Kominek tylko jako dekoracja? "To prawie tak, jakby rozpalić ognisko w domu"

Źródło:
tvn24.pl
Pokrzepiające efekty pięcioletniej walki ze smogiem
Pokrzepiające efekty pięcioletniej walki ze smogiemTVN24
wideo 2/4
Pokrzepiające efekty pięcioletniej walki ze smogiemTVN24

Nieefektywne energetycznie, do tego produkują sporo zanieczyszczeń. Eksperci sugerują, że kominki powinny w naszych domach pełnić raczej funkcję dekoracyjną, ale ich użytkownicy są mocno przywiązani do palenia drewnem. Tłumaczą, że to ekologiczne paliwo. Ale czy rzeczywiście?

Czy w zimny, deszczowy dzień można wyobrazić sobie coś przyjemniejszego, niż wysuszenie się przy ogniu dopalającym się w kominku? "Za kilka lat to może być ciężkie przestępstwo. Żyjemy w czasach gdzie osiemdziesiąt proc. ludzi doniesie na ciebie za palenie w kominku" - ostrzega pewien internauta na platformie X.

O co chodzi? Z początkiem 2022 r. w życie weszła dyrektywa w sprawie ekoprojektu, która określa parametry sprawności i emisji sprzedawanych w UE nowych kominków, wkładów kominkowych, a także piecyków na drewno i pellet. Do tego dochodzą uchwały antysmogowe, obowiązujące na terenach poszczególnych województw. I tak na przykład mieszkańcy Mazowsza i Śląska mieli czas na wymiany kominków do 1 stycznia 2023 r., a na Opolszczyźnie mają na to czas aż do końca 2035 r.

- Paleniska przydomowe mają być bardziej przyjazne dla środowiska i dla nas samych. W tym kierunku zmierzają regulacje lokalne, centralne i unijne. Tych działań będzie coraz więcej - zapowiada Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu Energetyka24.

Czytaj także: Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy >>>

Czy palenie drewnem jest ekologiczne?

W Polsce regulacje dotyczące czystego powietrza odczuwane są szczególnie dotkliwie. Jak tłumaczy Wiech to dlatego, że mamy spore zaległości w modernizowaniu ciepłownictwa. W naszym kraju spala się 90 proc. węgla wykorzystywanego w UE do ogrzewania indywidualnego. Konsumujemy na te cele kilkanaście milionów ton tego surowca rocznie. To problem, który wymaga systemowego rozwiązania. Wcześniej były podejmowane różne próby, ale na poważnie zajęto się tym tematem wraz ze startem programu Czyste Powietrze.

O ile wymiana "kopciuchów" - czyli starych pieców węglowych - raczej nie budzi kontrowersji, to użytkownicy domowych kominków bywają do nich mocno przywiązani. Jak tłumaczą, palenie drewnem nie jest tak szkodliwe. Tyle, że to nie do końca prawda.

Zakaz spalania węgla w stolicy od października Shutterstock

- Drewno jest wciąż uważane za paliwo "ekologiczne". Żeby zdobyć opał, potrzebujemy drzew, są kolejne nasadzenia, a drzewa pochłaniają przecież dwutlenek węgla. Takie rozumowanie przypomina jednak kreatywną księgowość - stwierdza Wiech. - Drewno, którym palimy w domu, często jest niesezonowane, mokre, z dużą ilością żywicy. Palenie go może skutkować problemami zdrowotnymi, m.in. układu oddechowego - dodaje.

To dlatego, jak tłumaczy Wiech, niektóre samorządy wprowadzają ograniczenia dotyczące palenia drewnem. - Przynosi to korzystne efekty, choć musimy mieć świadomość, że walka ze smogiem wymaga działań długofalowych. Skutki nie będą widoczne z roku na rok, tylko raczej z dekady na dekadę.

Rozpalamy ognisko w domu

Jaki jest największy problem z kominkami? Przede wszystkim są mało efektywne energetycznie, a produkują sporo zanieczyszczeń. Oba te problemy związane są z niską temperaturą spalania. - Stąd masa cząsteczek niespalonych, odpadów, rakotwórczych pyłów - wymienia Bartłomiej Derski z portalu Wysokie Napięcie.

Jak wyjaśnia, efektywność energetyczna kominków - szczególnie tych starszych - to około 40-50 proc. Dla porównania elektrociepłownia to od 70 do nawet 90 proc. wydajności. - Oznacza to, że z takiej samej ilości paliwa wytwarza więcej ciepła - mówi Derski.

Czytaj także: Program Czyste Powietrze. Minister Hening-Kloska o stanie jego realizacji

Najgorsze są klasyczne kominki z otwartą komorą, w których nie ma możliwości osiągnąć wysokiej temperatury spalania. W ten sposób udaje się ogrzać tylko część pomieszczeń, resztę trzeba dogrzewać. To niejedyny problem. - Jeśli nie mamy dobrego ciągu przez komin, to masa zanieczyszczeń dostaje się do mieszkania. To prawie tak, jakby rozpalić ognisko w domu - wyjaśnia ekspert. Trochę lepsze parametry mają kominki z przeszklonymi drzwiczkami.

- Tylko że nadal przy rozpalaniu często uchyla się drzwiczki, żeby dostarczyć więcej tlenu. W ten sposób zaciągamy też zimne powietrze, a pyły i gazy dostają się do domu - opowiada Derski. - To więc niespecjalnie efektywne energetycznie, ale też potencjalnie niebezpieczne. Są badania, że stężenia szkodliwych substancji potrafią w takiej sytuacji być naprawdę wysokie.

Mniej odpadów

"Rekreacyjne palenie drewnem w kominku zakazane, ale ogrzewanie non stop peletem nie!!! Tylko brukselski bezmózgowiec mógł takie coś ustalić!!" - pisze oburzony użytkownik Facebooka (pisownia oryginalna).

Ekspertów nie dziwi przywiązanie do kominków.

- Jest ciepło, patrzymy sobie na ogień, to nas relaksuje. To także relatywnie tani sposób ogrzewania - wymienia Derski. - Tyle że odpady trafiają do naszych płuc, a kominem także do naszych sąsiadów.

Lepszym rozwiązaniem jest chociażby wspominany przez internautę pellet. Oczywiście takie kotły na zrębki, biomasę, pellet, to nie jest nic pięknego. Nie ma szybki, więc nie pooglądamy sobie ognia. Kotła nie zamontujemy w salonie, tylko w kotłowni. Ale są też plusy. Ogrzewamy efektywnie dom, spalamy dużo mniej, dużo efektywniej, w odpowiednich temperaturach, zanieczyszczenia wciąż są, ale jest ich zdecydowanie mniej.

Derski mówi o wielokrotnie mniejszej ilości niebezpiecznych substancji, np. pyłów. - Spalanie jest równomierne, dopalają się nawet najmniejsze cząsteczki. Różnice są ogromne. To ekologiczne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku większych budynków - mówi.

Krakowski Alarm Smogowy o wyroku w sprawie strefy czystego transportu: jeżeli nie zajmiemy się zanieczyszczeniami komunikacyjnymi, trudno będzie o poprawę
Krakowski Alarm Smogowy o wyroku w sprawie strefy czystego transportu: jeżeli nie zajmiemy się zanieczyszczeniami komunikacyjnymi, trudno będzie o poprawęTVN24

Kominki do dekoracji

Czy rzeczywiście powinniśmy się pożegnać z kominkami?

- Myślę, że kominki pozostaną w domach na wypadek awarii sieci gazowej, ale na co dzień będą stały i czekały. Używane na co dzień szkodzą i nam, i naszemu otoczeniu. Trudno tu mówić o oszczędności, nawet jeśli na pozór takie ogrzewanie jest tańsze - podkreśla Derski. Koszty zanieczyszczonego powietrza poniesiemy wszyscy, nawet jeśli sami nie zachorujemy. - Leczenie nowotworów jest bardzo kosztowne, a zapłacimy za to w podatkach - wskazuje.

Jakub Wiech uważa, że kominki zostaną, ale raczej jako element ozdobny. Przydadzą się sporadycznie. Podkreśla jednak, że ważna jest perspektywa. To nie kominki szkodzą najbardziej.

- W pierwszej kolejności trzeba rozprawić się z "kopciuchami" czy kotłami na paliwa stałe. To one są większym zagrożeniem dla klimatu, niż rekreacyjne palenie w kominkach - mówi.

Autorka/Autor:Natalia Szostak/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Grupa reprezentująca Wielką Trójkę amerykańskich producentów samochodów wyraziła sprzeciw wobec umowy handlowej USA z Japonią - podał portal stacji CNN. Zdaniem branży porozumienie uderza w krajowych producentów oraz dostawców części.

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Źródło:
CNN

Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że nie zniszczy firm Elona Muska, odbierając im federalne dotacje. Dodał, że chce, aby kwitły interesy miliardera i innych firm w Stanach Zjednoczonych - poinformowała Agencja Reutera.

Trump: nie zniszczę firm Muska

Trump: nie zniszczę firm Muska

Źródło:
Reuters

Reżim Baszara al-Asada w Syrii został obalony, jednak jak podaje Agencja Reutera wygląda na to, że "oligarchia zastępowana jest przez oligarchię". Nowa władza ma potajemnie przekształcać gospodarkę i przejmować aktywa kontrolowane poprzednio przez dyktatora i jego otoczenie.

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

Źródło:
PAP

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przestrzegła Chiny, że ich podejście do rosyjskiej agresji na Ukrainę zaważy na przyszłości stosunków z Unią Europejską. W trakcie 25. szczytu UE-Chiny uzgodniono "ulepszony mechanizm" eksportu strategicznych surowców.

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko 18 krajom członkowskim, w tym Polsce. Chodzi o niewdrożenie dyrektywy uznającej omijanie unijnych sankcji za przestępstwo. Celem przepisów jest skuteczniejsze egzekwowanie ograniczeń nałożonych na Rosję.

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła stopy procentowe bez zmian - podano w komunikacie po posiedzeniu. Stopa depozytowa została utrzymana na poziomie 2,00 procent.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wiceprezeska NBP Marta Kightley przekazała, że inflacja w lipcu powinna obniżyć się do około trzech procent, czyli poziomu zgodnego z celem Narodowego Banku Polskiego. Dodała, że czynniki jakie wpłyną na wskaźnik w średnim okresie to polityka fiskalna, sytuacja na rynku pracy, ceny energii i kształtowanie się koniunktury.

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Źródło:
PAP

Resort finansów dostrzega rosnącą liczbę wypłat z PPK, co zdaniem MF nie jest do końca zgodne z celem programu. PFR Portal PPK, który zarządza środkami, podkreśla, że "możliwość wypłaty przez uczestniczka PPK zgromadzonych środków w dowolnym momencie buduje zaufanie do programu".

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Źródło:
PAP

Japonia planuje budowę nowego reaktora jądrowego w elektrowni Mihama na zachodzie kraju. To pierwsza nowa elektrownia atomowa, która ma powstać w tym kraju od katastrofy w Fukushimie z 2011 roku.

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Źródło:
CNN, The Japan Times, tvn24.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało tak zwaną tablicę alimentacyjną, która ma trafić do wszystkich sądów apelacyjnych w kraju. To narzędzie ma pomóc sędziom w podejmowaniu orzeczeń w sprawach o alimenty i zakłada się, że pomoże w skróceniu czasu trwania postępowań. Jak podało Radio Zet, po fali krytyki MS rozważa zmiany w tablicy alimentacyjnej.

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Radio Zet

- Minister finansów pracuje nad projektem ustawy dotyczącym podniesienia kwoty wolnej od podatku - poinformował w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 rzecznik rządu Adam Szłapka. Pytany o zapowiedź prezydenta elekta Karola Nawrockiego dotyczącą projektu w tej sprawie, stwierdził, iż "nie może być takiej sytuacji, że będzie nieodpowiedzialna ustawa złożona na przykład przez prezydenta i większość sejmowa za tym zagłosuje".

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Źródło:
PAP

W czwartek Arcelor Mittel Poland (AMP), największy producent stali w Polsce, ogłosił "tymczasowe zatrzymanie" pieca numer 3 w Dąbrowie Górniczej. Powodem są wysokie ceny energii i uprawnień do emisji CO2, a także niewystarczająca ochrona rynku. - Bardzo zła wiadomość - ocenił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Źródło:
PAP

Prezes Starbucks Brian Niccol zarobił w 2024 roku 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik sieci - informuje portal stacji CNN, powołując się na raport Executive Paywatch. To największa dysproporcja płacowa spośród 500 czołowych firm notowanych na amerykańskiej giełdzie.

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Źródło:
CNN

Produkcja samochodów w Wielkiej Brytanii spadła do najniższego poziomu od 1953 roku, pomijając zamknięcie fabryk w czasach COVID-19 - wynika z danych opublikowanych przez Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Samochodów (Society of Motor Manufacturers and Traders, SMMT). Zdaniem ekspertów brytyjski przemysł motoryzacyjny właśnie "osiągnął dno", co może mieć poważne konsekwencje dla całej gospodarki.

Produkcja aut najniższa od siedmiu dekad. "Osiągnęliśmy dno"

Produkcja aut najniższa od siedmiu dekad. "Osiągnęliśmy dno"

Źródło:
PAP

Tysiące pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej mieszkają w dramatycznych warunkach w Roosendaal w Holandii - alarmuje dziennik "de Volkskrant". Osoby zakwaterowane nielegalnie płacą setki euro za miejsce na materacu, często bez dostępu do prądu, ogrzewania czy bieżącej wody.

"Współczesna forma niewolnictwa". Byli tam Polacy

"Współczesna forma niewolnictwa". Byli tam Polacy

Źródło:
PAP

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości odnotowało w tym roku aż 40 tysięcy przypadków cyberprzestępstw w Polsce. Znaczną część z nich stanowią oszustwa związane z ofertami wakacyjnymi. Policja oraz przedstawiciele branży turystycznej apelują o ostrożność i podpowiadają, jak rozpoznać fałszywe oferty wyjazdów.

Oszuści polują na turystów. "Łapią się na ten haczyk"

Oszuści polują na turystów. "Łapią się na ten haczyk"

Źródło:
PAP

Sprzedaż samochodów elektrycznych marki Tesla w Unii Europejskiej mocno w dół. Jak poinformowało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), w czerwcu 2025 roku liczba rejestracji nowych aut tego producenta była o 39,5 procent niższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Kłopoty giganta. Ogromny spadek sprzedaży

Kłopoty giganta. Ogromny spadek sprzedaży

Źródło:
PAP

Niskiej jakości i objęte międzynarodowymi sankcjami rosyjskie paliwo zalewa Afrykę, niszcząc przemysł naftowy i zagrażając zdrowiu Afrykanów - alarmuje Aliko Dangote, najbogatszy człowiek kontynentu. Sprowadzane z Rosji produkty naftowe najczęściej trafiają między innymi do Libii, Egiptu, Maroka i Tunezji.

Rosyjskie paliwo zalewa kontynent. Miliarder ostrzega

Rosyjskie paliwo zalewa kontynent. Miliarder ostrzega

Źródło:
PAP

W czerwcu, podobnie jak w całym drugim kwartale 2025 roku, sprzedaż nowych mieszkań spadła w większości największych miast - wynika z raportu portalu RynekPierwotny.pl. Zmniejszyła się również aktywność inwestycyjna deweloperów.

"Niespodzianka" na rynku. Duże spadki

"Niespodzianka" na rynku. Duże spadki

Źródło:
PAP

Wydobycie ropy i gazu to sektor, którego czas dobiega końca - ocenił w środę rzecznik niemieckiego ministerstwa środowiska, odnosząc się do informacji o odkryciu złóż ropy naftowej w rejonie wyspy Wolin. Przypomniał, że Unia Europejska planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Odkryto duże złoże ropy w Polsce. Niepokój w Niemczech

Odkryto duże złoże ropy w Polsce. Niepokój w Niemczech

Źródło:
PAP

O opłacie reprograficznej, nazywanej też ostatnio podatkiem od smartfonów, przez długi czas było cicho. Tymczasem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego właśnie skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia wraz z zaktualizowanym wykazem urządzeń, które opłatą tą zostaną objęte.

"Podatek od smartfonów". Jest projekt

"Podatek od smartfonów". Jest projekt

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad ustawą zakazującą stosowania bezpłatnych staży - poinformowano w środowym komunikacie. Tego dnia w resorcie odbyły się wstępne konsultacje dotyczące planowanych zmian.

Ministerstwo pracy szykuje zakaz. "Pierwszy krok"

Ministerstwo pracy szykuje zakaz. "Pierwszy krok"

Źródło:
PAP

Projekt waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Zakłada on najniższy wskaźnik wzrostu, jaki dopuszczają przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Projekt z zielonym światłem

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Projekt z zielonym światłem

Źródło:
PAP

Nowy mechanizm dochodów własnych Unii Europejskiej, zaproponowany przez Komisję Europejską - tak zwany podatek od firm - może doprowadzić do poważnych zakłóceń gospodarczych w Unii Europejskiej - ostrzegają eksperci brukselskiego think tanku Bruegel. Ich zdaniem Bruksela powinna zrezygnować z realizacji tego pomysłu.

Chcą nowego podatku, eksperci biją na alarm

Chcą nowego podatku, eksperci biją na alarm

Źródło:
PAP