Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony. Jest projekt

Źródło:
PAP
Hoc (PiS) o projekcie umożliwiającym pracodawcy sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony (wideo z 17 listopada 2021)
Hoc (PiS) o projekcie umożliwiającym pracodawcy sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony (wideo z 17 listopada 2021)TVN24
wideo 2/9
Hoc (PiS) o projekcie umożliwiającym pracodawcy sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepionyTVN24

Zgłaszamy projekt ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony. Projekt zgłosi grupa posłów PiS - poinformował poseł Czesław Hoc.

- Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie pracownik zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami – wskazał w rozmowie z PAP poseł Hoc (PiS). Dodał, że jest to projekt grupy posłów PiS.

Koronawirus w Polsce. Specjalny przywilej dla w pełni zaszczepionych firm

Drugi filar projektu dotyczy podmiotów leczniczych. - Szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł dać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika – powiedział Hoc. Dodał, że jeśli pracownik nie zaszczepi się, "będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy".

Hoc powiedział też o trzecim kluczowym elemencie projektu. - Jeśli przedsiębiorstwo wykaże certyfikat, że całe przedsiębiorstwo, wszyscy pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej – nie będą go dotyczyć żadne restrykcje – wyjaśnił.

Pytany o to, na jakim etapie są prace nad projektem, wyraził nadzieję, że będzie bardzo szybko procedowany na posiedzeniu Sejmu 1-2 grudnia.

Projekt "praktycznie z inicjatywy przedsiębiorców"

- Dzisiaj będzie prawdopodobnie podany do laski marszałkowskiej – dodał. Zastrzegł, że jest to projekt, więc będzie jeszcze dyskutowany, m.in. na sejmowej Komisji Zdrowia.

Hoc powiedział, że projekt ten przygotowano z "praktycznie inicjatywy przedsiębiorców".

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz pytany w środę na briefingu o projekt ustawy m.in. o to, "czy potwierdza słuchy, że trafiła ona do kosza", odpowiedział: "Czekamy ze spokojem na losy tej ustawy". Dopytywany, kiedy w takim razie projekt trafi do Sejmu, czy na tym posiedzeniu powiedział: "Podkreślam: czekamy ze spokojem i myślę, że państwo niedługo doświadczycie pewnych efektów, czekamy ze spokojem".

Pierwsza o projekcie poinformowała w środę Interia. "Ustawa, która pozwoli pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19, ma trafić dziś do Sejmu" – dowiedział się nieoficjalnie portal.

Koronawirus w Polsce. Szczepienia sprawdzane w miejscu pracy

Nad podobnymi przepisami pracował też rząd. - Ten projekt został przygotowany w Ministerstwie Zdrowia, został skonsultowany w konsultacjach międzyresortowych, ma trafić na posiedzenie Rady Ministrów - mówił na początku listopada w rozmowie z TVN24 Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy resortu zdrowia. - W tym projekcie z naszej strony została zawarta decyzja prawna, w której to pracodawca może domagać się od swojego pracownika ukazania certyfikatu covidowego przed przystąpieniem do pracy - wyjaśniał Andrusiewicz.

Co, jeśli pracownik nie pokaże dowodu zaszczepienia? - Nie mówimy o konsekwencjach, mówimy o przesunięciu w ramach działającej firmy na inne stanowisko, w ramach którego na przykład nie ma kontaktu z klientami - tłumaczył wtedy rzecznik resortu zdrowia.

Przepisy dające takie uprawnienia pracodawcom były oczekiwane przez środowiska biznesowe. Przedstawiciele organizacji zrzeszających pracodawców zwracali się do rządzących pod koniec października z apelem o przyznanie przedsiębiorcom możliwości dostępu do informacji odnośnie statusu zaszczepienia osób zatrudnianych. Zwracali uwagę, że takie działania mogą zapobiec wprowadzeniu kolejnych lockdownów.

Koronawirus w Polsce - 17.11.2021

Badania potwierdziły 24 239 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej na Mazowszu – 5084. Zmarły 463 osoby z COVID-19 – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. To najwyższe wyniki w tej fali pandemii.

Tydzień temu, 10 listopada, zanotowano 18 550 nowych przypadków i 269 zgonów. Z kolei rok temu, 17 listopada, wykryto 19 152 nowe zakażenia, zmarło 357 osób.

Nowe zakażenia wykryto u osób z województw: mazowieckiego (5084), śląskiego (2728), wielkopolskiego (2135), lubelskiego (1938), dolnośląskiego (1712), łódzkiego (1543), małopolskiego (1538), zachodniopomorskiego (1238), pomorskiego (1015), podkarpackiego (988), podlaskiego (984), kujawsko-pomorskiego (973), warmińsko-mazurskiego (790), opolskiego (531), świętokrzyskiego (491) i z lubuskiego (363).

Resort podał, że w 188 informacjach o zakażeniach nie wskazano adresu, dane te uzupełni inspekcja sanitarna.

Ministerstwo poinformowało też, że na COVID-19 zmarły 124 osoby, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 339 chorych.

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 254 875 przypadków. Zmarły 79 624 osoby z COVID-19.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: eurosport

Pozostałe wiadomości

Audyt otwarcia w Grupie PZU za lata 2016 - 2024 wykazał szkody na kwotę ponad 700 milionów złotych - poinformowała w czwartek spółka. Według niej odkryte nieprawidłowości dotyczą między innymi sfery zatrudnienia. Do prokuratury trafiły już trzy zawiadomienia.

"Zarobki przekraczały 220 tysięcy złotych miesięcznie". Miażdżący raport otwarcia

"Zarobki przekraczały 220 tysięcy złotych miesięcznie". Miażdżący raport otwarcia

Źródło:
PAP

Obowiązek stosowania czujek dymu i tlenku węgla w pierwszej kolejności ma dotyczyć nowych budynków - przekazał wiceminister spraw wewnętrznych Wiesław Szczepański. Dodał, że projekt noweli zakłada, iż w przypadku budynków użytkowanych przewiduje się pięcioletni okres dostosowania.

Nowy obowiązek. Rząd szykuje rewolucję

Nowy obowiązek. Rząd szykuje rewolucję

Źródło:
PAP

Placówki medyczne w Polsce informują o kłopotach w dostawach wykorzystywanych przy kroplówkach soli fizjologicznej i płynów wieloelektrolitowych. Niektórym placówkom kończą się zapasy, a hurtownie są puste. W tej sprawie interweniował w Ministerstwie Zdrowia Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. W czwartek resort zabrał głos w tej sprawie.

Szpitale mają duży problem. "Jedziemy na oparach"

Szpitale mają duży problem. "Jedziemy na oparach"

Źródło:
tvn24.pl

Portugalski rząd zapowiedział obniżkę podatków dla osób poniżej 35 roku życia - informuje BBC. Głównym celem inicjatywy ma być przekonanie młodych Portugalczyków do pozostania w kraju. Z fiskalnych zachęt będą mogli jednak skorzystać także obcokrajowcy.

Rok bez podatków. Skorzystają także obcokrajowcy

Rok bez podatków. Skorzystają także obcokrajowcy

Źródło:
BBC

Irlandzki przewoźnik Ryanair ogłosił, że w przyszłym roku, po sezonie zimowym, ograniczy połączenia z Hamburga, a także całkowicie wycofa się z lotnisk w Lipsku, Dreźnie oraz Dortmundzie. Firma tłumaczy tę decyzję wysokimi kosztami działalności na niemieckich lotniskach.

Ryanair wycofuje się z trzech lotnisk

Ryanair wycofuje się z trzech lotnisk

Źródło:
PAP

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski przekazał w czwartek, że rada nadzorcza Totalizatora Sportowego odwołała prezesa spółki Rafała Krzemienia. Szef MAP poinformował, że powodem było "niedochowanie najwyższych standardów" w zakresie konkursów na dyrektorów regionalnych.

Minister: prezes Totalizatora Sportowego odwołany

Minister: prezes Totalizatora Sportowego odwołany

Źródło:
PAP

W przyszłym roku akcyza w przypadku pół litra wódki wzrośnie z 15,22 do 16 złotych - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Marcin Łoboda.

Akcyza na wódkę w górę

Akcyza na wódkę w górę

Źródło:
PAP

Osłony energetyczne zostaną przedłużone na kolejny rok - przekazała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jednocześnie, jak podkreśliła, o tym, jaką formę przybierze rządowe wsparcie, będzie można dokładnie powiedzieć po zatwierdzeniu budżetu państwa.

Znak zapytania w sprawie rachunków za prąd. Głos z ministerstwa

Znak zapytania w sprawie rachunków za prąd. Głos z ministerstwa

Źródło:
PAP

Eksperci już szacują straty, jakie może wywołać huragan Milton. Według analityków z Wall Street w najczarniejszym scenariuszu szkody mogą wynieść nawet 175 miliardów dolarów. Podsumowanie kosztów kataklizmu przygotowała Paula Praszkiewicz z TVN24 BiS.

Milton może spowodować horrendalne straty. Policzono, ile mogą kosztować

Milton może spowodować horrendalne straty. Policzono, ile mogą kosztować

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Unilever podał, że sprzedał Arnest Group całą swoją rosyjską działalność - podał portal stacji CNN. Nie ujawniono kwoty transakcji. Według marcowej analizy Reutersa exodus firm z Rosji kosztował zagraniczne przedsiębiorstwa ponad 107 miliardów dolarów odpisów i utraconych przychodów.

Unilever wycofuje się z Rosji. Przez rok przygotowywali biznes do wyjścia

Unilever wycofuje się z Rosji. Przez rok przygotowywali biznes do wyjścia

Źródło:
CNN

Łączna kwota naruszeń wynikająca z audytu w Grupie Agencji Rozwoju Przemysłu to 415 milionów złotych - poinformował w czwartek zarząd ARP. "W wyniku przeprowadzonych kontroli złożono zawiadomienia do prokuratury" - przekazano. Były zarząd zaprzecza "wszelkim" stawianym przez nowe władze spółki zarzutom.

"Szkoda wielkich rozmiarów". Wyniki audytu w państwowej spółce

"Szkoda wielkich rozmiarów". Wyniki audytu w państwowej spółce

Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny skorygował dane o PKB Polski w 2023 roku, według najnowszego szacunku polska gospodarka urosła w ubiegłym roku o 0,1 procent - wynika z komunikatu urzędu. W kwietniu GUS szacował, że PKB wzrósł w 2023 roku o 0,2 procent.

Korekta PKB. GUS podał najnowsze dane

Korekta PKB. GUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP

Posłowie skierowali do sejmowej komisji finansów rządowy projekt ustawy zwiększający akcyzę na wyroby tytoniowe, wyroby nowatorskie, czyli podgrzewane wyroby tytoniowe oraz płyn do papierosów elektronicznych.

Do komisji trafił projekt ustawy podnoszącej stawki akcyzy na papierosy i tytoń

Do komisji trafił projekt ustawy podnoszącej stawki akcyzy na papierosy i tytoń

Źródło:
PAP

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło zawiadomienie o kampanii wycofania odkurzaczy bezprzewodowych marki Philips. Powodem jest stwierdzenie wady w akumulatorach, które mogą przegrzewać się i w konsekwencji zapalić.

Odkurzacze popularnej firmy wycofane. Mogą się zapalić

Odkurzacze popularnej firmy wycofane. Mogą się zapalić

Źródło:
tvn24.pl

Cinkciarz.pl składa zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o stosowaniu praktyk ograniczających konkurencję przez SGB-Bank - przekazano komunikacie.

Cinkciarz.pl składa zawiadomienie do UOKiK w sprawie SGB-Bank

Cinkciarz.pl składa zawiadomienie do UOKiK w sprawie SGB-Bank

Źródło:
PAP

- To nie jest wojna, tylko różnica zdań, można powiedzieć spór. To jest tak, że zgłaszamy własną ustawę, dlatego że nie udało się porozumieć w ramach rządu. Zostanie złożona w najbliższych dniach, na pewno w październiku, i ona będzie mieściła się w limicie 4 miliardów złotych, które nam zagwarantował w przyszłym budżecie pan minister Domański - powiedział Ryszard Petru (Polska 2050) w programie "Rozmowa Piaseckiego" na temat składki zdrowotnej.

"To nie jest wojna, tylko różnica zdań, można powiedzieć spór"

"To nie jest wojna, tylko różnica zdań, można powiedzieć spór"

Źródło:
tvn24.pl

Smutne rekordy i dane, które martwią. W ostatnim roku urodziło się rekordowo mało dzieci. Liczba Polaków zmalała o 130 tysięcy. To tak, jakby z mapy naszego kraju zniknęło miasto wielkości Opola. Niedługo połowa Polaków będzie po 50. Demograficzny dramat nie wróży nic dobrego. Jakie będą tego konsekwencje i jakie są szanse na zmianę tej sytuacji?

To już nie kryzys, tylko katastrofa

To już nie kryzys, tylko katastrofa

Źródło:
TVN24

- W ciągu ostatniej dekady ceny mieszkań eksplodowały. Dzisiaj 10 procent gospodarstw domowych przeznacza 40 procent budżetu na mieszkanie - mówiła Iratxe Garcia Peres, szefowa grupy S&D, w Parlamencie Europejskim. KE chce uruchomić europejski program budowy niedrogich mieszkań i w jego ramach m.in. wzmacniać publiczne i prywatne inwestycje w mieszkalnictwo oraz współpracować z instytucjami finansowymi.

Pomysł na europejski program budowy niedrogich mieszkań

Pomysł na europejski program budowy niedrogich mieszkań

Źródło:
PAP

Dostęp do internetu w Turkmenistanie jest prawdopodobnie najdroższy na świecie, jego prędkość jest jedną z najniższych, a ceny ustala prezydent - podał opozycyjny portal turkmen.news.

Najwolniejszy, najdroższy, a cenę ustala prezydent. Media opozycyjne o internecie

Najwolniejszy, najdroższy, a cenę ustala prezydent. Media opozycyjne o internecie

Źródło:
PAP

Nie żyje Ratan Tata, emerytowany prezes jednej z największych korporacji w Indiach, Tata Sons - donosi Reuters. Sławę przyniosły mu odważne przejęcia i dynamiczny rozwój biznesu. Miał 86 lat.

Legendarny biznesmen nie żyje. Miał 86 lat

Legendarny biznesmen nie żyje. Miał 86 lat

Źródło:
Reuters, tvn24.pl.

Świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat, będzie przyznawane z urzędu i wyniesie ponad 6,2 tys. zł brutto miesięcznie - zakłada projekt ustawy, który w środę poparła sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Specjalne świadczenie dla stulatków. Comiesięczny zastrzyk gotówki dla seniorów

Specjalne świadczenie dla stulatków. Comiesięczny zastrzyk gotówki dla seniorów

Źródło:
PAP