Niemcy skarżą się na Turów. "Strona polska po raz drugi popełniła ten sam błąd"

Źródło:
TVN24
Niemcy skarżą się na Turów
Niemcy skarżą się na TurówTVN24
wideo 2/5
Niemcy skarżą się na TurówTVN24

Dlaczego polski rząd znów pcha Polskę w kłopoty? Brak konsultowania tej sprawy z Niemcami (...) powoduje, że znowu Polska naraża się na gigantyczne kary - skomentował sytuację Krzysztof Śmieszek z Nowej Lewicy. Po Czechach, również Niemcy skarżą polski Turów. Robią to już po raz drugi, bo w jednej z miejscowości - niemieckiej Żytawie - niepokojąco obniża się poziom wód gruntowych. Polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło niedawno decyzję o przyznaniu koncesji dla kopalni Turów do 2044 roku. Materiał Łukasza Łubiana w programie "Polska i Świat".

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, przekazała, że "nie ma sporu między Polakami i Czechami, więc nie ma powodu, aby wtrącały się w nasze relacje, bardzo ustabilizowane i dobrze prowadzone państwa trzecie".

Turów: Polska po raz drugi popełniła ten sam błąd

Państwo trzecie, o którym mówi minister Moskwa to Niemcy, które po raz drugi skarżą się na kopalnię Turów. Radni 30 tysięcznego miasta Żytawy składają pozew do sądu administracyjnego, bo nie zgadzają się na rozbudowę kopalni i dalsze wydobycie węgla brunatnego.

- Strona polska po raz drugi popełniła ten sam błąd. To znaczy, że forsuje swoje decyzje bez poszanowania procedury, która istnieje, przygotowania odpowiednich dokumentów, które muszą się uprawomocnić albo mogą być zaskarżone - wyjaśnił Mirosław Proppe, prezes zarządu WWF Polska.

Kopalnia TurówDarSzach/Shutterstock

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w lutym podjęło decyzje o przyznaniu koncesji dla kopalni Turów do 27 kwietnia 2044. Tym samym nie wzięto pod uwagę zdania okolicznych mieszkańców, organizacji ekologicznych i sąsiadów Polski.

- Dostępne już analizy, na które powoływali się mieszkańcy Żytawy mówiły o tym, w związku z działalnością kopalni Turów, poziom wód gruntowych obniżył się tam o 100 metrów - powiedziała Anna Meres z Greenpeace.

Niemcy twierdzą, że raport oceny oddziaływania na środowisko przygotowany przez polską stronę jest niekompletny i zupełnie nie uwzględnia tego, jakie szkody Turów wyrządza poza granicami kraju. I właśnie to jest powodem pierwszego pozwu do sądu administracyjnego z ubiegłego roku. Skarga miasta Żytawy jest w WSA w Warszawie, dlatego zdaniem Niemców cała procedura przyznawania koncesji nie miała prawa się zakończyć.

- Dlaczego polski rząd znów pcha Polskę w kłopoty? Brak konsultowania tej sprawy z Niemcami, nieprowadzenie dialogu, brak rozmów, odwrócenie się od Niemców plecami, powoduje, że znowu Polska naraża się na gigantyczne kary - skomentował sytuację Krzysztof Śmieszek z Nowej Lewicy.

Odpowiedź ministerstwa i oceny ekspertów

Ministerstwo Klimatu w odpowiedzi na pytania TVN24 o rozbudowę Turowa, obniżenie poziomu wód gruntowych w Żytawie, brak wody w kranach i popękane domy oraz drogi odpowiedziała, że "Front robót eksploatacyjnych do 2044 roku będzie się przesuwał w stronę Opolna Zdrój, a nie w stronę Zittau wzdłuż Nysy Łużyckiej".

"Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska przeanalizował poruszaną w odwołaniu miasta Zittau kwestię i nie doszukał się w tym zakresie znaczącego oddziaływania" - zaznaczono.

Z kolei Anna Meres wytłumaczyła, że "działalność kopalni odkrywkowych powoduje tak zwany lej depresji, to oznacza że w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od granicy odkrywki dochodzi do zaniku wód podziemnych".

Eksperci twierdzą, że upieranie się przy przedłużeniu koncesji dla Turowa to wprowadzenie w błąd kilku tysięcy pracowników kopalni i elektrowni.

- Ze swojego doświadczenia zawodowego wiem, bo robiłem taką analizę dla grupy PGE, że złoża tego węgla, jaki i stan inżynierski, techniczny elektrowni przekłada się na to, że ona będzie działa przez jeszcze 10 może 15 lat - ocenił Mirosław Proppe.

Niewykluczone, że sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości

Każdy stracony rok to mniejsze szanse na pieniądze z Unii Europejskiej na transformację regionu.

Magdalena Mazur z partii Zieloni wskazała, że "jest wiele regionów na dolnym śląsku, które skorzystały z funduszu sprawiedliwej transformacji".

- Na przykład prezydent Wałbrzycha. Niestety nie ma takiego planu dla okolic Bogatyni, dla Turowa - podkreśliła.

Niemcy na razie wykorzystują możliwości, jakie daje polskie sądownictwo. Niewykluczone jednak, że zdecydują się pójść śladami Czechów, a sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- Czechy nie tylko pozwały Polskę, ale zarządali natychmiastowego wstrzymania wydobycia. Polski rząd nie zamierzał się do tego zastosować, dlatego płacił kary, które wynosiły pół miliona euro dziennie. I tak do momentu podpisania zarumienienia, po tym jak Czesi wycofali skargę - przypomniał Maciej Sokołowski, korespondent TVN24.

Naliczona kara 68,5 mln euro została już potrącona z funduszy przewidzianych dla Polski. 

Dodatkowo Polska przelała Czechom 45 milionów euro za wycofanie skargi i zobowiązała się do wykonania szeregu inwestycji ograniczających wpływ kopalni na środowisko.

Czytaj też: Co z miliardami euro dla Polski? "Oczekujemy na stanowisko Komisji Europejskiej"

Autorka/Autor:jr/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: DarSzach/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Reputacja najważniejszych firm należących do Elona Muska spadła ze szczytu rankingu na sam dół - wykazał sondaż firmy Harris Poll, który we wtorek cytuje portal Axios. Tesla, która była na 8. miejscu w 2021 roku, zajmuje obecnie 95. pozycję.

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Źródło:
PAP

Rząd przyjął cztery projekty z pakietu deregulacyjnego - podała kancelaria premiera. Nowe rozwiązania dotyczą między innymi podatku od spadków i darowizn, podatku dochodowego, a także prawa bankowego.

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Źródło:
PAP

Mechanizm zezwalający na bezcłowy import towarów z Ukrainy przestanie obowiązywać na początku czerwca - przekazał premier Donald Tusk. Dodał, że znów będą obowiązywać regulacje sprzed inwazji Rosji na Ukrainę.

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Źródło:
PAP

Bruksela planuje nałożenie podatku na małe paczki spoza Unii Europejskiej (UE), głównie z Chin. Ma to ograniczyć import za pośrednictwem tamtejszych detalicznych sklepów online, takich jak Temu czy Shein - poinformował "Financial Times".

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Źródło:
PAP

- Z roku na rok coraz trudniej jest wybrać finalistów. Jakość kandydatów jest bardzo dobra w każdej kategorii - mówił w TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Ogłoszenie laureatów "biznesowych Oscarów" w ramach 14. edycji konkursu odbędzie się 26 maja 2025 roku.

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

Źródło:
tvn24.pl

- Osiemset tysięcy dzieci w wieku szkolnym potrzebuje fachowego dostępu do opieki psychiatrycznej i psychologicznej. To jest populacja drugiego miasta w Polsce - Krakowa. Ta skala potrzeb jest ogromna - podkreśliła Zuzanna Lewandowska, prezeska Fundacji TVN.

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2026 roku informacja o emeryturze będzie dostępna w aplikacji mObywatel - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Dokument zakłada likwidację Centralnej Informacji Emerytalnej z powodu wysokich kosztów i niepewnej skuteczności.

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Wypłata 14. emerytury w 2025 roku została zaplanowana na wrzesień - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia, które formalnie określi termin przekazania dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od wtorku maszyniści nie muszą już podawać sygnału dźwiękowego "Baczność" przed przejazdami kolejowymi wyposażonymi w rogatki lub sygnalizację świetlno-dźwiękową. To efekt nowelizacji rozporządzenia podpisanej przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka. Zmiana ma ograniczyć hałas w rejonach zamieszkałych i poprawić komfort życia mieszkańców.

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Źródło:
tvn24.pl

Niższy limit ceny za ropę z Rosji, wsparcie ukraińskiego przemysłu i cios w rosyjską "flotę cieni" - to zaproponował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w Brukseli. Wskazał w ten sposób, co jeszcze może zrobić Unia Europejska (UE).

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Źródło:
PAP

Unia Europejska zatwierdziła 17. pakiet sankcji na Rosję, obejmujący blisko 200 statków z rosyjskiej "floty cieni" - poinformowała we wtorek szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas. Powtórzyła, że trwają prace nad kolejnymi sankcjami.

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W pierwszym kwartale 2025 roku ponad 14 tysięcy odbiorców energii elektrycznej zmieniło swojego sprzedawcę prądu. Z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) wynika także, że w ponad 8 tysiącach przypadków były to gospodarstwa domowe.

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Źródło:
PAP

Złoty we wtorek odrobił większość strat po weekendzie i jego kurs zszedł do 4,25 względem euro. Jednak zdaniem analityków, przestrzeń do dalszego umacniania jest niewielka, a na znaczeniu zyskają globalne czynniki wpływu. 

"Bez paniki". Co się dzieje ze złotym?

"Bez paniki". Co się dzieje ze złotym?

Źródło:
PAP

Rząd zajmie się na wtorkowym posiedzeniu rekompensatami dla poszkodowanych weteranów - zapowiedział premier Donald Tusk. - Po powrocie do kraju otrzymują oczywiście rentę, kiedy nie są zdolni do służby, ale już odszkodowanie, inne środki do życia - to już bardzo długa droga sądowa, procesowanie się z instytucjami państwa, często kończące się niczym z punktu widzenia weterana - stwierdził premier.

Sześć tysięcy złotych za każdy procent utraty zdrowia. Tusk: podjęliśmy decyzję

Sześć tysięcy złotych za każdy procent utraty zdrowia. Tusk: podjęliśmy decyzję

Źródło:
tvn24.pl

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych znalazła się w gronie najlepiej radzących sobie rynków na świecie - pisze "Financial Times". Jak podaje dziennik, od początku roku indeks WIG zyskał 28,6 procent, wyprzedzając inne rosnące giełdy zagraniczne. Dla porównania, amerykański S&P 500 wzrósł w tym samym okresie jedynie o około 1 procent.

Wojna handlowa Trumpa pomogła polskiej giełdzie. "Odporna w tych niespokojnych czasach"

Wojna handlowa Trumpa pomogła polskiej giełdzie. "Odporna w tych niespokojnych czasach"

Źródło:
tvn24.pl

Pełne skutki taryf, które wprowadził Donald Trump, nie są jeszcze odczuwalne, a rynki wykazują "nadzwyczajną dawkę samozadowolenia" w obliczu tego i innych zagrożeń - stwierdził Jamie Dimon, dyrektor generalny JPMorgan Chase, którego cytuje CNN.

Prezes wielkiego banku ostrzega. "Nadzwyczajna dawka samozadowolenia"

Prezes wielkiego banku ostrzega. "Nadzwyczajna dawka samozadowolenia"

Źródło:
CNN

W Niemczech narastają apele o powołanie komisji śledczej Bundestagu w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem dziennika "Sueddeutsche Zeitung", poparcie dla tego projektu było jedną z największych pomyłek w historii niemieckiej polityki zagranicznej. Gazeta wzywa do przeprowadzenia parlamentarnego dochodzenia, podobnie jak przedstawiciele opozycji.

"Jedna z największych pomyłek w historii". Chcą komisji śledczej

"Jedna z największych pomyłek w historii". Chcą komisji śledczej

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące kwasu chlebowego. W kilku partiach produktu oznakowanego jako bezglutenowy wykryto gluten, co u niektórych osób może wywołać reakcje alergiczne.

Partie produktu wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Partie produktu wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Ceny ropy na nowojorskiej giełdzie paliw pozostają niestabilne po dwóch dniach wzrostów. Inwestorzy dostrzegają sygnały, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wycofuje się z dotychczasowych działań na rzecz zakończenia wojny w Ukrainie. Dodatkowo, według maklerów, Iran nie zamierza łatwo rezygnować ze swoich ambicji nuklearnych, co również wpływa na nastroje na rynku.

Niepewność na rynku. Inwestorzy analizują sygnały z USA i Iranu

Niepewność na rynku. Inwestorzy analizują sygnały z USA i Iranu

Źródło:
PAP

Wietnamskie władze aresztowały byłą miss i influencerkę Nguyen Thuc Thuy Tien pod zarzutem oszustwa konsumenckiego. Promowany przez nią w mediach społecznościowych suplement w postaci żelków miał być bogaty w błonnik, jednak badania wykazały jego śladową zawartość. W produkcie stwierdzono natomiast wysokie stężenie substancji stosowanej między innymi w środkach przeczyszczających.

Była miss aresztowana za reklamowanie fałszywego suplementu

Była miss aresztowana za reklamowanie fałszywego suplementu

Źródło:
BBC

Administracja Donalda Trumpa podjęła decyzję, że nie wypłaci Uniwersytetowi Harvarda 60 milionów dolarów grantów. Zdaniem Departamentu Zdrowia uczelnia nie podjęła działań przeciw antysemityzmowi i dyskryminacji etnicznej na kampusie.

Kolejne uderzenie administracji Trumpa w znaną uczelnię

Kolejne uderzenie administracji Trumpa w znaną uczelnię

Źródło:
PAP

Krajowa Unia Konsumentów we Włoszech zaapelowała o wprowadzenie przepisów regulujących napływ turystów na Capri. Organizacja zwraca uwagę, że nadmierny ruch turystyczny prowadzi do poważnych utrudnień i negatywnie wpływa na życie mieszkańców wyspy.

Tłumy blokują włoską wyspę. Jest apel

Tłumy blokują włoską wyspę. Jest apel

Źródło:
PAP

W związku z cłami w Ameryce rośnie liczba zamówień u małych i średnich producentów - pisze "Wall Street Journal". Dziennik podkreśla jednak, że firmy mają duży problem ze znalezieniem pracowników, co stawia pod znakiem zapytania realizację zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczących powrotu fabryk i miejsc pracy do USA. Liczba wakatów w zakładach produkcyjnych sięga obecnie ponad pół miliona.

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Źródło:
PAP

Hiszpania nakazała platformie Airbnb usunięcie ponad 65 tysięcy ofert wynajmu wakacyjnego, które naruszały obowiązujące przepisy - podaje Reuters. To część szeroko zakrojonych działań wymierzonych w sektor najmu krótkoterminowego, który jest obwiniany o pogłębianie kryzysu mieszkaniowego w kraju.

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

Źródło:
tvn24.pl

Obniżka podatków, podniesienie drugiego progu podatkowego, duże fundusze inwestycyjne czy zmiany w popularnych świadczeniach - to miedzy innymi proponują kandydaci na prezydenta, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów. Przypominamy, jakie gospodarcze obietnice złożyli Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacje TVN24 i TVN, należące do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, były w trakcie ogłaszania sondażowych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich najchętniej oglądanymi w Polsce. W grupie widzów powyżej czwartego roku życia odnotowały łącznie prawie 22 procent udziału w rynku - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Rewelacyjne wyniki osiągnął także portal tvn24.pl.

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl