Kominek tylko jako dekoracja? "To prawie tak, jakby rozpalić ognisko w domu"

Źródło:
tvn24.pl
Pokrzepiające efekty pięcioletniej walki ze smogiem
Pokrzepiające efekty pięcioletniej walki ze smogiemTVN24
wideo 2/4
Pokrzepiające efekty pięcioletniej walki ze smogiemTVN24

Nieefektywne energetycznie, do tego produkują sporo zanieczyszczeń. Eksperci sugerują, że kominki powinny w naszych domach pełnić raczej funkcję dekoracyjną, ale ich użytkownicy są mocno przywiązani do palenia drewnem. Tłumaczą, że to ekologiczne paliwo. Ale czy rzeczywiście?

Czy w zimny, deszczowy dzień można wyobrazić sobie coś przyjemniejszego, niż wysuszenie się przy ogniu dopalającym się w kominku? "Za kilka lat to może być ciężkie przestępstwo. Żyjemy w czasach gdzie osiemdziesiąt proc. ludzi doniesie na ciebie za palenie w kominku" - ostrzega pewien internauta na platformie X.

O co chodzi? Z początkiem 2022 r. w życie weszła dyrektywa w sprawie ekoprojektu, która określa parametry sprawności i emisji sprzedawanych w UE nowych kominków, wkładów kominkowych, a także piecyków na drewno i pellet. Do tego dochodzą uchwały antysmogowe, obowiązujące na terenach poszczególnych województw. I tak na przykład mieszkańcy Mazowsza i Śląska mieli czas na wymiany kominków do 1 stycznia 2023 r., a na Opolszczyźnie mają na to czas aż do końca 2035 r.

- Paleniska przydomowe mają być bardziej przyjazne dla środowiska i dla nas samych. W tym kierunku zmierzają regulacje lokalne, centralne i unijne. Tych działań będzie coraz więcej - zapowiada Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu Energetyka24.

Czytaj także: Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy >>>

Czy palenie drewnem jest ekologiczne?

W Polsce regulacje dotyczące czystego powietrza odczuwane są szczególnie dotkliwie. Jak tłumaczy Wiech to dlatego, że mamy spore zaległości w modernizowaniu ciepłownictwa. W naszym kraju spala się 90 proc. węgla wykorzystywanego w UE do ogrzewania indywidualnego. Konsumujemy na te cele kilkanaście milionów ton tego surowca rocznie. To problem, który wymaga systemowego rozwiązania. Wcześniej były podejmowane różne próby, ale na poważnie zajęto się tym tematem wraz ze startem programu Czyste Powietrze.

O ile wymiana "kopciuchów" - czyli starych pieców węglowych - raczej nie budzi kontrowersji, to użytkownicy domowych kominków bywają do nich mocno przywiązani. Jak tłumaczą, palenie drewnem nie jest tak szkodliwe. Tyle, że to nie do końca prawda.

Zakaz spalania węgla w stolicy od października Shutterstock

- Drewno jest wciąż uważane za paliwo "ekologiczne". Żeby zdobyć opał, potrzebujemy drzew, są kolejne nasadzenia, a drzewa pochłaniają przecież dwutlenek węgla. Takie rozumowanie przypomina jednak kreatywną księgowość - stwierdza Wiech. - Drewno, którym palimy w domu, często jest niesezonowane, mokre, z dużą ilością żywicy. Palenie go może skutkować problemami zdrowotnymi, m.in. układu oddechowego - dodaje.

To dlatego, jak tłumaczy Wiech, niektóre samorządy wprowadzają ograniczenia dotyczące palenia drewnem. - Przynosi to korzystne efekty, choć musimy mieć świadomość, że walka ze smogiem wymaga działań długofalowych. Skutki nie będą widoczne z roku na rok, tylko raczej z dekady na dekadę.

Rozpalamy ognisko w domu

Jaki jest największy problem z kominkami? Przede wszystkim są mało efektywne energetycznie, a produkują sporo zanieczyszczeń. Oba te problemy związane są z niską temperaturą spalania. - Stąd masa cząsteczek niespalonych, odpadów, rakotwórczych pyłów - wymienia Bartłomiej Derski z portalu Wysokie Napięcie.

Jak wyjaśnia, efektywność energetyczna kominków - szczególnie tych starszych - to około 40-50 proc. Dla porównania elektrociepłownia to od 70 do nawet 90 proc. wydajności. - Oznacza to, że z takiej samej ilości paliwa wytwarza więcej ciepła - mówi Derski.

Czytaj także: Program Czyste Powietrze. Minister Hening-Kloska o stanie jego realizacji

Najgorsze są klasyczne kominki z otwartą komorą, w których nie ma możliwości osiągnąć wysokiej temperatury spalania. W ten sposób udaje się ogrzać tylko część pomieszczeń, resztę trzeba dogrzewać. To niejedyny problem. - Jeśli nie mamy dobrego ciągu przez komin, to masa zanieczyszczeń dostaje się do mieszkania. To prawie tak, jakby rozpalić ognisko w domu - wyjaśnia ekspert. Trochę lepsze parametry mają kominki z przeszklonymi drzwiczkami.

- Tylko że nadal przy rozpalaniu często uchyla się drzwiczki, żeby dostarczyć więcej tlenu. W ten sposób zaciągamy też zimne powietrze, a pyły i gazy dostają się do domu - opowiada Derski. - To więc niespecjalnie efektywne energetycznie, ale też potencjalnie niebezpieczne. Są badania, że stężenia szkodliwych substancji potrafią w takiej sytuacji być naprawdę wysokie.

Mniej odpadów

"Rekreacyjne palenie drewnem w kominku zakazane, ale ogrzewanie non stop peletem nie!!! Tylko brukselski bezmózgowiec mógł takie coś ustalić!!" - pisze oburzony użytkownik Facebooka (pisownia oryginalna).

Ekspertów nie dziwi przywiązanie do kominków.

- Jest ciepło, patrzymy sobie na ogień, to nas relaksuje. To także relatywnie tani sposób ogrzewania - wymienia Derski. - Tyle że odpady trafiają do naszych płuc, a kominem także do naszych sąsiadów.

Lepszym rozwiązaniem jest chociażby wspominany przez internautę pellet. Oczywiście takie kotły na zrębki, biomasę, pellet, to nie jest nic pięknego. Nie ma szybki, więc nie pooglądamy sobie ognia. Kotła nie zamontujemy w salonie, tylko w kotłowni. Ale są też plusy. Ogrzewamy efektywnie dom, spalamy dużo mniej, dużo efektywniej, w odpowiednich temperaturach, zanieczyszczenia wciąż są, ale jest ich zdecydowanie mniej.

Derski mówi o wielokrotnie mniejszej ilości niebezpiecznych substancji, np. pyłów. - Spalanie jest równomierne, dopalają się nawet najmniejsze cząsteczki. Różnice są ogromne. To ekologiczne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku większych budynków - mówi.

Krakowski Alarm Smogowy o wyroku w sprawie strefy czystego transportu: jeżeli nie zajmiemy się zanieczyszczeniami komunikacyjnymi, trudno będzie o poprawę
Krakowski Alarm Smogowy o wyroku w sprawie strefy czystego transportu: jeżeli nie zajmiemy się zanieczyszczeniami komunikacyjnymi, trudno będzie o poprawęTVN24

Kominki do dekoracji

Czy rzeczywiście powinniśmy się pożegnać z kominkami?

- Myślę, że kominki pozostaną w domach na wypadek awarii sieci gazowej, ale na co dzień będą stały i czekały. Używane na co dzień szkodzą i nam, i naszemu otoczeniu. Trudno tu mówić o oszczędności, nawet jeśli na pozór takie ogrzewanie jest tańsze - podkreśla Derski. Koszty zanieczyszczonego powietrza poniesiemy wszyscy, nawet jeśli sami nie zachorujemy. - Leczenie nowotworów jest bardzo kosztowne, a zapłacimy za to w podatkach - wskazuje.

Jakub Wiech uważa, że kominki zostaną, ale raczej jako element ozdobny. Przydadzą się sporadycznie. Podkreśla jednak, że ważna jest perspektywa. To nie kominki szkodzą najbardziej.

- W pierwszej kolejności trzeba rozprawić się z "kopciuchami" czy kotłami na paliwa stałe. To one są większym zagrożeniem dla klimatu, niż rekreacyjne palenie w kominkach - mówi.

Autorka/Autor:Natalia Szostak/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości odnotowało w tym roku aż 40 tysięcy przypadków cyberprzestępstw w Polsce. Znaczną część z nich stanowią oszustwa związane z ofertami wakacyjnymi. Policja oraz przedstawiciele branży turystycznej apelują o ostrożność i podpowiadają, jak rozpoznać fałszywe oferty wyjazdów.

Oszuści polują na turystów. "Łapią się na ten haczyk"

Oszuści polują na turystów. "Łapią się na ten haczyk"

Źródło:
PAP

Wydobycie ropy i gazu to sektor, którego czas dobiega końca - ocenił w środę rzecznik niemieckiego ministerstwa środowiska, odnosząc się do informacji o odkryciu złóż ropy naftowej w rejonie wyspy Wolin. Przypomniał, że Unia Europejska planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Odkryto duże złoże ropy w Polsce. Niepokój w Niemczech

Odkryto duże złoże ropy w Polsce. Niepokój w Niemczech

Źródło:
PAP

O opłacie reprograficznej, nazywanej też ostatnio podatkiem od smartfonów, przez długi czas było cicho. Tymczasem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego właśnie skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia wraz z zaktualizowanym wykazem urządzeń, które opłatą tą zostaną objęte.

"Podatek od smartfonów". Jest projekt

"Podatek od smartfonów". Jest projekt

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad ustawą zakazującą stosowania bezpłatnych staży - poinformowano w środowym komunikacie. Tego dnia w resorcie odbyły się wstępne konsultacje dotyczące planowanych zmian.

Ministerstwo pracy szykuje zakaz. "Pierwszy krok"

Ministerstwo pracy szykuje zakaz. "Pierwszy krok"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zamierza przedstawić państwom członkowskim propozycję wprowadzenia ceł odwetowych na towary ze Stanów Zjednoczonych o łącznej wartości 93 miliardów euro. Działanie to ma być odpowiedzią na groźbę nałożenia przez administrację amerykańską trzydziestoprocentowych "ceł wzajemnych" na produkty pochodzące z krajów Unii Europejskiej.

Groźby Trumpa, Bruksela szykuje odwet

Groźby Trumpa, Bruksela szykuje odwet

Źródło:
PAP

Projekt waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Zakłada on najniższy wskaźnik wzrostu, jaki dopuszczają przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Projekt z zielonym światłem

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Projekt z zielonym światłem

Źródło:
PAP

Firma W.Kruk zamierza przejąć spółkę Lilou - wynika z informacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obie zajmują się sprzedażą biżuterii.

Znana marka biżuteryjna chce przejąć konkurenta

Znana marka biżuteryjna chce przejąć konkurenta

Źródło:
PAP

Nowy mechanizm dochodów własnych Unii Europejskiej, zaproponowany przez Komisję Europejską - tak zwany podatek od firm - może doprowadzić do poważnych zakłóceń gospodarczych w Unii Europejskiej - ostrzegają eksperci brukselskiego think tanku Bruegel. Ich zdaniem Bruksela powinna zrezygnować z realizacji tego pomysłu.

Chcą nowego podatku, eksperci biją na alarm

Chcą nowego podatku, eksperci biją na alarm

Źródło:
PAP

Ogłoszona przez prezydenta Donalda Trumpa "potężna" umowa handlowa z Japonią zakłada, że Japończycy nabędą 100 samolotów Boeinga oraz zwiększą zakupy amerykańskiego uzbrojenia i ryżu - podał Biały Dom.

Samoloty, sprzęt wojskowy i ryż w "potężnej" umowie Trumpa

Samoloty, sprzęt wojskowy i ryż w "potężnej" umowie Trumpa

Źródło:
PAP

W ramach rekonstrukcji rządu powstał resort gospodarki i finansów, na którego czele stanął Andrzej Domański. Przejął on zadania likwidowanego Ministerstwa Rozwoju i Technologii, zarządzanego przez Krzysztofa Paszyka.

Resort znika, minister odchodzi. "Nawet Ronaldo schodzi z boiska"

Resort znika, minister odchodzi. "Nawet Ronaldo schodzi z boiska"

Źródło:
pap/tvn24.pl

Szef rządu Donald Tusk ogłosił długo wyczekiwane przetasowania w Radzie Ministrów. Po rekonstrukcji w jej składzie zostanie tylko czternastu z dotychczasowych ministrów, z czego niektórzy z nowymi funkcjami.

Pozostają w rządzie, niektórzy w innej roli

Pozostają w rządzie, niektórzy w innej roli

Źródło:
tvn24.pl

Stopa bezrobocia w czerwcu 2025 roku wyniosła 5,2 procent - przekazał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS). Miesiąc wcześniej bezrobocie było na poziomie 5,0 procent.

Rośnie bezrobocie. Nowe dane

Rośnie bezrobocie. Nowe dane

Źródło:
PAP

Chiński wiceminister handlu Wang Wentao stanowczo zaprotestował przeciwko objęciu dwóch instytucji finansowych 18. pakietem sankcji wobec Rosji - przekazało ministerstwo handlu w Pekinie. Sprzeciw został wyrażony podczas rozmowy z unijnym komisarzem do spraw handlu Maroszem Szefczoviczem.

"Stanowczy protest" Chin wobec unijnych działań

"Stanowczy protest" Chin wobec unijnych działań

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk po godzinie 10 ogłosił zmiany w składzie Rady Ministrów. Dotychczasowy minister finansów Andrzej Domański będzie ministrem finansów i gospodarki. - To pierwszy taki przypadek w historii, żeby w jednym miejscu skupić decyzje i gospodarcze i finansowe - oznajmił Tusk.

To będzie nowy superresort

To będzie nowy superresort

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Przemysłu stało się jednym z najkrócej funkcjonujących ministerstw w historii Polski. Od formalnego utworzenia resortu, który miał dbać za transformację energetyczną kraju do ogłoszenia jego zniknięcia minął rok, cztery miesiące i 22 dni. Po środowej rekonstrukcji rządu ministerstwo, które miało swoją siedzibę w Katowicach przestaje funkcjonować.

Ministerstwo instant. "Żyło" ledwie nieco ponad 500 dni

Ministerstwo instant. "Żyło" ledwie nieco ponad 500 dni

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk ogłosił powstanie Ministerstwa Energii. Na jego czele ma stanąć Miłosz Motyka, który do tej pory był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, gdzie odpowiadał za sektor odnawialnych źródeł energii oraz elektroenergetyki.

Miłosz Motyka stanie na czele nowego Ministerstwa Energii

Miłosz Motyka stanie na czele nowego Ministerstwa Energii

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nowym ministrem aktywów państwowych zostanie Wojciech Balczun - poinformował Donald Tusk. W wyniku rekonstrukcji rządu Balczun ma zastąpić na czele MAP Jakuba Jaworowskiego.

Wojciech Balczun nowym ministrem aktywów państwowych

Wojciech Balczun nowym ministrem aktywów państwowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W wyniku rekonstrukcji rządu stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi straci Czesław Siekierski. Zastąpić go ma Stefan Krajewski - przekazał premier Donald Tusk.

