Spadek liczby pasażerów niemal na wszystkich polskich lotniskach. Jest jeden wyjątek

Źródło:
TVN24 Biznes
Zakaz lotów - nowa lista ma obowiązywać od 1 września
Zakaz lotów - nowa lista ma obowiązywać od 1 wrześniaTVN24
wideo 2/5
Zakaz lotów - nowa lista ma obowiązywać od 1 wrześniaTVN24

Lotniska w Polsce w pierwszym kwartale tego roku obsłużyły o ponad 1,4 miliona pasażerów mniej niż rok wcześniej - wynika z raportu Urzędu Lotnictwa Cywilnego. To efekt rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19. Jak wskazano w raporcie, już w lutym spowolniła dynamika ruchu dalekowschodniego, a od połowy marca całkowicie zawieszono ruch pasażerski. Spadki w liczbie obsłużonych pasażerów odnotowały niemal wszystkie porty, za wyjątkiem lotniska Zielona Góra-Babimost.

Pierwsze dwa miesiące roku można było zaliczyć do udanych. W styczniu liczba pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczych wzrosła o 13 procent, a w lutym o 10 procent w porównaniu do analogicznych miesięcy 2019 roku. W marcu odnotowano już jednak spadek w wysokości 62 procent. W efekcie przełożyło się to na niższy kwartalny wynik niż przed rokiem.

Polskie lotniska obsłużyły w ramach przewozów międzynarodowych niecałe 8 milionów pasażerów, czyli o 15 procent mniej niż w pierwszym kwartale 2019 roku. Liczba operacji spadła zaś o 12 procent. Z kolei w ramach przewozów krajowych przewieziono o 157 tysięcy pasażerów mniej niż w rok wcześniej. Spadek wyniósł 18,5 procent. 

Łącznie spadek w przewozach regularnych wyniósł 16,1 procent, co oznaczało, że obsłużono o ponad 1,4 miliona pasażerów mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Ruch lotniczy w dobie pandemii

Największy polski port lotniczy, czyli Lotnisko Chopina w Warszawie obsłużyło w pierwszym kwartale 3,1 miliona pasażerów, czyli o niecałe 0,6 miliona mniej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Drugie co do wielkości lotnisko – Port Lotniczy Kraków-Balice – obsłużyło 1,5 miliona pasażerów w pierwszym kwartale, o 98 tysięcy mniej niż w takim samym okresie ubiegłego roku.

Wyjątkiem jest Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost. Lotnisko osiągnęło w pierwszym kwartale 2020 roku wzrost w porównaniu do analogicznego okresu roku 2019 - o 2,3 tysiąca pasażerów. Liczba pasażerów wzrosła z 4309 do 6612.

ULC

W pierwszych trzech miesiącach tego roku najwięcej pasażerów podróżowało na trasach do i z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Ukrainy. "Ukraina to jeden z niewielu kierunków, na których w pierwszym kwartale 2020 roku odnotowano wzrosty w liczbie przewiezionych pasażerów – o 52 tysiące" - podał ULC. Wzrosty można było zaobserwować też w przypadku Gruzji i Islandii.

ULC

Największe linie lotnicze

Wśród przewoźników najwięcej pasażerów w ruchu regularnym przewiózł irlandzki Ryanair - 2,2 miliona, co oznaczało wynik o 404 tysiące niższy niż w pierwszym kwartale 2019 roku. Przewoźnik ma 29,76 procent udziału w rynku.

Wiceliderem są Polskie Linie Lotnicze LOT - prawie 2 miliony pasażerów, o 427 tysięcy mniej niż w pierwszym kwartale 2019 roku, co przełożyło się na udział w rynku na poziomie 26,66 procent. Podium zamknął węgierski Wizz Air - blisko 1,7 miliona pasażerów, o 25 tysięcy mniej niż rok wcześniej.

Wzrosty w tym okresie osiągnęli między innymi przewoźnicy Jet2.com, flydubai, czy Qatar Airways.

ULC

Ruch czarterowy

W ruchu czarterowymi odnotowano w pierwszym kwartale 2020 roku wzrost liczby pasażerów podróżujących z i do polskich portów lotniczych o 5,2 procent, czyli o niecałe 22 tysiąca pasażerów. Jak wskazał ULC, w dużej mierze przyczyniła się do tego akcja "LOT do domu", w ramach której specjalnymi rejsami do Polski sprowadzono ponad 55 tysięcy rodaków przebywających za granicą.

Najpopularniejszymi kierunkami w ruchu czarterowym w pierwszych trzech miesiącach roku były Egipt, Hiszpania i Wielka Brytania. Na tych kierunkach odnotowano w omawianym okresie wzrosty w liczbie pasażerów. Z drugiej strony największe spadki wystąpiły w przypadku Izraela, Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Najwięcej pasażerów w ruchu czarterowym w pierwszym kwartale 2020 roku przewiózł Enter Air - 141 tysięcy, ale o 18 tysięcy mniej niż w pierwszym kwartale roku ubiegłego. Na drugim miejscu znalazły się Polskie Linie Lotnicze LOT - 113 tysięcy, czyli o 60 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, co jest skutkiem między innymi akcji "LOT do domu". Na ostatnim stopniu podium znalazły się linie Smartwings z 65 tysiącami obsłużonych pasażerów, o 78 tysięcy mniej niż w pierwszym kwartale 2019 roku.

ULC

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: airport.lubuskie.pl/

Pozostałe wiadomości

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Obecne rozwiązanie jest nieracjonalne - przekonuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapowiadane przez Donalda Tuska przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4. "Trwają analizy skutków finansowych" - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania o losy projektu resort rodziny i pracy.

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Ceny produktów spożywczych w ostatnich latach poszybowały w górę. Podwyżki nie ominęły również lodów. Najbardziej podrożały rożki, za które obecnie płacimy o 45 procent więcej niż jeszcze dwa lata temu - wynika z danych aplikacji PanParagon.

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP

Wkrótce rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT). W związku z tym na ulicach Warszawy pojawią się samochody ze specjalnymi oznaczeniami. Warto jednak podkreślić, że zielone naklejki, umieszczane na przedniej szybie pojazdów, będą obowiązkowe tylko w niektórych przypadkach. Kogo obejmą nowe regulacje? 

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Źródło:
tvn24.pl

Otrzymaliśmy informacje, że ceny sprzętu Xiaomi mogą być ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym zostało wszczęte w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Przeszukano siedzibę Xiaomi Polska i dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad przygotowaniem nowego modelu ugód dla osób spłacających mieszkaniowe kredyty frankowe - przekazał na konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Jak podkreślił, nowa propozycja będzie bardziej atrakcyjna w porównaniu do poprzedniej koncepcji opracowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Źródło:
PAP

Najbliższy czwartek, 30 maja, to dzień wolny od pracy. To oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Przerwa w realizacji przelewów

Przerwa w realizacji przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Czasem moglibyśmy uniknąć przykrych zdarzeń, jeżeli zrezygnowalibyśmy z danej wyprawy - mówił w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS dyrektor departamentu konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jakub Wawrzyniak. Zwracał uwagę, że przed wyjazdem zagranicznym trzeba dobrze się przygotować. Zdradził również, z jakimi nietypowymi prośbami o pomoc zgłaszają się Polacy do konsulatów.

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Źródło:
TVN24 BiS

Na bardzo konkurencyjnym rynku sprzedaży internetowej już w pierwszym roku działalności znika 5 procent podmiotów. Po dziesięciu latach nadal działa zaledwie 37 procent - można przeczytać we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej postanowiła odwołać Michała Fijoła ze stanowiska prezesa spółki, powierzając jednocześnie jego obowiązki wiceprezesowi Bartoszowi Piechocie - przekazała PGL. Zarząd opuścił także członek zarządu do spraw finansowo-ekonomicznych Paweł Urbaniak.

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Źródło:
PAP

- Jeżeli marszałek Szymon Hołownia i jego ugrupowanie nie poprą projektu w sprawie Kredytu zero procent, to szansa, że zostanie on wdrożony, radykalnie spada - stwierdził w poniedziałek w radiowym wywiadzie minister finansów Andrzej Domański.  

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Źródło:
tvn24.pl

Za dwa tygodnie z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zniknie ponad siedem milionów aut - wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Chodzi o tak zwane martwe dusze, czyli samochody, które od dłuższego czasu nie mają ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia OC.

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Źródło:
tvn24.pl

Podejmujemy wszelkie działania, zmierzające do uratowania spółki PKP Cargo - poinformował w poniedziałek dziennikarzy wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Dodał, że w ostatnich latach nie spotkał się na polskiej kolei z taką skalą patologii, jaka miała miejsce w spółce.

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Źródło:
PAP

W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 13. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Radosław Kulesza, współzałożyciel i prezes szkoły Giganci Programowania, Władysław Grochowski, założyciel i prezes Arche, oraz Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz z Fundacji Wolne Sądy. Nagroda Specjalna została przyznana śp. Mariuszowi Walterowi, jednemu z twórców TVN.

"Biznesowe Oscary" rozdane

"Biznesowe Oscary" rozdane

Źródło:
tvn24.pl

Sojusz zakupowy Auchan i Intermarche w Polsce. Dwie wielkie sieci handlowe chcą utworzyć wspólną strukturę, która będzie negocjować dostawy produktów spożywczych i niespożywczych przez najbliższe 10 lat. Spółki wystąpiły w tej sprawie o zgodę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformowano w poniedziałek we wspólnym komunikacie.

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Źródło:
PAP

W kwietniu 2024 roku 43 zakłady zadeklarowały zwolnienie 2,3 tysiąca pracowników - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w kwietniu 2023 roku 38 zakładów deklarowało zwolnienie 1,5 tysiąca pracowników.

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Źródło:
PAP