Niemcy skarżą się na Turów. "Strona polska po raz drugi popełniła ten sam błąd"

Źródło:
TVN24
Niemcy skarżą się na Turów
Niemcy skarżą się na TurówTVN24
wideo 2/5
Niemcy skarżą się na TurówTVN24

Dlaczego polski rząd znów pcha Polskę w kłopoty? Brak konsultowania tej sprawy z Niemcami (...) powoduje, że znowu Polska naraża się na gigantyczne kary - skomentował sytuację Krzysztof Śmieszek z Nowej Lewicy. Po Czechach, również Niemcy skarżą polski Turów. Robią to już po raz drugi, bo w jednej z miejscowości - niemieckiej Żytawie - niepokojąco obniża się poziom wód gruntowych. Polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło niedawno decyzję o przyznaniu koncesji dla kopalni Turów do 2044 roku. Materiał Łukasza Łubiana w programie "Polska i Świat".

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, przekazała, że "nie ma sporu między Polakami i Czechami, więc nie ma powodu, aby wtrącały się w nasze relacje, bardzo ustabilizowane i dobrze prowadzone państwa trzecie".

Turów: Polska po raz drugi popełniła ten sam błąd

Państwo trzecie, o którym mówi minister Moskwa to Niemcy, które po raz drugi skarżą się na kopalnię Turów. Radni 30 tysięcznego miasta Żytawy składają pozew do sądu administracyjnego, bo nie zgadzają się na rozbudowę kopalni i dalsze wydobycie węgla brunatnego.

- Strona polska po raz drugi popełniła ten sam błąd. To znaczy, że forsuje swoje decyzje bez poszanowania procedury, która istnieje, przygotowania odpowiednich dokumentów, które muszą się uprawomocnić albo mogą być zaskarżone - wyjaśnił Mirosław Proppe, prezes zarządu WWF Polska.

Kopalnia TurówDarSzach/Shutterstock

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w lutym podjęło decyzje o przyznaniu koncesji dla kopalni Turów do 27 kwietnia 2044. Tym samym nie wzięto pod uwagę zdania okolicznych mieszkańców, organizacji ekologicznych i sąsiadów Polski.

- Dostępne już analizy, na które powoływali się mieszkańcy Żytawy mówiły o tym, w związku z działalnością kopalni Turów, poziom wód gruntowych obniżył się tam o 100 metrów - powiedziała Anna Meres z Greenpeace.

Niemcy twierdzą, że raport oceny oddziaływania na środowisko przygotowany przez polską stronę jest niekompletny i zupełnie nie uwzględnia tego, jakie szkody Turów wyrządza poza granicami kraju. I właśnie to jest powodem pierwszego pozwu do sądu administracyjnego z ubiegłego roku. Skarga miasta Żytawy jest w WSA w Warszawie, dlatego zdaniem Niemców cała procedura przyznawania koncesji nie miała prawa się zakończyć.

- Dlaczego polski rząd znów pcha Polskę w kłopoty? Brak konsultowania tej sprawy z Niemcami, nieprowadzenie dialogu, brak rozmów, odwrócenie się od Niemców plecami, powoduje, że znowu Polska naraża się na gigantyczne kary - skomentował sytuację Krzysztof Śmieszek z Nowej Lewicy.

Odpowiedź ministerstwa i oceny ekspertów

Ministerstwo Klimatu w odpowiedzi na pytania TVN24 o rozbudowę Turowa, obniżenie poziomu wód gruntowych w Żytawie, brak wody w kranach i popękane domy oraz drogi odpowiedziała, że "Front robót eksploatacyjnych do 2044 roku będzie się przesuwał w stronę Opolna Zdrój, a nie w stronę Zittau wzdłuż Nysy Łużyckiej".

"Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska przeanalizował poruszaną w odwołaniu miasta Zittau kwestię i nie doszukał się w tym zakresie znaczącego oddziaływania" - zaznaczono.

Z kolei Anna Meres wytłumaczyła, że "działalność kopalni odkrywkowych powoduje tak zwany lej depresji, to oznacza że w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od granicy odkrywki dochodzi do zaniku wód podziemnych".

Eksperci twierdzą, że upieranie się przy przedłużeniu koncesji dla Turowa to wprowadzenie w błąd kilku tysięcy pracowników kopalni i elektrowni.

- Ze swojego doświadczenia zawodowego wiem, bo robiłem taką analizę dla grupy PGE, że złoża tego węgla, jaki i stan inżynierski, techniczny elektrowni przekłada się na to, że ona będzie działa przez jeszcze 10 może 15 lat - ocenił Mirosław Proppe.

Niewykluczone, że sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości

Każdy stracony rok to mniejsze szanse na pieniądze z Unii Europejskiej na transformację regionu.

Magdalena Mazur z partii Zieloni wskazała, że "jest wiele regionów na dolnym śląsku, które skorzystały z funduszu sprawiedliwej transformacji".

- Na przykład prezydent Wałbrzycha. Niestety nie ma takiego planu dla okolic Bogatyni, dla Turowa - podkreśliła.

Niemcy na razie wykorzystują możliwości, jakie daje polskie sądownictwo. Niewykluczone jednak, że zdecydują się pójść śladami Czechów, a sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- Czechy nie tylko pozwały Polskę, ale zarządali natychmiastowego wstrzymania wydobycia. Polski rząd nie zamierzał się do tego zastosować, dlatego płacił kary, które wynosiły pół miliona euro dziennie. I tak do momentu podpisania zarumienienia, po tym jak Czesi wycofali skargę - przypomniał Maciej Sokołowski, korespondent TVN24.

Naliczona kara 68,5 mln euro została już potrącona z funduszy przewidzianych dla Polski. 

Dodatkowo Polska przelała Czechom 45 milionów euro za wycofanie skargi i zobowiązała się do wykonania szeregu inwestycji ograniczających wpływ kopalni na środowisko.

Czytaj też: Co z miliardami euro dla Polski? "Oczekujemy na stanowisko Komisji Europejskiej"

Autorka/Autor:jr/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: DarSzach/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

10 września do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek o przejęcie kontroli przez przedsiębiorstwo "Specjał" nad spółką New Polish Investments, która odpowiada za sieć sklepów Spar - wynika z informacji zamieszczonej w piątek na stronie internetowej urzędu.

Duża sieć handlowa w Polsce zmieni właściciela. Jest wniosek

Duża sieć handlowa w Polsce zmieni właściciela. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl

Polska dostała zielone światło od Komisji Europejskiej dla notyfikacji pomocy publicznej w wysokości około siedmiu miliardów złotych dla Intela na budowę fabryki w naszym kraju - poinformował w piątek na konferencji prasowej wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Potężna inwestycja w Polsce. "Zielone światło" z Brukseli

Potężna inwestycja w Polsce. "Zielone światło" z Brukseli

Źródło:
tvn24.pl

- Musi zostać zmieniony algorytm wyliczania emerytury. Chodzi o to, by niezależnie od tego, ile człowiek uzbierał ze składek, jeżeli będzie pracował dłużej, zawsze powinien dostać więcej niż emeryturę minimalną – powiedziała ministra funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Rewolucja w emeryturach. Nowy pomysł w rządzie

Rewolucja w emeryturach. Nowy pomysł w rządzie

Źródło:
PAP

Microsoft ogłosił, że przeprowadzi zwolnienia w dziale Xbox, odpowiadającym za gry. Pracę ma stracić 650 osób. To kolejne cięcia w firmie związane z przejęciem przez technologicznego giganta firmy Activision Blizzard za 69 miliardów dolarów. Na początku tego roku ogłoszono zwolnienia, które dotknęły dwa tysiące osób.

Kolejne zwolnienia w technologicznym gigancie. "Trudna decyzja"

Kolejne zwolnienia w technologicznym gigancie. "Trudna decyzja"

Źródło:
CNBC

Ponad 30 tysięcy pracowników linii montażowych koncernu Boeing w Seattle i Portland, na zachodzie USA, rozpoczęło o północy z czwartku na piątek strajk, uznając propozycje płacowe kierownictwa za niewystarczające. Analitycy przewidują opóźnienia w produkcji samolotów i miliardowe straty dla firmy - pisze AFP.

Strajk ponad 30 tysięcy pracowników

Strajk ponad 30 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w sierpniu w ujęciu rocznym o 4,3 procent - wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W lipcu inflacja była na poziomie 4,2 procent.

Ceny w górę. GUS podał najnowsze dane

Ceny w górę. GUS podał najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Były szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi rekomenduje w raporcie na temat gospodarki Unii Europejskiej wiele dobrych rozwiązań, jak większa integracja rynku - ocenia "The Economist". Sam Draghi podkreśla na łamach brytyjskiego tygodnika, że Europa "potrzebuje inwestycji na miarę planu Marshalla".

Były szef banku centralnego alarmuje. "Powolna agonia"

Były szef banku centralnego alarmuje. "Powolna agonia"

Źródło:
PAP

Rośnie popularność polskich owoców za granicą. W minionym roku byliśmy ich siódmym największym dostawcą w Europie - informuje w piątkowym wydaniu "Puls Biznesu". Numer jeden? Oczywiście jabłka.

Hit eksportowy z Polski

Hit eksportowy z Polski

Źródło:
PAP

Wstępny wniosek w sprawie postawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu (TS) jest wadliwy z przyczyn ustrojowych, proceduralnych i konstrukcyjnych oraz łamie niezależność banku centralnego - ocenił w oświadczeniu Narodowy Bank Polski. Z kolei szef banku centralnego stwierdził, że wszczęta przeciw niemu procedura o postawienie go przed TS może sparaliżować prace banku oraz ustanowić niebezpieczny precedens w kraju i w skali międzynarodowej.

NBP odpowiada na zarzuty. Glapiński ostrzega przed "paraliżem"

NBP odpowiada na zarzuty. Glapiński ostrzega przed "paraliżem"

Źródło:
PAP

Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 złotych brutto od początku 2025 roku - napisał w liście otwartym do premiera Donalda Tuska prezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński.

Apel do premiera w sprawie najniższej krajowej

Apel do premiera w sprawie najniższej krajowej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zdecydowała się obniżyć wysokość stopy depozytowej o 25 punktów bazowych - podano w komunikacie po posiedzeniu. Dodano, że stopa refinansowa ma zostać obniżona o 60 punktów bazowych.

Stopy procentowe w strefie euro. Jest decyzja

Stopy procentowe w strefie euro. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z kasowego PIT będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, których przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej nie przekroczyły jednego miliona złotych, a nie jak było w pierwotnym projekcie, równowartości 250 tysięcy euro - wynika ze zmian zaakceptowanych w czwartek przez sejmową komisję finansów.

Nowa możliwość rozliczeń dla przedsiębiorców z poprawkami sejmowej komisji

Nowa możliwość rozliczeń dla przedsiębiorców z poprawkami sejmowej komisji

Źródło:
PAP

- Nie ma planów sprzedaży przez PZU ani Pekao, ani Alior Banku - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki. Po tej informacji rosną kursy akcji tych trzech spółek na warszawskiej giełdzie.

Wiceminister komentuje, kursy akcji w górę

Wiceminister komentuje, kursy akcji w górę

Źródło:
PAP

Komisja Europejska odrzuciła propozycje eksporterów samochodów elektrycznych z Chin wprowadzenia zobowiązań dotyczących cen tych pojazdów. Firmy z Państwa Środka złożyły je licząc, że przekona to Komisję Europejską do rezygnacji z ceł wyrównawczych nałożonych na ten chiński sektor.

Spór o elektryki. Bruksela odrzuciła propozycje Chińczyków

Spór o elektryki. Bruksela odrzuciła propozycje Chińczyków

Źródło:
PAP

Płaca minimalna w 2025 roku wzrośnie do 4666 złotych brutto wobec 4626 złotych proponowanych wcześniej na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego - podano w najnowszej wersji projektu rozporządzenia.

Rząd zmienia zdanie w sprawie pensji minimalnej

Rząd zmienia zdanie w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

Władze Węgier złamały unijne prawo regulując dekretem rządowym ceny niektórych produktów żywnościowych - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dekret wydany w odpowiedzi na wysoką inflację pozostawał w mocy do lipca 2023 roku. W ocenie TSUE naruszał on wolną konkurencję.

Budapeszt złamał unijne prawo. Orzeczenie TSUE

Budapeszt złamał unijne prawo. Orzeczenie TSUE

Źródło:
PAP

Unijne organizacje konsumentów złożyły w czwartek skargę do Komisji Europejskiej i organów ochrony konsumentów UE na firmy z branży gier wideo, w tym producentów gier Fortnite i Minecraft. Zarzuty dotyczą manipulacji i zmuszania graczy do zakupów wirtualnych walut. KE poinformowała, że bada sprawę.

Skarga do Brukseli na producentów gier

Skarga do Brukseli na producentów gier

Źródło:
PAP

Pomiędzy resortami rozwoju i finansów trwa spór o przedawnienie podatków dla przedsiębiorców - zwraca uwagę czwartkowy "Puls Biznesu". Ministerstwo Finansów sprzeciwia się zmianie prawa, która ukróciłaby szkodliwe dla firm praktyki fiskusa. Resort rozwoju zapewnia, że nie odstąpi. Chce, by zmiana weszła w życie od przyszłego roku, razem z innymi deregulacjami.

Spór w rządzie o przedawnienie podatków

Spór w rządzie o przedawnienie podatków

Źródło:
PAP

Darmowe przejazdy na terenie Polski, także loty samolotem, diety, ryczałt na prowadzenie biur poselskich - to niektóre z przywilejów przysługujących posłom i senatorom. Chroni ich też immunitet - nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności za działalność w związku ze sprawowaniem mandatu.

Darmowe loty po Polsce, diety i ryczałty

Darmowe loty po Polsce, diety i ryczałty

Źródło:
PAP