Stefan Krajewski będzie szefem resortu rolnictwa i rozwoju wsi

Stefan Krajewski będzie szefem resortu rolnictwa i rozwoju wsi

Źródło:
tvn24.pl

Pracownicy sezonowi na Zachodzie zarabiają dwukrotnie więcej niż w Polsce, jednak wysokie koszty utrzymania i transportu sprawiają, że krótkoterminowe wyjazdy stały się mniej opłacalne - pisze "Rzeczpospolita".

Zmiany na rynku pracy. "Mniejsze zainteresowanie Polaków"

Zmiany na rynku pracy. "Mniejsze zainteresowanie Polaków"

Źródło:
PAP

W czerwcu Argentyna odnotowała najniższą inflację od trzech lat, co pozwoliło jej opuścić grupę krajów z najwyższym wzrostem cen - podał portal Infobae. Na czele rankingu znajdują się Wenezuela, Sudan i Zimbabwe.

Kraje z najwyższą inflacją. Zmiana lidera

Kraje z najwyższą inflacją. Zmiana lidera

Źródło:
PAP

Kanada w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi przyjmie tylko najkorzystniejsze dla siebie rozwiązania - przekazał szef rządu Mark Carney na spotkaniu z premierami kanadyjskich prowincji i terytoriów.

"Jedyna rzecz, którą rozumie prezydent Trump"

"Jedyna rzecz, którą rozumie prezydent Trump"

Źródło:
PAP

Donald Trump zasugerował we wtorek, że pozwoli Jerome'owi Powellowi dokończyć kadencję na stanowisku przewodniczącego Rezerwy Federalnej (Fed). - I tak wkrótce odejdzie - powiedział prezydent USA.

"Wkrótce odejdzie". Trump nie ustaje w atakach

"Wkrótce odejdzie". Trump nie ustaje w atakach

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto żadnemu z graczy nie udało się wytypować prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 lipca 2025 roku.

Wyniki losowania Lotto

Wyniki losowania Lotto

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu w Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 480 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 22 lipca 2025 roku.

Ogromna kumulacja w Eurojackpot

Ogromna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Sejmowa komisja odrzuciła we wtorek petycję w sprawie uzależnienia wysokości składek na ubezpieczenie emerytalne od liczby posiadanych dzieci. - Prawo nie może nakazywać, nie możemy my nakazywać komuś posiadania dzieci, co jest niezgodne z Konstytucją - powiedział przedstawiający założenia petycji poseł Marcin Józefaciuk (KO). Z kolei Rafał Bochenek z PiS argumentował, że "państwo polskie powinno dbać o to, aby w Polsce rodziło się jak najwięcej dzieci".

Chcą, by bezdzietni płacili więcej. Jest decyzja w sprawie petycji

Chcą, by bezdzietni płacili więcej. Jest decyzja w sprawie petycji

Źródło:
PAP

Niektórzy posłowie w oświadczeniach majątkowych informują o znacznych kwotach w zobowiązaniach - oznacza to, że mają do spłaty duże kredyty i pożyczki. Są nawet parlamentarzyści, których wierzytelności i długi przekraczają milion złotych.

Oni mają milionowe zobowiązania. Oświadczenia majątkowe posłów

Oni mają milionowe zobowiązania. Oświadczenia majątkowe posłów

Źródło:
tvn24.pl

Wybierając się na wakacje w Polsce, możemy zostać dodatkowo obciążeni opłatą klimatyczną. Jej wysokość w różnych częściach naszego kraju jest zróżnicowana. Eksperci podatkowi wyjaśniają, jak wybór odpowiedniego miejsca może ograniczyć koszty całego wyjazdu.

Nawet 300 złotych różnicy w opłatach "za powietrze"

Nawet 300 złotych różnicy w opłatach "za powietrze"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o aplikacji mObywatel - podała Kancelaria Prezydenta RP. Nowelizacja wprowadza dodatkowe usługi - takie jak mStłuczka, wirtualnego asystenta AI oraz mLegitymację dla uczniów i nauczycieli.

Zmiany w mObywatelu. Jest podpis prezydenta

Zmiany w mObywatelu. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP