Obietnice warte miliardy. Ile kosztuje "piątka PiS"?

Z kraju

Ile kosztują obietnice PiS?tvn24
wideo 2/2

Co najmniej 31,5 miliarda złotych mają kosztować programy, zapowiedziane przez Prawo i Sprawiedliwość na sobotniej konwencji partii.

W sobotę podczas konwencji PiS w Warszawie, rozpoczynającej kampanię wyborczą partii, zaprezentowano pięć nowych propozycji programowych.

"Puls Biznesu" dotarł do wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów dotyczących kosztów tych obietnic.

1. 500 plus od pierwszego dziecka

Od kiedy: lipiec 2019

Koszt: 17 miliardów złotych

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie świadczenia 500 plus również na pierwsze dziecko. Przypomnijmy, że obecnie w ramach tego programu przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 złotych miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego.

Natomiast wsparcie także dla pierwszego dziecka otrzymują rodziny spełniające kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 złotych netto lub 1200 złotych w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

2. Trzynasta emerytura

Wysokość: 1100 złotych

Od kiedy: maj 2019

Koszt: 11 miliardów złotych

Lider PiS zapowiedział także "trzynastkę" w postaci najniższej emerytury - 1100 złotych - dla każdego emeryta. - Zrobimy to w tym roku i zrobimy wszystko, żeby uczynić to także w przyszłym i w następnym - zadeklarował Kaczyński.

Jak dodał, pomoc ta ma być wypłacana od maja. Podkreślił, że pomoc emerytom ma być elementem zmniejszania różnic majątkowych w polskim społeczeństwie.

3. Brak podatku dochodowego do 26. roku życia

Od kiedy: ?

Koszt: od 2 do 3 miliardów złotych

Prezes rządzącej partii zapowiedział, że młode osoby, do 26. roku życia, nie będą płaciły podatku PIT. Program będzie dotyczył ludzi, którzy mają umowy o pracę, ale również umowy zlecenie. Według informacji uzyskanych przez "PB" koszt tej obietnicy to 2 miliardy złotych, natomiast premier Mateusz Morawiecki mówił w telewizji państwowej, że łączny koszt programu wyniesie "około 3 mld złotych rocznie".

4. Autobusy do małych miejscowości

Od kiedy: ?

Koszt: 1,5 miliarda złotych

Kaczyński zadeklarował też przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, aby podwoić liczbę przejechanych kilometrów do jednego miliarda z pół miliarda obecnie.

- W Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat połączenia autobusowe, głównie PKS, zostały zredukowane o połowę z prawie miliarda przejechanych kilometrów do niespełna pół miliarda. Przywrócimy to, przywrócimy ten miliard, przywrócimy połączenia - zapowiedział.

- Te połączenia, o których mówiłem, połączenia autobusowe, dotyczą oczywiście wszystkich, całej Polski, także wielkich miast, ale przede wszystkim mniejszych miast i wsi - dodał.

5. Obniżenie kosztów pracy

Od kiedy: ?

Koszt: ?

PiS zapowiedział również obniżenie kosztów pracy. Jak mówił szef rządu, będzie to możliwe przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie PIT-u dla wszystkich osób pracujących.

Koszt tej obietnicy nie jest znany. Premier mówił jednak w sobotę w telewizji państwowej, że realizacja "piątki PiS" wyniesie około 40 miliardów w skali roku, co oznaczałoby, że rachunek za obniżenie kosztów pracy wyniesie około 8,5 miliarda złotych.

Autor: tol / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock