Przedstawiciele organizacji zrzeszających pracodawców zwracają się do rządzących z apelem o przyznanie przedsiębiorcom możliwości dostępu do informacji odnośnie statusu zaszczepienia osób zatrudnianych. Zwracają uwagę, że takie działania mogą zapobiec wprowadzeniu kolejnych lockdownów.
"Przedsiębiorcy, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, muszą sprawnie zarządzać ryzykiem, w tym chronić zdrowie swoich pracowników, by prowadzić działalność biznesową" - zwracają uwagę przedsiębiorcy. "Z niepokojem obserwujemy rozwój kolejnej fali zachorowań na COVID-19, mając w pamięci sytuację z ubiegłej jesieni, zimy oraz wiosny bieżącego roku. W związku z tym zwracamy się z apelem o przyznanie nam, przedsiębiorcom, możliwości dostępu do informacji odnośnie statusu zaszczepienia osób przez nas zatrudnianych" - piszą.
Lista organizacji pracodawców popierających apel
Apel został podpisany przez prezesa honorowego Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych – ABSL Jacka Levernes, prezesa APPLiA Polska Ogólnopolskiego Związku Producentów AGD Wojciecha Koneckiego, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Marka Kłoczko, prezydenta Konfederacji Lewiatan Macieja Wituckiego, prezesa Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakuba Faryśa oraz prezydenta Pracodawców RP Andrzeja Malinowskiego.
Szczepienie na COVID-19. Kontrola w miejscu pracy
W ocenie przedstawicieli pracodawców, "aby uniknąć kolejnego – niezwykle kosztownego zamrażania całej gospodarki, niosącego za sobą liczne ekonomiczne i społeczne skutki – rząd RP powinien dać przedsiębiorcom narzędzia do walki z rozprzestrzenianiem się wirusa". "Pragniemy podkreślić, że prosimy jedynie o określoną w czasie kryzysu pandemicznego możliwość weryfikacji certyfikatów zaszczepienia pracowników. Umożliwi nam to rozsądne długoterminowe planowanie pracy i właściwą realizację zamówień" - argumentują.
"W naszym polskim interesie leży, aby strumień zamówień nadal był kierowany do naszych fabryk, które w globalnych systemach produkcji zdobyły zaufanie i są gwarantem jakości oraz terminowości. To samo dotyczy firm świadczących usługi oraz małych i mikroprzedsiębiorców. Ci ostatni są najbardziej narażeni na negatywne skutki wynikające z sytuacji epidemicznej, gdyż brak pracowników – wynikający z faktu zachorowania bądź kwarantanny – może doprowadzić nawet do całkowitej utraty możliwości prowadzenia działalności. Tymczasem sektor MŚP to kręgosłup polskiej gospodarki" - czytamy.
Uprawnienia pracodawców w innych krajach
Apelują o przyznanie przedsiębiorcom dodatkowego uprawnienia i powołują się na doświadczenia innych krajów (np. Francja, Włochy, Izrael). Zdaniem przedsiębiorców ich "przywódcy wyrażają w ten sposób troskę o dobro społeczeństwa i utrzymanie poziomu rozwoju gospodarczego". "Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie można pozwolić sobie na kolejne lockdowny i zamrożenia całych sektorów działalności gospodarczej" - zaznaczają.
"Pod niniejszym apelem podpisują się przedstawiciele szerokiego katalogu branż i sektorów, reprezentujących istotną część środowiska przedsiębiorców i pracodawców. Odbyliśmy szereg spotkań i konsultacji wśród przedstawicieli naszych firm członkowskich. Nasz apel popiera również wielu pracowników odpowiedzialnych za zdrowie swoje i swoich rodzin oraz zatroskanych o stabilność zatrudnienia i przyszłość swoich pracodawców" - piszą.
"Szanowny Panie Premierze, prosimy o pilne rozpoczęcie działań dających nam prawne podstawy i kompetencje umożliwiające ochronę naszych pracowników i ich rodzin, ochronę naszych klientów i przedsiębiorstw. Jesteśmy gotowi do rozmów i konsultacji" - deklarują
Źródło: PAP