Plan ratunkowy dla górnictwa. Za tydzień początek prac specjalnego zespołu 

Źródło:
PAP
Szef górniczej "Solidarności" o odchodzeniu od węgla
Szef górniczej "Solidarności" o odchodzeniu od węglaTVN24
wideo 2/3
Szef górniczej "Solidarności" o odchodzeniu od węglaTVN24

W następny wtorek w Warszawie odbędzie się pierwsze spotkanie zespołu, którego zadaniem będzie wypracowanie programu dla górnictwa węgla kamiennego. Pracom zespołu ma przewodniczyć wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Pod koniec lipca na spotkaniu górniczych związków z zarządem Polskiej Grupy Górniczej i przedstawicielami Ministerstwa Aktywów Państwowych miał być przedstawiony program naprawczy dla PGG. Jak informowano wcześniej nieoficjalnie, propozycja miała zakładać likwidację dwóch kopalń zatrudniających łącznie ponad 7,7 tysiąca osób i wydobywających rocznie ponad 5,1 miliona ton węgla.

Informacje o proponowanych rozwiązaniach wywołały oburzenie górniczych związkowców, którzy ocenili program jako całkowicie nieakceptowalny i zagrozili rozpoczęciem protestów. Ostatecznie program nie został zaprezentowany i zdecydowano, że wspólnie będzie wypracowany nowy plan.

We wtorek strony spotkały się w Katowicach ponownie, by uzgodnić organizacyjne szczegóły prac. Resort aktywów reprezentował wiceminister Maciej Małecki.

- Ustaliliśmy, że początek prac głównego zespołu, zajmującego się sektorem górnictwa węgla kamiennego oraz zmianami w tym sektorze i jego otoczeniu, odbędzie się w przyszły wtorek (11 sierpnia - red.) o godzinie 11 w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Temu zespołowi będzie przewodniczył wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin - poinformował po rozmowach wiceszef MAP.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Początek prac

Dodał, że w pracach zespołu będą brali udział m.in. przedstawiciele central związkowych, zaś "dopraszani" będą naukowcy - eksperci uznani w branży górniczej. - Będziemy też dopraszali przedstawicieli ministerstw, których działalność i przygotowywane regulacje mają wpływ na sektor górniczy. Myślę tu szczególnie o ministrze klimatu, o pełnomocniku rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, o Krajowej Administracji Skarbowej czy Ministerstwie Rozwoju - dodał Małecki. Wskazał, że spotkanie 11 sierpnia w Warszawie będzie jednocześnie początkiem merytorycznych prac nad programem dla górnictwa.

Jak mówił wiceminister, głównym celem prac jest "zapewnienie bezpiecznej przyszłości i dobra górników, sektora górniczego, Śląska oraz konkurencyjność polskiej gospodarki". Ocenił, że pod przewodnictwem wicepremiera Sasina prace zespołu będą gwarancją rzetelności i dobrego podejścia do spraw górnictwa.

- Dzisiaj skupiamy się na tym, żeby przygotować dobre rozwiązania do przeprowadzenia jak najłatwiej polskiego górnictwa (...) przez te zmiany klimatyczne i prawne, które będą działy się w Unii Europejskiej w najbliższych latach - podkreślił wiceminister.

Odchodzenie od węgla

Podczas wtorkowego spotkania ze związkowcami w Katowicach przedstawiciele MAP i PGG zaproponowali również powołanie mniejszych zespołów problemowych, które miałyby omawiać konkretne zagadnienia i rozwiązania. Związkowcy ocenili jednak, że prace tych zespołów powinny być pochodną uzgodnień i kierunków, wypracowanych najpierw na forum głównego zespołu, któremu ma przewodniczyć wicepremier Sasin.

- Zaproponowano nam pewne zespoły w ramach PGG, jednak my uważamy, że najpierw powinien spotkać się zespół główny, by ustalić pewne kierunki i dać sygnał na dół - tłumaczył związkowe stanowisko szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek. Jego zdaniem, zespoły problemowe będą mogły skutecznie pracować wtedy, gdy kluczowe kwestie - dotyczące m.in. perspektyw funkcjonowania górnictwa oraz zapotrzebowania na węgiel - zostaną ustalone w Warszawie.

Lider górniczej "S" zaznaczył, że nie jest zwolennikiem odchodzenia od węgla, który - jego zdaniem - powinien być traktowany jako gwarancja bezpieczeństwa energetycznego. Jeżeli jednak - jak mówił - odchodzenie od węgla w energetyce w perspektywie 2060 roku ma następować, powinno to być realizowane "w sposób cywilizowany", z zapewnieniem odpowiedniej liczby miejsc pracy na Śląsku.

Hutek był także pytany o słowa wicepremiera Jacka Sasina, który w poniedziałkowej rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" stwierdził, że "znalezienie realnej alternatywy dla rozwiązania, które było na stole, będzie bardzo trudne". - Jeżeli rząd chce, to spiszmy program tak jak było powiedziane, mamy derogację podobno do 2060 roku. Spiszmy ten program na 40 lat, to pozwoli nam spokojnie odejść od węgla, a przede wszystkim znaleźć miejsca pracy na Śląsku. Dobrze pan wie, że to się nie skończy na górnictwie, energetyce, to się skończy na hutnictwie, na motoryzacji, na całym przemyśle energochłonnym - powiedział szef górniczej Solidarności.

- To są 200, 300, nawet 400 tysięcy miejsc pracy na Śląsku, gdzie młodzi ludzie mają pracować po tej transformacji na Śląsku? Uważam, że nie powinniśmy odchodzić od węgla, bo jest nasze paliwo strategiczne. Żadna rura bałtycka nie zapewni nam niezależności - ocenił Bogusław Hutek.

Plan naprawczy dla PGG

Prezes PGG Tomasz Rogala wskazał, że plan dla tej największej górniczej spółki będzie częścią programu dla całego sektora górniczo-energetycznego. Zarząd PGG zaproponował związkowcom dyskusję nad kształtem planu w czterech obszarach problemowych: produktowym - dotyczącym możliwości sprzedaży węgla, produkcyjnym - dotyczącym środków, potrzebnych na inwestycje w nowe pokłady węgla, pracowniczym - dotyczącym zmian w organizacji pracy, oraz rynkowo-finansowym - dotyczącym m.in. spłaty zadłużenia i pozyskiwania środków na działalność.

Wiceminister Małecki zadeklarował, że do prac w zespole będą też zaproszeni przedstawiciele innej górniczej spółki - Tauron Wydobycie; chodzi zarówno o zarząd, jak i stronę społeczną.

Autorka/Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC