężna kara dla spożywczego giganta

Potężna kara dla spożywczego giganta

Źródło:
PAP

15 tysięcy złotych netto miesięcznie, premia i zakwaterowanie. To skierowana do Polaków oferta pracy w fabryce Mercedesa, o której napisał "Fakt". Co więcej, nie jest to wcale górna granica stawek.

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Źródło:
Fakt

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się nowa usługa dla przedsiębiorców - "Firma". Umożliwia między innymi szybkie udostępnienie danych na temat działalności gospodarczej. Dla wszystkich użytkowników będzie dostępna 27 maja.

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej zostali wezwani do prokuratury na przesłuchanie w roli świadków. Wezwania dotyczą postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ujawnieniu informacji w związku z wykonywaną funkcją.

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Źródło:
PAP

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Z Orlenu i spółek kontrolowanych przez paliwowego giganta w ostatnich miesiącach zwolniło się lub zostało zwolnionych ponad sto osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością - informuje Business Insider. Na liście są między innymi syn byłego szefa TVP i mąż byłej wicepremier.

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM

W najbliższych dwóch tygodniach możemy spodziewać się nasilonych cyberataków - ostrzega wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wskazał, że chodzi o dezinformację, ale też ataki na infrastrukturę krytyczną.

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Źródło:
PAP

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Orlen mocno traci w czwartek na giełdzie. W środę wieczorem spółka opublikowała wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące był niższy o 6,7 miliarda złotych w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kurs Orlenu mocno w dół

Kurs Orlenu mocno w dół

Źródło:
PAP