Z kraju

107 mld złotych na drogi. Powstanie 3,9 tys. km autostrad i dróg ekspresowych

Z kraju

Ewa Kopacz: program budowy dróg jest szacowany na 107 mld złotych
tvn24Ewa Kopacz: program budowy dróg jest szacowany na 107 mld złotych

3,9 tys. km autostrad i dróg ekspresowych za 107 mld złotych powstanie w ramach "Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023" - poinformowała w środę premier Ewa Kopacz podczas konferencji w Opolu.

"Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023" ma zostać przyjęty przez rząd we wrześniu. Główny cel programu to dokończenie sieci dróg w Polsce i takie skomunikowanie głównych miast, by czas przejazdu między nimi skrócił się o minimum 15 proc.

Miliardy złotych

- Program jest szacowany na 107 mld złotych. Będzie realizowany przez kolejne lata do roku 2023 z możliwością prolongaty do roku 2025. W ramach tych 107 mld zł wybudujemy 3,9 tys. km autostrad i dróg szybkiego ruchu - powiedziała w czasie konferencji prasowej premier Ewa Kopacz. Premier poinformowała, że w ramach drogi S7 zostanie połączona północ z południem Polski, czyli Gdańsk z Krakowem. - Połączymy również Szczecin z Trójmiastem w ramach drogi S6. Połączymy również Warszawę z Lublinem i Rzeszowem w ramach dróg S17 i S19. To są drogi, które są dla nas bardzo istotne. A zamknę one pewne założenie i całą infrastrukturą drogową w bardzo kompleksowy, pokrywający cały kraj system - twierdzi Kopacz.

Jest finansowanie

Premier stwierdziła również, że nowy program będzie różnił się od poprzednich, bo wcześniej niektóre projekty były realizowane w pierwszej kolejności. - Teraz jest zapewnione finansowanie na wszystkie te projekty. Będą realizowane w zależności od gotowości i stanu przygotowania do realizacji, a więc tam, gdzie szybko przeprowadzi się obowiązujące procedury, łącznie z pozwoleniami środowiskowymi - mówiła Kopacz. Ewa Kopacz podkreśliła, że program dotyczy nie tylko budowy dróg i autostrad, ale również likwidacji miejsc niebezpiecznych. - Będą budowane obwodnice, szczególnie dla tych miejscowości, w których jest duży ruch. W ramach programu wybudujemy 57 obwodnic. Na likwidację miejsc niebezpiecznych wydamy blisko 4 mld zł - powiedziała Ewa Kopacz.

Obwodnice

Obecna na konferencji Maria Wasiak, minister infrastruktury dodała, że celem programu jest domknięcie siecią dróg obejmującą cały kraj i "spełniającą podstawowe funkcje komunikacyjne zarówno między dużymi miastami, jak również podstawowe funkcje komunikacyjne na poziomie regionów". Szefowa MIR poinformowała także, że w programie 48 mld zł przeznaczone zostało na utrzymanie dróg. - Im więcej budujemy dróg, tym więcej pieniędzy potrzeba na utrzymanie ich przejezdności, niezależnie od pory roku, a także utrzymanie ich w należytym stanie technicznym - podkreśliła Wasiak.

Jakie inwestycje?

Autostrady A1 Pyrzowice - Częstochowa oraz A2 Warszawa - Mińsk Mazowiecki to jedne z inwestycji, które znalazły się w projekcie "Programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2023". Projekt przewiduje ponadto m.in. budowę drogi ekspresowej S3 - Sulechów - Bolków, S5 - Wrocław - Poznań - Bydgoszcz - Nowe Marzy (A1), S6 - Goleniów - Gdańsk, S7 - Gdańsk - Płońsk oraz Warszawa do granicy z woj. małopolskim, S2 - Południowa Obwodnica Warszawy. Pozostałe inwestycje to budowa drogi ekspresowej S8 - Wrocław - Łódź - Warszawa - Białystok, S17 - Warszawa - Lublin, S19 - Lublin - Rzeszów, S51 - Olsztynek - Olsztyn oraz S61 - Ostrów Mazowiecka do granicy państwa w Budzisku.

Wasiak: im więcej budujemy dróg, tym więcej pieniędzy potrzeba
Wasiak: im więcej budujemy dróg, tym więcej pieniędzy potrzebatvn24

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDiK

Pozostałe wiadomości