Co z miliardami euro dla Polski? "Oczekujemy na stanowisko Komisji Europejskiej"

Źródło:
TVN24 Biznes, Bloomberg, PAP
Komisarz Elisa Ferreira o pieniądzach z Funduszu Spójności dla Polski
Komisarz Elisa Ferreira o pieniądzach z Funduszu Spójności dla PolskiTVN24
wideo 2/9
Komisarz Elisa Ferreira o pieniądzach z Funduszu Spójności dla PolskiTVN24

Polsce grozi utrata 75 miliardów euro z Funduszy Spójności, jeśli Trybunał Konstytucyjny nie zatwierdzi nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - napisał Bloomberg. Głos w tej sprawie zabrał minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. - Do Polski wpłynęły zaliczki w wysokości ponad 1 miliarda euro z nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027 - przekazał. Zdaniem Macieja Sokołowskiego, korespondenta TVN24 w Brukseli, problem może pojawić się, gdy dojdzie do rozliczania projektów i do Komisji Europejskiej wpłyną pierwsze faktury.

Agencja Bloomberg napisała w czwartek, że Polska może stracić ponad 75 mld euro z budżetu Unii Europejskiej, jeśli Trybunał Konstytucyjny nie zatwierdzi nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Wniosek do TK w sprawie noweli prezydent Andrzej Duda złożył 21 lutego.

Nowe przepisy mają pozwolić na wypełnienie jednego z kamieni milowych, dotyczącego sądownictwa, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. To w konsekwencji ma przybliżyć nasz kraj do uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy. W tym przypadku chodzi o ponad 35 mld euro, w ramach dotacji i pożyczek z unijnego funduszu na odbudowę gospodarki po pandemii.

Według osób zaznajomionych ze sprawą, cytowanych przez Bloomberga, które chcą pozostać anonimowe, Komisja Europejska wiąże jednak sprawę nowelizacji o Sądzie Najwyższym również z wypłatą 75 mld euro z Funduszu Spójności, będącego częścią budżetu UE na lata 2021-2027.

Unijna komisarz: jest problem w sprawie dotyczącej Polski

Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli, zwrócił uwagę, że temat zagrożonych Funduszy Spójności powrócił w tym tygodniu po wypowiedzi komisarz Elisy Ferreiry, odpowiedzialnej za politykę spójności. Bloomberg cytuje jej wypowiedź z wtorku dotyczącą braku wypełnienia przez Polskę warunków horyzontalnych.

"Rzeczpospolita" informowała wcześniej, że obecny wieloletni budżet UE przewiduje tzw. warunki podstawowe, których wypełnienie jest wymagane, żeby dostać zwrot pieniędzy. Cztery odnoszą się do wszystkich funduszy. Mowa w nich o skutecznym monitorowaniu rynku zamówień publicznych, skutecznych zasadach stosowania pomocy państwa, skutecznym stosowaniu i wdrażaniu Karty Praw Podstawowych (KPP) oraz stosowaniu konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Dziennik wskazywał, że w przypadku Polski niewypełniony jest warunek numer trzy, artykuł 47. karty, który przewiduje prawo do skutecznego środka prawnego i dostępu do bezstronnego sądu.

- To prawda, że wszystkie kraje muszą wypełniać warunki horyzontalne, ich spełnienie jest niezbędne by mieć dostęp do funduszy, co jest powiązane z naszą odpowiedzialnością za pieniądze Europejczyków. I tak, jest problem w sprawie dotyczącej Polski w sprawie przestrzegania praw podstawowych - powiedziała Ferreira, dodając, że "niektóre aspekty tej sprawy zostały rozwiązane w taki sposób, że byliśmy w stanie zgodzić się z Polską co do ogólnych założeń i podpisania programów operacyjnych".

- Dlatego Polska otrzymuje wsparcie techniczne i pieniądze na zaliczki, ale jeśli chodzi o zwrot środków za faktury, wtedy kiedy projekty już się rozpoczną, by Polska otrzymała pieniądze będziemy musieli mieć też rozwiązane pozostałe kwestie dotyczące kwestii prawnych. Czekamy więc na rozwój spraw wewnątrz kraju, bo Polska twierdzi, że ta zgodność z przepisami jest już zagwarantowana, ale niestety, do tego czasu nie możemy zapewnić normalnych wypłat i zgodnie z zasadami funkcjonowania polityki spójności - wyjaśniła unijna komisarz.

Oznacza to - jak tłumaczyła Elisa Ferreira - że "żadne pieniądze nie przepadły, ale te przeznaczone na rozliczenie faktur są wstrzymane". - Są też inne sektorowe warunki do spełnienia, ale one mają małe znaczenie. Programy mogą więc ruszyć, mogą działać, ale zwrot za faktury nastąpi dopiero po pełnym wypełnieniu warunków - podkreśliła komisarz odpowiedzialna za politykę spójności.

"Polityka spójności podąża normalną ścieżką"

W czwartek Maciej Sokołowski, korespondent TVN24, pytał w Brukseli o te słowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra do spraw Unii Europejskiej Szymona Szynkowskiego vel Sęka. Przedstawiciele polskiego rządu powtarzają, że nie ma tu żadnego problemu i nie mają żadnych niepokojących sygnałów ze strony Komisji Europejskiej. I w tym momencie prawdą jest, o czym mówi też Ferreria, że programy ruszyły normalnie, zaliczki są wypłacane i przetargi rozpisywane - zwrócił uwagę Sokołowski.

W piątek do pojawiających się informacji odniósł się również we wpisie na Twitterze minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. "Zaktualizowaną samoocenę spełnienia warunków podstawowych KPP przekazaliśmy do #KE 7 lutego br. Informowaliśmy o tym media. Polska podtrzymuje stanowisko, że spełnia warunki stosowania KPP" - napisał Puda.

Minister funduszy zapewnił przy tym, że "polityka spójności podąża normalną ścieżką, jak w poprzednich perspektywach finansowych UE".

Następnie minister funduszy w rozmowie z Polską Agencją Prasową przekazał, że rząd nie otrzymał "żadnych oficjalnych dokumentów z Komisji Europejskiej potwierdzających doniesienia medialne, że środki z polityki spójności są zagrożone".

Minister funduszy o dialogu z Komisją Europejską

Grzegorz Puda zaznaczył, że w sprawie Karty Praw Podstawowych polski rząd jest w dialogu z Komisją Europejską. - Oczekujemy na stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie i że warunek dotyczący Karty Praw Podstawowych będzie uznany za spełniony. Informowaliśmy o tym fakcie media, również te, które go dziś pomijają w swoich opiniach - zaznaczył minister funduszy i polityki regionalnej.

- Do Polski wpłynęły zaliczki w wysokości ponad 1 miliarda euro z nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027. Komisja Europejska zaakceptowała wszystkie nowe programy krajowe i regionalne, ruszyły też pierwsze nabory do programów krajowych - przekazał szef MFiPR.

Puda zwrócił uwagę, że w ramach poszczególnych celów polityki spójności przypisane zostały tzw. warunki podstawowe, których wypełnienie na poziomie państwa członkowskiego umożliwia korzystanie z refundacji. Państwa członkowskie oceniają spełnienie warunków oraz przedstawiają argumentację i uzasadnienie, jeżeli uznają dany warunek za spełniony.

Minister poinformował, że Polska przedstawiła dotąd Komisji Europejskiej samooceny uznające spełnienie wszystkich 20 warunków podstawowych. KE uznała za spełnione 16 z 20 warunków. Jak podkreślił Puda, w przypadku pozostałych czterech warunków, w tym dotyczącego Karty Praw Podstawowych, "toczy się dialog z Komisją Europejską zmierzający do uznania ich za spełnione".

Szef MFiPR wskazał, że rząd liczy, że "jesteśmy zbieżni z oczekiwaniami Komisji Europejskiej w zakresie sposobu i kompletności opisu systemu i samoocena zostanie zaakceptowana, a warunek dotyczący Karty Praw Podstawowych uznany za spełniony".

Co to oznacza?

Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli, ocenił, że "problem cały czas polega na tym, że Polska sama (wcześniej) zaznaczyła w rozmowach z KE, że nie przestrzega wszystkich warunków (tzw. horyzontalnych - Karta Praw Podstawowych) do wypłat środków z Funduszy Spójności i tak długo jak ich nie wypełni, to środki nie będą mogły być wypłacone". 

"Lekceważenie tematu przez premiera i całkowite zaprzeczenie słowom płynącym z Komisji może wynikać z tego, że kluczowym elementem do zamknięcia tej sprawy jest ustawa o Sądzie Najwyższym, która trafiła do TK" - dodał Sokołowski.

Zdaniem korespondenta TVN24 z wypowiedzi szefa rządu i ministra ds. UE wynika, że rząd zapewnił Komisję Europejską, że ustawa wejdzie w życie w kształcie uzgodnionym z komisarzami i wtedy żadnego problemu z wypełnianiem warunków horyzontalnych już nie będzie.

"Ponieważ jednak ustawa czeka w TK, to od października nic w tej sprawie się nie zmieniło. Czyli cały czas nie doszło do porozumienia z KE i Polska warunków do wypłat nie spełnia. Ale też ciągle do wypłat dojść nie mogło, bo żadne nie były teraz planowane - nie jesteśmy na tym etapie rozliczania projektów, w których dochodzi do płatności za faktury. W praktyce żadne środki nie zostały więc zablokowane. Prace nad rozpisywaniem projektów, przetargami i ich finansowaniem trwają więc bez przeszkód" - wyjaśnił Maciej Sokołowski.

W ocenie korespondenta TVN24 problem może pojawić się dopiero, gdy wpłyną do Komisji pierwsze faktury, a to stanie się pod koniec tego roku lub dopiero w roku przyszłym. "Na pewno już po wyborach" - zauważył. 

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes, Bloomberg, PAP

Źródło zdjęcia głównego: roibu / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Żaden miliarder nie zrobił więcej, by wesprzeć kandydaturę byłego prezydenta Donalda Trumpa niż Elon Musk - pisze CNN. Choć mogłoby się wydawać, że polityczna inwestycja najbogatszego człowieka świata już zaczęła zwracać się z nawiązką, to dla Muska nowa kadencja Trumpa może oznaczać też wyzwania.

"To prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów"

"To prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów"

Źródło:
CNN

W marcu, po kolejnej projekcji inflacji, w Radzie Polityki Pieniężnej może rozpocząć się dyskusja o obniżkach stóp procentowych. Może pojawić się taki wniosek - ocenił podczas czwartkowej konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o obniżkach stóp procentowych. "Nie zdziwiłbym się"

Glapiński o obniżkach stóp procentowych. "Nie zdziwiłbym się"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje przesunięcie podwyżki zasiłku pogrzebowego - wynika z opublikowanego projektu ustawy. Według poprzednich założeń świadczenie miało wzrosnąć do 7000 złotych w ciągu 14 dni od momentu wejścia w życie regulacji.

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Eurostat opublikował najnowsze dane na temat wysokości zarobków w Unii Europejskiej. Średnia roczna pensja w krajach Wspólnoty wyniosła 37 900 euro (w przeliczeniu to około 164 tysięcy złotych). Oznacza to wzrost o 6,5 procent rok do roku. Jak na tym tle wypada Polska?

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Źródło:
tvn24.pl

Kiedy pracodawcy będą musieli zaoferować obcokrajowcowi umowę o pracę? - Jeśli praca jest świadczona pod kierownictwem pracodawcy i w miejscu oraz czasie przez niego wyznaczonym, jest odpłatna, to powinna być podpisana umowa o pracę. Dotyczy to wszystkich, i Polaków, i cudzoziemców - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Ewa Flaszyńska, dyrektorka departamentu rynku pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do warszawskiej siedziby Polsatu - przekazał w czwartek rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński. "Poprosili o wydanie dokumentacji związanej z umowami z TVP", a "dokumentacja została przekazana" - poinformował rzecznik Grupy Polsat Plus Tomasz Matwiejczuk.

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Blisko 30 związków z kopalni i elektrowni w Bełchatowie i Turowie zwróciło się do premiera Donalda Tuska. Związkowcy apelują o powstanie w regionie bełchatowskim elektrowni jądrowej. Ich zdaniem pozwoli to uniknąć katastrofy społecznej, ekonomicznej i środowiskowej.

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Źródło:
PAP

Japoński koncern Nissan Motor zapowiedział wprowadzenie działań oszczędnościowych, w tym redukcję zatrudnienia o 9 tysięcy osób. Po raz kolejny obniżył też swoje prognozy na ten rok - poinformował Reuters.

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Źródło:
Reuters

Orlen rozważa, co dalej z rozbudową kompleksu Olefiny III w głównym zakładzie Orlenu w Płocku. Możliwe warianty tej inwestycji to: optymalizacja projektu albo zatrzymanie lub czasowe wstrzymanie inwestycji.

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mimo osłabienia popytu ceny mieszkań nie spadają. W największych miastach na rynku pierwotnym jest coraz mniej lokali w cenach poniżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy - wynika z danych za trzeci kwartał 2024 roku.

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

Źródło:
PAP

Australijski rząd planuje wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 16. roku życia - informuje BBC. Premier Anthony Albanese poinformował, że projekt przepisów pojawi się w parlamencie w przyszłym tygodniu, a ich celem jest złagodzenie negatywnego wpływu, jaki media społecznościowe mają na australijskie dzieci.

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Źródło:
BBC

Ministra przemysłu Marzena Czarnecka oraz wiceminister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii Shinji Takeuchi podpisali w czwartek w Warszawie memorandum o współpracy Polski i Japonii w sektorze jądrowym.

"Japoński biznes nuklearny" ma wejść do Polski

"Japoński biznes nuklearny" ma wejść do Polski

Źródło:
PAP

Firmy liczą na interwencję rządu w sprawie napływających na rynek nawozów z Rosji i Białorusi - pisze "Puls Biznesu". Wjeżdżające do Unii Europejskiej, a zwłaszcza do Polski, produkty zatapiają europejskich producentów. Najboleśniejsze jest to dla rodzimych przedsiębiorców - zwraca uwagę "PB".

Luka w sankcjach. Cios w polskich producentów

Luka w sankcjach. Cios w polskich producentów

Źródło:
PAP

Sinsay poinformował o wycofaniu ze sprzedaży pięciu produktów. Jak tłumaczy sieć, decyzja ma związek z "niespełnieniem standardów jakości". "Osoby posiadające produkty proszone są o zaprzestanie korzystania" - zaapelowano.

Znana sieć wycofuje ze sprzedaży pięć produktów

Znana sieć wycofuje ze sprzedaży pięć produktów

Źródło:
tvn24.pl

Bez zatrudnienia dodatkowych pracowników skrócenie czasu pracy musiałoby przełożyć się na niższą produkcję i niższe łączne dochody, a co za tym idzie, na niższe płace - oceniają analitycy Instytutu Badań Strukturalnych (IBS). W ich opinii przyjęcie takiego rozwiązania prowadziłoby do "poważnych problemów państwa z dostarczaniem usług publicznych".

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących podatku od nieruchomości. Projekt ustawy w tej sprawie został w środę skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych. Jak mówił w Sejmie wiceszef resortu finansów Jarosław Neneman, jest to mała nowelizacja i "pierwszy krok", a "opodatkowanie budynków mieszkalnych, szczególnie w dużych miastach, wymaga gruntownych zmian".

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski dopuścił się "bezczynności w zakresie przekazywania środków z opłat abonamentowych na realizację misji publicznej". Sąd zobowiązał szefa KRRiT do przekazania środków na rzecz Polskiego Radia i Radia Lublin. Oba wyroki są nieprawomocne.

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Jednak, jak wynika z danych zebranych przez Jarosława Sadowskiego z serwisu Rankomat, oprocentowanie stałe dla nowych kredytów hipotecznych znacząco wzrosło.

Stopy bez zmian, kredyty drożeją

Stopy bez zmian, kredyty drożeją

Źródło:
tvn24.pl/ rankomat

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące partii mąki żytniej razowej. "Może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów" - napisano w komunikacie.

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl